Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

sto se brodova tice, iz price drugara koji to radi godinama, mnogo su bolji uslovi na ovim recnim-evropskim, nego okeancima

mnogo su manji brodovi u pitanju, veca kinta, rade uglavnom (istocno)evropljani, dok su na okeancima (istocno)azijati, koji obaraju cenu rada, tezi su za saradnju itd

Link to comment

A ti mislis na sverc kamagre, to sam i zaboravio :4_joy: Ima tu mnogo jacih igraca, nisam se petljao u to. Recimo da dva puta godisnje zaradim po 100-200 evra na ujaku i bratu na tome, oni posle to tamo prodaju i uzmu po par hiljada, i svima lepo. Ovaj drug sto to valja lokalno i po Srbiji kaze da ozbiljni ljudi s tim rade na kamione, tipa par tona u paketu, pa ti vidi koja je masinerija u pitanju. Ja ulozim par stotina evra kad je sigurica i to je to :1_grinning:

Link to comment
9 minutes ago, radisa said:

Problem je pomeranja kvaliteta života srednje klase na niže..

Srednja klasa u dosta država više nije srednja klasa kao 80-ih i 90-ih... Zarađuju više, ali su i troškovi života povećani znatno...

Srednja klasa na Tajlandu živi verovatno u skladu sa nivom društva, tj. i tamo ima isti problem kao i u Londonu, samo na nivou te zajednice...

Ovako, slušajući ljude kao Noskich, izgleda da bi bilo bilje da niste odlazili, da ste ostali ovde da radite za 800-1200€ i da plaćate ratu za stan 300-350€, nego što živitr po Sidnejima i Londonima...Pa jel' stvarno tako?

 

Pa sta da ti kazem... ja sam se posle 3 godine u Londonu vratio u Beograd posto sam upravo to i skapirao, da mi ovde bar nikad nije bio, i nadam se da nece ni biti, problem da obezbedim osnovne stvari, tipa stan. Da izlazim, vozim auto, pijem kafe, jedem napolju i ostalo mi ne ulazi u bitne troskove, ipak.  Besmisleno mi je bilo da tamo potrosim minimum 10 godina zivota da bi dosao na standard koji sam ovde vec imao kada sam otisao, i imam ga i sada od kada sam se vratio. 

Link to comment
2 minutes ago, Zli Gli said:

A ti mislis na sverc kamagre, to sam i zaboravio :4_joy: Ima tu mnogo jacih igraca, nisam se petljao u to. Recimo da dva puta godisnje zaradim po 100-200 evra na ujaku i bratu na tome, oni posle to tamo prodaju i uzmu po par hiljada, i svima lepo. Ovaj drug sto to valja lokalno i po Srbiji kaze da ozbiljni ljudi s tim rade na kamione, tipa par tona u paketu, pa ti vidi koja je masinerija u pitanju. Ja ulozim par stotina evra kad je sigurica i to je to :1_grinning:

e to

a ne znam, meni uvek smesno kad se setim te tvoje price

kapiram da je to ozbiljan biznis i lova, ali ne znam, nekako ima boljih nacina da covek padne, ako vec pasti mora nego na tome :D

Link to comment
8 minutes ago, pacey defender said:

 

Nije mi na pameti  bilo da kao faktore izvan stana pominjem kulturu i noćni život, nego stepen uređenosti društva (da ne ulazimo sada šta sve to podrazumeva).

Dalje, dilema hoćeš li svaki dan piti kafu od 4 dolara ili za te pare otplaćivati kredit za svan stvarno nije egzistencijalna nego problem prvog sveta. 

Smerovi migracija su takvi kakvi su tako da nemam šta pametnije da dodam. Osim toga da su London i Sidnej (verovatno San Francisko i Njujork) uz par još velegrada stvarno specifične lokacije u kontekstu teme koju ovde pretresamo. 

Kakve dileme prvog sveta, pricam ti o tome da veliki broj ljudi, u 30-im godinama, obrazovanih, koji rade poslove u svojoj struci, arhitekte, inzenjeri, pravnici, itd. bukvalno moraju da biraju da li ce da popiju jebenu kafu van kuce, da li ce da jedu, ili ce te pare da "ustede" da bi pokrili troskove stana. Odricanje od osnovnih stvari, koje mislim da ne bi trebalo da budu predmet razmisljanja za ljude srednje klase. Kakva je to uredjenost drustva gde gro ljudi tako zivi? 

Link to comment
5 minutes ago, Zli Gli said:

Sta konkretno ima na brodu a da ne mora mnogo da se razmislja?

