Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

8 hours ago, Budja said:

 

Једино што су Дрезден и Хирошима горили јер се Њемачка и Јапан нису предали, а не након што су се предали.

 

Тренутак у којем "савезници" крену у јуриш на војску која је положила оружје је сулуд. Немам ништа против тога да су кренули у освету, палеж, клање и силовање цивила, али ко још јуриша на војску која се предала? 

Link to comment
 
Једино што су Дрезден и Хирошима горили јер се Њемачка и Јапан нису предали, а не након што су се предали.
 
Тренутак у којем "савезници" крену у јуриш на војску која је положила оружје је сулуд. Немам ништа против тога да су кренули у освету, палеж, клање и силовање цивила, али ко још јуриша на војску која се предала? 
Kurcotrgovci, eto ko. Kako mali Perica zamišlja rat, epizoda 5. Čim sam video da su oni scenaristi od 3-6 epizode osme sezone znao sam šta nas čeka...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
2 hours ago, Cane Vukic Prebranac said:

Тренутак у којем "савезници" крену у јуриш на војску која је положила оружје је сулуд. Немам ништа против тога да су кренули у освету, палеж, клање и силовање цивила, али ко још јуриша на војску која се предала? 

 

Predaja u takvim okolnostima je praktično nemoguća. Ne možeš kad krene sack of the city da baciš mač na zemlju i kažeš "OK, vodite me u zatvor" - ne postoji niti je ikad postojala metodologija koja tako nešto čini izvodljivim. U grad pod opsadom upada razularena masa koja ubija sve pred sobom, uniformisano i neuniformisano, naoružano i nenaoružano. Kasno je za bilo kakvu predaju, bilo kakva crkvena zvona (ne znam BTW koji im se to zvonik čuje širom celog grada, pošto je Hram Sv. Save eksplodirao još pre par sezona.)

 

Vojska moraš mnogo ranije da se predas - otvorite kapije grada, izmarširate nenaoružani, preferably sa prethodnom kraljicom u lancima. Ne kao, branim se do poslednjeg mogućeg trenutka da bih tek kad shvatim da sam neporecivo, definitivno, sto posto, poražen, e onda ću da se predam. Kasno je tada.

 

Izuzetak je hostage-taking, institucija koja omogućava zaraćenoj aristokratiji da se preda u kom god hoće trenutku - samo treba da se identifikuje protivicima i ubedi ih da će njihova familija platiti bogat otkup ako ih poštede. Ni to nije uvek efikasno, ali bar je izvodljivo. Dok masovna predaja običnih gruntova u sred ulične borbe, to je čista budalaština. Jedino smisleno što su lanisterski vojnici mogli da urade u tom trenutku je da skinu uniforme/oklope i krenu u bežaniju sa masom civila. 

 

 

Link to comment

Ланистерски војници су бацили оружје, ерго предали су се. Ту нема ни касно ни рано, предаја је предаја. Поготово тако јасно наглашена од стране сценариста. Џонова војска је стала, сатјерала их је у ћошак, чека се милост Денерис која такође чека предају и која из бесмисленог разлога након исте креће да пали град.

 

Дакле не ради се уопште о разулареној маси све док се Калиси не претвори у Нерона а Сиви Црв у Горана Јелисића. У том тренутку је далеко логичније било да их ови узму као заробљенике па макар их и мучили и убијали као такве, а не да крену у јуриш. Еј јуриш. Па нису ни нацисти штурмали на Французе кад су се ови предали, ушетали су у Париз и енде. Напада се ваљда онај ко пружа отпор а не ко ће управо да ти се повинује. Зашто да ризикујеш страдање својих војника кад си битку већ добио?

Link to comment
4 minutes ago, Cane Vukic Prebranac said:

Ланистерски војници су бацили оружје, ерго предали су се. Ту нема ни касно ни рано, предаја је предаја. Поготово тако јасно наглашена од стране сценариста.

 

Scenaristi su je tako jasno naglasili jer su idioti. Kako bi potcrtali koliko je majka zmajeva looooooooda, ponašaju se kao da je predaja braniča u trenutku kad invaders već upadaju u grad najnormalnija stvar, definisana srednjevekovnim ekvivalentom Ženevske konvencije... koju onda ova odluči da ignoriše. Ali zvona, čula su se zvona, kako možeš da ubijaš ljude dok zvone zvonaaaa...!

 

4 minutes ago, Cane Vukic Prebranac said:

Напада се ваљда онај ко пружа отпор а не ко ће управо да ти се повинује. Зашто да ризикујеш страдање својих војника кад си битку већ добио?

 

Više rizikuješ zaustavljanjem napada zbog nebitnih zarobljenika nego što rizikuješ efikasnim klanjem o par minuta. Ako ih zarobljavaš (i onda šta, transportuješ van grada?) nemaš nikakvu garanciju da te neće pet minuta kasnije iz neke susedne uličice napasti neki drugi odred tih istih Lanistera kad si potpuno nespreman. Ko ti garantuje da Cersei ne kupuje vreme partitivnom predajom nebitnih stražara? Ko ti garantuje da, dok ti vodiš zarobljenike, Qyburn neće sklepati novi S-300 i skenjati zmaja u letu?

