Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Usmeno upozorenje @Luther

▪ flejm

Tvoj prethodni post eskalira već antagonističku atmosferu na ovoj temi i bitno prelazi crtu. Deo koji bi se mogao smatrati vređanjem je uklonjen. 

Ponavljanje sličnog biće formalno sankcionisano.

Ubuduće, pritužbe na račun drugih forumaša samo putem reporta.

Važno:
"Komunikacija forumaša sa moderatorima treba da se odvija na jednom podforumu Zid Plača, umesto da se pitanja moderaciji upućuju svuda po forumu."
Link to comment
5 hours ago, Luther said:

 

Ma nikako. Ja najnormalnije upitam nekoga ko živi u Teksasu i tvrdi da se tamo masovno doseljavaju glasači demokrata kako onda tumači nedavne izbore.

 

Hajde, možeš i ti sam da pogledaš trendove predsedničkih izbora u Teksasu u poslednjih 20 godina, ne mora baš sve da si se servira. Ukratko, trend je takav da će se u TX 2028 (a najkasnije 2032) dogoditi ono što se u AZ dogodilo ove godine, a što se u CO dogodilo 2008. Šta je zajedničko za te 3 države? Imigracija iz CA.

 

2 hours ago, Jusuf Hatunic said:

 

Ti ovu nevidjenu u istoriji USA zivotinjsku hajku na potpuno legitimno izabranog potusa/autsajdera u trajanju od 4 godine bez jednog jedinog jebenog dana predaha i gomilom lazi izbacivanih direktno iz washingtonske institucinalne mocvare zoves "drzanjem do opstih demokratskih pravila"? I jos bi hteo djonom? Pa gde ces vise djonom nego ovo? 

 

Demokrate su konačno počele da igraju po pravilima republikanaca, i to je OK. Republikanci su Klintona jurili kao jelena u vreme sezone lova punih 6 godina i nije mu pomoglo što im je išao niz dlaku sve vreme, morao je biti impeachovan iz najglupljeg mogućeg razloga. Kod Obame je bilo još gore, prvi State of the Union speech, nije još ni zagrejao stolicu , republikanci mu dobacuju “lažeš!” dok drži govor na zajedničkoj sednici oba doma:

 

 

Posle pitali ovog jadnika iz donjeg Pičkovca što je dobacivao da se izvine potpuno legitmno izabranom POTUSu, a on kaže da mu ne pada na pamet, ima

on pravo na slobodu govora, može da je koristi u svakoj prilici pa i kad komentariše predsednika koji drži govor. E sad kad su se konačno i demokrate setile da i oni imaju slobodu govora, i kada su je koristile 4 godine neprestano, onda je kme kme kme gde je ovde pristojnity, učiteljice on me povukao za kikice. Mukice male, pojma nemaju otkud to i zašto.

  • Hvala 1
Link to comment

@ObiW
I dalje ne igraju po istim pravilima. Obama, za razliku od Trampa, nije izgovarao onoliku kolicinu lazi da mediji to cak vise ni ne pokrivaju. Statistika lazi je neumoljiva - vise od 23000:
https://www.factcheck.org/2020/11/checking-the-facts-in-the-world-of-trump/

Tretman koji Tramp dobija od demokratskog dela javnosti je isuvise mekan. Nekome ko toliko laze, uopste ne treba davati platformu i tu su mediji stetni - njihov posao ne treba da bude zabava i kvote nego “speak truth to power”: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Speaking_truth_to_power

U osnovi je problem dublji. Posto je Bus stariji izgubio izbore, republikanci su skontali da je vreme Nikson ili Regan-stajl republikanaca proslo i da tako vise nece dobiti vecinu. Probiznis prica o niskim porezima i o slobodi unistavanja srednje klase nije vise bila dovoljna jer je i Klinton preuzeo neoliberalnu probiznis pricu ali uz mere podrske srednjoj klasi (zdravstvo, obrazovanje, itd) koja republikancima ne odgovara.

