Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

proshle nedelje sam chula da 45 kvadrata kod bolnice (iz vrtlarske negde kroz bashtu ka toshinom bunaru, al renovirano, i grejanje ko u poslednjem krugu pakla) cene izmedju 80 i 90k evara. znachi cirka 2k po kvadratu, za gradnju staru preko 30godina. sto je bolesno 1/1, al ti isti tvrde da su i blokovi na putu da izgaze vracharsku cenu kvadrata (i arenu), koja sad izlazi na kojih 2.5 do 3k evara.
Dobro, kako je ovo moguce? :blink: Ko kupuje te stanove po tim cenama? Nemoguce da je toliki broj ljudi u pitanju da su te cene realno odrzive, prosto ne mogu da verujem. Pogotovu kad imam u vidu kvalitet tih zgrada i stanova uopste (s izuzetkom novogradnje oko Arene i sl.). <_<
Link to comment
proshle nedelje sam chula da 45 kvadrata kod bolnice (iz vrtlarske negde kroz bashtu ka toshinom bunaru, al renovirano, i grejanje ko u poslednjem krugu pakla) cene izmedju 80 i 90k evara. znachi cirka 2k po kvadratu, za gradnju staru preko 30godina. sto je bolesno 1/1, al ti isti tvrde da su i blokovi na putu da izgaze vracharsku cenu kvadrata (i arenu), koja sad izlazi na kojih 2.5 do 3k evara. i svima ugodno, kao sto vidim <_<
Da, video sam oglas za taj stan u Vrtlarskoj (45 kvm, 82.000), ali sam primetio da ta cena prilično odskače od ostatka Zemuna (ne računam ovaj deo prema Retenziji, tj. Nbgu).Inače, ne bih baš preterivao sa tim cenama 2.5 ili 3 k - nema toga baš puno. Ima oko Arene, na Neimaru i na još par lokacija 2.000 + cena, ali još nismo stigli do 3k, bar ja nisam primetio. Naravno, kad u oglasu stoji npr. 82.000 eura, odmah otpiši par soma koja je agencija (najčešće samonicijativno) nakarikala u oglasu i još nekoliko soma koliko ima lufta za spuštanje i dobijaš prodajnu cenu.
nbg je jedino mesto gde te ubedjuju da je novogradnja sa pogledom na autoput... brate luksuz, ne moze svako to da ima...so, nek ti je bob u pomoci, sto se tiche reshavanja problema :(
Da, ovo je i meni interesantan momenat. Mislim, život kraj auto-puta je pravi horor, svuda osim u Srbiji, izgleda.
Dobro, kako je ovo moguce? :blink: Ko kupuje te stanove po tim cenama? Nemoguce da je toliki broj ljudi u pitanju da su te cene realno odrzive, prosto ne mogu da verujem. Pogotovu kad imam u vidu kvalitet tih zgrada i stanova uopste (s izuzetkom novogradnje oko Arene i sl.). <_<
I ja se pitam, ali pretpostavljam da adekvatna tražnja za tim stanovima postoji, čim cene dramatično skaču već dve godine i doživljavaju pravu eksploziju u poslednja dva meseca. I nije samo Nbg karakterističan po tome. A za kvalitet stanova pomalo grešiš - ima jako kvalitetnih stanova na Nbgu - u 15 do 20 godina starim zgradama. Ima i svakojakog krša, naravno - kao i svugde.
Link to comment
Potpuno me deprimiralo saznanje o trenutnim cenama stanova na Novom Beogradu. Dvoiposoban stan od 75 kvadrata (69 + lođa) u bloku 44, za koji je koliko pre dva meseca traženo oko 105.000 eura, sada se prodaje za 125.000 eura i, što je još važnije, ljudi koji ih prodaju (dva stana iste kvadrature) kažu da bez problema dobijaju 120.000 eura za taj stan. :blink: Kuda sve to vodi i ima li kraja tom ludačkom skoku cena?A meni uskoro sledi rešavanje tog problema. Izgleda da mi Zemun ne gine. :(
Munze, Karaburma, neki Medak...N. Bgd, ako ti je to prvi pik, je katastrofa po cenama.
Link to comment
I ja se pitam, ali pretpostavljam da adekvatna tražnja za tim stanovima postoji, čim cene dramatično skaču već dve godine i doživljavaju pravu eksploziju u poslednja dva meseca. I nije samo Nbg karakterističan po tome. A za kvalitet stanova pomalo grešiš - ima jako kvalitetnih stanova na Nbgu - u 15 do 20 godina starim zgradama. Ima i svakojakog krša, naravno - kao i svugde.
