Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Utisci, Volume 2:- Spanski CAF tramvaji su odlicni, udobna sedista, masine za validiranje na svim vratima, smooth ride, sve u svemu :Hail: - Neki pijani lik je mene i jos nekoliko ljudi okolo polio rakijom :mad: - U jednom busu sam prvi put video masinu za validiranje koja ne radi (the blue screen of death)- Druga kontrola koju sam video danas, opet ljupka mlada devojka, sad uvidjam pattern a danas sam video i razlog. 2 reda ispred mene jedno dete™ sedi i naravno nema kartu, ona mu tu odrzi poduzu pridiku. Naravno on nije ni sisao ni kupio kartu, samo ju je iskulirao, ali imam osecaj da je kontrolor bio mladic tih istih godina i da ga je cimao kao ova da bi verovatno popio samar ili pesnicu u vugla.

Link to comment
ulazicu tacno onako kao i do sada: na vrata na koja je moguce uci. plan Busplusa bice primenjiv samo u uslovima minimalne opterecenosti vozila, posto ako ljudi ne mogu ni ruku da pomere u autobusu tesko da mogu da se premestaju od jednih do drugih vrata i da biraju na koja ce uci. no, kao i pregledanje karata, i ovo ce funkcionisati samo na linijama na kojima je to moguce, a drugde se nece ni truditi, kao na primer na linijama sa propisanim intervalom od 6 minuta koji se leti magicno pretvara u 30, uz autobuse koji (ponovo) masovno polaze u parovima. zaista bi bilo dobro da o ovome razgovaraju samo forumasi koji imaju licno iskustvo sa GSP-om. ja ne ucim Mei nauku o cesticama posto o tome ne znam nista, a za GSP izgleda da su svi eksperti.
U Torontu se javni prevoznik zove TTC (skracenica od Toronto Transit Commission). Svojevremeno su se toroncani salili akonto prenatrpanosti metroa i buseva, da je to zapravo skracenica od take the car.GSP bi onda mogao da bude gradjanine, sam se prevezi.U GSP ulazim u proseku svake druge nedelje, i to uglavnom vikendom. I pored mog retkog koriscenja istog, svake 3.-4. bus/tramvaj koji ubodem ima validatore koji ne rade (ne reaguju na karticu) ili su iskljuceni. Svaki drugi ima validatore koji ne najavljuju zvucno sledecu stanicu (a onda udjes u CAF gde to rade i validatori i sam tramvaj, pa onda cujes neki istripovan eho).Elem, nisu u stanju da osiguraju da validatori rade, a sada bi nesto da poducavaju ljude o ulasku na ova ili ona vrata. O klima uredjajima koji leti greju i da ne pricamo.
Link to comment

Jutros sam od patrole Bus+ trazio ili da zovu komunalnog drota ili da puste autobus da ide. Jedna drska devojka nije htela da napusti autobus a 3 devojke i jedan mladic koji su proveravali karte nisu se prepirali pravise sa njom samo nisu dali da autobus krene dalje dok ona ne izadje. Na nas pritisak pustili su autobus dalje.Zaista ne bih imao nista protiv da sam cekao da dodje komunalni ili koji drugi cajac za ovakve slucajeve dok god postoji tolerancija da putnik bez karte moze da izadje iz vozila.

