Jump to content
IGNORED

Beogradski sajam knjiga


Sludge Factory

Recommended Posts

Какав, бре, геј Хрват, шта те спопало? Не свиђа ми се како изгледа књига, илустрације у овом делу који сам видео су стварно кичасте и крећу се између имитирања 300 (и то филма, мајко мила :isuse: ) до лоше тетоваже какву би нека распала тетка тражила од оне пурпенасте краве из неког ријалитија. У тексту који сам прочитао нисам видео ништа нарочито занимљиво што би оправдало такву врсту интервенције, па не видим ни смисао целог подухвата. Што се пребијања жена тиче, мени се чини да су нешто веће шансе да моја деца једног дана своје жене третирају онако како су видела да ја третирам своју жену, а не да имитирају нешто из народне бајке. Друга је ствар што ја верујем да морају да знају да постоје такве ствари и што ме они питају када наиђу на такве нешто у књигама које читају, али нека те то не спречи да инсинуираш да сам ја екстремиста зато што кажем да је ок да буде и таквих верзија иако их ја сасвим сигурно нећу дати својој деци, а да си ти неки шатро либерал зато што ми натураш свој поглед на свет, који се од мог разликује вероватно само по томе што ти мене презиреш а ја себе врло волим и ценим. :wub:
Ma zajebavam se za gej Hrvat, aman <_< Ti si počeo sa vertikali čelendžd džajantom pa sam se nadovezao u tom maniru. Imam više nego dovoljno forumskog staža da znam da nisi ekstremista, a ti vrlo lako možeš da prekopaš moje postove i proveriš koliko sam ja liberal. Mada smo definitivno politički neistomišljenici nisam reagovao ni zbog toga ni zbog komentara ilustracija (ne dopadaju se ni meni sve ali je većina odlična, naročito Bibinove) nego nego zato što mi je glupo da dobro urađenoj knjizi učitavaš ideološko iskrivljavanje jer tekst nije "izvorni". I pusti klince da sami sebi biraju knjige, znaju oni bolje nego nas dvojica.
Link to comment

@stormy: prava stvar ce biti kad poplavi haklberi fin :sleep: .@wilde:onaj vuk, bas nam nije trebao; em nas odsekao od "knjizevne tradicije", em zapisao narodnu knjizevnost, fiksirao je. bez njega bi narod nas i dalje usmeno prenosio, pa bi se verzije same od sebe osavremenjivale.a, lepo su nacrtali ovog jorlovog sina na sneznoj grivi.jedva cekam da predju na epsku poeziju. pravda za hasanaginicu i zenu banovic strahinje!pozedit:Alexander.jpg

Edited by le petit nicolas
Link to comment
I pusti klince da sami sebi biraju knjige, znaju oni bolje nego nas dvojica.
Не знају, мали су.Занимљиву си ствар начео, иначе. Ја чврсто верујем у селективан приступ књигама, играма и филмовима: првог клинца када сам добио, од његове друге до четврте нисмо имали ТВ у кући. У ствари, имали смо ТВ и двд, али не и приступ ТВ каналима. Пуштао сам му филмове по свом избору, које сам све гледао раније. Када изађе нови Пиксар, погледам га па онда тек пуштам. Књиге смо му жена и ја врло пажљиво давали, већали смо за сваку да ли је ок да буде следећа или не. Игрице да не помињем: ништа ФПС, мало платформе, мало РПГ и то за клинце... Зато смо о свему причали, мислим да му никада у животу нисам рекао "схватићеш када порастеш". Како је растао, тако смо ширили све области. Од када је члан библиотеке, може да узима све што га занима, што је последњих два-три месеца (то су године у његовом узрасту) епска фантастика у 90% случајева. Мислим да би тако наставио до тридесете, па ће опет морати да ради неко усмеравање. Деца, јбг.
jedva cekam da predju na epsku poeziju. pravda za hasanaginicu i zenu banovic strahinje!
