Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

1 minute ago, Time Crisis said:

Pa to, znači svesno odbijaš da ideš u zemlju gde je taj odnos bolji, da bi ostao u zemlji gde je taj odnos gori i još tvrdiš da ti baš to odgovara i da nećeš da čačkaš mečku. Pa gde je tu logika, osim da tamo baš i ne cvetaju ruže kao što pokušavaš da predstaviš. :)

Nisam napisao da je uvek i za svakoga taj odnos bolji. Vec da moze da bude bolji. Da li je bolji zavisi od licnih okolnosti i zemalja koje se porede.

U mom slucaju ovde uspevam da ustedim natprosecno vise jer smanjujem troskove stapom i kanapom. Tamo sa slicnim primanjima ne bih morao mnogo da se obazirem na troskove, ali je verovatnoca ostvarivanja slicnih primanja tamo manja nego ovde.  

Link to comment
1 hour ago, noskich said:

Nisam napisao da je uvek i za svakoga taj odnos bolji. Vec da moze da bude bolji. Da li je bolji zavisi od licnih okolnosti i zemalja koje se porede.

U mom slucaju ovde uspevam da ustedim natprosecno vise jer smanjujem troskove stapom i kanapom. Tamo sa slicnim primanjima ne bih morao mnogo da se obazirem na troskove, ali je verovatnoca ostvarivanja slicnih primanja tamo manja nego ovde.  

Naravno, jasno da i sa svim troškovima, rentama itd. i dalje imaš tu više za godinu dana nego što bi imao tamo za 10 godina, u suprotnom bi davnih dana otišao. Uzgred, simpatično da se ne usuđuješ da odeš na Tajland, a kao rado bi živeo u Severnoj Koreji. :8_laughing:

Link to comment
35 minutes ago, Time Crisis said:

Naravno, jasno da i sa svim troškovima, rentama itd. i dalje imaš tu više za godinu dana nego što bi imao tamo za 10 godina, u suprotnom bi davnih dana otišao. Uzgred, simpatično da se ne usuđuješ da odeš na Tajland, a kao rado bi živeo u Severnoj Koreji. :8_laughing:

Kao i obicno izvrces sve sto napisem. I svesno lazes. 

Edited by noskich
Link to comment
4 hours ago, Random said:

Moj matori često kaže da bi doživio lični neuspjeh kad bi dočekao da ga djeca izdržavaju.

To je da jedno dete ostane da živi sa roditeljima. Ono sve nasleđuje, kuću, zemlju, druga deca ne naslede ništa. Ne mora da pravi svoju kuću.

Sa svojom porodicom u istom domaćinstvu, trošak za stare roditelje se ne primeti kao neki izdatak.

To je potpuno obrnuto od onoga u Srbiji gde večiti student sa 35-45 godina živi sa roditeljima, trebaju mu pare za izlaz, sa modu...i nije ga sramota. Ili se čak oženi, dobije decu pa se njegova familija navali na roditeljsku penziju.

Link to comment
3 hours ago, noskich said:

A jel bi doziveo licni neuspeh da umire lagano prepusten samom sebi u bedi? Za sve ove godine deljenja stana u Sidneju nemali broj puta su mi se javljali stari ljudi koji bi da iznajme sobu jer nemaju stan niti mogucnosti da ga iznajme.

Kao sto vec rekoh, moji roditelji citav zivot rade na tome i planiraju svoje pozne dane da ne bi dozvolili doci u situaciju da ih ja izdrzavam. Ako do te situacije ipak nekada dodje, ja sigurno ne bi dozvolio da iznajmljuju sobice okolo i zive na ivici siromastva.  A mi ne znamo da li stari ljudi koji su se tebi javljali uopste imaju djecu i na koji nacin su ih odgajali. Nekada nije dovoljno biti samo roditelj, vec se treba malo i potruditi da se bude dobar roditelj. 

