Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Malo svezih cena.

Iako je ovaj tip prilicno budalast (iznajmljuje stan u najskupljoj sezoni, zaboravlja kljuc u stanu, ne zna gde su najbolje ponude, placa naduvane cene kao stranac...) ipak je uspeo da zivi vrlo komfornim zivotom za 600 dolara mesecno:

 

Edited by noskich
Link to comment

 

Zato sto na Tajlandu moja zena vec ima kondo, a kupicemo zemlju i graditi kucu. Diversifikacija. A mene rast ne interesuje, ja nisam shpekulant da obrcem iz supljeg u prazno i skidam kajmak. Preprodaji skuplje i skuplje sve dok ne dodje po poslednje budale koja ce sve izgubiti kada pukne. Mene interesuje stabilnost i prihod.

 

Kolika bi plata bila to je sad Aca Postar pitanje, SHBB KBB. Ako se secas pre koju stranu smo imali primer 3000 USD neto plate u Kini za 16 casova engleskog i besplatan smestaj u novom dvosobnom kondou. Ova plata je ekvivalentna australijskoj plati od 95K bruto kada se uracuna prosecna renta. Vec godinama pokusavam da nadjem posao u Singapuru, ali ne moze, tamo su imali demokratiju na delu. Jedna ista partija vlada od nastanka zemlje, ali cim su poceli da gube malo vise mesta odmah su preokrenuli imigracioni sistem na teme i jako tesko se sada dobija radna viza tamo. Dok u Australiji razlika izmedju liberala i laburista na vlasti su detalji, a sustinski je isto. Svi pumpaju imigraciju na veliko da bi na papiru imao veci GDP i 'nema' recesije decenijama, a ovamo ljudi nemaju za krov nad glavom. Samo profit.

 

Cekaj da li tebi plata raste svake godine 3%? Meni ne, imam sada istu platu koju sam imao 2011, samo sto sam sad za stalno, a onda sam bio na casual ugovoru.

A ne znam odakle si izvukao 45%, mnogo je to vise od te cifre, gledali smo pre. Da platis racune i da ti ostane 1000 dolara mesecno za sve ostalo ukljucujuci hranu. Znaci da imas glavu iznad vode i da se molis da kamatna stopa ne poraste jer onda tonesh. Jer kad treba da placas childcare onda ti se ne isplati da jedan partner radi i ostadoste na jednoj plati.

 

A u vezi napretka u karijeri, pa i o tome smo pricali, kako to 'slucajno' visi menadzment uvek nekako ispadnu Englezi i lokalni Anglosi, dok su za imigrante u najbolju ruku rezervisane pozicije strucnjaka, racunovodstvo, IT, inzenjerstvo, ali ne menadzerske (direktorske) pozicije koje se najvise placaju, cast izuzecima.

Da, rast te ne interesuje. Volio bi da cijene nekretnina u brizbenu i okolini padnu za 50%, a tako isto i tvoji prihodi od izdavanja? Nije, nego.

 

Zbog šbbkbb aca poštar danas ne izlazi iz kladionice. A mi baratamo činjenicama. Koje glase, s mojim priznanjem (diploma, master itd) danas primam $x (recimo $70k neto). Za entry level u IT struci na mom radnom mjestu bez diplome se danas dobija $x (recimo $50k neto). Troškovi studiranja su bili $x (recimo $60k). I gle za x tj. 3 godine rada ti se isplatilo uložiti u studiranje. Daleko je ovo od šbb.

 

Da, meni plata godišnje raste u najgorem slučaju na nivou inflacije. Tako bi trebalo biti i na državnim poslovima, nisam siguran.

 

45% sam izvukao digitronom. 4% na kredit od $800k (na 30 god) je godišnje $45k. Što je 45% od $100k. A ako ne možeš da spavaš zbog straha od rasta kamate, imaš na 5 godina fiksnu opciju da makar neko vrijeme o tome ne misliš.

 

Pomoć za vrtiće će se od slijedeće godine promjeniti i više će se isplatiti majkama da se vrate na posao. Kao i da rade duže od 3 dana sedmično, jer trenutno se zaista ne isplati duže za majke i poneke očeve s nižim primanjima. Po novom sistemu država pokriva i do 80% troškova vrtića za porodice s najnižim primanjima (ispod $65k bruto). Dok roditelji s ukupnim primanjima preko $250k će dobijati manje nego danas. Konačno nešto pozitivno i od liberala. Samo ako ti žena radi isključivo za keš onda ništa od pomoći. Work or study test.

