Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Sutra u Viktoriji stupa na snagu promena zakona o long service leave. Ne znam kako bih ovo preveo (da li postoji slična kategorija u razjedinjenim balkanskim državama?), u svakom slučaju radi se o posebnoj vrsti godišnjeg odmora kojim se nagrađuje dugogodišnji rad u istoj firmi. Sati odmora se lagano skupljaju od prvog dana i prikazuju na platnim listicama, a mogu da se koriste tek nakon određenog broja godina. Postoji i niža granica nakon koje se u slučaju napuštanja firme isplaćuju svi do tada skupljeni sati.

 

Promena zakona će nabaciti kez na mnoga lica uključujući i moje jer od sutra zaposleni mogu koristiti long service leave čim odrobijaju sedam (umesto dosadašnjih 10) godina u KP domu Firmica. Promenjen je i način korišćenja, ovaj odmor je morao da se uzima u celim nedeljama, a od sutra može kao normalan odmor, u bilo kom broju dana.

 

Kao ilustracija, u mojoj firmi long service leave je 13 nedelja (za 10 godina rada) i do sada je morao da se uzima u komadima od minimalno četiri nedelje. Postoji i mogućnost uzimanja u half pay varijanti, na primer uzme se 4 nedelje, odmara 8 i dobije plata za 4. Ako se sve uzme half pay izađe na 6 meseci što je odlična prilika za isprobavanje da li je život u penziji stvarno ono što želite ili sloboda baš i ne ume da peva kao što su sužnji pevali o njoj.

 

Zanimaju me vaša iskustva, kako je ovo regulisano u ostalim "dobro mesto" državama?

 

Spoiler

Long Service Leave changes coming 1 November 2018

 

The Long Service Leave Act 2018 will come into effect on 1 November 2018 and supersede the 1992 Act. 

 

These changes include:

  • greater flexibility for women, families and people transitioning to retirement
  • access to long service leave after seven years, not ten
  • allowing employees to take long service leave in smaller increments (i.e. for any period of one day or more)
  • most absences from work do not break continuous employment
  • unpaid leave, including parental leave, counts towards long service leave
  • increased penalties for employers who do not keep records or do not produce them when requested. 

 

Edited by peralozac
Link to comment

Ja sam na prvom mestu u Aus skoro dočekao to. Ali, pošto sam otišao posle "samo" nepunih 9 godina, onda mi je to isplaćeno u kešu.

 

A u stvari sam imao baš lepe planove sa tim, posebno što nisam bio daleko od toga da uzmem i "sabbatical" (kako li se tek to zove na srpskom... pojma nemam). U kombinaciji sa long service leave, i sa onim regularnim godišnjim, trebalo je da se sastavi cela sezona boravka na Balkanu... međutim, život je imao druge planove.

 

Ali, generalno, to je sve manje relevantno pitanje, pošto (moram da linkujem kao sliku, jer je iza paywalla:)

 

perms.jpg

 

 

 

 

Link to comment

Evo to isto na jednoj lepšoj slici (ispred paywalla) koja usput sugeriše da je prosečan zaposleni žena koja radi u call centru, a možda je u pitanju i man bun, ko će ga znati ovih dana...

 

Procenti će biti sve gori i gori kako godine budu išle i tu nema nazad. Kada krenem da razmišljam šta čeka Miss Ložač i njenu generaciju uglavnom brzo zaključim da je to njen problem i da ako kani pobijediti ne smije izgubiti. Tešim se da ako ja nisam umro od gladi i nekako sam živeo u Srbiji devedesetih, valjda će i ona u Australiji dvadesetih.

 

Bilo bi zanimljivo videti kako se menja procenat zaposlenih (puno radno vreme na neodređeno) koji su stariji od 50 godina. Ta diskriminacija je ono što mene žulja i plaši. Ne spadam još u tu kategoriju, ali sam se nagledao i naslušao raznih horor priča. Ubeđen sam da ako sutra ujutro popijem otkaz naći ću novi posao do naveče i još će celog dana head hunteri da se tuku oko mene. Isti scenario kada oduvam 50 svećica na torti i mogu da ga duvam, ostaje samo da raznosim flajere po kraju.

 

8a91bab958989489682171192e0821bd

Link to comment
32 minutes ago, peralozac said:

kada oduvam 50 svećica na torti i mogu da ga duvam

 

To sasvim tačno sumira dati (meni blizak) scenario. Evo ima neko pisanije ovde. Uglavnom, posle 60 je još gore. :D Posebno za žene.

 

Naučiš vremenom da napraviš rezime tako da ni nekom sa IQ od 170 nije jasno koliko godina imaš... I to odlično funkcioniše. Dobiješ intervju za skoro svaki posao za koji se javiš! Naravno, kad te jednom vide, onda se prisete da su imali i druge kandidate.

 

I, na kraju, ostaje da startuješ svoj biznis. Što je skoro ista situacija (odnosno, ako imaš dobar - ali jako dobar1 - profesionalni "network" - onda se može uspešno startovati i biznis i naći posao, a u obratnom slučaju, oba su na rubu neizvodljivosti...)

 

----

1 - Iz iskustva, a potvrđeno mi je i od specijalista konsultanata za karijeru, nije uopšte dovoljno da niko nema "ništa protiv" tebe: potrebno je da te ljudi bukvalno vole. U protivnom vrlo brzo ustanoviš 1 stvar: nobody gives a shit about you :D ... i to je situacija u kojoj su se mnogi preko 45 našli, uključujući i brojne Ozi povratnike-expate... kojima mladalačke avanture po Singapurima i Katarima prilično presednu pod starije dane.

 

Link to comment

Hej Oziji... George Calombaris jeste ovakav i onakav lik, ali mogu da preporučim (njegov) Hellenic Republic. Mislim da je najbolji "set menu" (opcija od $75 po glavi)... skoro sve je odlično i više nego dosta za nas večito gladne. Slow cooked jagnjetina za prste polizat. Kadaif na kraju, takođe.

 

 

Link to comment

Tako je to kada je drzava mafijas monopolista koji ti silom udara reket i spreda (porez) i otpozadi (inflacija), a ovo je jos gore od drzave, plutokratija ti namesta bulju bas onako lepo da udje kako banke miluju. Dizi pozadinu u visinu, sto vise mozes, a glavu zabijaj dole u charsaf. 

 

Banka, lutrija, kocka, pokies, osiguranje, drzava... Namesteno sve, kuca dobija. To jest oni koji su vlasnici kuce. 

 

U know the drill.

 

U know who u r.

 

41589666_754988678166022_629324460906564

 

Ovi naivci jos veruju u neki sud kao, ne vide jos da je car go. 

 

43213647_1985410898149090_31672979098760

Edited by noskich
Link to comment

Znas nije to bas hrabro 
al' zbogom stara skvadro 
i svu rodbinu sabr'o 
pa preko garne nabr'o 

I kada stignem tamo poslat cu ja vama BAM BAM 
eto vam diploma odoh ograde da farbam

 

nema razlike u odjevanju

 

 

Edited by noskich
Link to comment
19 hours ago, Indy said:

Hej Oziji... George Calombaris jeste ovakav i onakav lik, ali mogu da preporučim (njegov) Hellenic Republic. Mislim da je najbolji "set menu" (opcija od $75 po glavi)... skoro sve je odlično i više nego dosta za nas večito gladne. Slow cooked jagnjetina za prste polizat. Kadaif na kraju, takođe.

 

 

 

Uh, nije pametno čitati taj jelovnik pre doručka. Sada nema druge nego da zbutam jednu momačku pola kartona kajganu. Kakve su zabiberene smokve?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...