Zato su se jos 1994. pod Gingricem odlucili na: 

- totalnu institucionalnu konfrontaciju (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Constitutional_hardball) vec vidjenu kod socijalista u J. Americi,

- kulturni tribalizam (oruzje, evangelikanci, aborcija, itd)

- pojacali su direktnu represiju pro-demokratskih glasaca (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Voter_suppression), inace nesto sto su ranije radile juzne Demokrate.
- i na kraju, gurali su pocetkom devedesetih osnivanje Fox-a koji je s razlogom pre toga bio ilegalan posto je takva jednostrana propaganda vidjena u US kao opasna jos od tridesetih


Cilj je prost - lazima, propagandom, represijom i stalnim kulturno-politickim klincom spreciti omasovljenje obrazovane srednje klase koja nije dovoljno glupa da glasa za soptvenu eksploataciju i obespravljivanje. Tramp je samo vrhunac tog pokreta jos od 1994. koji finasiraju uglavnom sovinisticki starci-milijarderi koji bi da se vrate u 19. vek jer mrze sve sto je postignuto u Americi tokom progresivnog perioda od 1930-80. To su bile formativne godine za te sovi-starkelje i zato ce gurati suprotno sve dok konacno ne odapnu. 
 

Edited by Anduril
  • +1 2
Link to comment

O selidbi, tj "selidbi" velikih kompanija iz Sillicon Valley odlican clanak na Axios.

 

Quote

 

Silicon Valley's powerhouses aren't putting out the "moving sale" signs, even as a handful of high-profile departures raises questions about the region's status.

Driving the news: Oracle's Friday announcement that it's shifting its headquarters to Austin, Texas follows a previous move by Hewlett Packard Enterprise to Houston.

Reality check: These companies aren't shutting down their Californian offices. They've changed their legal addresses in part to flee the state's taxes and regulations.

  • Tesla founder Elon Musk, who has sparred with California over labor issues amid pandemic restrictions, recently announced he would move from Los Angeles to Texas, which is likely to save him a fortune in personal taxes.

Between the lines: The firms leading this wave of departures from Silicon Valley represent the industry's more conservative wing.

 

 

https://www.axios.com/silicon-valley-tech-exodus-innovation-growth-abb7b928-a2b7-4863-976f-9100e68d2f18.html

Link to comment
13 hours ago, Jusuf Hatunic said:

 

Ti ovu nevidjenu u istoriji USA zivotinjsku hajku na potpuno legitimno izabranog potusa/autsajdera u trajanju od 4 godine bez jednog jedinog jebenog dana predaha i gomilom lazi izbacivanih direktno iz washingtonske institucinalne mocvare zoves "drzanjem do opstih demokratskih pravila"? I jos bi hteo djonom? Pa gde ces vise djonom nego ovo? 


Znaci od povlacenja Elon Muska iz Trumpovog tima jos 2017 do skorasnjeg 2020 hrabrog istupa Matthew Mcconaughey, buduceg republikanskog guvernera Teksasa najveci fasisticki pritisak na javne licnosti od Hitlera i Staljina  a da o normalnim ljudima koji rizikuju posao, karijeru i sikaniranje kao u Severnoj Koreji samo zato sto nisu jedno-malo-umni ...... pa bice djonom, bice ..... ali svaki ozbiljniji analiticar preporucuje demokratama da ne isprobavaju republikanski djon, cak je i debil Bil Maher objasnio da realno oni nisu spremni za "djonove".

 

cuj, hajka, bas je bila milota gledati kako je narandzasto govno puklo sa svojim hillbiliy-fasistima na kamioncicima.

 

Link to comment
1 hour ago, Djuro said:

Mamika popizdila kad su je zamolili da napusti avion. 