:lolol:
Link to comment
Не знају, мали су.Занимљиву си ствар начео, иначе. Ја чврсто верујем у селективан приступ књигама, играма и филмовима: првог клинца када сам добио, од његове друге до четврте нисмо имали ТВ у кући. У ствари, имали смо ТВ и двд, али не и приступ ТВ каналима. Пуштао сам му филмове по свом избору, које сам све гледао раније. Када изађе нови Пиксар, погледам га па онда тек пуштам. Књиге смо му жена и ја врло пажљиво давали, већали смо за сваку да ли је ок да буде следећа или не. Игрице да не помињем: ништа ФПС, мало платформе, мало РПГ и то за клинце... Зато смо о свему причали, мислим да му никада у животу нисам рекао "схватићеш када порастеш". Како је растао, тако смо ширили све области. Од када је члан библиотеке, може да узима све што га занима, што је последњих два-три месеца (то су године у његовом узрасту) епска фантастика у 90% случајева. Мислим да би тако наставио до тридесете, па ће опет морати да ради неко усмеравање. Деца, јбг.
Vidim da se tinta našeg sparingovanja razlila i po No comment :sleep:

Kad sam bio mali, niko me nije usmeravao šta da čitam. Birao sam na osnovu toga što bi mi za oko zapao naslov ili korice, pa su među prvim knjigama koje sam pročitao bile "Tri musketara", "Ajvanho", "Dečaci Pavlove ulice"... Nemam pojma šta bi mi moji odabrali da su mislili da je potrebno da me usmeravaju, ali mi je drago što nisu jer bi mi možda poturali nešto "primerenije uzrastu" pa mi heroji iz detinjstva ne bi bili Atos, kapetan Nemo i Robin od Lokslija. Takođe, tvrdim ti da ne bih zavoleo čitanje u meri u kojoj ga volim danas da je neko lebdeo nada mnom i pazio da ne pročitam štogod neadekvatno. Ok, ja sam bio takvo dete i ne kažem da bi taj pristup bio idealan za svakoga, ali na policama oko mene su prosto bile dobre knjige i ne bi bilo strašno ni da sam umesto "Orlovi rano lete" izabrao "Tarasa Buljbu". Ako/kad budem imao klince, verovatno neću moći da odolim da ih nutkam ovim ili onim naslovom ali izbor će biti njihov. Hoćeš basne? Čitaj basne. Hoćeš Brehta? Čitaj Brehta. Jebote, ja sam sa četiri godine čitao "Kako je čovjek postao div", koja se između ostalog bavi ekološkim nišama, lancem ishrane, evolucijom i čime sve ne. Jesam li tada shvatao šta čitam? Verovatno ne sve, ali gomilu toga jesam. Jesam li uganuo mozak? Nisam. Zato ne brinem za svoje hipotetičko potomstvo: pored ovakva dva bookworma ne brinem da će imati od koga da pokupi dobre ideje za sledeću knjigu, a životnim vrednostima će ih učiti roditelji ili, ako tako požele, jedan stari musketar s ranjenim ramenom.

Link to comment
za decu, nego sta. ima bas celik, tamni vilajet, djavo i njegov segrt, u cara trojana... carobna knjiga, ima na sajtu odlomak. na sajmu je kostala 2.500 valjda, ne znam koliko je ovako. ali idealan poklon, u pravu si.a da se bude multikulti, objavili su i prevode starih marvela, spajdermen, srebrni letac i sad valjda stizu eksmeni. stripovi su jeftiniji, oko 800 kinti, super je prevod (pisac darko tusevljakovic), i odlicno izgledaju.
