Jump to content
IGNORED

Beogradski sajam knjiga


Sludge Factory

Recommended Posts

stand udruzenja pisaca Poeta je must visit. kakva revija usljokanih kadepe naci wannabe pesnika :isuse: prvo stand - ikone i kandila ukrstene sa nijesmesno suvenirima tipa kecelje sa natpisom `nisam debeo, ja sam covek ipo` i nekakvom reklamom za vino. odmah ti sve bude jasno. imaju mikrofon i ozvucenje i stalno nekog predstavljaju, nesto recituju, citaju. a sve go anonimus ako izuzmemo Djura Palicu iz Kursadzija (majkemi). onda u nekom momentu uzmu gitaru i opice po mediteranskome popu (da ne kazem svesteniku) - znaci ono Magazin, Oliver, cilega zivota moje tilo je bez nje. kadar nevera! i sto bi reko Nik Hornbi pevaju sa zatvorenim ocima. e onda dodje neka ludaja da cita svoje pesme o Kosovu. zaboravio sam reci ali spominju se `siptari`. ona to bas onako izrazajno recituje, kako nastavnica voli, a okupljeni aplaudiraju. i stalno se nesto grle, slikaju, pozdravljaju. dve ribe su cak pozirale sa tom dzinovskom kartonskom flajkom (reklama za ono vino). e da, a nabavili su i italijanku koja pise o stradanjima Srba i ona im je bila glavna zvezda i svi su se slikali sa njom. imate jos dva dana, ne budite lenji.drugi utisak je scena gde se dve klinke (ocigledno dosle sa skolom) na sred sajma knjiga slikaju sa Acom Pejovicem :s_w: i na kraju, popusti su stvarno mrsavi ove godine i, kako su krenuli, cene ce uskoro biti iste ili cak vece na sajmu, a ljudi ce jos vise ici u nesnosnu guzvu i davati pare samo zbog dogadjaja. nesto kao beerfest.e da, video sam i Mirka. da ga ne prate telohranitelji niko ga ne bi skontao.

Edited by Un-juice
Link to comment

Po meni, neke stvari se ne isplate, recimo antikvari naplaćuju i po 400, 600 din za stari sf, a na to se može naleteti mnogo jeftinije kod uličnih prodavaca. Većina baš baš jeftinih knjiga su bljuzga, ali naleti se i na nešto povoljno, recimo meni je Grof Monte Kristo u tri dela, svaki po 100 džabana. Ja ih nisam nešto puno ojadio, pazario sam :pomenutog GrofaSputnik ljubav, Južno od granice zapadno od sunca- MurakamiPesma- Oskar DavičoPrvi zakon magije, drugi deo- Teri GudkajndStablo ljeta, Lutajući plam, Najmračniji put ( Fionavarska tapiserija )- Gaj Gavrijel KejVekovnici strip- Bajka i druge istine.I neke poklone za rodbinu. ( pošto ima i crkvenih stvari, tipa Sveti Nikola, jako lepa knjiga o toj slavi i svecu, tvrdi povez, dosta ilustracija , vrlo kvalitetno izdanje, a prilično jeftino ... da vas ne zamaram tim utiscima :) )

Edited by anomander rejk
Link to comment

Bilans: 23 knjige, oko 100 evrica. Malo Andrica, Selimovica i Pekica, malo Brajsona i Pamuka, malo Praceta i Ducica, malo strucnih... I mnogo zuljeva na rukama od kesa. S obzirom na to da sam usla cim su otvorili, guzva nije bila strasna, osim na Laguninom standu gde su se svi odmah sjatili. Pretpostavljam da je kasnije bilo jos gore, ja sam sve obavila od 10 do pola 1.Sad ne znam odakle da pocnem...

Link to comment

Kreni od početka :) . Šta si pazarila, gde, kakvi su popusti.Mogao sam kupiti još jeftinih knjiga, ali zapela mi je za oko Fiovanarska tapiserija, trilogija u izdanju Algoritma, i tu sam iskešao oko 2700, i onda se smanjio prostor za ostalo.Laguninom štandu nisam ni prilazio- gomila ljudi, valjda pazare one jeftine knjižice od 10, 50 i 100 din.Meni je od tih jeftinih kupovina ove godine bio najdraži Grof Monte Kristo :) .

