Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Sasvim tacno Random. Ko ima generic profesiju I uspe da nadje dobar posao u recimo Adelejdu ili Pertu moze vrlo fino da zivi. Samo sto to automatski eliminise gro emigranata koji su specijalisti I nemaju veze po manjim gradovima gde su veze vaznije nego u ovim najvecim.

Edited by noskich
Link to comment

Ne postoji sidnejsko niti melburnsko iskustvo (to se čak vidi i na ovom jednocifrenom uzorku forumskih ozija, a kako li je tek na milionima.) Po prirodi posla već godinama ulazim u stotine (ako ne već i hiljade) domova, malih i većih biznisa.. mnogo je tu različitih iskustava. Svako ko vam ovde dođe da plasira jednostranu sliku o Australiji, bilo Yoyogijevsku, ili onu suprotnu... ne obraćajte pažnju. Mnogo ljudi koji drže katedru na forumima u stvari nemaju pojma o čemu pričaju, od pameti jedino imaju pristup guglu.

Link to comment

Ne postoji sidnejsko niti melburnsko iskustvo (to se čak vidi i na ovom jednocifrenom uzorku forumskih ozija, a kako li je tek na milionima.) Po prirodi posla već godinama ulazim u stotine (ako ne već i hiljade) domova, malih i većih biznisa.. mnogo je tu različitih iskustava. Svako ko vam ovde dođe da plasira jednostranu sliku o Australiji, bilo Yoyogijevsku, ili onu suprotnu... ne obraćajte pažnju. Mnogo ljudi koji drže katedru na forumima u stvari nemaju pojma o čemu pričaju, od pameti jedino imaju pristup guglu.

Ovo je otprilike dijagnoza & presek situacije. Svako od nas ima jednu (jedinu) pricu a ni sve na gomili nisu dovoljne da opisu kako je zaista ovde i/ili kako ce bash vama (sto niste jos ovde) biti kad dodjete... 

 

 

zašto su Adelejd i Pert  loši za specijalce? nije mi jasno? tj za ljude sa liste deficitarnih zanimanja,

U Pertu zivi/radi Pedja a u Adelaidi Miroslav. A Adnan ide jednom  dve nedelje iz Sidneja u Adelaidu, odradjuje nesto.

Miroslav je ziveo prvo u Pertu, pa u Brizbejnu pa sad - kao sto reko' Adelaida... Fini ljudi, redom. Porodicni ljudi i taj rad...

U Brizbejnu sam i ja radio - ono FIFO u svojoj reziji. :)

 

 

zašto su Adelejd i Pert  loši za specijalce? nije mi jasno? tj za ljude sa liste deficitarnih zanimanja,

Pert je narocito "losh" za ove sto rade u rudarstvu... :))))

Link to comment

Naravno da ne postoji generalno iskustvo, više sam ciljao da pojasnim da je generacijski jaz sa cijenama nekretnina daleko više izražen u Sidneju nego u ostatku države. Ako je median house price u Sidneju $1.1m, a u Adelejdu $500k šta to može da znači jednom bračnom paru s prosječnim primanjima? Hajde da kažemo da su oboje medicinski radnici u državnoj bolnici što bi značilo i manje-više identična primanja u oba grada.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Nedavno sam naveo lični doživljaj sve većeg broja poznanika koji se iseljavaju iz Sidneja.

 

I smh se pozabavio tom temom, više iz ugla ljudi koji prodaju kuće za više da bi kupili u QLD za manje nego iz ugla onih koji su shvatili da nikada neće priuštiti sidnejski 'krov nad glavom'.

 

http://www.smh.com.au/business/property/the-8b-exodus-sydney-home-owners-are-selling-up-and-queensland-is-the-big-winner-20171005-gyvdco.html

 

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Generacijski jaz je dobro poznata i dokumentovana stvar. Koga interesuje ima sve na www.abs.gov.au, trazite wealth distribution da se ne gadjamo linkovima.

Da, Pert je dobar za strucnjake u rudarstvu, narocito onih 30 hiljada koji  su izgubili poslove u mining bustu. Eto pise i u ovom  tekstu koji je Random linkovao.

Od mining busta populacija se sliva iz svih ostalih delova zemlje u Sidnej i Melburn. Tamo ima posla. Svi ostali delovi su ili u minusu ili stagniraju po broju populacije.

