Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Pa upravo se o tome radi, mi kao zemlja uvozimo velikim mahom losa vina,narocito iz makedonije,a i hrvati su poludeli sa svojim plavcem,ko da je sa marsa.Ta losa vina se onda zbog raznih carina i uvoznih dazbina nabijaju sa cenom i ispada da onoliko koliko bi covek dao na neko kvalitetnije vino,mora da da na vino koje je za par klasa nize.Sto se tice siraza,od ovih "jeftinijih" jedino mi se cini da je jacobs creek koliko toliko pristojan.Meni nije takodje problem da kupujem vina u hipermarketima,npr. u metrou sam video da imaju dosta veliki izbor vina,kako domacih tako i stranih.Recimo odlicno bugarsko vino sam tamo nasao za 900 dinara a u vinoteci je 1200.A sto se tice hrvatskih plavaca,skoro sam pio barrique verziju plenkovicevog i mogu reci da to vino ne zasluzuje cenu od 150 kuna koliko je u hrvatskoj. To vino se previse oseca na alkohol i mnogo je vruce na nepcu,preeeeterano.Inace pristalica sam vise smirenijih vina a ne vocno secernih bombi.Zato sam bas i hteo da probam taj villa vinum siraz ali je**ga.

Link to comment

apropo plavaca i alkohola, jutros se zamalo nisam slogirao kad mi je iz dzepa pantalona ispala nalepnica za bocu koju mi je dao vinar kod koga sam pre par dana kupio njegov plavac u rinfuzi. 15,2% alkohola! pokusavam da se setim da li sam ikada pio nesto tako - sto je prolazilo kao suvo vino - a jos veci zbun mi je to sto se taj alkohol uopste ne oseca na nosu kao nesto bitno drugacije.to sa plavcima narocito tim skupim je inace totalni bullshit, jos veci nego ovo sto neki rade po srbiji. u dalmaciji cim je vinograd pod nekim nenormalnim uglom vino po difoltu kosta puta 3 u odnosu na ono sa ravnog terena, plus ga ture u hrast i nasviraju. ovaj plavac koji pijem kosta 30 kuna za litar (podrum radica u maloj milni, kupuje se direktno u podrumu) i to je cini mi se prava mera za tu vrstu vina a vlasnik mi je rekao da mu je proslogodisnju celu kolicinu vina otkupio neki lik, doneo hrastovu burad, stavio vino nekoliko meseci u njih, flasirao i prodavao sa zaradom puta 5 uz bogznakakve hvalospeve ´strucnjaka´....