(ali ne zaboravlja da nas sve podseti da posetimo njen IG)

 

 

 

ja i dalje ne mogu da ukapiram stanje pandemije u americi. juce sam bio na zumu sa kolegama iz amerike, oni tamo u vašingtonu su u kućnom režimu rada, jedna od njih doslovno samo do prodavnice ide iz straha od toga da nešto ne zakači i prenese svekrvi koju su doveli u kuću jer je svima tako lakše. 

 

a ovamo komercijalni letovi sa malim detetom (znači verovatno nije neodložno poslovno putovanje da se spasi svet).

Link to comment
43 minutes ago, Anduril said:

Cilj je prost - lazima, propagandom, represijom i stalnim kulturno-politickim klincom spreciti omasovljenje obrazovane srednje klase koja nije dovoljno glupa da glasa za soptvenu eksploataciju i obespravljivanje. Tramp je samo vrhunac tog pokreta jos od 1994. koji finasiraju uglavnom sovinisticki starci-milijarderi koji bi da se vrate u 19. vek jer mrze sve sto je postignuto u Americi tokom progresivnog perioda od 1930-80. To su bile formativne godine za te sovi-starkelje i zato ce gurati suprotno sve dok konacno ne odapnu. 

 

Odlicno sumirano. I uz svu moc da zaseru toikim ljudima zivote, eventualno zavrse uz svoju medicinu. Zivot zna da bude bas ironican. Cak i za milijardere.

 

https://www.nydailynews.com/news/national/ny-bodyguard-files-eeoc-complaint-against-koch-industries-julia-koch-20200723-fwnuorhbxjgndjs3r6mpfw4nnq-story.html

 

+ na  bold

 

Finansiranje multi level valjanje ovog darvinistickog djuberta  kroz korumpirane populisticke rezime po Evropi sve u glas udarajuci po Sorosu. 

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
22 minutes ago, pacey defender said:

ja i dalje ne mogu da ukapiram stanje pandemije u americi. juce sam bio na zumu sa kolegama iz amerike, oni tamo u vašingtonu su u kućnom režimu rada, jedna od njih doslovno samo do prodavnice ide iz straha od toga da nešto ne zakači i prenese svekrvi koju su doveli u kuću jer je svima tako lakše. 

 

a ovamo komercijalni letovi sa malim detetom (znači verovatno nije neodložno poslovno putovanje da se spasi svet).

 

kazu, idu kod babe i dede, da ih posete za bozic. :isuse:

kazu, leteli su celo leto tamo-vamo i nikada nije bilo nikakvih problema. 

 

Link to comment
1 minute ago, Djuro said:

 

kazu, idu kod babe i dede, da ih posete za bozic. :isuse:

kazu, leteli su celo leto tamo-vamo i nikada nije bilo nikakvih problema. 

 

zajebano je to, ne videti roditelje toliko dugo. mi ovde razmišljamo u relacijama Beograd-Nova varoš (na primer) što se rešava sedanjem u auto i za 4 sata si tamo uz najbezbedniji mogući vid transporta. Ovo su distance kolorado-džersi, znači, druga priča, ako mora onda mora avionom. ali na kraju krajeva, osim ako ne postoji neki stvarno životno ugrožavajući faktori zbog kojih se mora rizikovati, ja sam prilično siguran da ne bih ovo radio. 

 

ova koleginica iz d.c. organizovala sebi život indoor, takav je posao da može, ali ove ostale aktivnosti je maksimalno redukovala. pritom ne ostavlja utisak da to radi iz neke neosnovane panike.

Link to comment

ja sam 400km daleko od mojih roditelja (+80g) i nisam ih video od februara.

jednostavno se ne usudjujem izlagati ih takvom riziku. ne znam kako bih podneo cinjenicu da su umrli zato sto sam im mi doneli virus u poklon.

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, pacey defender said:

ja i dalje ne mogu da ukapiram stanje pandemije u americi.