 

A što se posla tiče, ako si rođeni vođa sa dobrim tehničkim znanjem, odličnom komunikacijom i spreman si da se ubijaš od posla uz sav stres koji dolazi - bićeš primjećen kao takav. Ono što hoću da kažem, piskaranje po forumu nam sigurno neće pomoći da dalje napredujemo u karijeri.

Link to comment

Kažem za majke i očeve, a prije nekog vremena odvedem klince na rođendansku zabavu kad tamo - sve majke. Veći broj njih s kratkom ili izbrijanom kosom i većim mačo stavom od moje malenkosti. Nisam siguran da je slično u Singapuru ili Tajlandu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment

Bili ste nazoćni u prosvjedima?

I taj dan na Martin Pl i posle - ono kad je bilo na Domain-u. Nisam ae tuk'o s milicijom niti razbijao US konzulat al' je@iga, kad vodiš trudne žene i drugare što guraju kolica s decom - nisam ni bio u godinama za razbijanje, ne? :)

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

Da, rast te ne interesuje. Volio bi da cijene nekretnina u brizbenu i okolini padnu za 50%, a tako isto i tvoji prihodi od izdavanja? Nije, nego.

 

Zbog šbbkbb aca poštar danas ne izlazi iz kladionice. A mi baratamo činjenicama. Koje glase, s mojim priznanjem (diploma, master itd) danas primam $x (recimo $70k neto). Za entry level u IT struci na mom radnom mjestu bez diplome se danas dobija $x (recimo $50k neto). Troškovi studiranja su bili $x (recimo $60k). I gle za x tj. 3 godine rada ti se isplatilo uložiti u studiranje. Daleko je ovo od šbb.

 

Da, meni plata godišnje raste u najgorem slučaju na nivou inflacije. Tako bi trebalo biti i na državnim poslovima, nisam siguran.

 

45% sam izvukao digitronom. 4% na kredit od $800k (na 30 god) je godišnje $45k. Što je 45% od $100k. A ako ne možeš da spavaš zbog straha od rasta kamate, imaš na 5 godina fiksnu opciju da makar neko vrijeme o tome ne misliš.

 

Pomoć za vrtiće će se od slijedeće godine promjeniti i više će se isplatiti majkama da se vrate na posao. Kao i da rade duže od 3 dana sedmično, jer trenutno se zaista ne isplati duže za majke i poneke očeve s nižim primanjima. Po novom sistemu država pokriva i do 80% troškova vrtića za porodice s najnižim primanjima (ispod $65k bruto). Dok roditelji s ukupnim primanjima preko $250k će dobijati manje nego danas. Konačno nešto pozitivno i od liberala. Samo ako ti žena radi isključivo za keš onda ništa od pomoći. Work or study test.

 

A što se posla tiče, ako si rođeni vođa sa dobrim tehničkim znanjem, odličnom komunikacijom i spreman si da se ubijaš od posla uz sav stres koji dolazi - bićeš primjećen kao takav. Ono što hoću da kažem, piskaranje po forumu nam sigurno neće pomoći da dalje napredujemo u karijeri.

 

Ne interesuje me rast u smislu da sam zadovoljan time da vrednost investicije prati inflaciju uz prihod/povracaj od 4%. A ne da raste 10% na godisnjem nivou plus prihod, to je neodrzivo. 

A sama inflacija je jedna velika prevara, kao i ciklusi rasta i pada. Da je ekonomija zasnovana na realnosti, a ne na fikciji kao sada ne bi bilo takvih stvari.

 

Drzavni posao raste 2,5% godisnje. A kada sam bio u banci bilo je 0% i 1% godina. Dobro ti racunas kamatu, a kada otplacujes glavnicu?

Sa tim pravilima oko brige za decu je problem kada si srednja klasa, niti zadovoljavas uslove za neke beneficije niti primas dovoljno da ti se isplati da radis. 

 

Jesi ti ovo ozbiljno napisao za 'vodju'?  :lolol: Kao da je prepisano iz nekog korporativnog saopstenja. Jawohl mein führer.  :fashisto:

E onda kada zavrsis u bolnici onda ces da potrosis to sto si zaradio od ubijanja na poslu.

