Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Da bi analizirali neki fenomen, nekad je potrebno posmatrati stvari u totalitetu. Isti nacin delovanja koji je omogucio upucavanje nevinih ljudi od strane policije je proizveo i ovakvo ponasanje.

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Mustang ti nije najbolja ilustracija ničega, ona živi u nekom svom svetu.

 

 

u kom to svetu zivim bas me zanima? 

inace si bas transparentan :)

 

kurjakov komentar shvatam kao njegovu najbolju nameru "mir u svetu" i naivnoscu. ne uzimam za zlo. niti zivi ovde. niti ima apsolutno ikakvu predstavu kako je ziveti u LA. da se razumemo, ja volim ovaj grad. bas volim i teska bih ga srca menjala. nikad nije dosadno, uvek nesto novo otkrivas, ponekad je potpuno nadrealno, nema tog skripta koji bi mogao da smisli tako mastovitu situaciju. ali grad ima i drugu stranu medalje. kao i cela amerika uostalom. 

 

steta je sto ne cujete i ne vidite koliko lapd stvarno sluzi gradjanima. to se retko ko seti  da snimi. pomazu beskucnicima, smiruju posvadjane komsije, retko kada dele kazne osim ako nisi asshole ili dui. samo da vidite oko 2 ujutru kada se klubovi zatvaraju pa pijani i drogirani krenu da izlaze napolje, da se medjusobno tuku, vredjaju sve sto stignu i neduzne turiste...weho policija hapsi samo onda kada se stvarno potegne neko oruzje ili potpuno otme stvar kontroli. takvo ponasanje ni u srbiji ne bi proslo. sigurno. 

 

 

evo za HIV da ponovim link http://www.latimes.com/politics/essential/la-pol-ca-essential-politics-updates-gov-brown-downgrades-from-felony-to-1507331544-htmlstory.html

 

a evo i za std, sifilis, klamidiju... http://www.latimes.com/local/california/la-me-ln-std-rates-20170926-story.html

pa se vi jebite ako smete :vikleri:

 

thank you very much. 

Edited by mustang
Link to comment
1 hour ago, kurjak92 said:

Da bi analizirali neki fenomen, nekad je potrebno posmatrati stvari u totalitetu. Isti nacin delovanja koji je omogucio upucavanje nevinih ljudi od strane policije je proizveo i ovakvo ponasanje.

 

dobro.

ubijanje je posledica odnosa prema "kriminalcima" kao nizoj vrsti koja ne zasluzuje da zivi, sto je nastupilo osamdesetih i ranih devedesetih posle crime rate histerije (u tipicnoj spirali animoziteta kakvu vidimo i kod nas - "treba povecati kazne" > "ko ce to da hrani (dole big gabment)" > "to treba ionako pobiti"; miroljub petrovic recimo jase na takvom talascicu drustvene simplifikacije) sto je dokumentovana cinjenica. u americi, u glavama dominantih belackih grupa, pre bar trideset godina, policajac je kao pojam postao neko ko na dnevnoj bazi sa radoscu eliminise takve pojedince i tako cini svet bezbednijim mestom za sve... odnosno onda kad napravis takvu histeriju, jedini nacin da napravis novi ekvilibrijum i stvoris neka ocekivanja koja i za tebe kao vlastodrsca mogu biti korisna, je da uvedes nesto sto radikalno udara po tom izvoru straha, ono gazimo zestoko, war on ovo, war on ono. a da bi to iz medijsko-statisticke konstrukcije preslo u nesto opipljivo i "dozivljivo", moralo se krenuti sa internalizacijom nekih konkretnih "cinjenica", na svim nivoima, kako medju gradjanima tako i u policiji. prvo su se morao usavrsiti taj savrseni neprijatelj, dakle da se usvoji cinjenica da ti bad guys postoje i da postoje svuda (ne samo u getoima nego i u tvom glupom naselju i da ce da ti provale u kucu i da te ubiju). i onda mislim da nije tesko razumeti zasto toliko pucaju u usa. pa samim cinom ubijanja ti si locirao tu pretnju i eliminisao je jednim udarcem. napravio si najbolju, najherojskiju stvar, "najarhetipskiju" stvar koja se trazi od tebe kao policajca. zato svi (skoro) policajci brane jedni druge tako grcevito jer oni brane to sto jesu, brane "idealnog policajca" u kakvog su indoktrinirani. da prihvate da je neki od njih ubica, bilo bi da poricu sami sebe bukvalno, to je atak na sopstveni identitet. da to nije tako onda bi veliki broj policajaca ustao i rekao "ja nisam postao policajac da bih bio to, vec nesto sasvim drugo i ovaj sto ubija nenaoruzane ljude nije istinski policajac nego manijak u uniformi" - ali umesto "real cops don't do that" imamo "blue lives matter", odnosno: mi smo toliko real u tome sto jesmo da smo jebeno srasli sa svojom uniformom... i sa pistoljem. jer sve ovo je neodvojivo od pistolja i te pocetne americke serifske predstave policajca kao "coveka sa pistoljem" (vs naprosto "covek u uniformi") koja nije zastupljena u evropi, a ni kod nas bas toliko intenzivno. zato je previse nategnuto nalaziti neku vezu izmedju scene u metrou i ove price, jer bi se ovo moglo desiti bilo gde gde sto kazes policija ima totalitarne tendencije. ali u americi ovo sa ubijanjem uopste nema veze sa totalitarizmom kao takvim, to je jednostavno amerika kao takva.