U Australiji postoje staracki domovi za ljude sa starackom penzijom bez svog krova nad glavom. Nekih 37% penzije ide na troskove kirije za jednu malu sobu s kuhinjom, kupatilom i terasom. To ti oko $180 sedmicno, a staracka penzija +  rental assistance je $480 sedmicno. 

Link to comment
32 minutes ago, Yoyogi said:

To je da jedno dete ostane da živi sa roditeljima. Ono sve nasleđuje, kuću, zemlju, druga deca ne naslede ništa. Ne mora da pravi svoju kuću.

Sa svojom porodicom u istom domaćinstvu, trošak za stare roditelje se ne primeti kao neki izdatak.

To je potpuno obrnuto od onoga u Srbiji gde večiti student sa 35-45 godina živi sa roditeljima, trebaju mu pare za izlaz, sa modu...i nije ga sramota. Ili se čak oženi, dobije decu pa se njegova familija navali na roditeljsku penziju.

Na koji nacin se bira to jedno dijete koje sve naslijedjuje? Najstariji sin, kcerka...?

Da je u Srbiji veca mogucnost zaposljenja uz povoljniji odnos plata - kredit za stan, studenti ne bi bili vjeciti, a mladi bracni parovi bi sigurno izabrali sopstvenu gajbu pored roditeljske. Medjutim, zbog velike nezaposlenosti i jos uvijek malih plata mnogi to nisu u stanju.  Zato nije lijepo to projektovati kao njihove zelje. Ne kazem da nema parazita, al' dobar ljudi je prvenstveno prisiljen da tako zivi. 

Link to comment

Ovde nije rec iskljucivo o cistoj racunici vec o kulturnom obrascu. Naravno da tu postoji ekonomski aspekt, ali on nije goli i jedini razlog takvog precutnog ugovora izmedju roditelja i dece. Ima tu mnogo vise od toga. Deca sebe dozivljavaju kao neuspeh ako ne brinu o roditeljima, a ne obrnuto. Otac moje zene ima drzavnu penziju, ima svoju kucu, ima i drugu decu i drugu zenu jer se zenio vise puta. Znaci zbrinut je. Pa ipak moja zena mu svaki mesec salje novac koji nije mali za tajlandske uslove. Niti on smatra da je na teretu moje zene niti moja zena negoduje zbog toga, naprotiv bez pogovora salje novac sto ce raditi do njegove smrti. Iako cak ni po tom drustvenom ugovoru ne mora to da radi. Ona ne zivi u njegovoj kuci niti ce ista naslediti od njega, ovo sto iznad pominje Yoyogi.

A to sto pricas za staracke domove, je li to isto kao sa socijalnim stanovima, da ima 3% socijalnih stanova, a 15% siromasnih? Pa se ceka godinama i decenijama na to? Znaci zivis sa 300 dolara nedeljno. A na privatno zdravstveno osiguranje sa penalima ti odlazi veci deo te sume.

Edited by noskich
Link to comment
10 minutes ago, Random said:

Na koji nacin se bira to jedno dijete koje sve naslijedjuje? Najstariji sin, kcerka...?

Da je u Srbiji veca mogucnost zaposljenja uz povoljniji odnos plata - kredit za stan, studenti ne bi bili vjeciti, a mladi bracni parovi bi sigurno izabrali sopstvenu gajbu pored roditeljske. Medjutim, zbog velike nezaposlenosti i jos uvijek malih plata mnogi to nisu u stanju.  Zato nije lijepo to projektovati kao njihove zelje. Ne kazem da nema parazita, al' dobar ljudi je prvenstveno prisiljen da tako zivi. 

Pa i u Australiji isto. Nikad veci broj ljudi moje generacije nije ziveo sa roditeljima nego sada. jer ne moze da priusti svoj krov nad glavom. Medjutim, zbog skandaloznog odnosa primanja koja stagniraju i cena nekretnina koje se povecavaju 10% svake godine mnogi to nisu u stanju. A tamo gde se ne povecavaju zbog nezaposlenosti.

