Jump to content
IGNORED

Beogradski sajam knjiga


Sludge Factory

Recommended Posts

Posetio sam Sajam u subotu.Kupio sam "Pravopis srpskog jezika" Matice srpske(kolega sa foruma mi je da ideju) za 1200 dinara.Postoji knjiga i u brosiranom,od 700 dinara.Kupio sam kod Evro-djuntija "Jerusalim-bigrafija" za 1130 dinara.Nova knjiga,koja ce se prodavati po ceni od 1700 dinara.Ne znam da li sam pogresio.Knjiga vise deluje kao publicistika nego kao sazeta istoija jednog grada mada je autor,Sajmon |sibag Montefjore, predstavljen kao predavac knjige na univerzitetu Bakingam.Osim toga,prevod je izgleda los a u knjizi ni ne postoji ime prevodioca.To su dva moja najveca pazara,koja sa par diskova i knjiga cine moj provijant za ovaj Sajam.Na Sajmu sam na standu Instituta za savremenu istoriju video knjigu "Avijacija kraljevine Jugoslavije 1922-1942",koja je kostala 1800 dinara.Mozda sam se preracunao sa "Jerusalimom" pa sam mogao da pazarim i ovu knjigu.Sajam potresa ozbiljna kriza.To se vidi po izlagacima.sve je vise trgovaca a sve manje izdavaca.I ovi koji izdaju su uglavnom izdavaci bestselera-knjiga bez recenzija,lektora a mozda i autorskih prava.Sve je vise knjiga koje se obradjuju ozbiljne teme na povrsan nacin,pravdajuci to njihovom popularizacijom medju sirim citateljstvom.Osim toga,i ljudi je bilo manje.Iako subota nije djacki dan,ranije sam vidjeo mnogo autobusa sa skolarcima.Ove godine toga nije bilo.Hale su se napunile oko podneva,ali je to bilo daleko od nesnosnih guzvi na sajmovima pocetkom dvehiljaditih(da ne spominjem one sa kraja osamdesetih,kada je svaki kvadrati santim sluzio za prodaju knjiga.)Knjige na ovom sajmu,pogotovu nove, su bile skupe,popusti niski.Sve u svemu,beda se oseca i pored prisutnog sarenisa.P.S.Dobru enciklopediju uvek treba kupiti.Kada ovo pisem ,mislim na Filmsku enciklopediju sa kraja osamdesetih,u izdanju tadasnjeg JLZ "Miroslav Krleza".Iako enciklopedijskog formata,ovo dvotomno izdanje jeste i svojevrsan udzbenik fima.Naravno,postoje i suprotni primeri,poput onog nesrecnog Britanikinog encikopedijskog almanaha,koga je prodavala Politika uz svoja izdanja.

Link to comment

ja preporucivala "jerusalim - biografija". sajmon sebag stvarno voli grad kao grad i o njemu pise nepristrasno, bas onako kako treba. mislim da je vazno procitati istorijsku perspektivu tog dela sveta. da uzmem za primer, meni je doslo kao veliko iznenadjenje da je prvi istorijski dokaz o postojanju kralja davida pronadjen tek pre dvadesetak godina. sve sto se nalazi u nekom svakodnevnom znanju o jerusalimu, judeji,...dolazi iz biblije, koja nije najpouzdaniji izvor na svetu, je l?

Link to comment
ja preporucivala "jerusalim - biografija". sajmon sebag stvarno voli grad kao grad i o njemu pise nepristrasno, bas onako kako treba. mislim da je vazno procitati istorijsku perspektivu tog dela sveta. da uzmem za primer, meni je doslo kao veliko iznenadjenje da je prvi istorijski dokaz o postojanju kralja davida pronadjen tek pre dvadesetak godina. sve sto se nalazi u nekom svakodnevnom znanju o jerusalimu, judeji,...dolazi iz biblije, koja nije najpouzdaniji izvor na svetu, je l?
pa ne bas. jedan od boljih izvora je Josif Flavije. citaj njegov "Judejski rat", pokriva period od tri burna veka od seleukidskog pokoravanja Jerusalima do konacnog pada 70. godine. takodje, ono sto je u Bibliji samo nagovesteno, veoma je detaljno, u jednom uzvisenom homiletickom stilu, opisano u jevrejskim midrash-ima. medju njima se jedan dosta bavi i naslanja na Jeremijinu starozavetnu knjigu i pun je prica o unistenju i prvog i drugog hrama.jebiga treba znati hebrejski, aramejski, grcki, da bi se sve to izucilo, vremena je malo a covek je lenj... Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