Link to comment
apropo plavaca i alkohola, jutros se zamalo nisam slogirao kad mi je iz dzepa pantalona ispala nalepnica za bocu koju mi je dao vinar kod koga sam pre par dana kupio njegov plavac u rinfuzi. 15,2% alkohola! pokusavam da se setim da li sam ikada pio nesto tako - sto je prolazilo kao suvo vino - a jos veci zbun mi je to sto se taj alkohol uopste ne oseca na nosu kao nesto bitno drugacije.to sa plavcima narocito tim skupim je inace totalni bullshit, jos veci nego ovo sto neki rade po srbiji. u dalmaciji cim je vinograd pod nekim nenormalnim uglom vino po difoltu kosta puta 3 u odnosu na ono sa ravnog terena, plus ga ture u hrast i nasviraju. ovaj plavac koji pijem kosta 30 kuna za litar (podrum radica u maloj milni, kupuje se direktno u podrumu) i to je cini mi se prava mera za tu vrstu vina a vlasnik mi je rekao da mu je proslogodisnju celu kolicinu vina otkupio neki lik, doneo hrastovu burad, stavio vino nekoliko meseci u njih, flasirao i prodavao sa zaradom puta 5 uz bogznakakve hvalospeve ´strucnjaka´....
Znaci da nismo usamljeni na ovijem prostorima sto se tice prevara oko vina. Inace ovo sto sam ja cuo je nesto slicno, a to je da se hrvatski vinari zale na nelojalnu konkurenciju(citaj prevarante) koja uvozi na hiljade vagona grozdja iz makedonije a posle prodaje vina sa geo. poreklom.Cak se prica i da plavac sade u makedoniji jer je to tamo mnogo jeftinije,zbog radne snage itd...Sto bi voleo da oforme neku komisiju pri ministarstvu poljoprivrede pa da zaredja po vinskim podrumima u Srbiji,sto bi to bilo lepo.Ipak znam da je to nemoguce jer su u semi.
Link to comment
Znaci da nismo usamljeni na ovijem prostorima sto se tice prevara oko vina. Inace ovo sto sam ja cuo je nesto slicno, a to je da se hrvatski vinari zale na nelojalnu konkurenciju(citaj prevarante) koja uvozi na hiljade vagona grozdja iz makedonije a posle prodaje vina sa geo. poreklom.Cak se prica i da plavac sade u makedoniji jer je to tamo mnogo jeftinije,zbog radne snage itd...Sto bi voleo da oforme neku komisiju pri ministarstvu poljoprivrede pa da zaredja po vinskim podrumima u Srbiji,sto bi to bilo lepo.Ipak znam da je to nemoguce jer su u semi.
pa to me uopste ne bi cudilo posto je potpuno van mozga koliko jedno vino nize klase kao sto plavac kosta na otoku na kome se gaji i bere. ok ne bih da izvodim zakljucke za celo primorje na osnovu visa, ali ovo sto vidim ovde je prilicno smehotresno. trecina vinograda radja ocigledno tako sto domacini redovno idu u crkvu i mole se bogu da grozdje rodi pa se to i desi. druga trecina vinograda lici da se njima neko u toku godine sporadicno i bavio. dalje, sestina je odavno propala i zarasla u korov, a poslednja sestina (ako ima i toliko) izgleda kao kultivisan i uredjen moderan vinograd. i onda ti kod vinara kada kupis direkt iz bacve to vino - napominjem, koje moze da se pije - kosta 3.5E, a bogme ide i do 4.2E. za vino od plavca koji je bojim se dosta grdja sorta od bilo koje se u srbiji pravi vino - prokupac, burgundac, kaberne - to je kompletno sumanuta cena i naravno da ce da ga sade u makedoniji gde sigurno nece roditi gore nego ovde a bice 3-4x jeftinije.
Link to comment
Cak se prica i da plavac sade u makedoniji jer je to tamo mnogo jeftinije,zbog radne snage itd..
ovo je tacno, plavca ima u MK, ali su to premali zasadi da bi se masovno pradavalo Dalmatincima.jedna veca vinarija cak za dogodine sprema svoj plavac za trziste. probao sam ga, za sada nista na sta bi trebalo obracati paznju
Link to comment

nije domaci, ali da li si probao adega de pegoes syrah? mislim da je tu negde sa cenom (oko 1000)

Sto se tice marzi potpuno si u pravu. Mi imamo vinoteke koje bi trebalo da su specijalizovane za oblast prodaje vina, a one nas ubijaju sa cenama i uracunavaju nenormalne marze. A ako bi nasao dobar siraz u Srbiji za 1000 dinara i manje rado bih ga kupio,medjutim to je nemoguce.Posto ne idem cesto u inostranstvo kao i vecina ljudi prepusten sam dranju lihvara.
Link to comment

cekaj, zasto bi iko kupovao cileanski shiraz sa hrvatskom (ili nemackom, svejedno - i to sam video) etiketom ako moze da kupi 'original'. sumnjam da ce bas biti 2x jeftiniji.

Edited by gazza1
Link to comment
Taj nisam probao, jer to ovaj siraz na ovom linku http://www.cooppegoes.pt/ing/vsyrah.html#. Prosto ne mogu da verujem da kosta 1000. Jel znas gde ga ima?
da, to je taj i kosta 11oo ne znam tacno gde ga je sve Zoao ubacio ali pusti pm pa cu ti dati kontakt.mada je ovo vise za topik strana vina ali stize nesto pravo iz Australije Darenberg bice ga u novootvorenom wine baru Podrum u Visnjicevoj 7, prvi ozbiljni wine bar kod nastoliko od mene za sad
Link to comment

sad video da ste pominjali d'Arenberg na stranim vinima, eto stizu i kod nas, pa pice se normalni Shiraz a ne razni kenguri od dolar inace uvoz je direktno iz Australije a ne preko druge rukesto se srpskog shiraza tice najbolji je villa vinum ali je proizvodnja ogranicena na 450 flasa

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...