Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

 

 

po poslednjim OIV podacima (2013 mislim) , oko 12,5 litara godišnje po glavi stanovnika, s tim da i ta statiska nije najtačnija (kod nas se inače bulaznilo oko tih podataka, uzimalo se nešto 20 godina staro što je radio zavod za statistiku). ali i odokativno sabiranje uvezenog i proizvedenog (minus izvezeno) daje sličan rezultat.

A koliko vina ne ulazi u ovu statistiku?nesto se proda na crno a bome ima i onaj poveliki segment gde ljudi prave svoje domace vino nesto popiju a nesto i prodaju.Ima prica za jednog slankamenca (od pre 20 godina) coveku banuli neki gosti prvi put u kucu i on ih ponudi svojom rakijom i vinom.Gostima se dopalo pa pitali jel mogu da vide podrum.Gazda ih ljubazno odveo u podrum a ovi pali na dupe kad su videli ohoho buradi.Pitali koliko on proizvede vina iz svog vinograda godisnje i dobili odgovor(ne secam se tacne cifre) 1200 litara.Sledece pitanje je bilo ;koliko prodas od toga?Nista,odgovori im gazda!!Pa kako bre nista?A ovaj ce:Tako lepo,nema za prodaju!Vidis ovako,ja popijem 4-5 litara dnevno,deda popije 4-5 litara dnevno,sin dovede drustvo i oni popiju par litara,dodju gosti pa i oni popiju par litara...nemamo mi vina za prodaju! :0.6:

Edited by Haralampije
Link to comment

po poslednjim OIV podacima (2013 mislim) , oko 12,5 litara godišnje po glavi stanovnika, s tim da i ta statiska nije najtačnija (kod nas se inače bulaznilo oko tih podataka, uzimalo se nešto 20 godina staro što je radio zavod za statistiku). ali i odokativno sabiranje uvezenog i proizvedenog (minus izvezeno) daje sličan rezultat.

 

e sad, imamo i migraciju potrošača ka uslovno rečeno, popular premium kategoriji (na zapadu iznad 5, pa do 12 dolara) kod nas od 3 do 6 - 7 evra. to je inače najisplativiji segment, iako ne najveći (bazne kategorije, dakle litarska vina kod nas, su preko 80% prodatih flaša).

 

pošto su naše velike vinarije ili propale ili nesrećno privatizovane (za razliku od ostalih iz sfrj), a novi vinari mali koji prirodno ciljaju premijum i ultra premijum segement, tu je rupa na tržištu koju popunjavaju razne "krvi divljih i pitomih životinja (ždrepci, međedi i sl)" , najjeftinija italijanska, sumnjiva francuska i slična vina, kao i vinarije iz drugih republika - koje su tu kontinuirano sa uglavnom pristojnim kvalitetom.

 

Dosta vise nego sto sam ocekivao. Bio sam misljenja da se vino kod nas ne pije toliko, pa da zato ne postoji neki izbor. 

Link to comment

A koliko vina ne ulazi u ovu statistiku?nesto se proda na crno a bome ima i onaj poveliki segment gde ljudi prave svoje domace vino nesto popiju a nesto i prodaju.Ima prica za jednog slankamenca (od pre 20 godina) coveku banuli neki gosti prvi put u kucu i on ih ponudi svojom rakijom i vinom.Gostima se dopalo pa pitali jel mogu da vide podrum.Gazda ih ljubazno odveo u podrum a ovi pali na dupe kad su videli ohoho buradi.Pitali koliko on proizvede vina iz svog vinograda godisnje i dobili odgovor(ne secam se tacne cifre) 1200 litara.Sledece pitanje je bilo ;koliko prodas od toga?Nista,odgovori im gazda!!Pa kako bre nista?A ovaj ce:Tako lepo,nema za prodaju!Vidis ovako,ja popijem 4-5 litara dnevno,deda popije 4-5 litara dnevno,sin dovede drustvo i oni popiju par litara,dodju gosti pa i oni popiju par litara...nemamo mi vina za prodaju! :0.6:

 

:lolol:

 

svašta  se radi...