Kao bivsa Novobeogradjanka sa dugogodisnjim stazom (od rodjenja do odlaska tamo negde daleko) imala sam prilike da poprilicno upoznam stanove/zgrade u doticnoj opstini. :wink: Nisam rekla da nema kvalitetnih stanova u Nbg zgradama, moj komentar se vise odnosio na kvalitet gradnje (u proseku) u odnosu na standarde u drugim zemljama. Cinjenica je da je masa toga fusherski gradjeno i odradjivano i u "dobra stara vremena", i da ti stanovi (iako je mozda rec o zgradama koje bolje stoje u odnosu na neke druge) objektivno ne vrede tolikih para zbog samog kvaliteta gradnje, a pogotovu ne zbog uzasnog manjka odrzavanja istih (postoji masa zgrada koje uopste nisu bile lose izgradjene ali koje su uzasno propale jer ih niko ne odrzava kako treba). Btw, i dalje mi nije jasno zasto mora da se placa Infostan kada oni vec decenijama NISTA ne rade po pitanju odrzavanja zgrada, i kada nesto treba da se uradi stanari moraju da sami dodatno skupljaju pare za to. <_< Da se razumemo, jako mi je drago da vidim koliko se gradi u opstini koju su svi pezorativno nazivali "najvecom beogradskom spavaonom" do jos pre neku godinu - New Belgrade rules. :D Samo mi smeta ovo prenaduvavanje cena, tim pre ako se uzme u obzir kupovna moc gradjana. Edited by Althea
Link to comment
... s izuzetkom novogradnje oko Arene i sl.). <_<
izuzmi i taj izuzetak, slobodno :s_w:ono, nije bash da ljudi upadaju jedni drugima kroz zidove, al definitivno nije vredno tog (tolikog novca)...
Link to comment
Munze, Karaburma, neki Medak...
Dobro, situacija nije baš toliko tragična. :D
Nisam rekla da nema kvalitetnih stanova u Nbg zgradama, moj komentar se vise odnosio na kvalitet gradnje (u proseku) u odnosu na standarde u drugim zemljama. Cinjenica je da je masa toga fusherski gradjeno i odradjivano i u "dobra stara vremena", i da ti stanovi (iako je mozda rec o zgradama koje bolje stoje u odnosu na neke druge) objektivno ne vrede tolikih para zbog samog kvaliteta gradnje, a pogotovu ne zbog uzasnog manjka odrzavanja istih (postoji masa zgrada koje uopste nisu bile lose izgradjene ali koje su uzasno propale jer ih niko ne odrzava kako treba). Samo mi smeta ovo prenaduvavanje cena, tim pre ako se uzme u obzir kupovna moc gradjana.
Ok, to stoji. Razumeo sam da si mislila u poređenju sa drugim delovima grada.Znaš kako, teško je reći koliko ti stanovi objektivno vrede ili ne vrede. Vrede koliko su ljudi spremni da za njih plate. A tražnja za tim stanovima očigledno postoji - što kao posledica pojave bivših vlasnika nekretnina u Crnoj gori sveže nafatiranih ruskim parama, što kao posledica stambenih kredita, što kao posledica činjenice da kupovna moć građana Beograda nije baš toliko tragična koliko ljudi (po navici) kukaju, što kao posledica delovanja raznoraznih agencija za kupoprodaju nekretnina čiji uticaj na ove poraste cena nikako ne bih potcenio. Sad, da je mnogo, mnogo je - i po mom mišljenju.
Link to comment
izuzmi i taj izuzetak, slobodno :s_w:ono, nije bash da ljudi upadaju jedni drugima kroz zidove, al definitivno nije vredno tog (tolikog novca)...
A na koji blok konkretno mislis? :naughty: Ja sam nesto najvise imala u vidu produzetak 29-og kad sam to napisala, znas one najnovije fancy zgrade koje su nikle oko (tuzne & ruzne) telefonske centrale na kraju "starog" 29-og. Rekli mi kako su stanovi unutra nesto ultra, sta znam. :s_d:
Znaš kako, teško je reći koliko ti stanovi objektivno vrede ili ne vrede. Vrede koliko su ljudi spremni da za njih plate. A tražnja za tim stanovima očigledno postoji - što kao posledica pojave bivših vlasnika nekretnina u Crnoj gori sveže nafatiranih ruskim parama, što kao posledica stambenih kredita, što kao posledica činjenice da kupovna moć građana Beograda nije baš toliko tragična koliko ljudi (po navici) kukaju, što kao posledica delovanja raznoraznih agencija za kupoprodaju nekretnina čiji uticaj na ove poraste cena nikako ne bih potcenio. Sad, da je mnogo, mnogo je - i po mom mišljenju.
Hmm, da, nisam se setila tih kredita. Ako smem da pitam - koliki su otprilike? Da li znas?
Link to comment