Link to comment

@hazardcenim da cesce koristis tramvaj nego bus, jesam li u pravu?iz nekog razloga je sistem validacije i pracenja vozila ozbiljno zakazao u tramvajima, tu uopste ne mogu da ustroje sistem.inace sto se tice klime, neosnovano sam napao narod beogradski da otvara prozore i zato ostaje bez klime: najveci deo klima uredjaja je crkao i to vise niko nece popraviti, barem ne ove godine. ili greju ili recikliraju prljav vazduh ili ne rade uopste. jezivo.inace znam za sve ovo jer se vozam unaokolo, da se ne vozam unaokolo ne bih znao iz prve ruke, to je jedino sto mogu da odgovorim Isis. za ucesce u debati o arapskom prolecu dovoljno je da covek bude adekvatno informisan, za ucesce u debati o GSP covek koji zivi u Beogradu ipak bi trebalo da se provoza posto postoji 99.99% sanse da je kadar da to uradi, za razliku od odlaska u Bengazi. ja razumem da je ovo diskusioni forum, ali ako mi neko kaze da je onaj predlog GSP o premestanju sa jednih na druga vrata pametan i ostvarljiv, logicno je da je moj sledeci korak da proverim da li ta osoba ista zna o voznji GSP-om ili prica napamet. ako to nekoga vredja, sta da mu radim, nikad nisam tvrdio da sam fin.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
- Neki pijani lik je mene i jos nekoliko ljudi okolo polio rakijom :mad:
Ovde se organizovalo protestovanje protiv uredbe da se alkoholisani likovi ne mogu voziti u vozilima javnog gradskog prevoza.
Link to comment
@hazardcenim da cesce koristis tramvaj nego bus, jesam li u pravu?
Da. No i u busevima nailazim na isti problem, doduse moje koriscenje buseva ograniceno je buseve 27 (raznorazne varijacije), 20, i 50, ponekad 26, 79 i 46, a katkad sednem i u trolu 29.
Link to comment
... ali ako mi neko kaze da je onaj predlog GSP o premestanju sa jednih na druga vrata pametan i ostvarljiv, logicno je da je moj sledeci korak da proverim da li ta osoba ista zna o voznji GSP-om ili prica napamet. ako to nekoga vredja, sta da mu radim, nikad nisam tvrdio da sam fin.
Znam o vožnji GSPom ponešto, vozim se pedesetak godina, pamtim vreme kad se ulazilo na zadnja vrata, izlazilo na srednja, a na prednja su ulazili invalidi i majke sa decom, a izlazili svi. Bilo je i tada gužvi, isto kao i sada. E, tada su postojalo kondukteri, pratili ko je kupio kartu ko ne, govorim o vremenu kad se karta isključivo kupovala, čak i povlašćena cena je značila, ipak, kupovinu karte, samo po nižoj ceni. Negde krajem šesdesetih studentska karta koštala je dve banke, dvadeset para, odnosno, tada, starih dinara. Jedino su invalidi imali legitimacije sa kojima se voze besplatno, sećam se dodavanja novca iz ruke u ruku, majki koje su ušle na prednja, novac stigne do konduktera, pa istium putem nazad, iz ruke u ruku karta i kusur. Oblik organizovanja radi vršenja krivičnih dela, švercovanja, je bio, recimo traženje karte od onih koji izlaze, ali je trebalo i izdržato čeličnu odlučnost konduktera da naplati kartu. Uspeh takve operacije je bio otprilike pola-pola.Ridža, kontrolor karata, to ti je bilo žešće od policajca. Sitne zajebancije policiju nisu mnogo zanimale, priprete malo pendrekom i šetaju dalje, ridže su bili neumoljivi, imali sva živa ovlašćenja, valhda i da pucaju bez upozorenja.Uvođenje markica je značilo početak haotičnog ulaženja, više se nije moralo pored konduktera, ulazi se i izlazi gde ko stigne. Kao, tako je brže. A nije. Koliko samo sudaranja na vratima, rasprave ko je zapeo ko sivonja, ko se nije na vreme