Link to comment

uuu jako fino opet, jedan od boljih postova. Ali ono sto bih dodao, da je to samo jedan od aspekata americke policije i njenog delovanja, i da su od 11.9 vidljiviji mnogi drugi, uz promene menjaju ulogu,znacaj i moc americkih bezbednosnih sluzbi, u pravcu totalne kontrole, moci,sveprisutnosti itf itd, jednog kulta sile i brutalnosti, sto priznaces jesu odlike totalitarizma.  Tako da ti je  sam kraj  jako nejasan. Itekako ova ubijanja i delovanje americkog bezbednosnog aparata , tj on sam jesu u tesnoj vezi sa totalitarizmom, i imaju njegove odlike, i besmisleno je vaditi se na to "da je to prosto amerika", to ne znaci nista. Btw ja sam pojam totalitarizma ne volim i ne koristim, nego mi je bilo zabavno da pokusam da upecam i podjebavam mandrila il esharda

Link to comment

krosek je napisao da su medijska histerija i odnos dominatne drustvene grupe prema kriminalu oblikovali ne samo pravilo sluzbe americkih bezbednosnih snaga, nego i nadogradili  njihov identitet i usmerili ga ka tome da im prsti uvek budu na obaracu uz jak osecaj pripadnosti policiji, jer epilog u kome je kriminalac ubijen jeste ono sto smiruje i zadovoljava tu dominatnu drustvenu grupu. Ja sam se osvrnuo na transformaciju koju te sluzbe dozivljavaju posle 11 septembra, kao i da ima jos brojnih faktora koji su uticali da amerika ima policije kakve ima

Link to comment

Prostim jezikom receno mustang, ti vrv zastupas stavove koje sa tobom dele tvoji prijatelji,komsije i kolege, ako smem da nagadjam, uspesni srednjeklasni ljudi, mozda cak i sira populacija. Takvi statovi i podrska ovakvim postupcima policiji, uz sveopste policijsko ludilo oko oruzija, terorizma, potpuno pogresnu obuku, zatvorenost i izolovanost policajca kao odvojenog i ugrozenog kolektiva , se medjusobno upotpunjuju, i stvaraju atmnosferu u kojoj policija cesto prekoracuju svoja ovlascenja i sve brutalnije postupa prema sopstvenim gradjanima, najcesce bez ikakvih sankcija. I bice sve gore jer se sada ,pored te spirale policijskog nasilja, sve jace se cuje reakcija i drugih grupa, koje su direktno pogodjene takvim policijskim delovanjem

 

Link to comment

meni nije jasno kako vidis samo jednu stranu slike? ne delujes mi da si glup ali  kako opravdas ponasanje tih “zrtava”? sigurno ima prekoracenja sa policijske strane, idiota ima na sve strane, neki prodju nekaznjeno neki panduri robijaju. ali, da li je moguce da ne mozes da vidis nacin ophodjenja prema zakonu i redu?! mozemo mi u jos sitnija crevca da razradjujemo ovo... kako su to uvek manjine zrtve? zasto nema azijata medju njima? vise belih ne redneck ljudi, vise indijanaca, indijaca, i svih ostalih? 

ova mala nikad ovako ne bi smela da se ponasa u arizoni na primer. u la od riots dosta rade na tome da edukuju pandure, da deeskaliraju situacije. ima tu jos posla ali prilicno su dobri u odnosu na ostale krajeve. kao sto pontijak rece, pustiti nju da dize nogu pa svi onda mogu i kakvu bi policija onda ulogu imala? zasto to onda nazivate totalitarizmom?  ! drugo, poznavajuci pravosudje mala ce proci sa probation i drustveno korisnim radom ako i to dobije...za razliku od pljuvacice koju ce da udare po dzepu muski. 

