Jump to content
IGNORED

Fudbalska kupusara


Lancia

Recommended Posts

Ovo moze bilo gde na pdf Sport ali posto jedino pisem ovde neka ga na kupusari. Voleo bih da @Pokojni Ruxin pogleda posto smo imali jednu raspravu ranije a i da neko iznese neku edukovanu kritiku izlozenog posto je tema jako interesantna.

 

 

Link to comment

Ukratko, teze su:

 

- napredak u performansama u odnosu na sredinu XX veka je ocit, medjutim ako se uzmu u obzir uslovi u kojima su rekordi probijani dolazi se do zakljucka da je tehnologija imala veliku ulogu u njihovom dostizanju. Recimo Dzesi Ovens koji je tridesetih uzeo zlatnu medalju u Berlinu bi bio samo korak iza Usaina Bolta iz 2013 (!) kad bi trcao na istoj podlozi (o patikama nije bilo reci). 

 

- kod nekih sportova igra ulogu i biranje superiornih tipova tela za dati sport. Pocetkom XX veka atleticari su bili slicno gradjeni bez obzira na disciplinu, danas se za razlicite discipline i sportove biraju razliciti tipovi tela. (Sto se tice fudbala mislim da to igra minimalnu ulogu)

 

Sve ostalo, ukljucujuci suplemente za ishranu i superiornu nauku treninga objasnjava napredak iz godine u godinu, medjutim ako bi se tehnologija izbacila iz jednacine ko zna koliko bi taj napredak bio vidljiv (ovo ja tako tumacim). 

 

To je jako bitno kad se porede recimo fudbaleri iz razlicitih epoha i onda se tvrde neke stvari kao "pre 20 godina su igraci bili znatno sporiji". OK, ja mozda gresim, moj eye-test to ne potvrdjuje, ali ako tu necega i ima pitanje je koliki deo moze da se otpise na inferiornu opremu i podlogu po kojoj se trcalo. Isto vazi i za ritam utakmice. 

 

Takodje, u fudbalu, kao timskom sportu, tajming igra presudnu ulogu. Kao sto je rekao Krojf "Speed is often confused with insight. When I start running earlier than the others, I appear faster." Ako je sve to gore tacno, onda mislim da su vrhunski sportisti i atlete ako nista drugo ono makar od sezdesetih i dalje "in the conversation" kad se prica o tome ko je GOAT, narocito u timskim sportovima kao sto su fudbal i basket.

Edited by Meazza
Link to comment

Evo, bas sam zapamtio kad sam gledao ovu utakmicu i sad sam nasao hajlajtse. Kad je gledas imas utisak da si se vratio 25 i vise godina kroz vreme zbog ovog loseg terena (nekad su najcesce bili u ovakvom stanju). To je ista ona moderna Belgija koju svi znamo, medjutim utakmica bukvalno izgleda kao neki Olimpijakos - Fejenord iz 1993.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

 ali ako tu necega i ima pitanje je koliki deo moze da se otpise na inferiornu opremu i podlogu po kojoj se trcalo. Isto vazi i za ritam utakmice.

 

Porodicni prijatelj, prezanimljiv lik, sad ima 90 i neku, nekad bio spic u fudbalu, u nekom trenutku batalio karijeru zbog dobrog posla na aerodromu sto je tad bilo egal placeno.

Uzivam generalno kad lik prica o fudbalu nekad, ali najvise mi je ostalo kao anegdota da je on jedini u celoj ekipi mogao da ubaci u peterac iz kornera po kisnom danu, koliko je ondasnja lopta bila teska kad se natopi. Jedino je kaze Bora Kostic imao jaci sut od njega.

Zato uvek kaze kad vidim spica da je izmedju ivice sesnaesterca i penala i da dodaje, ja poludim - okreni se i sutiraj, ja bi sa danasnjom loptom mrezu pocepao...

Link to comment

Boru Kostica je moj pokojni deda stalno pominjao, kako je cepao mreze i davao golove iz velike daljine. To mu je bio omiljeni fudbaler.

 

Elem, nisam nikad cuo za ovog lika iz TED Talka, sad vidim da je napisao i knjigu (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Sports_Gene) koja je navodno a New York Times best seller (sto kapiram da ne mora nista da znaci). Voleo bih da mogu nekako da proverim gornje navode i tvrdnje.

Link to comment

'Scuse me while i kiss the sky

 

Te sezone se u polufinalu igrao samo jedan mec, domacini su bili prvoplasirane ekipe iz obe grupe (Milan i Barsa), cudno pravilo. Milan je osvojio prvo mesto sa samo 2 pobede i 4 neresene, a na mecu sa slike su imali igraca manje , Costacurta je dobio crveni kod rezultata 1-0.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...