Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

24 minutes ago, Tpojka said:

Pa nije prihod nula ako cimeri plaćaju ukupnu kiriju.
U tom slučaju vrijednost prihoda je jednaka onoj koju bi hipotetički naplatio sebi u situaciji da si na mjestu cimera.
Inače ne možeš drugačije opravdati stanovanje za dž u tuđem stanu.
Osim ako sam preduslov tvog stanovanja nije da ono bude za dž. Sumnjam da je ucrtano u zakonu tako nešto.

 

profit
ˈprɒfɪt/
noun
 
  1. 1.
    a financial gain, especially the difference between the amount earned and the amount spent in buying, operating, or producing something.
Link to comment
13 hours ago, Gojko & Stojko said:

E baš je bilo dobro. Ne pitasmo noskicha za omladinu u lokalu, rekao bih da se jako dobro zabavljala uprkos vladavini plutokratije i odsustvu izgleda za siguran život po odlasku u penziju, a kamoli za kupovinu nekretnine.

 

Share & Enjoy

 

Dobro je bilo.

 

7223bea3098acc1167959bc107d1b28d--bill-h

Link to comment

A kako pravdaš vlastito stanovanje: snalažljivošću ili pukom srećom?

Mislim da ti je prezumpcija vlastitog besplatnog stanovanja pogrešna.
Nepotrebno izbacuješ tu varijablu iz definicije/proračuna.

Link to comment
58 minutes ago, noskich said:

 

 

"Ne mora da se placa porez ako je lump sum, a mora ako je periodicno." A da li je ostvaren prihod ili ne se uopste ne postavlja kao pitanje. 

Bolje ti proveri poreske prijave koje ti je ovaj "knjigovodja" podneo. 

Jel' ti razumeš engleski? Nije tumačenje od knjigovođe već od ATO. Nema veze, nadam se da će informacija biti nekom korisna, ti veruj u šta god želiš.

Link to comment
25 minutes ago, mlatko said:

Sta ti ko moze? Samo da cimeri nisu ilegalci ili drukare i dobar si. Ne daj im ni slucajno da citaju forum, ni da popunjavaju neke formulare po javnim sluzbama...

 

Ma jok, imam s vremena na vreme ljude na Centrelink-u i oni moraju da podnesu neki formular da bi dobili pomoc za kiriju. To sam popunjavao, potpisao i podneto je nekoliko puta. Nikom nista.

 

Niko ne moze da naplati porez kada nema prihoda. 

Edited by noskich
Link to comment

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/znate-li-razliku-izmedu-prihoda-i-zarade-20161107

 

Znate li razliku između prihoda i zarade?

 

Svaka tvrtka, kao i svaki poduzetnik, kreće u biznis ne bi li nešto zaradila.

 

Dobit (zarada, profit) je dakle razlika između prihoda i rashoda. Ako je tvrtka uspješna, prihodi su veći od rashoda i stvara se dobit. No niti cijela dobit ne ostaje poduzetniku jer se i na nju plaća porez na dobit.

Ako su pak rashodi tvrtke veći od njenih prihoda, tvrtka posluje s gubitkom. 

 

Ovo sto ja radim nije ni prihod ni zarada, vec potrazivanje troskova.

Placena je kirija gazdi u iznosu X. Potrazujem taj iznos X od cimera sa kojima delim stambeni objekat. Not for profit. 

 

Edited by noskich
Link to comment

Supplementary question: Da li je ugovor samo na tvoje ime sa gazdom i da li ti placas kiriju u celokupnom iznosu, a tebi "cimeri" opacaju redovno na tvoj racun - ili cimeri placaju svoj deo gazdi? 

Pitanje br 2: Da li celokupan iznos tvoje kirije u ugovoru sa gazdom dobijes od cimera, efektivno smanjiti tvoju licnu kontribuciju prema gazdi na nulu?

Link to comment
4 hours ago, noskich said:

 

Tacno, a nije veci vec je identican. Kao sto vec napisah kirija za kucu je vrednost X. Ukupna renta koju placaju cimeri je X. X-X=0 Porez na nulu je nula.

To je tatami matematika. Ti i tvoj gazda ne izdajete istu stvar, pa je samim tim nebitno to sto on od tebe uzima X, a ti od podstanara isto uzimas X. 

 

 

Link to comment
3 hours ago, noskich said:

 

 

Znate li razliku između prihoda i zarade?

 

Svaka tvrtka, kao i svaki poduzetnik, kreće u biznis ne bi li nešto zaradila.

 

 

Ovo sto ja radim nije ni prihod ni zarada, vec potrazivanje troskova.

Placena je kirija gazdi u iznosu X. Potrazujem taj iznos X od cimera sa kojima delim stambeni objekat. Not for profit. 

 

U kom svojstvu ti kao stanar potrazujes da ti drugi stanari pokrivaju troskove stanovanja?

Sta si ti njima, koji je vas pravni odnos? 

 

Ako obavljas odredjenu delatnost, a to je u tvom slucaju pronalazenje stanara i odrzavanje tog stana, a za uzvrat ti oni pokrivaju troskove tvog stanovanja, kako se to pravno definise?

 

Mislim nisu ti oni prijatelji koje si ugostio a oni ti za uzvrat umesili pitu, valjda kapiras da je ovo poslovni odnos i kao takav treba ima neku formalnu definiciju.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...