Pandemije, kakva pandemije :-)

 

Razliciti su rezimi od drzave do drzave i prate politicku D- R podjelu tako da su npr. velike drzave na jugu: TX, GA, FL manje vise bez nekih mjera, dok su velike drzave na obalama + IL pod razlicitim nivoima zatvaranja. Konkretno, u dvije drzave gdje ja boravim je stanje, pa gotovo, dijametralno suprotno. U FL je skoro sve otvoreno jos od maja: restorani, trzni centri, muzeji, bioskopi, plaze, sve radi. Guverner je dao lokalnim vlastima da odluce sta sa plazama, i na pocetku su demokratski gradovi zatvarali, ali su vec do pocetka juna i oni pootvarali. Tu je bilo komicnih situacija kao npr.u Sarasota County, gdje su vecina republikanci koji su otvorili pristup plazama pod nadleznosti okruga, a gradske plaze su bile zatvorene jer su u gradu na vlasti demokrate. I onda se napravi navala na one otvorene plaze, pa to obesmisli zatvaranje ostalih, tako da su sad sve otvorene, kao i sve ostalo, za izuzetkom koncerata u zatvorenom, koliko mi se cini. Primjerice, bioskopi rade takodje, jedino ne znam da li sa smanjenim kapacitetom.

 

Na drugu stranu, IL je bio jedan od prvih drzava gdje je uvedeno zatvaranje i ono je sa manje ili vise restriktivnim mjerama jos uvijek na snazi. Drzava je podijeljenja na 12 regiona i u zavisnosti od broja slobodnih kreveta u bolnickom sistemu i procenta pozitvnih testova, uvode se Tier 1 do Tier 4 (najrestiktivniji) mjere. Gornja granica za zatvaranje restorana i ostalih aktivnosti u zatvorenom je 12% pozitivnih i trenutno se vrti tu oko 12% i svi regioni su na Tier 3 mjerama. Ako bilo koji region spadne na ispod 12% vise od 8 dana, to onda znaci popustanje mjera i obrnuto.

 

Saobracaj sa ostalim drzavama je dozvoljem, ali je obavezna samoizolacija od 14 dana, koju mislim da rijetko ko u potpunosti ispustuje, osim ako ne mora.

Vec sam to pisao, ali da se ponovim: uprkos potpuno liberalnom FL pristupu i potpuno "naucnom" IL pristupu, IL je po svim parametrima gori od FL, tako da je dosadasnja realnost dala za pravo Trumpovom potrcku ovdje u FL.

 

Mi licno smo relativno oprezni, i sa izuzetkom plazha i restorana na otvorenom, ne idemo nigdje i vozimo na relaciji IL-FL. No, nase majke su par dana poslije Thanksgiving praznika dosle avionom (nakon nekoliko dana vijecanja i uprkos savjetima da ne idu) i rekose da je avion bio pun (a kako i nebi, karta u jednom pravcu bila $17). Ja sam na aerodromu primjetio osjetno manje ljudi no uobicajeno i izuzev jedne osobe, svi nose maske.

 

Sve skupa, ne znam sta da mislim jer se ovaj CA pristup(pogotovo u LA) iako ostar, pokazao kao neefikasan. To i konkretni rezultati potvrdjuju, jer su im brojevi u zadnjih 10 dana gori nego u TX recimo, koji nema nikave mjere. No, i ovaj "juznjacki pristup" bez ikakvog obzira na konkretne brojke je u najmanju ruku neodgovoran, iako su ispali sretni, barem zasad. Meni se licno svidja tehnokratski IL pristup sa T1-T4 nivoima mjera i baziran na stanju u bolnicama, jedino sto mislim da je lose iskalibriran jer su okidaci postavljeni prestrogo. Povrh svega toga je i manjak licnog integriteta kod guvernera, kao i gradonacelince Chicaga, koji jedno govore, a drugo rade. Slicno kao i CA guverner, tako da je narod skeptican prema svemu, i cak i otvoreno krsi mjere. 

 

Ovdje ima uporedno stanje po drzavama, pa koga zanima:

https://www.mayoclinic.org/coronavirus-covid-19/map
https://studylib.net/coronavirus#country-us
 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...