Ranije je bilo bolje. Meni sa 4 godine kupili ovo :)55016705028084d650131c2aee.jpg„Чудесни свет Ђорђа Лобачева“ 1976.„Женидба Душанова” (нова верзија)„Баш Челик” (нова верзија)„Чардак ни на небу ни на земљи” (нова верзија)„Пропаст града Пирлитора” (нова верзија)„Биберче” (нова верзија)
Link to comment
Vidim da se tinta našeg sparingovanja razlila i po No comment :sleep:
No comment :blush:
Kad sam bio mali, niko me nije usmeravao šta da čitam. Birao sam na osnovu toga što bi mi za oko zapao naslov ili korice, pa su među prvim knjigama koje sam pročitao bile "Tri musketara", "Ajvanho", "Dečaci Pavlove ulice"... Nemam pojma šta bi mi moji odabrali da su mislili da je potrebno da me usmeravaju, ali mi je drago što nisu jer bi mi možda poturali nešto "primerenije uzrastu" pa mi heroji iz detinjstva ne bi bili Atos, kapetan Nemo i Robin od Lokslija. Takođe, tvrdim ti da ne bih zavoleo čitanje u meri u kojoj ga volim danas da je neko lebdeo nada mnom i pazio da ne pročitam štogod neadekvatno.
Далеко од тога да сам му неку књигу узео из руку уз објашњење да то не може да чита. Тако нешто се није десило нити ми сада пада на памет сценарио у коме то може да се деси... Једино ако не рачунаш да му не дајем да по трећи пут чита комплетног Хари Потера. Више се ради о томе да му дајем одређене књиге, и то баш ове које си споменуо.Њему је 11, у одељењу има само још једно дете које чита књиге. Сви остали су у најбољем случају на ритму од једне књиге месечно или мање. Углавном супер клинци, добра деца, али једноставно их не занимају књиге. Читање је постало толико егзотично да га сада баш због читања гледају онако како је моја генерација гледала прве цртаче графита: ради нешто необично, виде да је занимљиво али ко ће са тим да се зајебава када може да се игра фудбал или игрице.
Ok, ja sam bio takvo dete i ne kažem da bi taj pristup bio idealan za svakoga, ali na policama oko mene su prosto bile dobre knjige i ne bi bilo strašno ni da sam umesto "Orlovi rano lete" izabrao "Tarasa Buljbu". Ako/kad budem imao klince, verovatno neću moći da odolim da ih nutkam ovim ili onim naslovom ali izbor će biti njihov. Hoćeš basne? Čitaj basne. Hoćeš Brehta? Čitaj Brehta. Jebote, ja sam sa četiri godine čitao "Kako je čovjek postao div", koja se između ostalog bavi ekološkim nišama, lancem ishrane, evolucijom i čime sve ne. Jesam li tada shvatao šta čitam? Verovatno ne sve, ali gomilu toga jesam. Jesam li uganuo mozak? Nisam. Zato ne brinem za svoje hipotetičko potomstvo: pored ovakva dva bookworma ne brinem da će imati od koga da pokupi dobre ideje za sledeću knjigu, a životnim vrednostima će ih učiti roditelji ili, ako tako požele, jedan stari musketar s ranjenim ramenom.
Да, стари мускетар са рањеним раменом а не Клод из GTA III. Променила су се времена и то много. Није само што сам оматорео довољно да са благим презиром гледам младе генерације, већ је суштински другачије време у коме нико нема времена нити интереса да уложи неколико дана у тако статичну активност као што је читање. Од девете се седи на фејсу и чукају есемесови, за школу се спремају задаци тако што се формирају групе а онда копипејстује википедија, па се праве панои са тим копипејстом а да се ни не прочита шта је урађено (и то у "добрим" школама)... Тај мој о коме сада причамо (има их још :cool: ) шверцује књиге у школу и чита испод клупе током часа. Када је то наставник пријавио мојој жени, а она га шокирано питала зашто га не опомене, одговорио јој је "не могу књигу да му узимам, годинама нисам видео дете које чита". А то што мислиш да ћеш да радиш са дететом, баци у воду. Када дете дође, старе се навике и правила цепају, а нове од нуле праве.
Link to comment
Ranije je bilo bolje. Meni sa 4 godine kupili ovo :)55016705028084d650131c2aee.jpg„Чудесни свет Ђорђа Лобачева“ 1976.„Женидба Душанова” (нова верзија)„Баш Челик” (нова верзија)„Чардак ни на небу ни на земљи” (нова верзија)„Пропаст града Пирлитора” (нова верзија)„Биберче” (нова верзија)
E to imam i uz to sam odrastao. Nasledio od starijeg brata. Pominjao sam negde na stripovskom topicu cini mi se, ili gde smo vec pricali o tome.