Ima da se pomaze u kuhinji, da se peru podovi i prozori, sire i sklapaju suncobrani, prenose lezaljke oko bazena...treba im sigurno neko i u teretani nesto da radi. Btw u Emiratima odlicno prolaze fitnes treneri.

Link to comment
Just now, palikaris said:

Kakve dileme prvog sveta, pricam ti o tome da veliki broj ljudi, u 30-im godinama, obrazovanih, koji rade poslove u svojoj struci, arhitekte, inzenjeri, pravnici, itd. bukvalno moraju da biraju da li ce da popiju jebenu kafu van kuce, da li ce da jedu, ili ce te pare da "ustede" da bi pokrili troskove stana. Odricanje od osnovnih stvari, koje mislim da ne bi trebalo da budu predmet razmisljanja za ljude srednje klase. Kakva je to uredjenost drustva gde gro ljudi tako zivi? 

Ok, prvo si pomenuo dilemu dal piti svaki dan kafu od 4$ ili za te pare otplacivati kredit za stan, U svežim uslovima da moram ovde u Beogradu da vraćam kredit za stan (koji čak i nije nešto velik), ja uopšte nemam ovakvu dilemu kakvu pišeš. Nikada nisam pio svaki dan kafu van kuće, kakva god da joj je cena, Možda je do moje štedljivosti, možda do visine primanja, možda do životnih prioriteta. Kako god.

Zatro sam napisao da se radi o problemu prvog sveta. Sad pominješ da se radi o troškovima stana (verovatno misliš na rentu i režije) i to hoćeš li imati obrok. NIje isto, pa se nadam da razumeš zašto sam ono napisao. 

U svakom slučaju, to su gradovi u koje ogroman ljudi dolazi i ogroman broj ljudi želi da dođe, i u kome veliki broj ljudi koji nikada tamo ne žele da žive kupuju nekretnine. Sve to diže cene života (uključujući i housing). ALi opet kažem ponavljam, London i Sidnej su stvarno izuzeci.Među svim tim imigrantima neko se snađe a neko ne iz različitih faktora. Jer prosto nema mesta za sve da im bude kako su se nadali pre dolaska.

Link to comment
9 minutes ago, Host said:

Nije fer porediti primanja koja su 2-3 puta veca od proseka u Srbiji sa prosecnim primanjima u Londonu, pa tako izvlaciti zakljucke o zivotu. Nek Palikaris iznajmi gajbu u Beogradu (u sirem centru grada - i u Londonu moze da se iznajmi gajba na periferiji za mnogo manje u zoni 1,2) i zivi od 400 evra, pa da pricamo. Te price kako je u Tajlandu bolje nego u Sidneju ili Londonu treba uzeti sa rezervom - nekome mozda jeste bolje, mahom belim muskarcima koji donose nekakav kapital, bilo novcani ili strucni, ali je besmisleno porediti zivot srednje klase u Tajlandu sa zivotom u Australiji. 

 

Pa naravno, salžem se sa tobom... Ovo pitanje na kraju je bilo kranje retoričko...

Ne može u proseku ljudima biti bolje na Tajlandu ili u Srbiji nego u Londonu ili New Yorku... Vabio sam ja Noskicha da se vrati ovde, da kupi kuću za 10k€ i uzgaja biljke na 50 km od BG-a... Pa nije hteo... Pitam se zašto?

 

Link to comment
1 minute ago, Host said:

Nije fer porediti primanja koja su 2-3 puta veca od proseka u Srbiji sa prosecnim primanjima u Londonu, pa tako izvlaciti zakljucke o zivotu. Nek Palikaris iznajmi gajbu u Beogradu (u sirem centru grada - i u Londonu moze da se iznajmi gajba na periferiji za mnogo manje u zoni 1,2) i zivi od 400 evra, pa da pricamo. Te price kako je u Tajlandu bolje nego u Sidneju ili Londonu treba uzeti sa rezervom - nekome mozda jeste bolje, mahom belim muskarcima koji donose nekakav kapital, bilo novcani ili strucni, ali je besmisleno porediti zivot srednje klase u Tajlandu sa zivotom u Australiji. 

Naravno, zavisi i od prioriteta. Kvalitet zivota, osim posedovanja nekretnina, obuhvata i stvari poput zdravstvene zastite, obrazovanja, pristupa kulturnim sadrzajima isl. Razlog zbog koga su nekretnine skupe u Sidneju, Londonu, Parizu i Njujorku je jednostavan - mnogo ljudi hoce da dozivi to iskustvo i spremni su da plate cenu koja je uglavnom sastoji u manjoj ustedjevini, neposedovanju nekretnina isl. Zapravo je to jedan dugorocni trade off, jer se na konto radnog iskustva na tim lokacijama kasnije zaradjuje bolje u drugim sredinama. BTW, ovo sto Palikaris i Noskich pricaju nije partikularno iskustvo. Veliki procenat ljudi koji zivi u metropolama u nekom trenutku razmislja da se preseli u manju sredinu. 