 

jako puno vina kupljenog u plastici na pragu vinarije je mimo svake statistike. neću pominjati imena, ali znam vinara koji zvanično proizvodi 40 000 litara godišnje, a prodaje još 100 000 (60 bez evidencije). ima vinarija (registrovanih!) koje bukvalno imaju duple prostorije ili alternativna mesta za sudove gde stoji ono "na crno"

 

ipak, nije to pravilo - manjina su, niti oni koji su orijentisani na bocu, guraju kvalitet i koje viđate po vinotekama rade te stvari, ali puno malih vinara radi.

a gde su tek oni koji nisu zavedeni bukvalno nigde,  i koji rade vino "za sebe" a prodaju po selu....

 

ipak, toga je stvarno sve manje i ti će prvi da otpadnu u skoroj budućnosti...

Link to comment

evo doso sa promocije, prvi utisci: jovicev vranac i tri morave belo apsolutni best buy, a i ne samo u odnosu na cenu.

magnus margi mi jes bio vrlo zanimljiv, ali ne po ceni od 20€, angel mi se uopste nije dopao, a sub rosa kida. 34€ jeste, al jebes ga, vredi.

 

e, da, dodatni utisak - ovo dvoje iz samovina su seceri mali :wub:

trude se jako, slatki su i deluje da su vrlo posteni

Edited by aram
Link to comment

Meni je isto taj vranac odlican. Bas je bio na akciji u Maxiju skoro, za oko 600 dinara. Bio sam skeptican jer je bilo matoro godiste 2008. cini mi se, cistili su zalihe sigurno jer im je sad na trzistu 2010.tako da ko zna kako je bilo cuvano... Proslo je vrhunac ali i dalje je bilo vrlo zivo.

A Margus margi mi je brutalan, ne znam kako ga muckaju jer je blend razlicitih berbi, ali vrhunski to urade.

Link to comment
  • 2 weeks later...

gerilci odlični, pre svega u pristupu

 

kad smo kod goriških, ne propusti Zanut sauvignon blanc

 

Boje Lila prokupac kod Budimira, No1/2 Ivanovićev - ali to znaš

 

insajderski pik: obavezno penušave Tri morave kod Temeta. najbolji izraz tamjanike ikada!

 

ostalo redom :-)

Link to comment

Ovo za Temet ti je dobar tip jer penušavce često preskočim...

Od Kocijačičevog sovinjona sam pao na dupe prošle godine koliko je dobar, pa sam iskoristio priliku da mu posetim vinariju pošto sam proletos bio nešto kratko u Sloveniji. Ima odličan odležali merlo koji radi samo u najboljim godinama ali to verovatno neće otvarati jer je oko 35evra, ali možda bude poneo njegovu Jamu-tokaj friulijano, što je njegova interpretacija narandžastog vina. Nema oksidativni karakter jer je macerirao i fermentisao isključivo u inoksu, a polse odležavao samo u boci. Ko voli taj stil, ovo bi trebalo da proba.

Link to comment

hoće deca da im kuvam vino; koje se koristi za kuvanje? neko baš jeftino, ili ima još nešto bitno?

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

hoće deca da im kuvam vino; koje se koristi za kuvanje? neko baš jeftino, ili ima još nešto bitno?

neko laganije i vocnih ukusa. ne bas jeftino, jerbo nece ni tu od govana pita :)

Link to comment

a ja ne znam sta bih ti konkretno preporucio, to ces ipak morati da sacekas nekog ko je u srbiji :)

a sta si od zacina i dodataka planirao?

 

edit: imas na prethodnoj strani preporuke banatjanina za jeftinija crvena vina, ja bih npr. probao prva dva koja pominje da nadjem.

Edited by aram
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...