Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

8 hours ago, noskich said:

Rekao sam da ne cackam mecku sa promenom posla, a ne odlaskom na Tajland. I nikada nisam napisao da jedva cekam da zivim u Pjongjangu. Karta mi je ponudjena bez da sam je trazio. 

 

Nisam ni mislio da bi živeo. :)

Link to comment
7 minutes ago, Random said:

A kako je na Tajlandu MilenaS? Mislim dobra plata, real estate itd. Evo Idemo je dodao i srednje škole na listu dobrote.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Plata ne znam, suprug nije vezan za primanja ovde, mora da 20 posto toj umbrela kompaniji koja mu je sredila papire. Tipa to su kompanije koje nekoliko iz IT otvore i tako zapošljavaju ljude. Sama Tajska se je jako popalila na to oko interneta, digitalizacije, takozvani Internet of Thinks, (stvarno ne znam šta je to i zašto je toliko bitno) i inovacije. Žali bože ko bi hteo da bude inovativan kad je sve pod rukom glavnokomandujećeg, nema uslova da se razvija inovativnost u sredini gde se sve odluke prvo donose na vrhu onda se to preliva ka dole, to nema ni G od građanske države a samim tim i nema efikasne uprave i raspodele. 

Neka zanimanja su jako tražena i nema niko da ih radi, tako naprimer čistačica tj kučna pomočnica i njen muž koji je baštovan živi u boljem kvartu od mene, sami migranti su jako loše plačeni i rade poslove koji Tajci ne žele, jako malo iskustva i veština imaju tako da su dno dna društva, najviše su uspeli oni su radili na svojim veštinama i otvorili svoj posao. Npr plačam 100 evra da mi izvuku boju iz kose, što bre ni u centru amsterdama nije toliko! Onda sam skontala da ima oko te zone druga zona gde su vlasnici frizerskih salona stranci (iz okolnih zemalja) i ja odem tamo i platim sve skupa 50 evra.

generalno nije skupo kao Australija i Holandija, ali srbija je jeftinija, kilo belog luka je 140 THB, to je 3 evra, mada iskreno nebrinem brigu jer muž plača.. sprkinja u meni se trese i samo govorim da to nisu bahte nego dinari, pa gledam sve kao da košta u dinarima i da imamo platu u dinare...tako varam svoj um.

hrana na ulici je okej za probat, ali generalno je golo govno ako želiš da jedeš svaki dan, doduše vidim da neke kolege draganove jedu tako i da im je okej da imaju nudle. Pitaj boga zašto.

Kuća nam je okej, tipa šta da kažem, mislim da imamo azbest u kuhinji, verovali ili ne nije zabranjen, i čitala sam neke članke o tome zašto nije, kad ono nije ga ni Kanada zabranila jer najviše izvozi za Tajland i ovaj deo sveta. ne znam kakve su im srednje škole, bila sam na univerzitetima i nekim konferencijama, okej onako... plakala bih da radim tamo svaki dan.

Plata je ne bitna jer nemaš pravo na nekretninu, 

kondominijumi su debilno preskupi i jako grozni, to je nešto kao studio apartment tkz. garnisera.

šta vas još zanima? 

Link to comment

1 minute ago, Yoyogi said:8 minutes ago, MilenaS said:...doduše vidim da neke kolege draganove jedu tako i da im je okej da imaju nudle. ... Muž Dragan je Tajac?dragan je sinonim za supruga, tj muža,  Dragane moj kad dodjes ti, kada zagrme trube i sve zadrhti, Dragane moj kad dodjes ti. Cuce se, a i znace,

Link to comment

6 minutes ago, MilenaS said:

1 minute ago, Yoyogi said:8 minutes ago, MilenaS said:...doduše vidim da neke kolege draganove jedu tako i da im je okej da imaju nudle. ... Muž Dragan je Tajac?dragan je sinonim za supruga, tj muža,  Dragane moj kad dodjes ti, kada zagrme trube i sve zadrhti, Dragane moj kad dodjes ti. Cuce se, a i znace,

a jel se u borci ili tajlandu kaze "probat", "pomočnica", "plača","plačeni", "plačam", "plate u dinare"? :ohmy:

Link to comment

Ništa više moja Milena, sasvim dovoljno iz ugla nekog ko boravi tamo duži period. Prije hiljadu strana se upoređivao životni standard prosječnog tajlanđanina i srbina pa me zanima kako ti to upoređuješ. Prednosti / mane? Zahvaljujem.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Tajlandska kuhinja je vrhunska, ali treba znati šta i gdje naručiti. Vjerovatno je mislila na pregršt MSG, šećera i palminog ulja u ovim uličnim varijantama.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Ja sam govorila o hrani na ulici, svako bi trebalo da proba. pored šećera i ulja, jako mi smeta ona njihova pasta, ja mislim da je od raka, onda ribljin sos ili tako nešto i ouster sauce. Generalno Tajlandska hrana je najraznovrsnija na svetu, slušala sam u Ćirlici kod Marića na Happy TV, neku ženu koja je otvorila restoran tajlandske hrane u Moskvi, gde su je ljudi napadali što nije srpsku hranu, a ona je žena rekla da nema šta ljude da posluži da je to toliko mali i suženi izbor, dok je tajska hrana sušta suprotnost. Sama zemlja je velika, uporešivati je sa srbijom je beznačajno.

35 minutes ago, pbg12345 said:

6 minutes ago, MilenaS said:

a jel se u borci ili tajlandu kaze "probat", "pomočnica", "plača","plačeni", "plačam", "plate u dinare"? :ohmy:

da

 

32 minutes ago, Random said:

Ništa više moja Milena, sasvim dovoljno iz ugla nekog ko boravi tamo duži period. Prije hiljadu strana se upoređivao životni standard prosječnog tajlanđanina i srbina pa me zanima kako ti to upoređuješ. Prednosti / mane? Zahvaljujem.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Mislim da ne treba porediti te dve zemlje, niti je kultura, istorija, način života isti... plus je ovde sve pod tom nekom mističnom tj verskom konotacijom... Gledajte Tajland, kao Iran dalekog istoka.

Link to comment

Ne obracaj paznju Milena na doskocice, zavitlavamo se malo.


Jel mi se cini ili je Tajland medju najbolje stojecim zemljama SE Azije i donekle (kapacitetom?) premasuje i J.Koreju? Cime su to postigli?

Link to comment
3 minutes ago, mlatko said:

Ne obracaj paznju Milena na doskocice, zavitlavamo se malo.


Jel mi se cini ili je Tajland medju najbolje stojecim zemljama SE Azije i donekle (kapacitetom?) premasuje i J.Koreju? Cime su to postigli?

Samo u Vijetnamu nisam bila.

i na onom nekom mestu gde je kao malo a vlada totalni islam, Bruneji?

Burma, Laos, Kambodza je ono haos. Ljudi jedu ljude skoro. Samo je Burmanska hrana po meni bolja od Tajlandske sto puta. Jako veliki plus što koriste ulje od kikirikija i ne koriste ono od riba, rakovica i ostriga... te paste i ta ulja.

Laos je kataklizma komunizma. Kambodza je jad. Malezija je lepa ali rastrgana etničkim podelama. Singapur okej i lep grad. Indonezija nije samo Bali, a ja sam samo tamo bila.

Generalno, moj zaključak je da razvoj Tajlanda razvija ceo region. da su odgovorni za celokupni boljitak, jer se na njihov razvoj naslanjuju okolne države. Mislim da sama Indonezija i Malezija, zbog pozicije i samog svog uređenja, nisu pokretači regiona. 

 

Link to comment

Taj odgovor je lakonski.

 

Za razvoj Tajlanda, pre svega su zaslužni oni sami: sa jasnim zakonima, porezima i pravilima, stabilnom i jakom valutom (Thai Baht je oduvek bio jak i konvertibilan).

Onda dođe relativno jeftina radna snaga na koju se ne plaćaju nikakvi doprinosi niti oni na tim platama (kao građani)  plaćaju ikakav porez. Toyota, Honda, Nissan, General Motors, Ford, prave 1.7 miliona automobila godišnje u Thai. Sa proizvođačima delova (Denso, NSK) u toj industriji radi 3.5 miliona ljudi.

 

Industrija elektronike, sve strane firme, u Thai se pravi 60% svih hard diskova i SSD, 70% motora za diskove za svet.

 

Dobri putevi, autoputevi, koje su im Amerikanci napravili za uzvrat što su dali svoje aerodrome (Utapao, Pattaya, nekada najduža pista na svetu da B-52 pun bombi poleti) da rokaju Vijetnam i Laos, 1970-ih.

Sada dođu "deep sea ports", luke iz kojih može da se izveze teška roba, kao automobili,  velikim i dubokogaznim brodovima. Vjetnam to nema, može Nike patike da izveze.

 

Od celog razvoja, 40% je od raznih stranih firmi, 40% od japanskih firmi, ostalih 20% su građevina (od cementara do gotovih stanova) i turizam.

 

Nezaposlenost je bliska nuli, najniža na planeti.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...