Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

9 minutes ago, dragance said:

Evo, ja se spremam (tj firma me sprema) da me posalje u UK poslom na duze vreme, a kancelarija nam je u Jorku. Kirija je u pola cene nego sto je u Londonu. Ima sve, lep kraj, proglasen "best place to live in UK" prosle godine...

 

Ovo ne i bas ;)

 

Tu se vidi razlika izmedju Londona i ostatka UK.

Link to comment
3 hours ago, adam said:

 

pa ako tako razmisljas i iznajmljivanje gajbe je rizik. i kirija mora da se plati svaki mesec inace letis na ulicu. i to ne placas 20-25 godina nego dok si ziv. valjda je bolje davati banci na odredjeno (jos na kraju dobijes nesto svoje) nego gazdama citav zivot. ako je izbor renta v kredit, nije bas tako tesko odluciti sta je isplativije. 

 

a ne znam ni zasto mislis da bi ostao na ulici? ako do sad nisi ostao na ulici, ako si imao za kiriju, imao bi i za kredit. ako nisi imao za kiriju nego si otisao kod roditelja ili drugde, to bi mogao i s kucom. odes, kucu iznajmis i renta ide banci za kredit dok ne prodje kriza. nije bas tako opasno kako ti se cini, samo se treba snaci. pri tom, ja vec 16 godina placam kredit kao i vecina ljudi koje znam i za to vreme niko niti je bankrotirao, niti je dosao u situaciju da izgubi kucu. a svi smo menjali poslove svako nekoliko. cak i da se selis zbog posla, uvek mozes izdati svoju gajbu i od te kinte placati ratu banci a negde drugde iznajmiti i ziveti kao sto sad zivis. ili ako si siguran da ces se nastaniti negde, onda prodas pa kupis gde zelis da zivis. 

 

ja imam nekoliko prijatelja koji vrlo lepo zaradjuju i znaju da ce lepo zaradjivati dok su zivi, takva im struka. i ne pada im na pamet da ista kupe nego rentaju sta hoce, koliko hoce i gde hoce. i to funkcionise besprekorno. ali samo zato sto znaju da ce i dalje lepo zaradjivati i sto imaju roditelje koje ce naslediti kad za to dodje vreme pa ne strahuju ni od starosti, penzionisace se u porodicnu kucu. a penziju uplacuju i bice sasvim pristojna. i naravno - samci. nemaju partnere, nemaju decu. ako i rizikuju, samo sebi rizikuju. a ne rizikuju mnogo. mislim, eto, moze i to ako se poklope parametri. 

 

i ja bih voleo da ima stanova s razumnom rentom i razumnim uslovima iznajmljivanja za sve kojima treba (ili bar za vecinu) i naravno da pizdim i smatram da bi to bilo pravednije i normalnije ali toga vise nema. kao sto nema ni sigurnog posla. tako da nam ne preostaje nista drugo nego da se bacimo u kredite. tako nam se zalomilo, jebiga. 

 

Sve sto ti pises je tacno, ali ja i pricam da je to generalno lose, sistem u kome ljudi imaju samo jedan izbor, ili ajde dva, i to oba losa - kupovina stana po trzisnoj ceni, ili rentanje po trzisnoj ceni. I uz to placas i fakultet po trzisnoj ceni, i prevoz, i sve zivo. Sve ili skoro sve sto zaradis dajes na osnovne stvari, obrni okreni. Ne bi trebalo tako da bude, i ima zemalja (sve manje) gde nije tako, nego ili su te osnovne stvari suvencionisane, ili ako nisu, drzava te bar ne dere sa porezima kad ti vec nista ne pruza za uzvrat.

 

I cudi me da u Engleskoj ljudi ne insistiraju na tome, ne bune se. Za Srbiju smo navikli da su ljudi lobotomizirani, ali Englezi su bili poznati kao nacija koja bojkotuje javni prevoz kad poskupi za 10 penija a nista nisu unapredili, i to traje dok god se cena ne vrati na staro.

Link to comment
31 minutes ago, dragance said:

Pa jebi ga, zato zivis van Londona, gde mozes vozom na posao. Tako dosta ljudi zivi i ne kukaju. Grad im je na 45 minuta vozom, zive u lepom kraju, itd.

Zasto moras ziveti na par metara od posla u strogom centru grada??