moracu judejski rat. definitivno.ostali izvori i dalje pocivaju na svetim knjigama.a i sad vidim da su josifova pisanja sacuvana na slovenskom starocrkvenom jeziku. that's nice. :)(vasudevo, je l primecujes da sam ti djakon na forumu? :D )

Edited by MayDay
Link to comment

The Works of Flavius Josephus by William Whiston, Translator [1737]War of the JewsPreface to the War of the JewsBook I -- From the Taking of Jerusalem by Antiochus Epiphanes to the Death of Herod the GreatBook II -- From the Death of Herod till Vespasian was sent to subdue the Jews by NeroBook III -- From Vespasian's coming to Subdue the Jews to the Taking of GamalaBook IV -- From the Siege of Gamala to the Coming of Titus to besiege JerusalemBook V -- From the Coming of Titus to besiege Jerusalem to the Great Extremity to which the Jews were reducedBook VI -- From the Great Extremity to which the Jews were reduced to the taking of Jerusalem by TitusBook VII -- From the Taking of Jerusalem by Titus to the Sedition of the Jews at CyreneAntiquities of the JewsPreface to the Antiquities of the JewsBook I -- From Creation to the Death of IsaacBook II -- From the Death of Isaac to the Exodus out of EgyptBook III -- From the Exodus out of Ehypt to the Rejection of the GenerationBook IV -- From the Rejection of that Generation to the Death of MosesBook V -- From the Death of Moses to the Death of EliBook VI -- From the Death of Eli to the Death of SaulBook VII -- From the Death of Saul to the Death of DavidBook VIII -- From the Death of David to the Death of AhabBook IX -- From the Death of Ahab to the Captivity of the Ten TribesBook X -- From the Captivity of the Ten Tribes to the First Year of CyrusBook XI -- From the First Year of Cyrus to the Death of Alexander the GreatBook XII -- From the Death of Alexander the Great to the Death of Judas MaccabeusBook XIII -- From the Death of Judas Maccabeus to the Death of Queen AlexandraBook XIV -- From the Death of Queen Alexandra to the Death of AntigonusBook XV -- From the Death of Antigonus to the Finishing of the Temple by HerodBook XVI -- From the Finishing of the Temple by Herod to the Death of Alexander and AristobulusBook XVII -- From the Death of Alexander and Aristobulus to the Banishment of ArchelausBook XVIII -- From the Banishment of Archelaus to the Departure of the Jews from BabylonBook XIX -- From the Departure of the Jews from Babylon to FAdus the Roman ProcuratorBook XX -- From Fadus the Procurator to FlorusThe Life of Flavius Josephus - AutobiographyJosephus's Discourse to the Greeks concerning HadesFlavius Josephus Against ApionBook IBook IIhttp://sacred-texts.com/jud/josephus/index.htm#aoj - sve je u html formatu.The Wars of the Jews; or the history of the destruction of Jerusalem by Josephus - ebook verzijehttp://www.gutenberg.org/ebooks/2850

moracu judejski rat. definitivno.ostali izvori i dalje pocivaju na svetim knjigama.a i sad vidim da su josifova pisanja sacuvana na slovenskom starocrkvenom jeziku. that's nice. :)(vasudevo, je l primecujes da sam ti djakon na forumu? :D )
Da, ali slovenska verzija je sa tuck vision titlom. Za one sa jeftinijim ulaznicama: poput naših distributera filmova, verzija za tržište istočne evrope ima delova kojih nema u originalu. THE SLAVONIC JOSEPHUS' ACCOUNT OF THE BAPTIST AND JESUS.http://www.gnosis.org/library/grs-mead/gnostic_john_baptist/gjb-3.htm
Link to comment

pa bas cudno :) u Stambolu su morali da obustave kopanje bosforskog tunela na 3 godine posto je zemlja bila toliko zasicena artefaktima.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...