Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

 

16 hours ago, mustang said:

 

5 hours ago, Indy said:

 

(Koga zanima, 1000 zaposlenih, oko trećina radnika, zaradilo je kovid. 5 umrlo  "... despite the uncontrolled spread of the virus at the plant, Tyson required its employees to work long hours in cramped conditions without providing the appropriate personal protective equipment and without ensuring workplace-safety measures were followed..." "...Tyson Foods ordered employees to report for work while supervisors privately wagered money on the number of workers who would be sickened by the deadly virus...")

 

 

Eto, americki politicki sistem opisan u dvije crte: BigFood kojima je predsjednik drzave omogucio da budu izuzeti od pravnog lijeka, i tzv, opozicija koja je nominalno na strani ugrozenih nemarom BigFood kojima su vaznije licne privilegije. I poslije se neko cudi sto ljudi glasaju za populiste.

Link to comment

A kad sam kod BigFood, odlican clanak iz junskog NYRB koji ne samo opisuje kako je Tysonu omoguceno da rade to sto rade, vec i kako je cijeli sistem truo (no pun intended):

 

The Sickness in Our Food Supply

 

The pandemic is making the case not only for a different food system but for a radically different diet as well.

https://www.nybooks.com/articles/2020/06/11/covid-19-sickness-food-supply/

  • +1 1
Link to comment
On 17.11.2020. at 20:35, mustang said:

 

Ne pričam o tome.skoro je izašao članak o teretani NY il NJ ne sećam se, gde je trener bio zaražen a svi ostali koji su bili sa njim u kontaktu nisu jer je jedan naučnik što ide u tu teretanu, sproveo pomoću cevi jednostavan "usisivač vazduha" i ubacili su filter isto za prociscavanje. Ček da nadjem članak ako uspem

 

 

Jbga ne mogu preko telefona mnogo vesti ima. Možda ne znam da u ubodem prave reci za pretragu

to je ovo:

https://www.cnn.com/2020/11/19/us/gym-ventilation-covid-trnd/index.html

 

  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, Peter Fan said:

 

 

Eto, americki politicki sistem opisan u dvije crte: BigFood kojima je predsjednik drzave omogucio da budu izuzeti od pravnog lijeka, i tzv, opozicija koja je nominalno na strani ugrozenih nemarom BigFood kojima su vaznije licne privilegije. I poslije se neko cudi sto ljudi glasaju za populiste.

Pa ono, bas taj predsjednik drzave sto je to omogucio je populista, pa jeste za cudjenje zasto bi opet glasao za isto.

Link to comment
40 minutes ago, Indy said:

Pandemiconium:fantom:

 

Mislim, zemlja sa 200000 novih slučajeva dnevno juri kući™ na dan zahvalnosti (aerodromi prekrcani). Vole da žive na ivici.

Link to comment
3 minutes ago, Indy said:

 

Mislim, zemlja sa 200000 novih slučajeva dnevno juri kući™ na dan zahvalnosti (aerodromi prekrcani). Vole da žive na ivici.


Tyler Cowen:

 

Quote

There is one other factor that people are loathe to discuss (with one exception). Yes, the U.S. has botched its response to Covid-19. At the same time, its experience shows that America as a nation can in fact tolerate casualties, too many in fact. It had long been standard Chinese doctrine that Americans are “soft” and unwilling to take on much risk. If you were a Chinese war game planner, might you now reconsider that assumption?

 

Branko mu skresao u brk:

 

 

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, Budja said:

Tyler Cowen:

 

Debil.

 

"Nismo se baš skroz poraspadali zbog par stotina hiljada mrtvih, jači smo od sudbine, čime li će sad mrski Kinez da nas udari!"

 

54 minutes ago, Budja said:

Branko mu skresao u brk:

 

Naravno. 

 

Istu tu "moglo je i gore" logiku smo imali pre par meseci prilike da vidimo na ovom forumu, na primeru NY odgovora na krizu. Kao, Cuomo je fenomenalno hendlovao celu stvar jer zamislite koliko je gore sve moglo da prođe. Evo mogao sam ja da se razbolim i umrem, ne daj bože, ili neko moj! Ali pošto nismo, guverner je očigledno sve imao pod kontrolom, šta je par desetina hiljada mrtvih za državu od 20 miliona ljudi! :yawn2:

 

I evo, sad dobija nagradu kakvu zaslužuje

  • +1 1
Link to comment

Meni je Amerika zbog odnosa prema posedovanju i nošenju oružja zaista neki drugi svet, prilično jeziv. Amerikanci sa kojima sam o tome svojevremeno diskutovala imaju prema oružju i ubijanju u samoodbrani (ili u odbrani upada u "property") stav koji je od mene toliko daleko da ga suštinski ne razumem, pošto je u mom sistemu vrednosti i greha najveći horor ubiti čoveka. 

 

S tim u vezi - nikada se ne bih usudila da jurim i prva napadam naoružanog klinca, nije mi jasno kako su ovi ljudi to mrtvi hladni uradili.

Drugi ubijeni je valjda imao i revolver... Jesam laik, ali me uopšte ne bi iznenadilo da klinac ladno dobije self-defence na sudu.

Edited by pt 2.0
Link to comment

Na stranu oružje, u tom slučaju je goruće pitanje kako to da je ista osoba za jedne patriot a za druge domaći terorista. (Ja znam s kim se ja tu slažem, ali to nije bitno, bitno je šta će USA sa tim da uradi.)

  • +1 1
Link to comment

Mnogo komplikujete. Ovde je bitno (ako vam je bitno da li je kriv i za šta je kriv) sledeće:

 

Je li ovaj tinejdžer legalno kupio oružje koje je nosio?

 

Da li je legalno  mogao da ga prenese iz jedne države u drugu?

 

Da li je, s obzirom na godine, smeo da ga nosi u javnosti?

 

Da li je bio napadnut, i čime? Koliko ljudi ga je napalo? 

 

Da li su ga jurili naoružani ljudi?

 

Teško da će on dobiti murder 2 za ovo (prekoračenje samoodbrane), a verovatno će ga zakačiti nešto oko posedovanja dugog oružja. 

 

 

Link to comment
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...