Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Kozloviceva vinarija u Momjanu izgleda zbilja impresivno. Meni bi to bio prvi izbor za kurcenje u Istri. Zgrada izgleda kao da je projektovao Frank Gehry, sad proveri da li volis to moderno ludiranje ili hoces nesto tradicionalno. Meni je tamo vajb super, upravo zato sto je pomesao sve - kamen, vinograde i 22. vek. Terasa ispred ulaza u vinariju koja gleda sa visine na padine vinograda je $$$ pogled.

 

Plus u blizini u Momjanu imate barem dve jako dobre kafane ako cete negde da se zabijate za rucak - veceru, Stari Podrum blizu Kozlovica i Konobu Rino u selu.

 

Naravno podrazumeva se da bilo kakav dolazak vece grupe ljude gde ocekujete bilo sta od domacina morate da dogovorite unapred.

Link to comment

Terasa

 

kozlovic-winery.jpg

 

Zgrada

 

Kozlovic-podrum1.jpg

 

kozlovic12-1.jpg

 

Inace uprkos tome kako izgleda vinarija, uvek je neko iz najblize porodice tamo, ili Djanfranko ili zena Antonela ili neko od rodjaka, tako da je personal touch garantovan.

Link to comment
  • 1 month later...

Samo da prijavim da sam pio Ivanovićev No.1/2. Nažalost, samo dve čaše ali dovoljno da kažem da mi je ovo u top 3 srpska vina.

Naknadno sam skontao da ima 15% alkohola koji je se ne primećuje, verovatno se pravi od skoro prezrelog grožđa.  Očekivao sam i više začinskih nota zbog prokupca ali je dominantno voćno. Kiseline, tanini i arome su u savršenom balansu, tako da je jako pitko i sočno.   

Link to comment

hmmm...

 

:P

 

ps: koja mu je cena?

 

:naughty:

 

:lol:

 

oko 15 evra, odnosno dva soma na policama ko što kaže kenta. gotovo upola jeftinije od ostalih iz iste kategorije

Edited by banatjanin
Link to comment

Dajder Banaćanine preporuku šta je od crnih vina ove godine dobro i povoljno, da se kupi u većoj količini za praznike.

 

Pričam o vinima od 500 dinara maks, dakle kvalitetna konfekcija.

Link to comment

frankovka majales - erdevik . to im je retko dobro vino, potpuno nepoznato ko i sva njihova (a proizvode stotine hiljada litara...) košta oko 400 dinara. imaš po velikim marketima, bordo etiketa sa nekim drvetom na njoj (ako imaš sreće pa nekako nađeš njihov širaz, uzimaj! ali sva ostala vina te vinarije preskoči)

terra rossa - vina laguna, bordo blend sa teranom. laganije, sveže, ali baš fino

crnogorski cabernet (planataže) - zavisi od berbe

probaj da nađeš DiBonis vranac, to je oko 500 dinara, bilo po marketima i bilo onamo preko puta marakane na bulevaru JNA u Wine & Pleasure vinoteci. zrelo, neka ranija berba je bilaaktuelna, umereno puno, meko, sa malo slatkastih tanina iz drveta

Orfelin Kovačević 2013 - preovladava merlo, malo je pirazinsko i oštrije, ali nije loše

od makedonaca, ne znam kakve su im cene za Tikvešovu Special selection seriju, tu je vranac baš odličan bio.

 

videću da se setim još....

 

a da, to su ti crvena, za crna ne znam ... :P

Edited by banatjanin
Link to comment

poslednje što sam ja probao je bilo oksidiralo, ali to ne mora ništa da znači.

 

problem sa vinima iz kombinata, pogotovo posrnulih, je to što nema kontinuiteta. nekad i na zalihama u tankovima čuče različita vina, u neke serije se kupažira neprodato od ranije, a vrlo često se to i spakovano vuče po kojekavim magacinima i hangarima veletrgovaca, greje i hladi na paletama, pa se time kompenzuje, zavaljuje i preprodaje, i jebiga...

 

kad naletiš na dobro, sveže punjeno, sa dobrim čepovima (tu stavljaju najjefitiniji, krti, od algomerata, koji brzo puste vazduh) onda si ubo bingo, ali ako omšiš, jbg, bacio si novce....

