Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

4 hours ago, palikaris said:

 

Pricas kao da je samim uzimanjem kredita vec zavrsio posao. A u stvari igranka tek pocinje, ima 15-20-25 godina sada da gilja da ga otplati. Nije on jos nista kupio u sustini, zar ne?

Odaću ti jednu veliku tajnu koju noskich ne predaje na ubrzanom kursu o štetnom uticaju kredita za kuću na mentalno zdravlje: rata kredita za kuću za tih 15-20-25 godina ne raste, a tvoja plata raste, jer inflacija, jer napredovanje u poslu.

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

Odaću ti jednu veliku tajnu koju noskich ne predaje na ubrzanom kursu o štetnom uticaju kredita za kuću na mentalno zdravlje: rata kredita za kuću za tih 15-20-25 godina ne raste, a tvoja plata raste, jer inflacija, jer napredovanje u poslu.

 

Možda u tim Australijama i Amerikama, u Srbiji se kod većine kredita rata redovno usklađuje. :)

Link to comment
17 minutes ago, Time Crisis said:

 

Možda u tim Australijama i Amerikama, u Srbiji se kod većine kredita rata redovno usklađuje. :)

U Americi se toga jos nisu setili. Cak ti daju da refinansiras na nizu kamatnu stopu, ako je takva situacija na trzistu.

Link to comment
Just now, ObiW said:

U Americi se toga jos nisu setili. Cak ti daju da refinansiras na nizu kamatnu stopu, ako je takva situacija na trzistu.

 

Bezdušna plutokratija, šta sve neće uraditi da bi ljude uvukla u kredit

Link to comment

Hehe bilo bi carski da srpski bankari ukrste pravila sa Australijancima, pa kad bankrotiras em ti uzmu kucu, em im i dalje dugujes onoliko koliko bi na tebi zaradili uz uskladjivanje rata tokom dugih godina 

Link to comment
1 hour ago, Leia said:

Adame ima li jos skvotova u Londonu? Ili dzentrifikacija cepa, cene nekretnina idu u nebo?

Moze li se danas iole ljudski ziveti u gradu tog tipa a da se izdrzavas od neredovnih poslica po restoranima?

Mnogo ljudi deli stan sa cimerima a zaradjuju cak i vrlo iznad proseka, a o kupovini i ne sanjaju.

Ne kazem da je tebi bilo lako, ali mi deluje da je danas teze, eto samo to

skvotova ima i danas. cak imas i organizacije, novine, festivale, akcije.... nije to iskorenjeno, samo je gurnuto na periferiju.

 

od neredovnih poslica po restoranima zive mnogi. iole ljudski, zavisi sta pod tim podrazumevas. cenim da ni ja nisam iole ljudski ziveo od svojih restoranskih primanja ali prodje i to, ljudi idu dalje, napreduju...

 

mnogo ljudi deli gajbe s cimerima ne samo zato sto su kirije visoke a plate male vec i zato sto mnogi otplacuju studentske kredite pa kad se oduzme kredit, ne ostane bas mnogo za zivot. to je ono sto sam vec pisao i gde zaista mislim da su ljudi i te kako osteceni u poredjenju s ranijim generacijama. ima i toga da se broj ljudi koji se posle faksa vrate kod roditelja dosta povecao. pa ne placaju kiriju nego sede s roditeljima i skupljaju kintu da se skuce. kakogod - svi koji su se odlucili da studiraju a nisu kolenovici/burzuji imaju prvo faks pa zatim dodatnih pet godina dok ne otplate kredit. tek posle toga imaju sansu da krenu sa stednjom za nesto svoje. sto je prilicno porazavajuce jer ispada da ako sve ide svojim tokom ljudi mogu krenuti da se kuce tek posle cetrdesete. 

