Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ovo super zvuči, u svakom smislu.Osim, naravno, u realnosti, jer je potpuno jasno da bi tender na svakih 6 meseci bio napravljen tako da samo 1 preduzeće može da se prijavi, pa makar ga štimovali tako da se traži da najmanje jedan (1) izvršilac na poziciji vozača autobusa ima konjski rep i zove se Mitar.Ne kontriram ti, nego više lamentiram "naglas" kakva je ovo zemlja, gde su jednostavne stvari beskonačno komplikovane, pošto ne odgovaraju probranom društvu, nego, jebiga, svima.
ako je štimovanje tendera konstanta, a manje-više jeste, onda ti ostaje prostor van toga da ga urediš najbolje što možeš.jer to štimovanje imaš i danas u ovakvom sistemu, tako da to nije argument protiv promene.pametan i stručan čovek može za 10 minuta ispisati osnovne tenderske postavke (makar one načelne) koje će poskupeti korupciju do granice njene isplativosti. Edited by buffalo bill
Link to comment
dobro, dobro, treba razraditi i tenderske zahteve za sastavljača tenderskih zahteva.
Da, to mora da bude firma XYZ GmbH, angažovana od strane vladinog nadzornog organa formiranog da nadgleda lopovluk poslovanje JP.Dok god tendere sastavljaju lokalni stručnjaci, biće ovako kako je sad.To pod uslovom da su tenderi pravo rešenje, što ja ne mislim. Edited by Zugurosh
Link to comment
ako u Beogradu postoji neki tajnoviti superheroj sada je trenutak da izadje iz anonimnosti i spasi nas tiranije gradskog jokera
Ja sam cuo da se Ivica po Zitoradji kao mali igrao Robina (Betmenovog ne Barnyjevog).
Link to comment
Ja sam cuo da se Ivica po Zitoradji kao mali igrao Robina (Betmenovog ne Barnyjevog).
pa odlično im se nameštaju na penal, što jes jes
Link to comment
GSP nikada nije poslovao dobro, imali smo, naizgled, bolji prevoz tamo 70ih i 80ih, ako se dobro sećam išlo se do preko 1500 vozila u saobraćaju, ali i tada je bilo, opet po sećanju, 7-8 hiljada zaposlenih, gubici, dotacije iz gradske kase, naplata je bila sigurno daleko bolja, svi poslodavci su kupovali markice za zaposlene, druge kategorije putnika su, takođe, dosta uredno plaćale svoj deo, a budžet, fond (SIZ) za nezaposlene, za penzionere, velike su pare ulazile u GSP ali nikad nije izlazio solidan kvalitet, bahatost monopolista. Totalni kolaps devedesetih, pa polako podizanje uz privatnu konkurenciju, kolikogod divlje delovao, "pretio" je da uspostavi neke tržišne odnose pa se brže-bolje sve uguralo u jedan sistem, gde se plaća neki predviđen rad, bez kontrole šta je stvarno urađeno.Zanimljive su neke brojke iz sadašnjeg vremena. GSP ila oko 1150 vozila, 6300 zaposlenih, oko 10 milijardi prijhoda i oko 2,8 milijardi gubitaka. Lasta ima oko 840 autobusa, 3700 zaposlenih, 150 miliona dobit. ZA plate u GSP ide 7 milijardi, u Lasti 2,6 milijardi. Lastu ne smatram za neku uzornu firmu, vidim često kod njih primere javašluka, neodgovornosti vozača, ali šta onda reći za GSP.Nesposobnost i lopovluk.
da li ti pricas o babama i zabama ili je to samo deo laste koji odrzava gradske i prigradske linije konkretno jednu koju koristim 15 bez medjugradskih i medjunarodnih.inace njujorski javni prevoz ima veci dug od zemlje srbije kad vec govorimo o efikasnosti i ekonomicnosti cisto posto volemo hipsteraj.
Link to comment
da li ti pricas o babama i zabama ili je to samo deo laste koji odrzava gradske i prigradske linije konkretno jednu koju koristim 15 bez medjugradskih i medjunarodnih.inace njujorski javni prevoz ima veci dug od zemlje srbije kad vec govorimo o efikasnosti i ekonomicnosti cisto posto volemo hipsteraj.
Mislim da ti sada poredis babe i zabe. Njujorski javni transport je jedan od najiskoriscenijih na svetu, definitivno u USA. Pa vise od pola stanovnistva u Njujorku NEMA auto, sto je za ostatak USA nezamislivo. Mozda imaju velike dugove, ali novac koji stanovnistvo ustedi, kao i rast produktivnosti su ogromni.Edit (izvinjavam se na formatiranju :isuse: ):nadjoh ovoNew York City comparedTexas Transportation Institute Data New York Los Angeles Chicago Surveyed metro population 17.7 million 12.5 million 9.8 millionAnnual congestion delay per person 23 hrs 50 hrs 37 hrsAnnual congestion cost per person $383 $855 $631Rush hours per day 6 hrs 8 hrs 8 hrsAnnual passenger miles of travel on public transit 18.5 billion 2.8 billion 2.2 billionAnnual congestion cost saved by public transit $4.9 billion $2.2 billion $1.3 billionExcess fuel consumed per person due to congestion 11 gal(42 L) 33 gal(125 L) 23 gal(87 L)Data from 2003 TTI Urban Mobility Report Edited by dragance
Link to comment
Istraživanja na osnovu praćenja linija GSP tokom juna pokazala su da se najmanje putnika očitava na linijma: 38 (Šumice – Pogon Kosmaj), 110 (Padinska Skela – Široka greda), 522 (Železnik, kružna linija je u pitanju), 34L (Železnička stanica – bolnica „Dragiša Mišović”) i 405 L (Glumčevo brdo, kružna linija). Na primer, na liniji 38 se na svakih sedam polazaka očitavao samo jedan putnik.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...