Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

5 minutes ago, Skyhighatrist said:

Zato i kažem :D

 

Odlaziće kroz šljunak no problem, al' od vrste zemlje i frekvencije tuširanja će zavisiti gde će ta voda u stvari da završi...

 

Hm...ne znam da li treba da se brinem ako to budem pravio iznad kuće, ipak se neće tu izlivati velika količina vode. Konsultovaću se sa majstorom koji treba da razvede vodu.

 

  • +1 1
Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

Komplikuješ sa hidroizolacijom temelja. Iskopaš rupe, eventualno nabiješ šljunka, naliješ beton (pravljen sa šljunkom ne peskom), ako imaš neko gvožđe staviš unutra ako nemaš ništa, i onda bućneš ove nosače greda u sveže i njih postaviš na tačnu poziciju, ne mora to da bude u sred u centimetar. Npr osloniš ih na neke daščice ili parčiće stiropora. Mnogo bi teže bilo da nivelišeš gotove blokove od 70kg.

 

  • +1 2
Link to comment
42 minutes ago, yabadaba said:

Komplikuješ sa hidroizolacijom temelja. Iskopaš rupe, eventualno nabiješ šljunka, naliješ beton (pravljen sa šljunkom ne peskom), ako imaš neko gvožđe staviš unutra ako nemaš ništa, i onda bućneš ove nosače greda u sveže i njih postaviš na tačnu poziciju, ne mora to da bude u sred u centimetar. Npr osloniš ih na neke daščice ili parčiće stiropora. Mnogo bi teže bilo da nivelišeš gotove blokove od 70kg.

 

A nemaju ti blokovi 70kg, kontam da su 30ak max. No nebitno sad to, htedoh da izbegnem mešanje betona jer ne znam u čemu i koliko. 

Što je hidroizolacija komplikovana? Stavim platna između jastuka i temelja, deluje mi ko najlaksa manipulacija :D

Nego, koliko je jastuk bitan? Vidim da spominješ šljunak. Može li pesak pa šljunak, pa onda temelj?

Link to comment
1 hour ago, maheem said:

A nemaju ti blokovi 70kg, kontam da su 30ak max. No nebitno sad to, htedoh da izbegnem mešanje betona jer ne znam u čemu i koliko. 

Što je hidroizolacija komplikovana? Stavim platna između jastuka i temelja, deluje mi ko najlaksa manipulacija :D

Nego, koliko je jastuk bitan? Vidim da spominješ šljunak. Može li pesak pa šljunak, pa onda temelj?

0.3x0.3x0.3x2500kg/m3=67.5kg ako je laki beton onda puta jedno 1800  to je 50ak kg.

Hidroizolacija je komplikovana što mora da je ili mazana ili varena, džaba ti hidroizolacija ako nije svuda zatvorena, što znači da bi prvo morao da napraviš nešto po čemu čemu bi je postavio i zavario, kao neku čašu u koju bi posle izlio temelj. Ovaj montažni bi eto mogao da hidroizoluješ ali je to u svakom slučaju potpuno nepotrebno jer će taj beton nadživeti drvo x puta. 

Beton imaš hobibeton u dzakovima, a inače izmeriš kubikažu npr

0.3m×0.3m×0.2m×4kom=0.072m3

X 300kg/m3 cementa = ~25 kg (mali džak cementa)

X 1.2 šljunka =~90l ~4-5dzakova šljunka

Prvo mesas suve sastojke prevrćući lopatom (ili npr presipajuci iz kante u kantu) i onda dodas vode da bude gusto ko kajmak. Sipas, malo kuckas da se slegne i to ti je to.

Obrati pažnju da možeš da ispustiš vodu iz česme zimi. 

Edit. 

Jastuk je u ovo slučaju kozmetika. Malo da se nabije podloga ispod temelja i da se nivelišeš donja strana. Ne treba ti pesak. 

A možeš i da izliješ u nauljenu kantu ili lavor i eto ti blok

Edited by yabadaba
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Blažujka Dobrodolska said:

 

 

napravi klonju sa stilom

 

 

 

149324571_3992120757488510_5959778497994

 

Podmetači za drvene stubove cena 12e/kom. Izrađeni su od prirodnog kamena peščara i ukrašeni ručnom obradom. Standardne dimenzije su 20cm x20cm x 13cm

 

Na to ću svoju bistu da stavim.

 

3 minutes ago, yabadaba said:

0.3x0.3x0.3x2500kg/m3=67.5kg ako je laki beton onda puta jedno 1800  to je 50ak kg.

Hidroizolacija je komplikovana što mora da je ili mazana ili varena, džaba ti hidroizolacija ako nije svuda zatvorena, što znači da bi prvo morao da napraviš nešto po čemu čemu bi je postavio i zavario, kao neku čašu u koju bi posle izlio temelj. Ovaj montažni bi eto mogao da hidroizoluješ ali je to u svakom slučaju potpuno nepotrebno jer će taj beton nadživeti drvo x puta. 

