Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Bože mili, koje gluposti, kao da Australija samo proizvodi meso a da se tofu, soja i sejtan uvoze? Kao da Kina i Azija nemaju probleme sa rezistentnim bakterijama na antibiotike i hormonima u vodi?

 

Jedina glupost je tvrdnja da je a priori veganska ili vegeterijanska ishrana bolja po životnu sredinu i prirodu od ishrane koja sadrži meso. Zavisi šta se proizvodi i kako se proizvodi, i odakle se dovozi. Lokalno proizvedeno meso od životinja uzgajano tradicionalnim metodama je bolje od industrijski uzgajanih biljaka uvezenih sa druge strane planete. Nisam ulazio u to šta ima da se kupi u Australiji, već sam namerno naveo primere koje sam naveo. I kada bi svi prestali da jedemo meso, ili još gore, postali vegani pa se odrekli i ribe i svih životinjskih proizvoda, dobar deo planete (neću sada da licitiram sa brojkama ali sam siguran da su pozamašne) bi morao da uvozi svoju hranu odnekud (neki delovi možda ne bi ,,morali" striktno rečeno, ali bi to radili zbog raznovrsnosti ishrane). Pa mi ti reci da li je bolje da Island jede ribu koju lovi na 5-20 km od svoje obale i krave koje uzgaja na svom kopnu, ili da živi 100% od voća i povrća koje na Islandu jednostavno ne raste (tamo kada sam bio, sendvič s paradajzom je bio skuplji od sendviča sa račićima)?

 

Ta priča ,,ja sam vegan i time zaustavljam globalno zagrevanje" je obična ideološka propaganda i ništa više. Kvaka je u industrijskoj poljoprivredi, prežderavanju (uklj. i prežderavanju mesom), i bacanju hrane u razvijenom svetu. Nerazvijeni delovi planete imaju pak neke druge, nekad slične nekad različite probleme. I sve je to užasno komplikovano i time se treba baviti naravno, ali ne tako što se sve svodi na prostu floskulu ,,ne jedi meso i planeti će biti bolje".

Link to comment

Jako puno koristite ad hoc argumentaciju, ajde da pokušam da vam odgovorim,

globalno zagrevanje se ne može zaustaviti ono se može samo usporiti, razlog ubrzanja  je biološka i antropogena aktivnost. Metan ima polu raspad u atmosferi 10 godina...

to koliko je Island koji je manji od Novog Sada po broju stanovnika, reprezentativan je diskutabilno, kao i Grenland, koji trenutno ima stanovnika koliko i varošica iz koje su moji roditelji... Čak i to meso koje jedu, koliko od toga je zapravno meso velikih farmi i agroindustrijskih kompleksa? da li ste videli vi neku farmu koja je puno svinja, kokoši, kravi i ostalih životinja? koja količina otpada i zagađenja? 

Holanđani druga poljoprivredna sila, na onako malom prostoru, uspeju uz veštačku svetlost sve da gaje. Šta mislite da island i australija koji imaju resurse tople vode(island) i tople klime(australija) da ne mogu da za svoju šačicu ljudi proizvedu hranu.

 

https://medium.com/@ragnarfreyr/vegan-guide-to-iceland-c8fa557b4547

 

 

Ta priča ,,ja sam vegan i time zaustavljam globalno zagrevanje" je obična ideološka propaganda i ništa više. Kvaka je u industrijskoj poljoprivredi, prežderavanju (uklj. i prežderavanju mesom), i bacanju hrane u razvijenom svetu. Nerazvijeni delovi planete imaju pak neke druge, nekad slične nekad različite probleme. I sve je to užasno komplikovano i time se treba baviti naravno, ali ne tako što se sve svodi na prostu floskulu ,,ne jedi meso i planeti će biti bolje

Sve što noskich priča i piše ovde morate to da uzmete sa dozom skepse... on spinuje a sam laže i voli da se pravi kako on želi da se odupre sistemu, a oženio mesojedku i dobio bebu... 

Jedina floskula koja je istinita je da sterilizacija spašava svet.

Po životnu sredino je svakako bolje ne koristiti usluge mesne industrije, velikih koprporacija, koja je de facto jedan od najvećih zagađivača i uništavača životne sredine.

Link to comment

Da, bilo bi drugačije, posekli bi smo silne šume po nekim Indonezijama da bi gajili još soje.

 

Za tebe u Australiji je generalno ekološkije da jedeš kravu zaklanu u komšiluku nego avokado iz Meksika, kinou iz Bolivije, soju iz Malezije i pirinač iz Vijetnama.

 

Tradicionalni načini ishrane evoluirali su u skladu sa lokalnim mogućnostima. U švajcarskim alpima nisi mogao da prosperišeš od pšenice, pa su zato ljudi tamo dosta jeli meso i sir, jer si krave i koze mogao da uzgajaš. I sad je kao bolje da oni jedu banane iz Afrike i bademe iz Kalifornije. Ma da.