 

Ali to je sve nebitno jer, kao što sam već naveo, kad se jednom upadne u grad nema više nikakvog komandovanja. Nema formacija, nema telekomunikacija, nemaš mogućnost da narediš stand-down u opštem metežu. Kad se jednom upadne u grad, može da usledi samo i isključivo masovno ubistvo.

 

Link to comment
5 hours ago, arheolog1981 said:

Razmišljam, nema šanse da je ovo kraj koji je Martin zamislio za Deneris... nije njegov stil pisanja ovakva asasinacija lika. Mogu da zamislim situaciju, u napadu na grad zmajeva vatra aktivira skladišta wildfire I lančanom reakcijom dolazi do paljenja celog grada. Deneris gleda sa užasom i shvata da je ostvarila ono što je ludi kralj Eris zamislio. Slomljena, nakon bitke odlučuje da prepusti krunu nekom drugom i da ubije zmajeve, jer joj je jasno da dok god su oni živi neće niko biti siguran. Napušta kontinent i vraća se na Essos kao neka vrsta dobrovoljnog izgnanstva a u stvari se vraća kući jer joj je jasno da joj to Westeros nikada nije bio. U knjigama ona sanja limunovo drvo ispred kuće na Bravosu gde je odrasla i više puta se dvoumi da li je Westeros to što ona želi. Eto, to bi bio bittersweet kraj za mene :) Barem što se tiče Deneris.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

 

fantazija povrijeđenog Daenerys fanboya

Edited by reginald
Link to comment
11 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Scenaristi su je tako jasno naglasili jer su idioti. Kako bi potcrtali koliko je majka zmajeva looooooooda, ponašaju se kao da je predaja braniča u trenutku kad invaders već upadaju u grad najnormalnija stvar, definisana srednjevekovnim ekvivalentom Ženevske konvencije... koju onda ova odluči da ignoriše. Ali zvona, čula su se zvona, kako možeš da ubijaš ljude dok zvone zvonaaaa...!

 

 

Više rizikuješ zaustavljanjem napada zbog nebitnih zarobljenika nego što rizikuješ efikasnim klanjem o par minuta. Ako ih zarobljavaš (i onda šta, transportuješ van grada?) nemaš nikakvu garanciju da te neće pet minuta kasnije iz neke susedne uličice napasti neki drugi odred tih istih Lanistera kad si potpuno nespreman. Ko ti garantuje da Cersei ne kupuje vreme partitivnom predajom nebitnih stražara? Ko ti garantuje da, dok ti vodiš zarobljenike, Qyburn neće sklepati novi S-300 i skenjati zmaja u letu?

 

Ali to je sve nebitno jer, kao što sam već naveo, kad se jednom upadne u grad nema više nikakvog komandovanja. Nema formacija, nema telekomunikacija, nemaš mogućnost da narediš stand-down u opštem metežu. Kad se jednom upadne u grad, može da usledi samo i isključivo masovno ubistvo.

 

 

Е али о томе се ради, први болд. Да сцена предаје и Дениног лудила није направљена тако како је направљена, онда би ти био у праву и сцена средњевјековног клања би била одлична. Овако је катастрофална јер имплицира значај предаје кроз читаву епизоду, Џонова војска, понављам, стоји и чека да се ови предају. Није представљена као руља, него руља постаје тек кад се ови предају. Управо зато та читава сцена нема смисла. 

 

Други болд: напад је већ заустављен. Сцена имплицира: предајте се или ћемо вас побити. Ланистери се предају. Освајачи крећу у јуриш након што је напад већ заустављен а противник се предао.

Link to comment
 
fantazija povrijeđenog Daenerys fanboya
Nemoj da mi se obraćaš tako a i nikako kad smo već kod toga, ja s tobom koze čuvao nisam...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
1 minute ago, arheolog1981 said:

Nemoj da mi se obraćaš tako a i nikako kad smo već kod toga, ja s tobom koze čuvao nisam...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

 

pa ne obraćam se tebi. imaš ignore.

Link to comment

@Cane Vukic Prebranac

Pa da, veštački izazvana tenzija (zvona), i onda veštački release (dracarys).

 

Sasvim je blesavo praviti taj stand-off kod zvonika, stoje ljudi pet minuta i čekaju odluku zmajevite kraljice - da li da ih disciplinovano zarobljavamo ili da ih razulareno koljemo? 

 

Ali šta vredi pričati kad su Jon i ekipa upali u grad kroz rupu u zidu koju je eksplozivnim plamenom probušio Drogon...

Link to comment

cekam behind the scenes da objasne sta je cekala tih 5 sekundi izmedju zvonda i dizanja grada u vazduh i kakvo je previranje imala u sebi u tim trenutcima:fantom:

 

Edited by Escalade
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...