Beton imaš hobibeton u dzakovima, a inače izmeriš kubikažu npr

0.3m×0.3m×0.2m×4kom=0.072m3

X 300kg/m3 cementa = ~25 kg (mali džak cementa)

X 1.2 šljunka =~90l ~4-5dzakova šljunka

Prvo mesas suve sastojke prevrćući lopatom (ili npr presipajuci iz kante u kantu) i onda dodas vode da bude gusto ko kajmak. Sipas, malo kuckas da se slegne i to ti je to.

Obrati pažnju da možeš da ispustiš vodu iz česme zimi. 

 

Hvala. Jedva čekam da je skarabudžim.

Link to comment
6 minutes ago, Frank Pembleton said:

@maheem
A taj šljunak na koji ćeš da staviš deking šta će ispod njega da bude?

.... Shiit has hit the fan!


 

ZemNJa. Deking ide iznad na grede tj. na temelj, ne na šljunak. 

Link to comment
ZemNJa. Deking ide iznad na grede tj. na temelj, ne na šljunak. 
Da znaš da će zemlja da to "pojede" taj šljunak vremenom ako si planirao da se voda sliva na njega i tako odlazi... Spremi se na dodavanje...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
9 minutes ago, Frank Pembleton said:

Da znaš da će zemlja da to "pojede" taj šljunak vremenom ako si planirao da se voda sliva na njega i tako odlazi... Spremi se na dodavanje...

.... Shiit has hit the fan!
 

Ćemo da vidimo. Možda napravim brežuljak od šljunka, širi od osnove poda. Ne pada mi ništa drugo na pamet. 

Link to comment

Imam pitanje, kad pukne ventil u kupatilu jer su dotrajale cevi, da li to pokriva gradsko stambeno i ono osiguranje koje plaćamo uz infostan račune? I koja je procedura ako je tako?

Link to comment
Ćemo da vidimo. Možda napravim brežuljak od šljunka, širi od osnove poda. Ne pada mi ništa drugo na pamet. 
Ili da pređaš cigle prvo na zemlju, one su krupnije ali to je već komplikovanje...

.... Shiit has hit the fan!

  • Hvala 1
Link to comment
Imam pitanje, kad pukne ventil u kupatilu jer su dotrajale cevi, da li to pokriva gradsko stambeno i ono osiguranje koje plaćamo uz infostan račune? I koja je procedura ako je tako?
Meni je u jednom stanu "procurela" cev u zidu isto zbog dotrajalosti, pa je ta opravka bila pokrivena onim što plaćamo mesečno...
Moraćeš da pitaš...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
2 hours ago, Frank Pembleton said:

Meni je u jednom stanu "procurela" cev u zidu isto zbog dotrajalosti, pa je ta opravka bila pokrivena onim što plaćamo mesečno...
Moraćeš da pitaš...

.... Shiit has hit the fan!
 

 

Da da, pretpostavljam, zvaćemo, nego prvo da vidim da li je neko imao iskustva

 

Jesu li vam oni slali majstore ili su nadoknadili?

 

Link to comment
On 14.2.2021. at 15:03, maheem said:

Ćemo da vidimo. Možda napravim brežuljak od šljunka, širi od osnove poda. Ne pada mi ništa drugo na pamet. 

kad radis drenazu, u dublje/donje slojeve stavljas krupniji materijal (kamen) a kako ides ka povrsini sitniji poput sljunka ili jos bolje oblutaka (da ti se pesak ne lepi za noge)

ispod sljunka mozes da stavis krupniji kamen, poput onog za prugu. 

a ispod njega nesto jos krupnije, komade ko pesnice ili cigle, ili lomljenu ciglu. stagod da je krupno. poenta je da se u te rupe izmedju moze zavuci voda kada je ima mnogo, i onda odatle polako ide u zemlju
i moras da pazis da to ipak bude dosta dobro sabijeno, inace ce kasnije krenuti da se sleze i da tone

 

sad, vidi koliko ces tu imati dotoka vode, sto vise vode, to ti treba bolja i dublje iskopana drenaza da ti voda ne bi curela okolo i pravila blato

 

i sto se tice hidroizolacije - definitivno ti ne treba u ovom slucaju. skoro sam morao da vadim betonsku budzu iz zemlje, jedno 40x40x40. taknuta nije bila nakon 30-40 godina stajanja u zemlji. jedva smo je iskrzali elektricnom stemalicom na 30x30x30, da mozemo uopste da je izvadimo

Edited by Zverilla
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Zverilla said:

kad radis drenazu, u dublje/donje slojeve stavljas krupniji materijal (kamen) a kako ides ka povrsini sitniji poput sljunka ili oblutaka

ispod sljunka mozes da stavis krupniji kamen, poput onog za prugu. 

a ispod njega nesto jos krupnije, komade ko pesnice ili cigle, ili lomljenu ciglu. stagod da je krupno. poenta je da se u te rupe izmedju moze zavuci voda kada je ima mnogo, i onda odatle polako ide u zemlju

 

sad, vidi koliko ces tu imati dotoka vode, sto vise vode, to ti treba bolja i dublje iskopana drenaza da ti voda ne bi curela okolo i pravila blato

zvuči super logično. hvala.
ajde zimo na spavanje pa da prionemo na posao

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...