E pa ima i ovo sto je @jms_uk spomenuo, kad odes dalje od grada, stedis na stanu, ali te na prevozu deru. Moze mesecna karta za voz da te kosta 300-400 funti, nekovi londonci daju pravu cifru, ja pricam po secanju. I onda si sve ukupno na kirija plus prevoz ustedeo nesto beznacajno, 100-200 funti mesecno, a provodis po 3-4 sata dnevno u vozu tamo nazad s posla. Ekonomski ekvilibrijum, kao da racunaju koliko kosa commute do nekog predgradja, pa su za malo vise od toga nize cene rente ;)

 

edit: i nisam ziveo u strogom centru grada naravno, bio sam na granici 2 i 3 zone, London je ogroman, put na posao i po gradu je bar 45 minuta, dok izmenis razne linije metroa, pa udji izadji, i tako. A sa vozom je 45-60 min, pa plus taj metro od zel. stanice do posla, zavisi gde radis.

Edited by palikaris
Link to comment
12 hours ago, radisa said:

Mislim, jbg, ja imam kuću sa dvorištem u gradskoj zoni(od čvrstog materijala :)), koju nisam kupio na kredit, niti nasledio... Posao mi je bukvalno par metrara od kreveta(jer radim od kuće, osim kad idem kod klijenata, što je opet super, jer razbija monotoniju), pa nemam problem sa prevozom... Idem 2 puta godišnje na odmore(zimi i leti), vikende uglavnom imam slobodne, ali se radnim danima radi dosta...


Ako si platio u kešu, i od plate, znači da si morao da štediš X godina ili decenija pre toga. Da si štedeo 500evra/m, trebalo bi ti decenija za kuću od 60k. A kuća kvadrature 50-100m2 u gradskoj zoni NSa nema šanse da je ispod te cene, nebitno dal bila u dobrom stanju u trenutku kupovine ili renovirana kasnije.

 

Broj samaca ili parova u Srbiji koji od prihoda od rada mogu da štede tu sumu a im ozbiljno ne utiče na sve ostalo se meri u promilima.

Link to comment
On 2.7.2019. at 17:44, ObiW said:

Pa ima razlike. U Srbiji imaš korene, što znači da je nekad neko pre tebe progutao žabu i kupio stan/kuću/vikendicu i onda to naslediš  i imaš početni kapital za svoj stan/kuću. Takodhe je opcija je da tvoji roditelji zamene veći stan za dva manja. Tu opciju kao svež imigrant nemaš, krećeš od nule. 

 

Čekati da neko iz porodice umre da bi se obezbedio stan/kuća je ozbiljna boles, naročito vrste društvena, koje se oslanja na takva "rešenja" u rešavanju problema stanovanja. Lako može se desi da čekač™ tad već bude u 50im, 60im, 70im.

Link to comment
9 minutes ago, miki.bg said:

 

Čekati da neko iz porodice umre da bi se obezbedio stan/kuća je ozbiljna boles, naročito vrste društvena, koje se oslanja na takva "rešenja" u rešavanju problema stanovanja. Lako može se desi da čekač™ tad već bude u 50im, 60im, 70im.

Moze tako, a mogu i roditelji da prodaju stan, kupe za sebe manji, a ostatak daju deci da imaju gotovinuvza kredit za stan. Moze i vikendica da se proda, ko ima. Može i veći stan za dva manja.

 

Kad starija generacija ima nekretnine, mladjoj se otvaraju mogućnosti. Toga nema kad imigriraš.

Link to comment
10 hours ago, ObiW said:

... ili naidju na random nadrkanog tipa na ulici...

 

U Srbiji barem jos uvek nemamo random nadrkanog tipa sa automatskim oruzjem u skolskom dvoristu

A ovako random budala ima svugde, nije ti bas neki primer srpskog domaceg specijaliteta

Link to comment
15 hours ago, adam said:

skvotova ima i danas. cak imas i organizacije, novine, festivale, akcije.... nije to iskorenjeno, samo je gurnuto na periferiju.

 

od neredovnih poslica po restoranima zive mnogi. iole ljudski, zavisi sta pod tim podrazumevas. cenim da ni ja nisam iole ljudski ziveo od svojih restoranskih primanja ali prodje i to, ljudi idu dalje, napreduju...