Link to comment

Mislila sam da ne znam odakle da krenem sa citanjem, a ne sa pricom o sajmu. :DIsplati se procackati po antikvarnicama na galeriji hale 4, ja sam uzela super ocuvane "Travnicku hroniku" i "Na Drini cuprija" za 550 dinara obe. Ne znam kako se zove stand, jedan od onih prvih nekoliko s pocetka kad se udje sa galerije hale 1. Selimovic, "Dervis i smrt" i "Tvrdjava", nove, tvrd povez, kod Logos Art-a, svaka po 450, mislim da su u knjizarama oko 800. "Hotel Finbar" za koji sam dobila dosta preporuka, a mislim da je i neko ovde preporucio, izdavac Clio, 130 dinara. (Edit: sad sam videla u katalogu da ovo inace kosta 432 din.)Dve knjige Efraima Kisona na nekom manjem standu, ne secam se kojem, uzeh za 400. U Laguni nisam uzela nista od onih za 50 i 100 din, nista me od toga nije zanimalo, ali sam, iako sam planirala da njihova izdanja kupim u knjizari u kojoj su takodje davali sajsmski popust, ipak odlucila da i to obavim sada, pa sam uzela 8 komada. Prema nekom mom proracunu, sa sajamskim popustom, plus 10% na 3 ili vise kupljenih knjiga, plus kartica Kluba citalaca = 800-900 dinara ustede.

Edited by Naa
Link to comment

A, da, Lagunina izdanja (mozda i jos neka, ali sam ova primetila zato sto sam ih malo ranije kupila) se na Delfijevom standu prodaju bez sajamskog popusta, pa da se neko ne zezne da pazari kod njih.

Link to comment
Kreni od početka :) . Šta si pazarila, gde, kakvi su popusti.Mogao sam kupiti još jeftinih knjiga, ali zapela mi je za oko Fiovanarska tapiserija, trilogija u izdanju Algoritma, i tu sam iskešao oko 2700, i onda se smanjio prostor za ostalo.Laguninom štandu nisam ni prilazio- gomila ljudi, valjda pazare one jeftine knjižice od 10, 50 i 100 din.Meni je od tih jeftinih kupovina ove godine bio najdraži Grof Monte Kristo :) .
Kakav je Gaj Gavrijel Kej? meni je Sarantinski mozaik već neko vreme na spisku za kupovinu ali uvek nađem nešto preče.Naa, ako ti se dopadne Hotel Finbar, Clio je izdao i "Žensko veče u hotelu Finbar", nisam ga još čitao ali čujem da je dobro.
Link to comment

Odličan je. Ja sam dosad čitao Sarantijski mozaik i Tiganu. Nije klasični pisac epske fantastike, ne davi bezbrojnim vilenjacima i patuljcima, ni raznim klišeima, ima vrlo lep stil, a kroz knjige provlači i o ozbiljna promišljanja o vlasti, umetnosti, borbi između dužnosti i osećanja, itd. A opet, uz dovoljno fantastike da zadovolji ljubitelje žanra. Sarantija liči na Vizantiju, a u Tigani je svet sličan srednjovekovnoj Italiji.Laguna ga je kod nas izdala u tri knjige, ali nažalost izgleda da kod nas nema velikog interesovanja za ovog pisca, ja sam kupio njihova izdanja budzašto na nekom njihovom sniženju ranije. Hr Algoritam je mnogo skuplji, ali nisam mogao odoliti da pazarim, i sam dizajn i oprema knjige im je za klasu bolja od Lagune, a Fiovanarske tapiserije nema u izdanjima naših izdavača, tako da mi je to bila prilika da je se dočepam.

Link to comment

Znači šokiran sam da niko u svom izveštaju o poseti sajmu nije pomenuo ni LOM ni Rende. Što ignorisati njihove štandove kad oni prevode i objavljuju najbolje knjige. Kažu da je Flavio, specijalno za sajam, objavio sabrane pesme Zvonka Karanovića i reprintovao prvi roman Srđana Valjarevića, plus izdao prekrasan roman Knuta Hamsuna, "Po zaraslim stazama". U prošlosti, dok sam išao na sajam, uvek bih ustreptao kao školarica prilazio LOM-ovom štandu, u iščekivanju da ugledam neki novi naslov koji nisam čito. Dok su mi ostali izdavači bili sekundarni, njihovim štandovima prilazio bih ravnodušno, žvaćući žvaku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...