Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Lepo ti to... Mislim, meni je zdravo muka kad vidim te debele bizgove kako paradiraju gradovima u ime freedumb-a... Sva sreca, pa eto putevi nikad ponovo (meni i USA) ne moraju da se ukrste.

 

Ali, to je "komplikovanje".

 

Cudan se svet ovde okuplja, zaista.

  • +1 2
Link to comment

Dobro to se kod amera provlači na foru "naoružani narod", " to nam je donelo slobodu od kolonizatora" trt mrt...
Duboko je to kod njih

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

Dobro to se kod amera provlači na foru "naoružani narod", " to nam je donelo slobodu od kolonizatora" trt mrt...
Duboko je to kod njih

.... Shiit has hit the fan!
 


Nije tako jednostavno - interpretacija 2 amandmana se menjala kroz vreme a NRA je odradila odlicnu PR akciju poslednjih decenija da pogura svoju:

https://www.nature.com/articles/s41599-019-0276-z
 

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Indy said:

Lepo ti to... Mislim, meni je zdravo muka kad vidim te debele bizgove kako paradiraju gradovima u ime freedumb-a... Sva sreca, pa eto putevi nikad ponovo (meni i USA) ne moraju da se ukrste.

 

Ali, to je "komplikovanje".

 

Cudan se svet ovde okuplja, zaista.

Pa rekoh "ako vam je bitno da li je kriv i za sta je kriv". Tebi je bitno nesto drugo. 

 

I mani me se vise te tvoje pasivne agresije... cuj, "cudan svet se ovde okuplja".  Ti mislis da ti nisi cudan, onako generalno? Jel treba da ti se to kaze s vremena na vreme, cisto da ne zaboravis?

Link to comment
3 hours ago, ObiW said:

 

 

I mani me se vise te tvoje pasivne agresije... 

 

 

 

To je taj bizarni (ili nadrealni?) svet u kome ajduci paradiraju sa ubojitim oružjem mesecima po raznim krajevima države, na kraju najmlađi/najgluplji među njima to oružje i upotrebi, no to je sada isključivo pravno-tehničko pitanje, a svi mi tu koji nešto "komplikujemo" imamo, jel'da, neke druge agende.

 

Koja je to vrsta agresije?

 

Ne, vidi, toliko si dobar™ sadiskutant na ove američke teme da ću sigurno mnogo izgubiti sa tobom na IL, no ipak ću morati da nekako živim sa tim. Možda ipak nije tačno da svi komplikovani problemi imaju jedostavna rešenja, ostavljam te za kraj sa tom mišlju.

  • +1 3
Link to comment
14 hours ago, ObiW said:

Mnogo komplikujete. Ovde je bitno (ako vam je bitno da li je kriv i za šta je kriv) sledeće:

 

...

 

 

 

a zasto nije bitno sto je za odredjen broj ljudi takva licnost patriota i heroj, bio osudjen ili ne? ako na planu vrednosti i ocekivanja drustva neutralizujemo ovaj dogadjaj nazivajuci tu dimenziju nebitnom, kreiramo podlogu da uopste i postoji takav sistem gde se (1) to moze desiti, (2) kad se desi da bude nekaznjeno

 

mozda ne bi trebalo da nezrele individue dobiju oruzje i onda razmisljaju kako bi kad vec imaju oruzje mogli da se stave u realnu situaciju gde bi to oruzje mogli biti i iskorisceno? 

mozda ne bi trebalo da nezrele individue kada su vec smislili kako da ubrizgaju smisao u svoje imanje takvog sredstva unistenja kome nisu mentalno i emocionalno dorasli, kao sto je vatreno oruzje, da taj koncept bude na potpuno nekonstruktivan nacin nakacen na goruce rasne tenzije?

mozda ne bi trebalo da kada recena individua ide da izivljava svoj imbecilni koncept samaricanina sa puskom samo pogorsavajuci tenzije u konkretnoj situaciji dodje u polozaj da ubije dvoje ljudi, ta individua bude nazivana patriotom? 

itd. 

 

ako na sve ovo kazemo da ne bi trebalo, a u konkretnom slucaju izostane sankcija, i proizidje da se nista ne moze uciniti, onda postoji jedan nesklad u organizaciji drustva koji mora biti razresen pre ili kasnije.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Krošek said:

 

a zasto nije bitno sto je za odredjen broj ljudi takva licnost patriota i heroj, bio osudjen ili ne? ako na planu vrednosti i ocekivanja drustva neutralizujemo ovaj dogadjaj nazivajuci tu dimenziju nebitnom, kreiramo podlogu da uopste i postoji takav sistem gde se (1) to moze desiti, (2) kad se desi da bude nekaznjeno

 

Neće on proći nekažnjeno zato što je on za nekog heroj i patriota, ne sekiraj se. Ne funkcioniše američko pravosudje tako što se izabere 12 porotnika pa ako se oni slože da je u pitanju heroj, onda ništa, puste ga kući. 

 

Ja vam kažem da šanse da se on osudi za ubistvo male, da se ne biste za 6-9 meseci kad bude presuda ovde čudili “a kako to, ubio čoveka pa ništa”? 