Link to comment
Далеко од тога да сам му неку књигу узео из руку уз објашњење да то не може да чита. Тако нешто се није десило нити ми сада пада на памет сценарио у коме то може да се деси... Једино ако не рачунаш да му не дајем да по трећи пут чита комплетног Хари Потера. Више се ради о томе да му дајем одређене књиге, и то баш ове које си споменуо.
Onda već govorimo o nijansama. Ja mu, doduše, ne bih branio ni treću turu Potera, ali bih izvesno pokušao da ga nagovorim da pruži šansu nečemu novom.
Њему је 11, у одељењу има само још једно дете које чита књиге. Сви остали су у најбољем случају на ритму од једне књиге месечно или мање. Углавном супер клинци, добра деца, али једноставно их не занимају књиге. Читање је постало толико егзотично да га сада баш због читања гледају онако како је моја генерација гледала прве цртаче графита: ради нешто необично, виде да је занимљиво али ко ће са тим да се зајебава када може да се игра фудбал или игрице.
To je istina. U generaciji moje znatno mlađe sestre su retki klinci koji čitaju nešto sem vampira i epske fantastike, a i to više liči na deo subkulture nego na ljubav prema čitanju. Voleo bih da mogu da premotam unapred dve decenije i vidim koliko njih će čitati još nešto, mada, da se ne lažemo - ni moja generacija se baš davi u knjigama. Da, više nas je nego što ih je u njenoj generaciji, ali ni mi ne blistamo.
Да, стари мускетар са рањеним раменом а не Клод из GTA III.
Ih, sad mu ni Klod ne valja...Parenting_3230c9_732765.jpg :D
Променила су се времена и то много. Није само што сам оматорео довољно да са благим презиром гледам младе генерације, већ је суштински другачије време у коме нико нема времена нити интереса да уложи неколико дана у тако статичну активност као што је читање. Од девете се седи на фејсу и чукају есемесови, за школу се спремају задаци тако што се формирају групе а онда копипејстује википедија, па се праве панои са тим копипејстом а да се ни не прочита шта је урађено (и то у "добрим" школама)... Тај мој о коме сада причамо (има их још :cool: ) шверцује књиге у школу и чита испод клупе током часа. Када је то наставник пријавио мојој жени, а она га шокирано питала зашто га не опомене, одговорио јој је "не могу књигу да му узимам, годинама нисам видео дете које чита".А то што мислиш да ћеш да радиш са дететом, баци у воду. Када дете дође, старе се навике и правила цепају, а нове од нуле праве.
Videćemo, videćemo... :) Sjajno je što ti je sin pokupio ovaj naš egzotični hobi. Nadam se da ćeš imati sreće i sa ostatkom podmlatka.
Link to comment
Ranije je bilo bolje. Meni sa 4 godine kupili ovo :)55016705028084d650131c2aee.jpg
sjajno, naravno, i ja sam to progutala, ali sta bi falilo da si imao i spajdija i ostale? mislim, meni je nekako cilj da mogu da biram, pa cu lako da utvrdim sta mi se vise dopada.nego ono sto mi je zanimljivo u vasim komentarima, imam utisak da smo samo wilde i ja "na strani" osavremenjivanja bajki. meni je veoma privlacna stvar, ne samo zbog jezika, vec i zbog mozda novog uvida u samu bajku. secam se koliko sam se smejala citajuci politicki korektne bajke. ovo je drugacije, naravno, ali tri koje sam procitala (djavo i njegov segrt, bas celik i cudotvorni prsten) su mi bas odlicne.