 

mnogo ljudi deli gajbe s cimerima ne samo zato sto su kirije visoke a plate male vec i zato sto mnogi otplacuju studentske kredite pa kad se oduzme kredit, ne ostane bas mnogo za zivot. to je ono sto sam vec pisao i gde zaista mislim da su ljudi i te kako osteceni u poredjenju s ranijim generacijama. ima i toga da se broj ljudi koji se posle faksa vrate kod roditelja dosta povecao. pa ne placaju kiriju nego sede s roditeljima i skupljaju kintu da se skuce. kakogod - svi koji su se odlucili da studiraju a nisu kolenovici/burzuji imaju prvo faks pa zatim dodatnih pet godina dok ne otplate kredit. tek posle toga imaju sansu da krenu sa stednjom za nesto svoje. sto je prilicno porazavajuce jer ispada da ako sve ide svojim tokom ljudi mogu krenuti da se kuce tek posle cetrdesete. 

 

ako ima onih koji zaradjuju dosta iznad proseka (recimo 60k navise) i ne placaju studentske kredite a dele gajbe s cimerima, onda to samo moze znaciti da zive u vrlo, vrlo skupim delovima grada i veoma raskosno. neko ko zaradjuje 60k, na ruke prima oko 3600 funti mesecno posle poreza. svako moze naci jednosobnu gajbu u ok kraju za nekih 1200-1400 funti. znaci ostaje im od 2200 do 2400 mesecno sto je vise nego dovoljno za sasvim lagodan zivot a i za pristedeti ponesto. tako da nije bas tacno da ljudi koji nadprosecno zaradjuju moraju da dele gajbu bilo s kim osim ako ne insistiraju da zive u strogom centru. a mogu i za nekoliko godina da pristede dovoljno i za svoju gajbu, samo je pitanje sta zele da kupe. ako zele za pocetak neki stancic u kome ce ziveti koju godinu dok ne krenu dalje, to nekom ko nadprosecno zaradjuje uopste nije nedostizno. 

 

kazem, kirije i cene kuca su ozbiljno porasle, rast plata to ne da nije pratio nego su cak jedno vreme i stagnirale, to sve stoji. novim generacijama jeste teze nego sto je bilo mojoj generaciji ali ja nisam krenuo sa iste startne pozicije tako da imam osecaj da je meni tad bilo otprilike taman toliko tesko koliko ljudima sad. a ljudima koji krecu iz moje pozicije je, bojim se, to sad postalo nedostizno.

 

daleko je sve to od dobrog, i ja prizivam neku tihu revoluciju iz mnogo razloga al nije bas da smo otisli dotle da je uk/austraija jedna masivna socijala gde neko ko zaradjuje dosta iznad proseka ne moze da si priusti normalan zivot. 

 

Vec su mnogi komentarisali, da dodam i ja jos ponesto...

Sto ljudi - sto definicija normalnog zivota, ima jedan catch kada si na high profile poslu a to je da se od tebe ocekuje i odredjeni lifestyle, ne mozes na posao ici obucen bilo kako, stanovati/izlaziti/letovati bilo gde, ima taj neki nivo koji se ocekuje kad si neko. Znam da zvuci glupo :D ali tako je kako je, i na taj cirkus ide dobar deo tih nadprosecnih zarada.

Tako da se ljudi polome da sve to isprate i ne retko zive daleko iznad svojih realnih mogucnosti, sto naravno ne ostavlja sansu da se ustedi i planira neka kapitalna kupovina tipa stan, iako mnogima ako izgube taj posao preti povratak kod roditelja ili i gori scenario ako su stranci.

Negde videh podatak da jos od 1950tih nije bilo vise 30godisnjaka koji zive s roditeljima, to sigurno nije resultat neke renesanse porodicnih vrednosti nego nemogucnost da se zivi samostalno od svoje plate. I sve to u doba kada se forsira individualizam i slavi razlicitost po svim mogucim osnovama. Prodaje se ljudima neka Instagram verzija realnosti koja veze sa zivotom nema, i ocigledno velika vecina to kupuje.

Zasto bas sad i kome to odgovara, pa u nesigurnim vremenima kada se nista dugorocno ne moze planirati ljudi se tese da ako vec ne mogu kupiti stan mogu iznajmiti luksuzan suit za letovanje i onda to nabiti na nos pratiocima na drustvenim mrezama, i eto insta(nt) srece. Zivi se od danas do sutra, a na tome profitira 1%. Sad da li je sve to vredno cimanja i selidbe u inostranstvo, na svakom je da proceni za sebe. 

Pricam naravno u oba slucaja o nekom ko nije stambeno podmiren (niti ima njivu da nasledi) a zaradjuje malo iznad proseka, osim u izgledu okruzenja ja bas i ne vidim bitnu razliku u kvalitetu zivota u Srbiji i van. S te strane mi to sto pricaju noskich i palikaris ima smisla.

