Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    528

  • Блок_64

    501

  • kud u maglu Simoviću

    409

Došlo vreme da se štedi struja..1. Kako napraviti tajmer za TA peć da puni samo u vreme jeftine struje (dotle mi je jasno, ima ih svud), ali posle, da se omogući priliv struje samo za ventilator peći?2. Kako napraviti tajmer pri peći za trofaznu struju (dakle ne na tabli s osiguračima, ima tih varijanti)?

Edited by kapetanm
Link to comment

moraš izvući napajanje za ventilator posebno i uključiti u neki konektor koji ne ide preko tajmera. ventilator je mali potrošač, tu ti je dosta neki pp 2x1 ili 2x0,75. debeli kabel kojim se napajala peć ostaviš vezan samo na grejače i priključiš na tajmer.ovo drugo ne razumem tačno, peć je uvezana trofazno?

Edited by eoten
Link to comment
moraš izvući napajanje za ventilator posebno i uključiti u neki konektor koji ne ide preko tajmera. ventilator je mali potrošač, tu ti je dosta neki pp 2x1 ili 2x0,75. debeli kabel kojim se napajala peć ostaviš vezan samo na grejače i priključiš na tajmer.ovo drugo ne razumem tačno, peć je uvezana trofazno?
da... i, naravno, da
Link to comment

da sad sam razumeo.ako je trofazna peć onda mora trofazni konektor odgovarajuće snage. tajmer se veže u upravljački krug konektora. napajanje ventilatora mora ostati nezavisno.treba ti neka kutija u koju ćeš smestiti celu skalameriju, koju (kutiju) možeš učvrstiti na zid pored trofaznog konektora. trofazni kabel ulazi u kutiju. izlazi trofazni kabel za grejače koji se prekida na konektoru i monofazni koji ide na ventilator. monofazni se veže na jednu fazu sa ulazne strane konektora tako da se ne prekida i na nulu, tajmer se veže na jednu fazu takođe na ulazu kontaktora i na upravljački namotaj konektora, drugi pol upravljačkog namotaja se veže na nulu. i kontaktor i tajmer mogu da se kupe sa montažom na šinu.nije mi jasno zašto ne želiš da staviš i tajmer i kontaktor u razvodnu tablu, trofazni konektori bi svaki trebali da imaju svoje osigurače tako da kontaktor ne bi ništa remetio. izlaz osigurača vežeš na ulaz kontaktora a žice koje vode na konektor peći na izlaz i gotovo. jedino moraš napajanje ventilatora rešiti iz drugog, monofaznog, konektora.

Edited by eoten
Link to comment

Pa to sa razvodnom tablom mi deluje kao veći zahvat, a kod mene podrum, prizemlje i ptk imaju posebne table sa aut. osiguračima, dok je strujomer i glavna tabla znatno udaljen (dozidan deo). meni treba za prizemlje. Bio bih zahvalan da to sa tablom izdetaljišešJe li to ovaj princip?Inače, rasipanje energije, tj. struje je moj životni nerešiv problem

Link to comment

opis nije baš precizan ali koliko vidim i po slikama to je to. odvojeno napajanje motora nije izvedeno ali bi moglo da se uzme sa ulaza tajmera ili doda otvaranjem kutije i uvezivanjem gde treba.verovatno da ovo budženje i nije baš za amatera.

Link to comment

mala dopuna: ako kojim slučajem na razvodnoj tabli imaš lampicu koja svetli dok traje jeftina tarifa, možeš da pobudu te lampice iskoristiš za pobudu kontaktora koji uključuje grejače. ja sam to svojevremeno (nekad davno) radio.

Link to comment

to bi bilo najpouzdanije jer uklopni sat može da bude vrlo netačan. ako lampice nema moguće je dovesti iz uklopnog sata žicu sa kontakta koji se preklapa kada i tarife ali to je komplikovano, električar, elektrodistribucija, manje ili više posle oko sprovođenja kabla ...

Link to comment

izvestan broj stambenih zgrada ima ugrađene signalne lampice za jeftinu stuju. u takvim slučajevima najlakše je montirati kontaktor unutar razvodne table. nekada sam koristio iskrine kontaktore, sada je moguće da postoje kontaktori kojese mogu ugraditi na šinu za automatske osigurače. pošto se kablovi za trofazne utičnice polažu direktno od razvodne table, bez odvoda, rad bi bio jednostavan. pobuda ventilatora može da se izvede direktno iz najbliže monofazne utičnice preko termostata. za slučaj da vam je potrebno punjenje peći po skupoj struji, moguće je i ugraditi dodatni mikro prekidač za pobudu kontaktora. no, za ovo je potreban vrrrrloo stručan zahvat.u zgradama bez signalne lampice, tajmer je jedino racionalno rešenje. sve treba uraditi na razvodnoj tabli.kod privatnih kuća, moguće je i jedno i drugo. prvo, ako znate nekog ko radi u elektrodistribuciji. zbog plombiranja sata.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...