 

 

3 hours ago, Krošek said:

mozda ne bi trebalo da nezrele individue dobiju oruzje i onda razmisljaju kako bi kad vec imaju oruzje mogli da se stave u realnu situaciju gde bi to oruzje mogli biti i iskorisceno? 

 

Njemu je pušku kupila majka. On nije mogao da je kupi legalno.

 

3 hours ago, Krošek said:

mozda ne bi trebalo da nezrele individue kada su vec smislili kako da ubrizgaju smisao u svoje imanje takvog sredstva unistenja kome nisu mentalno i emocionalno dorasli, kao sto je vatreno oruzje, da taj koncept bude na potpuno nekonstruktivan nacin nakacen na goruce rasne tenzije?

mozda ne bi trebalo da kada recena individua ide da izivljava svoj imbecilni koncept samaricanina sa puskom samo pogorsavajuci tenzije u konkretnoj situaciji dodje u polozaj da ubije dvoje ljudi, ta individua bude nazivana patriotom? 

itd. 

 

Ukratko, pitanje je: da li bi trebalo da se ljudi mrze i ubijaju na ulici?

 

3 hours ago, Krošek said:

ako na sve ovo kazemo da ne bi trebalo, a u konkretnom slucaju izostane sankcija, i proizidje da se nista ne moze uciniti, onda postoji jedan nesklad u organizaciji drustva koji mora biti razresen pre ili kasnije.

Pa sankcija je optužnica, sudjenje, presuda... sve one stvari za koje ti u prvom pasusu kažeš “nije bitno dal je osudjen ili nije jer on je heroj za neke”.

 

Ne može društvo da zabrani meni ili tebi da ga smatramo herojem, uprkos presudi. Može samo da stvori atmosferu da je takvo mišljenje na marginama... a ono sada nije na marginama upravo zbog odlazećeg predsednika koji je stvorio atmosferu da je poneti pušku na demonstracije da zastrašiš demonstrante prihvatljivo ponašanje. No da ponovim još jednom: ni tužilac ni porota ne donose odluke da se neko optuži/proglasi krivim na osnovu toga koliki procenat ljudi nešto odobrava, već na osnovu zakona. 

 

Link to comment
5 hours ago, Indy said:

 

 

 

To je taj bizarni (ili nadrealni?) svet u kome ajduci paradiraju sa ubojitim oružjem mesecima po raznim krajevima države, na kraju najmlađi/najgluplji među njima to oružje i upotrebi, no to je sada isključivo pravno-tehničko pitanje, a svi mi tu koji nešto "komplikujemo" imamo, jel'da, neke druge agende.

 

Pa to... ne zanima tebe da li je on kriv ili nije, ti si ovde došao da se čudiš... prvo se čudiš otkud ajduci, onda otkud zapucaše, pa će na kraju da bude čudjenje zašto ga ne osudiše za ubistvo nego za neke tehnikalije. Raspoložen si za čudjenje ko Alisa u zemlji čuda, al nešto novo da naučiš - jok.

 

5 hours ago, Indy said:

Koja je to vrsta agresije?

 

Ne, vidi, toliko si dobar™ sadiskutant na ove američke teme da ću sigurno mnogo izgubiti sa tobom na IL, no ipak ću morati da nekako živim sa tim.

 

Nece to sa IL da potraje, ja da ti kažem.

 

5 hours ago, Indy said:

Možda ipak nije tačno da svi komplikovani problemi imaju jedostavna rešenja, ostavljam te za kraj sa tom mišlju.

Iz ugla koji ja posmatram (koji je, btw, veoma praktičan) rešenje za ovaj problem (čovek je ubio čoveka, da li je on ubica?) će dati sud. Ne može prostije od toga.

 

Problem ajduka na ulicama koji idu puškama na demonstrante je problem koji je stvorio predsednik. Prvi korak ka rešenju je bio napraviti od njega bivšeg predsednika. Šanse da se to jurenje puškama po ulicama intenzivira će biti mnogo manje kada njega više ne bude bilo u Beloj Kuci. 

 

Link to comment
On 23.11.2020. at 12:08, Anduril said:

Ustvari, ta NRA militia kultura je nesto sto je postalo popularno i sto je gurano u poslednjih 40 godina. Pre toga je citava ta prica bila fringe culture.

 

Ovo zvuči tačno. Doduše, USA je nastavila sa "gun culture" tamo gde je većina zemalja stala u prvih par decenija 20. veka, ali puške su koristili oni kojima su trebale (lovci), pištolj je stajao kući, a tek poneki su bili kolekcionari. Uopšte matorani, posebno ruralni, su na oružje gledali kao na alat. Kako je došlo do opsesije i hordovanja - da li su krivi mas-mediji, gangsta-rap, ratovi, lobiranje NRA ili restriktivni zakoni (iz valjda '86. i '92.), to već zvuči kao zanimljiva tema.

Link to comment
On 21.11.2020. at 17:32, Budja said:


Tyler Cowen:

 

If you were a Chinese war game planner, might you now reconsider that assumption?

 

To ako preteknu/emo od nestasice WC papira i municije u kalibru 9mm. Najrasprostranjenija municija ne moze da se kupi, a i ako je mozes nabaviti onda je 3x skuplja nego prije 9 mjesece. Nothing shows the ability to take on the risk like loving fearing thy neighbor.

Link to comment
×
×
  • Create New...