 

Random, ovo je pametan potez, opet ko ima kucu u Sidneju ili Melburnu i moze da nadje posao drugde da se zarotira.

A jos bi im bilo pametnije IMO da se zarotiraju u neku zemlju u razvoju gde bi bili potpuno finansijski nezavisni. 

 

Evo u Vijetnamu mozes da predajes engleski laganica posao, za 18 sati nedeljno plata je 2000 USD mesecno. Placen stan. Kupis motor za 300 USD, nedeljno platis benzin 5USD za voznju po gradu. Klopa u restoranu za celu porodicu da se razbijes ne mozes pojesti vise od 10USD. To ako hoce nesto da rade cisto da im ne bude dosadno, ako nece bas nista moze i to.

Edited by noskich
Link to comment

18 sati nedeljno za 2000 dolara. WOW, koje kvalifikacije se traže?

 

Native speaker, sto podrazumeva drzavljanstvo jedne od 7 zemalja: US, UK, CAN, AUS, NZ, SAR ili Irske. Bachelor diplomu iz bilo koje oblasti.

I TEFL sertifikat koji se lako stice, bilo online, bilo na kursu od oko mesec dana.

 

Evo oglasa:

http://www.eslcafe.com/joblist/index.cgi?read=44631

Edited by noskich
Link to comment

 

 

Random, ovo je pametan potez, opet ko ima kucu u Sidneju ili Melburnu i moze da nadje posao drugde da se zarotira.

A jos bi im bilo pametnije IMO da se zarotiraju u neku zemlju u razvoju gde bi bili potpuno finansijski nezavisni.

Random sve više razmišlja o ovom potezu, problem predstavlja ženina specijalizacija i mala mogućnost zapošljavanja van Sidneja ili Melburna.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment

Random sve više razmišlja o ovom potezu, problem predstavlja ženina specijalizacija i mala mogućnost zapošljavanja van Sidneja ili Melburna.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

To sve vreme objasnjavam ovde na forumu kada mi kazu zasto ne idem za Pert ili Brizben. Meni bi i u Melburnu bilo nezgodno naci dobar posao, a kamoli u ovim drugim mestima.

Link to comment

ali taj oglas je za 1500 dolara na 78 sati. to je na nivou minimalne satnice u australiji. Plus traže diplome! dok u Kini naši prolaze sa  fotošopiranim dokumentima.

Zašto bi neko došao iz tih zemalja u Vijetnam da živi i radi? da posveti čitav život nečemu, gde ne može uštediti za stan, kola, nemaš prava na posedovanje nepokretnosti.

 

 

To sve vreme objasnjavam ovde na forumu kada mi kazu zasto ne idem za Pert ili Brizben. Meni bi i u Melburnu bilo nezgodno naci dobar posao, a kamoli u ovim drugim mestima.

vi ste napisali da ste menjali posao i sada radite u državnoj upravi, kakve veze ima koja državna urava je?

Link to comment

vi ste napisali da ste menjali posao i sada radite u državnoj upravi, kakve veze ima koja državna urava je?

 

državnoj uprava je vrlo sirok pojam. ima lokalne drzavne uprave (opstine), 'state' (sto bi nekad kod nas rekli "republicke") i national ( daklem, federalne) ) - plus mali milion sluzbi (vodovod+kanalizacija, zdravstvo (drzavno, "ambulance", Health, razne "strucne sluzbe" raznih minisarstava bla, bla, bla...), Ako nemas neku malo blizu informaciju (i ne mislim na ovo sto mi pisemo ovde) onda si (ipak) jos uvek u mraku. 

 

I, da - cast svakome ko ima kvalifikaciju i koga ne mrzi da ide u razne Vijetname, Kambodze i Tajlande da tamo zivi i radi (duze nego max par godina u mladosti, dok "obilazi svet")...

Link to comment

ali taj oglas je za 1500 dolara na 78 sati. to je na nivou minimalne satnice u australiji. 

 

A opet - ko zna sta sve mozes da kupis za taj minimalac u ... (popuniti po zelji)...

 

Nego, sustina je da - dok ste jos zeljni da zivite ('naci bacanje pod voz i veshanje o prvo krivo drvo i/ili radijator) - mora negde da zivite a zivot je - sam po sebi i kao fenomen - skup... Izlaz uvek postoji - malo je bolno, prljavo i/ili gadno (plus zena, deca, i taj rad ako ostanu iza vas) al' opet  - nije da "nema resenja", ne? 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...