 

drugo, da li pratite koliko se medjusobno dnevno ubijaju i koliko neduznih prolaznika gine po cikagu, detroitu..?! cikago ima armiju pandura i nista ne pomaze. 

 

secam se kad sam isla na community college, jedina bela sam bila u vecernjim satima, dok neka albanka nije dosla (naravno rec nije progovorila sa mnom kad je cula da sam iz jugoslavije). mi smo imali obezbedjenje na casu jer su crnci sa south side konstantno provocirali crnce sa north side (zive medju belcima i ostalima). to je je bilo ‘98 otprilike. znaci cak i tada su stitili manjine iako su ugrozavali bezbednost. crnjak je sto ti iz tvog dzepa placas skolovanje i jos ides da drkas nekog tamo djaka a o tome da rade domace zadatke HA HA. i tu su prolazili dok mi ostali nismo. pravedno? i taj ce da mi sere kako je on ugrozen! ma sisaj onu stvar. 

 

ja da sam direktor skole gde ova mala ide ili njen poslodavac, odmah bih joj dala otkaz. ovakvo nepostovanje prvo prema ostalim putnicima pa onda prema panduru je neoprostivo. samo zamisljam kako su svi digli noge po 15-ci dok krivuda po zemunu :D

 

 

pandur ce biti oslobodjen. 

 

glavni problem je sto od malih nogu decu uce da se boje pandura ili da ih mrze. isto sto se ne ulaze vise u obrazovanje jos od prvog razreda. mnogi dolaze iz puke nemastine i samim tim kopiraju uloge roditelja. drzava je svakako kriva sto dopusta drogu i oruzje i umesto da sankcionise ona svakako profitira. kasno reaguje ako uopste reaguje. osim toga drustvo je drugacije. mozes da zivis pet metara od komsije i da nista ne znas o njemu.  dobar dan i dovidjenja. ako i to. 

Link to comment
19 minutes ago, mustang said:

meni nije jasno kako vidis samo jednu stranu slike? ne delujes mi da si glup ali  kako opravdas ponasanje tih “zrtava”? sigurno ima prekoracenja sa policijske strane, idiota ima na sve strane, neki prodju nekaznjeno neki panduri robijaju. ali, da li je moguce da ne mozes da vidis nacin ophodjenja prema zakonu i redu?! mozemo mi u jos sitnija crevca da razradjujemo ovo... kako su to uvek manjine zrtve? zasto nema azijata medju njima? vise belih ne redneck ljudi, vise indijanaca, indijaca, i svih ostalih? 

ova mala nikad ovako ne bi smela da se ponasa u arizoni na primer. u la od riots dosta rade na tome da edukuju pandure, da deeskaliraju situacije. ima tu jos posla ali prilicno su dobri u odnosu na ostale krajeve. kao sto pontijak rece, pustiti nju da dize nogu pa svi onda mogu i kakvu bi policija onda ulogu imala? zasto to onda nazivate totalitarizmom?  ! drugo, poznavajuci pravosudje mala ce proci sa probation i drustveno korisnim radom ako i to dobije...za razliku od pljuvacice koju ce da udare po dzepu muski. 

 

drugo, da li pratite koliko se medjusobno dnevno ubijaju i koliko neduznih prolaznika gine po cikagu, detroitu..?! cikago ima armiju pandura i nista ne pomaze. 

 

secam se kad sam isla na community college, jedina bela sam bila u vecernjim satima, dok neka albanka nije dosla (naravno rec nije progovorila sa mnom kad je cula da sam iz jugoslavije). mi smo imali obezbedjenje na casu jer su crnci sa south side konstantno provocirali crnce sa north side (zive medju belcima i ostalima). to je je bilo ‘98 otprilike. znaci cak i tada su stitili manjine iako su ugrozavali bezbednost. crnjak je sto ti iz tvog dzepa placas skolovanje i jos ides da drkas nekog tamo djaka a o tome da rade domace zadatke HA HA. i tu su prolazili dok mi ostali nismo. pravedno? i taj ce da mi sere kako je on ugrozen! ma sisaj onu stvar. 