pripremio, ko je sišao sa planine. Ako bi na jedna vrata samo ulazili, barem ne bi bilo sudaranja. E, sad. U autobusima, prednja vrata su namanje propusna, vozačka kabina, pa prva sedišta, rukohvat ispred njuh, još neke šipke za usmeravanje, sužavaju prilaz na isključivo jedan po jedan. Mnogo više bi putnika ušlo za isto vreme na srednja vrata, gde je povelika platforma za stajanje i može se ući celom širinom vrata krenuti levo ili desno, brzo osloboditi prolaz. Sa dva validatora na srednjim vratima bilo bi mnogo bolje nego ulaz na prednja. Ostaju problem putnici koji kupuju kartu u vozilu, oni i sada prave problem, najviše što nerviraju vozača, mora da da kartu vrati kusur, to je valjda najteže što može da ga zadesi, još ako ga prekidaju usred važnog razgovora, telefonskog. strašno.Jesam za ulaženje na jedna vrata, izlaženje na druga, jesam za ovlašćenje kontrolorima da naplaćuju kazne, identifikuju putnike, ako odbiju identifikaciju, poziv policiji i prijava za prekršaj, ometanje sabraćaja, kršenje javnog reda i maira, nešto tako, uz mesec+ dana padinjaka. Obična kazna, recimo 2-3 hiljadarke.Iste kazne za prljav autobus, sedišta umazana uljem iz radionice, đubre koje se skuplja po desetak dana po ćoškovima, vrata koja ne mogu da se otvore-zatvore. Vozio sam se zimus, na minus 15, iza poluotvorenih vrata, neprocenjivo. Za telefoniranje tokom vožnje, "sportsku vožnju", mitingovanje na početnim stanicama, nabusitost, svađu sa putnicima koji nemaju sitno, neispravne klime, neispravne validatore, nečujne i preglasne informacije. Koliko bi se para skupilo kad bi odgovorni iz GSPa i iz gradske uprave plaćali kazne za svoje propuste, ne neke drakonske, obične, sitne. Sitna para al gusta.Ne može jedna strana da bude fina, pažljiva, uljudna a druga razuzdana i bahata, mora da postoji ravnoteža. Čist autobus, ispravan, pristojan vozač uz dobar dan, doviđenja, u stratu bi popravio ponašanje putnika za 50%, poštovanje reda vožnje, redovna kontrola, ispravni uređaji, za par godina bismo mogli da ličimo na ljude.
Link to comment
Sad tacno znam gde zivis, ha!
Ma nemas ti pojma <_< lazi i kleveteAl da datim informacija uspesno mozes da me lociras u kvadratu izmedju moje kuce, te stanova moje devojke, tetke i babe, to jeste :D Edited by hazard
Link to comment
Znam o vožnji GSPom ponešto, vozim se pedesetak godina, pamtim vreme kad se ulazilo na zadnja vrata, izlazilo na srednja, a na prednja su ulazili invalidi i majke sa decom, a izlazili svi. Bilo je i tada gužvi, isto kao i sada. E, tada su postojalo kondukteri, pratili ko je kupio kartu ko ne, govorim o vremenu kad se karta isključivo kupovala, čak i povlašćena cena je značila, ipak, kupovinu karte, samo po nižoj ceni. Negde krajem šesdesetih studentska karta koštala je dve banke, dvadeset para, odnosno, tada, starih dinara. Jedino su invalidi imali legitimacije sa kojima se voze besplatno, sećam se dodavanja novca iz ruke u ruku, majki koje su ušle na prednja, novac stigne do konduktera, pa istium putem nazad, iz ruke u ruku karta i kusur. Oblik organizovanja radi vršenja krivičnih dela, švercovanja, je bio, recimo traženje karte od onih koji izlaze, ali je trebalo i izdržato čeličnu odlučnost konduktera da naplati kartu. Uspeh takve operacije je bio otprilike pola-pola.Ridža, kontrolor karata, to ti je bilo žešće od policajca. Sitne zajebancije policiju nisu mnogo zanimale, priprete malo pendrekom i šetaju dalje, ridže su bili neumoljivi, imali sva živa