Link to comment
Како, бре, повољан утисак ако су цензурисали и ако вуче на кич? :wacko:И како то "политички искориговали"? Биберче се зове Вертикали челенџд џајант? Чардак ни на небу ни на земљи је уписан у земљишне књиге? Чобанче што је научило немушти језик у Бриселу преводи разговоре о значкама које воде Змија и Свиња?Мени тај апдејт на 21. век апсолутно одвратан. Клинац ми кренуо у 5. разред и у лектури су такве скраћене, поједностављене и уштројене верзије класика. Плакало ми се када сам видео на шта личи Том Сојер. Креативни центар има одличне књиге - игром случаја и Тома Сојера и Српске народне бајке - у којима је на маргинама објашњаван сваки архаичан израз, са одличним илустрацијама које нимало не вуку на кич.едит: има и на нету, за џ.http://scr.digital.n...ument/II-445321
Ako nije tajna, ko je izdavač te kraćene lektire? Imao sam prilike da vidim bar tri različita kompleta za peti razred u kojima je potpuna verzija Vinaverovog prevoda Toma Sojera (Riznica lepih reči, Draganić i Pčelica). Jedina "mana" kompleta je broširani povez i sitniji slog koji se teže čita, ali s druge strane ceo takav komplet košta manje od jedne zasebne knjige u tvrdom povezu.
Link to comment
Onda već govorimo o nijansama. Ja mu, doduše, ne bih branio ni treću turu Potera, ali bih izvesno pokušao da ga nagovorim da pruži šansu nečemu novom.
Нијансе, него шта.Дао сам му ја и ту трећу туру, али на енглеском. Чита оригинале, језик је ионако лак а зна их скоро напамет па без фрке чита, али ми било глупо да и то напишем, ионако сам га већ исхвалио превише.
To je istina. U generaciji moje znatno mlađe sestre su retki klinci koji čitaju nešto sem vampira i epske fantastike, a i to više liči na deo subkulture nego na ljubav prema čitanju. Voleo bih da mogu da premotam unapred dve decenije i vidim koliko njih će čitati još nešto, mada, da se ne lažemo - ni moja generacija se baš davi u knjigama. Da, više nas je nego što ih je u njenoj generaciji, ali ni mi ne blistamo.
Још једна фора има: све књиге имају милион наставака. Товарање низом података, некада имам утисак да аплоудује метатагове на неки сервер у глави, а не да чита. Баш зато присила. Натерам га да прочита првих 50 страна, а после ако хоће да чита онда чита. А то што му дајем, шансе нема да пусти после 50 страна. ;)
Ako nije tajna, ko je izdavač te kraćene lektire? Imao sam prilike da vidim bar tri različita kompleta za peti razred u kojima je potpuna verzija Vinaverovog prevoda Toma Sojera (Riznica lepih reči, Draganić i Pčelica). Jedina "mana" kompleta je broširani povez i sitniji slog koji se teže čita, ali s druge strane ceo takav komplet košta manje od jedne zasebne knjige u tvrdom povezu.
Eво једне, а није једина:http://www.knjizare-vulkan.rs/AVANTURE-TOMA-SOJERA-TP-16071Ми узели ову, пошто скот није хтео да чита ове које имамо по кући јер се распадају:http://www.delfi.rs/ka1un7000/delfi_knjige_dozivljaji_toma_sojera.html
Link to comment
Нијансе, него шта.Дао сам му ја и ту трећу туру, али на енглеском. Чита оригинале, језик је ионако лак а зна их скоро напамет па без фрке чита, али ми било глупо да и то напишем, ионако сам га већ исхвалио превише.Још једна фора има: све књиге имају милион наставака. Товарање низом података, некада имам утисак да аплоудује метатагове на неки сервер у глави, а не да чита. Баш зато присила. Натерам га да прочита првих 50 страна, а после ако хоће да чита онда чита. А то што му дајем, шансе нема да пусти после 50 страна. ;)Eво једне, а није једина:http://www.knjizare-...SOJERA-TP-16071Ми узели ову, пошто скот није хтео да чита ове које имамо по кући јер се распадају:http://www.delfi.rs/...oma_sojera.html
OK, ali imaj u vidu da su i "Lastavica", kao i odgovarajuća "Pčelicina" ilustrovana serija, svesno namenjeni klincima iz nižih razreda OŠ, pre svega oblikovanjem (krupan slog, prepričan tekst, ilustrovano), jedino bi cena mogla biti niža - "Lastavica" je 500 kinti po komadu, "Pčelica" oko 400. Čini mi se da svi naslovi iz ove dve edicije mogu, u neskraćenom obliku, biti lektire tek petacima i starijim. "Kreativni" ima prvoklasna izdanja sa sjajnim ilustracijama, ali i uz cenu od 1000 dinara i više po naslovu.