Edited by noskich
Link to comment

Nije on otac tvoje zene, nego tvoj tast ili punac. Ne prestajem se diviti drustvenom obrazcu po kojem je on zbrinut i zivi pod svojim krovom, a kcerka i zet u kiriji mu s drugog kraja svijeta salju da ima za duvan i da pocasti drugare u kafani. Kako si se nadao, dobro si se udao... 

 

Link to comment

Samo bih da primetim da znam barem 2 osobe mojih (25-35) godina koji izdrzavaju svoje roditelje. Tako da me zajebite sa tim pricama kako su tridesetogodisnjaci u Srbiji lenji. Nisu, nego jedna osoba izdrzava 3 generacije jer nema posla za vise ljudi. Ponekad je to roditelj, a ponekad dete. I to nije niciji izbor.

Edited by Fins fleet
Link to comment
3 minutes ago, Random said:

Nije on otac tvoje zene, nego tvoj tast ili punac. Ne prestajem se diviti drustvenom obrazcu po kojem je on zbrinut i zivi pod svojim krovom, a kcerka i zet u kiriji mu s drugog kraja svijeta salju da ima za duvan i da pocasti drugare u kafani. Kako si se nadao, dobro si se udao... 

 

A sta je lose u tome?

On zivi pod svojim krovom, mi ne zivimo. Zato i moramo da se selimo odavde. Od njegove apanaze za duvan i kafanu svakako necemo otplatiti krov nad glavom u Sidneju...

Link to comment
3 minutes ago, Fins fleet said:

Samo bih da primetim da znam barem 2 osobe mojih (25-35) godina koji izdrzavaju svoje roditelje. Tako da me zajebite sa tim pricama kako su tridesetogodisnjaci u Srbiji lenji. Nisu, nego jedna osoba izdrzava 3 generacije jer nema posla za vise ljudi. Ponekad je to roditelj, a ponekad dete. I to nije niciji izbor.

Nema sta da se brine. Neka svi lepo postanu programeri kako Radisa veli pa nema da bude igde bolje nego u matici Srbiji.

Link to comment
27 minutes ago, noskich said:

A to sto pricas za staracke domove, je li to isto kao sa socijalnim stanovima, da ima 3% socijalnih stanova, a 15% siromasnih? Pa se ceka godinama i decenijama na to? Znaci zivis sa 300 dolara nedeljno. A na privatno zdravstveno osiguranje sa penalima ti odlazi veci deo te sume.

Da, postoji lista cekanja i dolazak na red zavisi, izmedju ostalog, od nivoa ugrozenosti. U redu je sto zagovaras izgradnju veceg broja socijalnih stanova. Samo ko ce to da plati? Ti bi medju prvima kukao zbog vece porezne stope od koje nemas nikakve koristi. Kao sto si i do sada radio. 

Link to comment
11 minutes ago, Random said:

Da, postoji lista cekanja i dolazak na red zavisi, izmedju ostalog, od nivoa ugrozenosti. U redu je sto zagovaras izgradnju veceg broja socijalnih stanova. Samo ko ce to da plati? Ti bi medju prvima kukao zbog vece porezne stope od koje nemas nikakve koristi. Kao sto si i do sada radio. 

Ne bih kukao kada bi ovde postojala drzava koja vodi racuna o svojim gradjanima. Posto takve drzave nema onda kukam.  

Evo, planira se trosak od 3 milijarde dolara za rusenje postojeceg stadiona i izgradnju novog: https://www.stuff.co.nz/sport/opinion/99618253/three-new-stadiums-in-three-years-for-3-billion--insanity .

A ljudi nemaju krov nad glavom. U DPRK svi imaju krov nad glavom, pa onda neka su sagradili najveci stadijum na svetu, sto ne.

Edited by noskich
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...