 

Treba imati u vidu šta su životinje koje jedemo - ,,mašine" za pretvaranje hrane nejestive za ljude (npr. trave) u nešto jestivo (životinjsko meso). Da, izuzetno je glupo s ekološke tačke gledišta da kravama dajemo kukuruz pa da jedemo krave umesto da jedemo taj kukuruz. Ali rešenje je u tome da krave ne hraniš kukurozom, već travom. Itd.

 

http://theconversation.com/is-a-vegetarian-diet-really-more-environmentally-friendly-than-eating-meat-71596

Hazard, mnogo se izvinjavam sto zakeram, ali gde bas nadje avokado kao primer, ako neko zna kako se pravi avokado to je au ????

Link to comment

Nema tog problema koji 10 s lukom & u somunu ne mogu da rese, ne? 

Steta samo sto nisam slik'o k'o covek pa da okacim pa da se svi k'o ljudi slozimo sta je najvaznije u zivotu, ne? 

Bureklend ima i cevape u somunu... 

Link to comment

Nema tog problema koji 10 s lukom & u somunu ne mogu da rese, ne?

Steta samo sto nisam slik'o k'o covek pa da okacim pa da se svi k'o ljudi slozimo sta je najvaznije u zivotu, ne?

Bureklend ima i cevape u somunu...

Samo još kod teta Sabahete u Liverpulu, sve s čačkalicom probodenom kroz somun/piticu/lepinju. Ove restoranske varijante ćevapa s hljebom, kupusom i krompir salatom ne priznajem.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Samo još kod teta Sabahete u Liverpulu, sve s čačkalicom probodenom kroz somun/piticu/lepinju. Ove restoranske varijante ćevapa s hljebom, kupusom i krompir salatom ne priznajem.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

#kicoš

 

Sent from my SM-G900I using Tapatalk

Link to comment

Meni sve te izvan evropske zakuske i poslastice manje ili vise smrduckaju.

Eto jos jednog dokaza za PC brigadirku

Imas i najmanje 3-4 negativna brojanja od japanskog zirija.

Link to comment

Videli smo matematiku kako sa platom od 120,000 ne moze da se izdrazava porodica i otplacuje stan sa dve spavace sobe na pola sata vozom od centra.

To je sa takvom veoma dobrom platom.

 

A sa prosecnom platom evo kako to izgleda:

 

http://www.abc.net.au/news/2017-06-03/40-years-to-save-for-a-home-in-sydney/8585358

 

First home buyers need 40 years' worth of savings for a Sydney deposit, UBS modelling shows

 

Specijalno za Gojka o odnosu cena kuca i primanja:

 

8586520-3x2-700x467.png

 

8586600-3x2-700x467.png

Edited by noskich
Link to comment

Noskich, šta tačno spriječava tvoju ženu da radi? Osim ako trudničko bolovanje.

 

Ja baš i ne znam u ovom gradu mnogo porodica sa samo jednim zaposlenim članom. To malo što ih ima uglavnom žive skromnije. Nije logičnije da ona radi puno radno vrijeme umjesto što ti nezadovoljan ideš na drugi posao?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

 

Ne moram da zivim u stanu od 50 kvadrata na pola sata vozom od centra. Dovoljna je soba 3 sa 2 metra za zenu, dete i mene tamo negde na 3-4 sata vozom od centra?

 

Da se zivi zivotom srednje klase u Australiji da, ne bi moglo mnogo toga da se ustedi. Mozda je zbog toga prosecna stopa stednje u Australiji samo 4.6% prihoda?

https://tradingeconomics.com/australia/personal-savings

 

australia-personal-savings-forecast.png?

 

http://www.dailytelegraph.com.au/lifestyle/parenting/australians-are-paying-more-for-childcare-than-mortgages-and-food-leading-to-calls-for-national-action/news-story/42d6d8d0658d710c8bbef4cd67a3e44e

 

Australians are paying more for childcare than mortgages and food, leading to calls for action

 

Close to a third are paying double their grocery bills — after the government rebate — and one in five are paying triple their weekly grocery shop.
 
Alarmingly 34 per cent of respondents in the survey conducted for News Corp Australia by The Parenthood said they have been late paying their bills, mortgage or rent because of childcare.
 
A total of 21 per cent of respondents say they are basically working to pay for childcare with 57 per cent only marginally better off working.

 

Link to comment

A što se ti bakćeš statistikom kad si ti u onih 0.5% s vrha piramide štednje?

 
Nego ne odgovori ukapira li koncept zakona tržišta tj ponude i potražnje (što ga se prije savlada manje će biti žuči™ na temi).

Link to comment

 

 

Nego ne odgovori ukapira li koncept zakona tržišta tj ponude i potražnje (što ga se prije savlada manje će biti žuči™ na temi).

 

Vala baš, jednu nekretninu je već kupio, drugu pokušava da kupi i sve u to u deset godina i još se čudi što su visoke cene. Ko bi se tome nadao. :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...