 

ja da sam direktor skole gde ova mala ide ili njen poslodavac, odmah bih joj dala otkaz. ovakvo nepostovanje prvo prema ostalim putnicima pa onda prema panduru je neoprostivo. samo zamisljam kako su svi digli noge po 15-ci dok krivuda po zemunu :D

 

 

pandur ce biti oslobodjen. 

 

glavni problem je sto od malih nogu decu uce da se boje pandura ili da ih mrze. isto sto se ne ulaze vise u obrazovanje jos od prvog razreda. mnogi dolaze iz puke nemastine i samim tim kopiraju uloge roditelja. drzava je svakako kriva sto dopusta drogu i oruzje i umesto da sankcionise ona svakako profitira. kasno reaguje ako uopste reaguje. osim toga drustvo je drugacije. mozes da zivis pet metara od komsije i da nista ne znas o njemu.  dobar dan i dovidjenja. ako i to. 

ne bih rekao da vidim samo jednu stranu slike, ili da stajem na neciju stranu. Ono sto pokusavam da kazem da je ocigledno da je americko drustvo u velikom problemu kada se pogledaju statistike po pitanju kriminala, zatvorenika ili same podeljenosti drustva, sa cim se i ti slazes ako sam razmeo, samo sto ja taj problem vidim mnogo dublje u strukturi samog drustva, i sto je jos vaznije, mislim da ovakvi pokusaji da se ta situacija resi kroz militarizaciju policije samo pogorsavaju stanje

Link to comment

ja bas naprotiv vidim neku demilitarizaciju. uvodjenje kamera, sve se snima danas, policija ne moze vise da prolazi kao sto jeste. pri tom imaj na umu da zrtvina familija uvek moze da tuzi pd a te pare dobijaju od nas, poreznika. pa kad im mi skocimo za vrat, a skacu ljudi veruj mi, presedne im majcino mleko.  zato i polazu velika sredstva ka obuci, toleranciji ali to je opet samo u onim krajevima koja su privilegovana. dok to stigne preko cele amerike ima prvo asteroid da nas zvekne. isto polazem nadu u mladje generacije, na zalost uglavnom iz vecih gradova, gde su totalno operisani od rasizma, seksizma, homofobije... 

 

i zasto samo ja pricam o stanju o americi kada ima ovde jos ljudi koji zive u usa? zasto oni ne kazu svoja iskustva i kako vide situaciju...

 

inace, stice se utisak, kad te covek cita, da si na strani onih drugih :) fyi

Edited by mustang
Link to comment

Jadna policija, ubiju ti dete, sina, brata, ali možeš da ih tužiš pa dobiješ pare od poreskog obveznika mustang pa kad im obveznici skoče za vrat... Dva posta više snimak kako pandur ubija klinca s leđa bez ikakvog razloga i razgovor sa rođacima u kojem saznajemo da je ubica oslobođen.

 

Ti ne protestuješ zato što polcija random ubija već zato što se tvoje pare troše na tužbe...nemam reči.

Edited by čekmeže
Link to comment

još malo pa će robokapi da zacare a onda na licu mesta fik kopito usijanom plazmom ko se mnogo gica

 

pa vi posle trtljajte o osnovnom ljudskom pravu da se bude krmačetina u javnosti :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Gledajući filmove a bogami one TV lajv penose uvek sam Ameriku doživljavo kao policijsku državu. Ono kad se na mesto dešavanja sjati desetine kola sa rotacijama pa i za najmanji prekršaj. Vidim sad statistike i baš se iznenadim - na 100k stanovnika manje od 300 policajaca, to je ispod eu proseka a 2.5 puta manje od recimo Srbije ili Crne Gore.

 

Izgleda da je distribucija mahom na par najvećih neuralgičnih gradova a da je diljem Amerikane samo klasik šerif i od šerifa depjuti posada.

 

Inače u uvom klipu sam se sažalio skroz na ovog pozornika, jebote nosiš časnu seksi elejpidi uniformu i po službenoj dužnosti drndaš se sa ludačom u javnom prevozu. Ko kakav komunalac.

Link to comment
×
×
  • Create New...