Prvo, u Beogradu zaradim vise od tih 400 evra, ne preteruj sa tim platama. Plata od 1000 evra u Beogradu odavno vise nije neko ludilo, evo ti samo na forumu masa ljudi sa tim platama. Ko radi za 400 evra, da ima zavrsen fakultet i 4-5-6 godina iskustva? Ovo sto ja znam od prijatelja i poznanika, sa toliko iskustva si bar na 700-800 mesecno vec. 

Gajba u sirem centru Beograda, od 40-45 kvadrata, je oko 200 evra. Aj da kazemo da je sa racunima 300. Znaci, sa 700 evra je izvodljivo da zivis sam. S druge strane, u Londonu je plata za ovaj profil ljudi koji sam naveo, nekih 1800-2000 funti neto (programeri i razni finance likovi koji rade u city-ju su druga prica), a ja sam u to vreme sa zenom placao stan od 40-tak kvadrata u Kentish Town (mogao bi da bude neki ekvivalent Zemuna npr, zona 3) 1100 funti, plus utilities, izlazilo je na 1200. Da nas nije bilo dvoje, nema teorije da bi sam mogao da pokrivam te troskove.

Link to comment
5 minutes ago, palikaris said:

Prvo, u Beogradu zaradim vise od tih 400 evra, ne preteruj sa tim platama. Plata od 1000 evra u Beogradu odavno vise nije neko ludilo, evo ti samo na forumu masa ljudi sa tim platama. Ko radi za 400 evra, da ima zavrsen fakultet i 4-5-6 godina iskustva? Ovo sto ja znam od prijatelja i poznanika, sa toliko iskustva si bar na 700-800 mesecno vec. 

Gajba u sirem centru Beograda, od 40-45 kvadrata, je oko 200 evra. Aj da kazemo da je sa racunima 300. Znaci, sa 700 evra je izvodljivo da zivis sam. S druge strane, u Londonu je plata za ovaj profil ljudi koji sam naveo, nekih 1800-2000 funti neto (programeri i razni finance likovi koji rade u city-ju su druga prica), a ja sam u to vreme sa zenom placao stan od 40-tak kvadrata u Kentish Town (mogao bi da bude neki ekvivalent Zemuna npr, zona 3) 1100 funti, plus utilities, izlazilo je na 1200. Da nas nije bilo dvoje, nema teorije da bi sam mogao da pokrivam te troskove.

Čekaj, jel ja dobro kontam da vas dvoje sa 3500-4000 funti NETO u Londonu niste mogli da živite normalno?

Link to comment
5 minutes ago, palikaris said:

 Ko radi za 400 evra, da ima zavrsen fakultet i 4-5-6 godina iskustva?

Veći deo javnog sektora (profesori u školama, samo da ilustrujem).

Link to comment
Just now, radisa said:

Čekaj, jel ja dobro kontam da vas dvoje sa 3500-4000 funti NETO u Londonu niste mogli da živite normalno?

Ne, sa tim parama smo mogli, naravno. Nego kazem da, da sam bio sam, ili da jedno od nas ne radi, nema sanse da bih mogao, morao bih da delim stan sa nekime, sto vecina ljudi tamo i radi. I upredjujem sa Beogradom, gde mogu i solo da pokrijem to, a sa dve plate tek.  

Mada, s druge strane, da sam ostao tamo, stigla bi i deca, pa ti se povecaju potrebe, ne moze vise da se zivi u one-bedroom od 40 kvadrata, nego, jebi ga, bar two-bedroom, pa bi trebao i auto da se kupi, pa ovo ono, i u to slucaju bi bilo cupavo bas. 

Link to comment
3 minutes ago, pacey defender said:

Veći deo javnog sektora (profesori u školama, samo da ilustrujem).

Slazem se. Ali s druge strane imas inzenjere, arhitekte, itd. koji zaradjuju vise. A nastavnik u skoli u Londonu ima ja mislim tih nekih 1500-2000 funti neto, i placa stan 1000+, dodje mu na isto sto se tice egzistencije. 

Link to comment

U ovoj diskusiji si u prednosti jer poznaješ stanje i u Londonu i u Beogradu, ali generalni utisak mi je da malo rastegljuješ brojke da bi napravio poentu. Tih 200 EUR za 40-45m2 stan u širem centru je zapravo minimalna cena rente na Čukaričkoj padini koja baš i nije u širem centru; ovi iznosi plata u privatnom sektoru koje navodiš nisu široko rasprostranjeni, i sl. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...