ovlašćenja, valhda i da pucaju bez upozorenja.Uvođenje markica je značilo početak haotičnog ulaženja, više se nije moralo pored konduktera, ulazi se i izlazi gde ko stigne. Kao, tako je brže. A nije. Koliko samo sudaranja na vratima, rasprave ko je zapeo ko sivonja, ko se nije na vreme pripremio, ko je sišao sa planine. Ako bi na jedna vrata samo ulazili, barem ne bi bilo sudaranja. E, sad. U autobusima, prednja vrata su namanje propusna, vozačka kabina, pa prva sedišta, rukohvat ispred njuh, još neke šipke za usmeravanje, sužavaju prilaz na isključivo jedan po jedan. Mnogo više bi putnika ušlo za isto vreme na srednja vrata, gde je povelika platforma za stajanje i može se ući celom širinom vrata krenuti levo ili desno, brzo osloboditi prolaz. Sa dva validatora na srednjim vratima bilo bi mnogo bolje nego ulaz na prednja. Ostaju problem putnici koji kupuju kartu u vozilu, oni i sada prave problem, najviše što nerviraju vozača, mora da da kartu vrati kusur, to je valjda najteže što može da ga zadesi, još ako ga prekidaju usred važnog razgovora, telefonskog. strašno.Jesam za ulaženje na jedna vrata, izlaženje na druga, jesam za ovlašćenje kontrolorima da naplaćuju kazne, identifikuju putnike, ako odbiju identifikaciju, poziv policiji i prijava za prekršaj, ometanje sabraćaja, kršenje javnog reda i maira, nešto tako, uz mesec+ dana padinjaka. Obična kazna, recimo 2-3 hiljadarke.Iste kazne za prljav autobus, sedišta umazana uljem iz radionice, đubre koje se skuplja po desetak dana po ćoškovima, vrata koja ne mogu da se otvore-zatvore. Vozio sam se zimus, na minus 15, iza poluotvorenih vrata, neprocenjivo. Za telefoniranje tokom vožnje, "sportsku vožnju", mitingovanje na početnim stanicama, nabusitost, svađu sa putnicima koji nemaju sitno, neispravne klime, neispravne validatore, nečujne i preglasne informacije. Koliko bi se para skupilo kad bi odgovorni iz GSPa i iz gradske uprave plaćali kazne za svoje propuste, ne neke drakonske, obične, sitne. Sitna para al gusta.Ne može jedna strana da bude fina, pažljiva, uljudna a druga razuzdana i bahata, mora da postoji ravnoteža. Čist autobus, ispravan, pristojan vozač uz dobar dan, doviđenja, u stratu bi popravio ponašanje putnika za 50%, poštovanje reda vožnje, redovna kontrola, ispravni uređaji, za par godina bismo mogli da ličimo na ljude.
Ja vise nemam posle ovoga sta da kazem na ovoj temi.
Link to comment

Ukratko - kakav si ti Gledston, takav sam i ja Englez. Leto i zima, a to je u Beogradu oko 10 meseci godišnje, pokazuje pravo lice GSP-a. Propast. Neki dan sam čekao 28-micu 35 minuta usred dana na 38 stepeni. U drugom smeru uredno prolaze. Nije mi padalo na pamet da poništim kartu. Taman bih se pobio da je ušla kontrola.Edit: klima hladi u rasponu od 20cm od klima uređaja.

Edited by MancMellow
Link to comment

Naprotiv, na ulaznim vratima greje kako bi te stimulisalo da se pomeris do izlaznih vrata, gde hladi. Mi sve vreme mislimo klime ne rade, kad jok, to je projekat drustvenog iznenjeringa.Vec vidim rad na sledecem interdiscplinarnom simpozijumu "Psihologija i Mehanika 2012":Generation of Desireable Public Transport Behaviour Patterns using an Air-Induction Apparatus, by D. Petrovic, Faculty of Mechanical Engineering, University of Belgrade, Z. Jovanovic, City of Belgrade Directorate for Public Transport, V. Lopov, Bus-Plus d.o.o., and Z. Trebjesanin, Faculty of Defectology, University of Belgrade

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...