Link to comment
Onda već govorimo o nijansama. Ja mu, doduše, ne bih branio ni treću turu Potera, ali bih izvesno pokušao da ga nagovorim da pruži šansu nečemu novom.To je istina. U generaciji moje znatno mlađe sestre su retki klinci koji čitaju nešto sem vampira i epske fantastike, a i to više liči na deo subkulture nego na ljubav prema čitanju. Voleo bih da mogu da premotam unapred dve decenije i vidim koliko njih će čitati još nešto, mada, da se ne lažemo - ni moja generacija se baš davi u knjigama. Da, više nas je nego što ih je u njenoj generaciji, ali ni mi ne blistamo.
Daj mu Tajno društvo PGC, ili valjda beše Tajni dnevnik Adrijana Mola. :)
sjajno, naravno, i ja sam to progutala, ali sta bi falilo da si imao i spajdija i ostale? mislim, meni je nekako cilj da mogu da biram, pa cu lako da utvrdim sta mi se vise dopada.
Lubo, ja sam imao sređu da mi je familija luda za stripovima. Imam gotovo sve brojeve Politikinog Zabavnika od 1939 do 1993. Spunk, Panorama, Stripoteka, Eks almanah, StripArt, sve se kupovalo, više stotina kilograma stripova kod babe na tavanu, u kutijama. :) Spajdermen je smor. Džoni Hazard, Brik Bradford, Aster Blistok, Tarziko, Nula-X, Luis Krendel a.k.a. Čelična Pesnica, Storm, Daleka Planeta, Fil Korigan, Rip Kirbi, Ben Bolt, Alvar Major, Konan, Kosmički putnici, Bili the Pljuc, Koko Bil, Tangi i Laverdir, Bluberi, Bernard Prins, Bob Moran, Gaša, Dok Sevidž, Džef Hok, Herlock Sholmes, Umpah pah, Jugurta, Lik Orijan, Marti Misterija, Modesti Blejz, Princ Valijant, Rahan, Ramiro, i ostatak ekipe su neuporedivo zanimljiviji.
Link to comment
nego ono sto mi je zanimljivo u vasim komentarima, imam utisak da smo samo wilde i ja "na strani" osavremenjivanja bajki. meni je veoma privlacna stvar, ne samo zbog jezika, vec i zbog mozda novog uvida u samu bajku. secam se koliko sam se smejala citajuci politicki korektne bajke. ovo je drugacije, naravno, ali tri koje sam procitala (djavo i njegov segrt, bas celik i cudotvorni prsten) su mi bas odlicne.
Mislim da su ljudi prosto skeptični kad im se to predstavi kao osavremenjivanje - valjda priziva sliku princa u belom džipu, baba Jagu kako gleda tv ili tako nešto (toga nema, naravno). Ja bih ovo pre nazvao novim pričanjem priča, ne zato što lepše zvuči nego zato što je tačnije. Koga zanima, najbolje je da sam baci pogled i vidi kako mu se knjiga dopada - meni je zaista lepa i što se tiče teksta i što se tiče dizajna.
Дао сам му ја и ту трећу туру, али на енглеском. Чита оригинале, језик је ионако лак а зна их скоро напамет па без фрке чита, али ми било глупо да и то напишем, ионако сам га већ исхвалио превише.
Podržavam. i apelujem da ga ne teraš da uči španski ako želi da pročita i četvrti put :D
Daj mu Tajno društvo PGC, ili valjda beše Tajni dnevnik Adrijana Mola. :)
Još nemam kome - čekam jednog malog nećaka da nauči da čita pa ću nutkati njega :)
Link to comment

A posle Družinu Pere Kvržice i Orlovi rano lete. Ja sam kao lektiru imao i Zvezdu Kec, međutim ne mogu da se setim imena knjige o grupi dece u Budimpešti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...