 

ako ima onih koji zaradjuju dosta iznad proseka (recimo 60k navise) i ne placaju studentske kredite a dele gajbe s cimerima, onda to samo moze znaciti da zive u vrlo, vrlo skupim delovima grada i veoma raskosno. neko ko zaradjuje 60k, na ruke prima oko 3600 funti mesecno posle poreza. svako moze naci jednosobnu gajbu u ok kraju za nekih 1200-1400 funti. znaci ostaje im od 2200 do 2400 mesecno sto je vise nego dovoljno za sasvim lagodan zivot a i za pristedeti ponesto. tako da nije bas tacno da ljudi koji nadprosecno zaradjuju moraju da dele gajbu bilo s kim osim ako ne insistiraju da zive u strogom centru. a mogu i za nekoliko godina da pristede dovoljno i za svoju gajbu, samo je pitanje sta zele da kupe. ako zele za pocetak neki stancic u kome ce ziveti koju godinu dok ne krenu dalje, to nekom ko nadprosecno zaradjuje uopste nije nedostizno. 

 

kazem, kirije i cene kuca su ozbiljno porasle, rast plata to ne da nije pratio nego su cak jedno vreme i stagnirale, to sve stoji. novim generacijama jeste teze nego sto je bilo mojoj generaciji ali ja nisam krenuo sa iste startne pozicije tako da imam osecaj da je meni tad bilo otprilike taman toliko tesko koliko ljudima sad. a ljudima koji krecu iz moje pozicije je, bojim se, to sad postalo nedostizno.

 

daleko je sve to od dobrog, i ja prizivam neku tihu revoluciju iz mnogo razloga al nije bas da smo otisli dotle da je uk/austraija jedna masivna socijala gde neko ko zaradjuje dosta iznad proseka ne moze da si priusti normalan zivot. 

Link to comment
4 hours ago, peralozac said:

 

Recimo kupiš kuću od milion dolara tako što daš 100k kao učešće i uzmeš 900k kredit od banke. U nekom trenutku nisi u stanju dalje da plaćaš rate i banka ti otme kuću tj. aktivira hipoteku. Ovde mislim da je razlika između USA i Australije. U USA samo predaš ključ i gotovo, neka me isprave Ameri ako grešim. U Australiji banka proda kuću i recimo proda je za 800k. Ti si još uvek dužan banci 100k.

Pre nekoliko godina drug basketas iz Sidneja (onaj sa stanom u centru) nam je pricao skroz obrnuto. Znaci u onome sto si sad napisao samo precrtas AUS i napises USA i obrnuto.  Za Ameriku je bio u pravu, ostanes im duzan 100 hiljada (u ovom primeru), a ti ako si pametan i ako ispunjujes uslove proglasis bankrot i dug ti je oprosten. Narednih 5 do 7 godina neces moci da podignes nikakav kredit, znaci sve placas solarno. Posle tog perioda ti se podatak o bankrotiranju brise kao da ga nikad nije bilo. 

Link to comment
2 hours ago, ObiW said:

Odaću ti jednu veliku tajnu koju noskich ne predaje na ubrzanom kursu o štetnom uticaju kredita za kuću na mentalno zdravlje: rata kredita za kuću za tih 15-20-25 godina ne raste, a tvoja plata raste, jer inflacija, jer napredovanje u poslu.

Osim ako se ne desi opet neka 2008. pa ljudi masovno ostaju bez poslova, a ko mi garantuje da ja necu biti medju njima...

 

Nemam pojma, ja nikad u zivotu nisam bio u situaciji da znam ni par godina u napred sta ce da bude, da li cu da imam posao uopste, i za koju platu, i ubacivanje u obavezu da nekoliko decenija svaki mesec moram xy para da isporucim banci mi je ono, horor. Da sam to uradio pre 10 godina na primer, do sada bi vec verovatno 1-2 puta bankrotirao i ostao na ulici. A sumnjam da se mnogo ljudi ovde razlikuje od mene po tome, gde god da zive. Jednostavno, tako je to danas. U svakom slucaju, vracamo se na to da je danas jedini nacin da se uzme kredit (ili da zaradjujes neke opake pare pa uspes da ustedis i iskesiras za stan), sto mnogima uopste ne odgovara niti treba, a druge opcije nema.