Bude tako s vremena na vreme neka akcija ovde kod nas u zgradi. Mnogo ima firmi. Razboli se neko od raka ili neke druge teske bolesti, pa se prodaju cupcakes ili brownies da se skupi neki dinar za porodicu. I sve isto, jedan partner se tesko razboli, drugi mora da brine o njemu i deci i ocas posla ostadose bez ikakvog prihoda. A socijalna mreza je busna, previse velikih rupa da bi zahvatila sve koje treba da zahvati.

Edited by noskich
Link to comment

Kažem za majke i očeve, a prije nekog vremena odvedem klince na rođendansku zabavu kad tamo - sve majke. Veći broj njih s kratkom ili izbrijanom kosom i većim mačo stavom od moje malenkosti. Nisam siguran da je slično u Singapuru ili Tajlandu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

Jesu li to ovakve majke?

 

Link to comment

Ne, računam kamatu i glavnicu. Imaš pregršt online kalkulatora da pomognu, ako ne znaš sam izračunati.

 

A ponekad znam primiti email od 'vođa' na mom poslu u 1 ili 2 ujutro. Hoćeš platu od $200k+, e pa moraš i da zapneš i da shvatiš da se radna nedjelja ne sastoji samo od 40 sati rada provrdenih na poslu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment

Ne, računam kamatu i glavnicu. Imaš pregršt online kalkulatora da pomognu, ako ne znaš sam izračunati.

 

A ponekad znam primiti email od 'vođa' na mom poslu u 1 ili 2 ujutro. Hoćeš platu od $200k+, e pa moraš i da zapneš i da shvatiš da se radna nedjelja ne sastoji samo od 40 sati rada provrdenih na poslu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

Gledali smo ovde vec, racunao sam sa RAMS kalkulatorom, da radim samo ja, zena da vodi racuna o deci ostalo bi nam 1000 dolara mesecno za sve kada bi otplacivali nekretninu od 900K.

Dobro to je tebi u redu meni nije. Meni je fasizam. I zato gledam od toga da pobegnem. 

Edited by noskich
Link to comment

Ne, računam kamatu i glavnicu. Imaš pregršt online kalkulatora da pomognu, ako ne znaš sam izračunati.

 

A ponekad znam primiti email od 'vođa' na mom poslu u 1 ili 2 ujutro. Hoćeš platu od $200k+, e pa moraš i da zapneš i da shvatiš da se radna nedjelja ne sastoji samo od 40 sati rada provrdenih na poslu.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

to se kaze "ja sam na poslu od 10 do 3 ili tu negde a za firmu radim 24/7 365 dana u godini"... 

Link to comment

to se kaze "ja sam na poslu od 10 do 3 ili tu negde a za firmu radim 24/7 365 dana u godini"... 

 

Majstore, ti i ja mozemo ovim da se po'valimo.  :s_p:

Link to comment

Za toliki kredit moraju oboje raditi. A djecu kod stranaca na čuvanje ili dovedeš baku iz srbije/tajlanda ako su u mogućnosti da ih čuvaju. Tu nema dvojbe. Ili to ili da nastupi tvoj preduzednički duh pa iznajmiš praznu sobu, garažu i ostali neiskorišteni prostor.

 

Mada i za u pola manji kredit se može naći 'krov nad glavom' tu gdje trenutno živiš, ali ne u lower north shore gdje radiš.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment

Za toliki kredit moraju oboje raditi. A djecu kod stranaca na čuvanje ili dovedeš baku iz srbije/tajlanda ako su u mogućnosti da ih čuvaju. Tu nema dvojbe. Ili to ili da nastupi tvoj preduzednički duh pa iznajmiš praznu sobu, garažu i ostali neiskorišteni prostor.

 

Mada i za u pola manji kredit se može naći 'krov nad glavom' tu gdje trenutno živiš, ali ne u lower north shore gdje radiš.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

Ma super zivot. Sve trcim da uzivam u takvom zivotu.

Link to comment

E pa onda prestani da ponavljas kako si sirotinja kojoj je nedostupan 'krov nad glavom'. Jedno je kad ti je nesto nedostupno, a nesto sasvim drugo kad nesto ne zelis.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...