 

Link to comment
On 2.7.2019. at 17:18, ObiW said:

Zašto bi neko završavao silne škole i zaputio se na kraj sveta - što Australije jeste - da živi od zarade medijane? To može i u Srbiji.

 

Mda, isto je biti na par stotina evra medijane i na par hiljada evra.

 

A i nije svar samo u novcu već i okruženju na koje ne možeš da imaš uticaj. Kad nepristajanje na niske plate i korupcija izjeda sve ključne segmente društva, tipa zdravstvo, pa bolji ljudi u njima odlaze, tek onda nije isto.

Edited by miki.bg
Link to comment
1 hour ago, Leia said:

 

Vec su mnogi komentarisali, da dodam i ja jos ponesto...

Sto ljudi - sto definicija normalnog zivota, ima jedan catch kada si na high profile poslu a to je da se od tebe ocekuje i odredjeni lifestyle, ne mozes na posao ici obucen bilo kako, stanovati/izlaziti/letovati bilo gde, ima taj neki nivo koji se ocekuje kad si neko. Znam da zvuci glupo :D ali tako je kako je, i na taj cirkus ide dobar deo tih nadprosecnih zarada.

Tako da se ljudi polome da sve to isprate i ne retko zive daleko iznad svojih realnih mogucnosti, sto naravno ne ostavlja sansu da se ustedi i planira neka kapitalna kupovina tipa stan, iako mnogima ako izgube taj posao preti povratak kod roditelja ili i gori scenario ako su stranci.

Negde videh podatak da jos od 1950tih nije bilo vise 30godisnjaka koji zive s roditeljima, to sigurno nije resultat neke renesanse porodicnih vrednosti nego nemogucnost da se zivi samostalno od svoje plate. I sve to u doba kada se forsira individualizam i slavi razlicitost po svim mogucim osnovama. Prodaje se ljudima neka Instagram verzija realnosti koja veze sa zivotom nema, i ocigledno velika vecina to kupuje.

Zasto bas sad i kome to odgovara, pa u nesigurnim vremenima kada se nista dugorocno ne moze planirati ljudi se tese da ako vec ne mogu kupiti stan mogu iznajmiti luksuzan suit za letovanje i onda to nabiti na nos pratiocima na drustvenim mrezama, i eto insta(nt) srece. Zivi se od danas do sutra, a na tome profitira 1%. Sad da li je sve to vredno cimanja i selidbe u inostranstvo, na svakom je da proceni za sebe. 

Pricam naravno u oba slucaja o nekom ko nije stambeno podmiren (niti ima njivu da nasledi) a zaradjuje malo iznad proseka, osim u izgledu okruzenja ja bas i ne vidim bitnu razliku u kvalitetu zivota u Srbiji i van. S te strane mi to sto pricaju noskich i palikaris ima smisla.

 

+1 na sve ovo

Link to comment
2 hours ago, Leia said:

 

Pricam naravno u oba slucaja o nekom ko nije stambeno podmiren (niti ima njivu da nasledi) a zaradjuje malo iznad proseka, osim u izgledu okruzenja ja bas i ne vidim bitnu razliku u kvalitetu zivota u Srbiji i van. S te strane mi to sto pricaju noskich i palikaris ima smisla.

 

Njih dvojica ne pričaju isto... Bar ja to tako ne vidim...

 

Mislim, Palikaris je u pravu, da ako ne možeš da digneš nivo života značajno, ne treba po svaku cenu ići napolje... Ja u Nemačkoj, recimo, ne bi zaradjivao značajno više, a gospodja ne bi mogla da radi uopšte, dakle, pad standarda bi bio popriličan... Jedino gde bi se isplatilo finansijski su bliskoistočne despotije, a tamo, iako naizgled lepo, ipak nije mesto za život...

 

Ali, sa druge strane, onda te ovde™ može svašta dočekati, uprokos tome što ti nemaš problem sa parama... Meni je klinja od 2 godine, pre par meseci imao velikih problema, proveli smo 2 nedelje u bolnici sa njim, više žena, nego ja, i to je horor, na nivou Alana Forda i bolnica koje su tamo predstavljene... Tad počneš da razmišljaš da li je možda ipak bolje otići i spustiti životni standard, a dobiti više sa neke druge strane... 

 

No jedno je sigurno, ako deca budu htela da idu, probaću da ih ubacim u sistem, još od srednje škole... Tada, mislim da ima najmanje problema, za kasnije... Imamo primer u okruženju, gledamo na šta će to izići, pa ćemo videti...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...