Link to comment
27 minutes ago, ObiW said:

Pre nekoliko godina drug basketas iz Sidneja (onaj sa stanom u centru) nam je pricao skroz obrnuto. Znaci u onome sto si sad napisao samo precrtas AUS i napises USA i obrnuto.  Za Ameriku je bio u pravu, ostanes im duzan 100 hiljada (u ovom primeru), a ti ako si pametan i ako ispunjujes uslove proglasis bankrot i dug ti je oprosten. Narednih 5 do 7 godina neces moci da podignes nikakav kredit, znaci sve placas solarno. Posle tog perioda ti se podatak o bankrotiranju brise kao da ga nikad nije bilo. 

Ovo zavisi od drzave do drzave. 

 

Da bi banka mogla da potrazuje tih hopotetickih 100K potreban im je tzv. mortgage deficiency judgment od suda, a to u nije moguce u svim drzavama. Mislim da Arizona I Nevada to ne dozvoljavaju, npr. A I u onim drzava gdje je to leglano moguce, banke odustaju jer im sam postupak moze kostati vise nego sto je preostali dug, plus postoji neki veoma kratak rok, prije nego to zastaruje + opcija bankrotsva koju si naveo. Ja licno nikad nisam cuo za slucaj da je banka trazila deficiency judgment, dijelom iz razloga koji sam naveo, dijelom jer uglavnom kod prodaju na "doboshu" naplate svo dugovanje.

Link to comment
1 hour ago, Leia said:

Hehe bilo bi carski da srpski bankari ukrste pravila sa Australijancima, pa kad bankrotiras em ti uzmu kucu, em im i dalje dugujes onoliko koliko bi na tebi zaradili uz uskladjivanje rata tokom dugih godina 

Rekoh ti već, tako je i u srbiji...

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

Pre nekoliko godina drug basketas iz Sidneja (onaj sa stanom u centru) nam je pricao skroz obrnuto. Znaci u onome sto si sad napisao samo precrtas AUS i napises USA i obrnuto.  Za Ameriku je bio u pravu, ostanes im duzan 100 hiljada (u ovom primeru), a ti ako si pametan i ako ispunjujes uslove proglasis bankrot i dug ti je oprosten. Narednih 5 do 7 godina neces moci da podignes nikakav kredit, znaci sve placas solarno. Posle tog perioda ti se podatak o bankrotiranju brise kao da ga nikad nije bilo. 

 

Izvini, nisam se precizno izrazio. Pod bankrotom sam mislio samo na nemogućnost izvršavanja obaveza prema banci. Ovo o čemu pišeš je "pravi" bankrot tj. kad skroz pukneš pa se zvanično objaviš i brišu ti se svi dugovi. Mogao bi tako da se izvučeš, ali to je već totalni krah sistema.

Link to comment
15 minutes ago, palikaris said:

Osim ako se ne desi opet neka 2008. pa ljudi masovno ostaju bez poslova, a ko mi garantuje da ja necu biti medju njima...

 

Nemam pojma, ja nikad u zivotu nisam bio u situaciji da znam ni par godina u napred sta ce da bude, da li cu da imam posao uopste, i za koju platu, i ubacivanje u obavezu da nekoliko decenija svaki mesec moram xy para da isporucim banci mi je ono, horor. Da sam to uradio pre 10 godina na primer, do sada bi vec verovatno 1-2 puta bankrotirao i ostao na ulici. A sumnjam da se mnogo ljudi ovde razlikuje od mene po tome, gde god da zive. Jednostavno, tako je to danas. U svakom slucaju, vracamo se na to da je danas jedini nacin da se uzme kredit (ili da zaradjujes neke opake pare pa uspes da ustedis i iskesiras za stan), sto mnogima uopste ne odgovara niti treba, a druge opcije nema.

 

pa ako tako razmisljas i iznajmljivanje gajbe je rizik. i kirija mora da se plati svaki mesec inace letis na ulicu. i to ne placas 20-25 godina nego dok si ziv. valjda je bolje davati banci na odredjeno (jos na kraju dobijes nesto svoje) nego gazdama citav zivot. ako je izbor renta v kredit, nije bas tako tesko odluciti sta je isplativije. 