Uprkos nadanju onih koji bi tek da kupuju stanove - da su cene nerealne, da ne mogu više da idu gore, da to nema ko da plati... - pokazuje se da cene dramatično rastu već duže vreme, da je taj rast vrtoglaviji nego ikad i da nema zasad nijednog ozbiljnog pokazatelja da bi mogle da padaju. Dapače, neki ljudi koji se bave tim poslom tvrde da nas čeka još odredjeni period manje-više kontinuiranog rasta.Za N. Bgd to posebno važi, jer definitivno kraj iz dana u dan dobija neki novi imidž. Poslednje je Delta City i Univerz. naselje, nova stanica - blok 70A je za godinu dana poskupeo više od 50%.

Link to comment
Hmm, da, nisam se setila tih kredita. Ako smem da pitam - koliki su otprilike? Da li znas?
Misliš na kamatne stope? Skočile su u poslednje vreme zbog skoka Euribora (koliko znam samo jedna banka odobrava kredite sa fiksnom kamatnom stopom). Na švajcarske franke ide do 5%, a na evre 6-7 %, zavisno od banke, statusa i sl.S tim da postoje i krediti subvencionisani od strane države sa manjim učešćem i nešto nižom kamatnom stopom. Edited by Ivo Petović
Link to comment

au bogte, imao sam ambiciju da se za koju godinu preselim iz turskog dela u nbg, ali ako ovako nastave cene tesko..ko to vise placa ?nadam se da ce pojava univerzijadskih stanova da malo izbalansira trziste povecanom ponudom, no i od tog verovatno nece biti nis`

Link to comment
A na koji blok konkretno mislis? :naughty: Ja sam nesto najvise imala u vidu produzetak 29-og kad sam to napisala, znas one najnovije fancy zgrade koje su nikle oko (tuzne & ruzne) telefonske centrale na kraju "starog" 29-og. Rekli mi kako su stanovi unutra nesto ultra, sta znam. :s_d:
ma ne mislim mnogo konkretno, nego ceo taj niz blokova uz autoput, pre i posle arene pa do crkve. u principu kazu da taj tip gradnje (i kvalitet, a svuda je slichan), koshta sa sve prikljuchcima i dozvolama oko 600-700 evara, chisto ekonomski, da ga sazidaju. a ostatak cene se postize na buku i bes, neku zlatnu slavinu, mozda malo bolje plochice i drvenariju i naravno po neku kadu sa mehuricima. ali kvalitet gradnje u celom kraju ne iskache mnogo iz toga. chak sam chula aber da energoprojekt nije mogao da proda neki luxuz pored autoputa za vishe od 900-1000 po kvadratu (pre godinu dana), al sad ce svima sve da krene od ruke, samo da nas ubede da je autoput 1 banja za inhalaciju :lolol:a u tim starim blokovima su ljudi prosto sedeli u dnevnoj sobi i za to vreme im se duplirala cena kvadrata, pa ti vidi. kvalitet praktichno vishe i nije u igri <_< Edited by thermal bug
Link to comment
Misliš na kamatne stope? Skočile su u poslednje vreme zbog skoka Euribora (koliko znam samo jedna banka odobrava kredite sa fiksnom kamatnom stopom). Na švajcarske franke ide do 5%, a na evre 6-7 %, zavisno od banke, statusa i sl.S tim da postoje i krediti subvencionisani od strane države sa manjim učešćem i nešto nižom kamatnom stopom.
Da na stope, hvala. :D Izvini, nekad se malo sludim od tipkanja na vise strana pa probrljavim. :P Nego, da se vratim na temu : znaci, teoretski posmatrano, par sa dve dooobreee plate bi jos i eventualno mogao da to da otplati.... na koliko, 20 godina? Vise?Uf, gledam po drustvu - 80% njih i dalje zivi sa roditeljima. <_< Jes' da je lepo imati utisak kao da smo i dalje u tinejdzerskim danima svaki put kad dodjem, ali samo do izvesne granice.
samo da nas ubede da je autoput 1 banja za inhalaciju
Cccc, zazalices svoje reci cim budu napravili novi most + zaobilaznicu oko prestonice. :lol:
a u tim starim blokovima su ljudi prosto sedeli u dnevnoj sobi i za to vreme im se duplirala cena kvadrata, pa ti vidi. kvalitet praktichno vishe i nije u igri
Upravo to je ono sto mi i najvise smeta. Mislim, jedno je ziveti u Genex-ovim apartmanima, ... uh, cek, kad smo vec kod njih, jesu li i dalje hype, da nisam lupila? :unsure:
Link to comment
au bogte, imao sam ambiciju da se za koju godinu preselim iz turskog dela u nbg, ali ako ovako nastave cene tesko..ko to vise placa ?nadam se da ce pojava univerzijadskih stanova da malo izbalansira trziste povecanom ponudom, no i od tog verovatno nece biti nis`
nisam stekla utisak da bi se univerzijadski stanovi prodavali po socijalnoj ceni? ili greshim?
Link to comment
nije u pitanju socijalna cena, nego pojava 2 hiljade stanova na trzistu. cena ce sigurno biti po usima, nego racunam tako povecana ponuda bi trebalo malo da primiri cene okolo
to mozda negde medju finim svetom sa trzishnim mehanizmima. u apsurdistanu to ne ide takochisto sumnjam :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...