 

pošto su Vršački potpuno propali (ne znam ni preradu da li su uradili ove godine) onda ti je jasno.... osim ako nećeš da se kockaš.

 

inače je kod nas ta kvalitatvno/cenovna kategorija od 3 do 6 evra potpuno prazna - njome vladaju crnogorska i makedonska vina i domaće drešine sa 12 % alc, zaslađane ukuvanom širom - da ne pominjem brendove, a koje narod pije na angro.

 

prvi koji bude ozbiljno napao taj segmet ima da se obogati. to znači da ima dobar kvalitet, zatim kontinuitet i da skrlja dosta love u marketing i dobar brending. za sada nikog ni na vidiku....

Link to comment

 

 

 

inače je kod nas ta kvalitatvno/cenovna kategorija od 3 do 6 evra potpuno prazna 

 

 

 

tako je,potpuno je prazna i jako patim zbog toga

 

 

 

 

e da pitam...koliki je rok trajanja vina u rinfuzi znaci iz inoxa u plasticnu flasu?

i zasto?

 

ja istisnem vazduh kad ga drzim u fridzu,ne pozivi puno jer se popije ali bih ponekad uzela i vecu kolicinu za zalihu jer ne idem tamo cesto

Link to comment

 

inače je kod nas ta kvalitatvno/cenovna kategorija od 3 do 6 evra potpuno prazna - njome vladaju crnogorska i makedonska vina i domaće drešine sa 12 % alc, zaslađane ukuvanom širom - da ne pominjem brendove, a koje narod pije na angro.

 

Zar se vina uopste piju toliko kod nas? 

Link to comment

tako je,potpuno je prazna i jako patim zbog toga

 

 

 

 

e da pitam...koliki je rok trajanja vina u rinfuzi znaci iz inoxa u plasticnu flasu?

i zasto?

 

ja istisnem vazduh kad ga drzim u fridzu,ne pozivi puno jer se popije ali bih ponekad uzela i vecu kolicinu za zalihu jer ne idem tamo cesto

 

zavisi od toga koliko je stabilizovano i sumporisano, ali generalno ne dugo. to su vina namenjena brzoj potrošnji, zato i jesu u plastici.

 

kada se vino sipa staklene u boce, ono se uglavnom štiti sa malo SO2, koji se delimično veže, a delom ostaje kao slobodni. on čuva vino, kao i tamna, hermetički zatvorena boca. prilikom sipanja u plastiku, to se ne radi (ili retko), a vino je dodiru sa vazduhom prilikom spianja, koa i svaki put kad otvoriš plastiku i naliješ u čašu. to treba brzo trošiti

 

ipak, ako kupiš dobro zatvorenu plastiku, sa stabilnim vinom, ne otvaraš i čuvaš na tamnom mestu sa stalnom temperaturom, može sigurno par meseci da stoji bez promena. ali najbolje je da pitaš vinara kad sledeći put odeš po vino - jer svaki ima najviše iskustva sa onim što proizvodi i zna šta mu je radio

Link to comment

Zar se vina uopste piju toliko kod nas? 

 

po poslednjim OIV podacima (2013 mislim) , oko 12,5 litara godišnje po glavi stanovnika, s tim da i ta statiska nije najtačnija (kod nas se inače bulaznilo oko tih podataka, uzimalo se nešto 20 godina staro što je radio zavod za statistiku). ali i odokativno sabiranje uvezenog i proizvedenog (minus izvezeno) daje sličan rezultat.

 

e sad, imamo i migraciju potrošača ka uslovno rečeno, popular premium kategoriji (na zapadu iznad 5, pa do 12 dolara) kod nas od 3 do 6 - 7 evra. to je inače najisplativiji segment, iako ne najveći (bazne kategorije, dakle litarska vina kod nas, su preko 80% prodatih flaša).

 

pošto su naše velike vinarije ili propale ili nesrećno privatizovane (za razliku od ostalih iz sfrj), a novi vinari mali koji prirodno ciljaju premijum i ultra premijum segement, tu je rupa na tržištu koju popunjavaju razne "krvi divljih i pitomih životinja (ždrepci, međedi i sl)" , najjeftinija italijanska, sumnjiva francuska i slična vina, kao i vinarije iz drugih republika - koje su tu kontinuirano sa uglavnom pristojnim kvalitetom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...