 

a ne znam ni zasto mislis da bi ostao na ulici? ako do sad nisi ostao na ulici, ako si imao za kiriju, imao bi i za kredit. ako nisi imao za kiriju nego si otisao kod roditelja ili drugde, to bi mogao i s kucom. odes, kucu iznajmis i renta ide banci za kredit dok ne prodje kriza. nije bas tako opasno kako ti se cini, samo se treba snaci. pri tom, ja vec 16 godina placam kredit kao i vecina ljudi koje znam i za to vreme niko niti je bankrotirao, niti je dosao u situaciju da izgubi kucu. a svi smo menjali poslove svako nekoliko. cak i da se selis zbog posla, uvek mozes izdati svoju gajbu i od te kinte placati ratu banci a negde drugde iznajmiti i ziveti kao sto sad zivis. ili ako si siguran da ces se nastaniti negde, onda prodas pa kupis gde zelis da zivis. 

 

ja imam nekoliko prijatelja koji vrlo lepo zaradjuju i znaju da ce lepo zaradjivati dok su zivi, takva im struka. i ne pada im na pamet da ista kupe nego rentaju sta hoce, koliko hoce i gde hoce. i to funkcionise besprekorno. ali samo zato sto znaju da ce i dalje lepo zaradjivati i sto imaju roditelje koje ce naslediti kad za to dodje vreme pa ne strahuju ni od starosti, penzionisace se u porodicnu kucu. a penziju uplacuju i bice sasvim pristojna. i naravno - samci. nemaju partnere, nemaju decu. ako i rizikuju, samo sebi rizikuju. a ne rizikuju mnogo. mislim, eto, moze i to ako se poklope parametri. 

 

i ja bih voleo da ima stanova s razumnom rentom i razumnim uslovima iznajmljivanja za sve kojima treba (ili bar za vecinu) i naravno da pizdim i smatram da bi to bilo pravednije i normalnije ali toga vise nema. kao sto nema ni sigurnog posla. tako da nam ne preostaje nista drugo nego da se bacimo u kredite. tako nam se zalomilo, jebiga. 

Link to comment
2 hours ago, adam said:

 

od neredovnih poslica po restoranima zive mnogi. iole ljudski, zavisi sta pod tim podrazumevas. cenim da ni ja nisam iole ljudski ziveo od svojih restoranskih primanja ali prodje i to, ljudi idu dalje, napreduju...

 

Ja ne mogu da skapiram bas kako, pogotovo u Londonu, ovi sto rade u samom centru. Sigurno ne zive blizu, i onda ako im je kirija manja - trose dosta na prevoz do posla?

 

Mozda imam losu sliku koliko se moze zaraditi od neredovnih poslica po restoranima...

 

Link to comment
38 minutes ago, adam said:

 

pa ako tako razmisljas i iznajmljivanje gajbe je rizik. i kirija mora da se plati svaki mesec inace letis na ulicu. i to ne placas 20-25 godina nego dok si ziv. valjda je bolje davati banci na odredjeno (jos na kraju dobijes nesto svoje) nego gazdama citav zivot. ako je izbor renta v kredit, nije bas tako tesko odluciti sta je isplativije. 

 

 

Meni se cini da ovo [opet u Londonu] moze da radi samo ako se ima/ustedi kinta za poveci depozit (jedno vreme su imali za first-time buyers one i do 95% mortgage :huh: i nije mi bilo jasno kako se nekome isplatilo to) i/ili ako dvoje ucestvuju u placanju banci. 

Link to comment
12 minutes ago, jms_uk said:

 

Ja ne mogu da skapiram bas kako, pogotovo u Londonu, ovi sto rade u samom centru. Sigurno ne zive blizu, i onda ako im je kirija manja - trose dosta na prevoz do posla?

 

Mozda imam losu sliku koliko se moze zaraditi od neredovnih poslica po restoranima...

 

Dobra ti je slika, i to nije fenomen 21. veka. Vladimir Aresenijevic je u predgovoru drugog izdanja romana "U Potpalublju" pisao o svojim londonskim danima, 1985-1989. Radio je proste poslove sve vreme; u pocetku je ziveo na sat vremena od posla, a kako je kirija rasla sve vise se udaljavao  i na kraju je  do posla putovao dva sata u jednom smeru. Zbog toga se i vratio u Srbiju. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...