Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

A bre harpere, kakav ovo komunista izvire iz tebe? :D
Vidi, ako je Maks Veber bio komunista pristajem i ja da budem. Covek je super drustvo, pametan, dalekovid, ima se sta od njega nauciti. :) Slobodno trziste je vec neko vreme prevazidjena forma distribucije. Jos za tvog i mog zivota ces videti nivo intervencionizma drzava i super-drzava u to slobodno trziste za koje nisi verovao da je uopste moguc. Taj koncept je vezan za razvojne faze drustva i period blagostanja. Sada je doslo vreme kriza koje ce nasledjivati jedna drugu i bice sve gore i gore a osnovni uzrok toga je sto ono sto se distribuira polako pocinje da se spusta ispod nivoa potreba onoga kome i gde se distribuira. Ja nisam ekonomista i pojma nemam o tome, samo gledam sta se desava, tako da sve ovo mozes da otpises na moj laicizam ako ce ti tako biti lakse.
Link to comment

Herzlich willkommen in Griechenland! :lol:Nisam baš pratio od početka topić pošto je srča letela na sve strane, ali propustio sam jedan detalj - koji penali su predviđeni za Grčku u slučaju da otplata ne ide kako je planirano (tj. da ispliva neki Krkobabić i kod njih)?

Link to comment
Nisam baš pratio od početka topić pošto je srča letela na sve strane, ali propustio sam jedan detalj - koji penali su predviđeni za Grčku u slučaju da otplata ne ide kako je planirano (tj. da ispliva neki Krkobabić i kod njih)?
to je i meni prvo palo na pamet, daće im stotine milijardi na konto nećemo više časna reč?
Link to comment

Koliko sam ja shvatio nema konkretnih penala. Mislim, postojace klasicna revizija ugovora, nesto kao sa MMF-om. Postoji svakako pretnja izrecena od Merkelove da ce ukinuti pravo glasa drzavama koje ne vode racuna o finansijama. To je anlajkli ivent, jer nisu bas svi tako control freek kao Nemci (sto ja licno podrzavam zaradi vaspostavljanja reda u glavama ljudi).Ovo je dobra prilika da se vidi sta je EU u stvari. Last resort za zabludelu decu, cini mi se.

Link to comment
Herzlich willkommen in Griechenland! :lol:Nisam baš pratio od početka topić pošto je srča letela na sve strane, ali propustio sam jedan detalj - koji penali su predviđeni za Grčku u slučaju da otplata ne ide kako je planirano (tj. da ispliva neki Krkobabić i kod njih)?
No play, no pay...Nego, što je s ovime? Meni je baš simpatično bilo to kad su Grci izigravali bogatog mecenu Balkana, jer eto kažu:
Greece is an aid recipient country itself and receives aid from the EU in order to reach the same level of development with the advanced EU member states.(Grciwub.gif) Nonetheless, Greece is a developed country as well. Since the early nineties, it is a capital exporting country too, following the opening of the Central and Eastern and S.E. European markets, where Greek internationally-oriented business community has a comparative advantage.
Čuh često da vam to spominju vaši Prodavači Magle (džumla) u kontekstu: Evo još jdan €uronimbus iz kojeg pljušte pare!'' Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Grci su investirali u Bugarsku, Rumuniju i SRbiju (banke, industrija stakla i alu profila, cement, krec). Trgovinski lanac Veropulos je takodje prisutan, Albaniji su drugi spoljnotrgovinski partner (ITalija je prvi). Kroz svoj plan pomoci balkanskim zemljama (ono sto smo mi mislili da ce da plate juzni deo koridora 10...) je bio trik da se Grcka prikaze kao lider i svetla tacka Balkana, kao neko ciji put u EU moze da bude primer za slediti.Ali, ne moze neko ko prakticno zavisi od transfera i pomoci EU (3% GDP-a je poticalo od pomoci EU, a to su ogromne pare) da bude mecena i finansijer. Nit ima kapaciteta (citaj nema odakle), nit ima autoritet da nekom nametne "svoj put". U ekonomskom smislu, Grcka je dugo vazila za dobar primer kombinacije javnog sektora i trzisne ekonomije. Ovaj drugi deo je cist liberaln kaptalizam i najcrnja eksploatacija radnika (levicarskim jezikom receno, a to je ovde popularno). Javni sektor je ogroman, 25% GDP-a i proteze se kroz razlicite delatnosti. Da su se setili da privatizuju komercijalne delatnosti, imali bi manji problem. Ovako, deficit potice od finansiranja zarada u javnom sektoru (od bolnica, do rudnika i fabrika) i nema druge nego da smanjujes plate, kad se ovaj drugi deo ponasa tradicionalno, odnosno ne placa porez jer ga zabole k...c za drzavu. A kad dodje stani pani, onda je kriva drzava...Mislim, brateeeeeee, pa jebite se.

Link to comment

Pa to, je l' ide dole neki notar i polizei, pa plene one stubove na Akropolju i nose ih u Düsseldorf (kao Britanci u London) ili šta?

Link to comment

pitanje iz laickog kornera za forumske bankare: sta je sa marfin, pireus, efg i ostalim grckim bankama u srbiji? oni su vec bili medju onima koji su povlacili depozite odavde pre vise od godinu dana - kada je kurs klizao sa 77 na 95. da li se ocekuje dalje izvlacenje para i sta nas u tom slucaju ceka sa kursom - mislim, znam sta nas ceka ali da li se moze predvideti koliko ce to devalvirati dinar.

Link to comment

Doci ce ko Bramerc kod nas, pogledati na sta su i kako trosili i na cemu ustedeli. Ako ne budu dobri, puste vest da ce razmisliti o narednoj transi, onda grcke obveznice tresnu na patos, onda ce Grcka vlada jos stosta obecati, onda ce radnici ponovo na ulice, zapalice jos tri banke, dve zgrade policije i tri filijale poreske uprave, onda ce Evropa da vristi, onda ce vlada ponovo da obeca, obveznice nece biti nista bolje od junk...I na kraju ce Nemci da plate.

Link to comment
na kraju krajeva svi su oni socijalisti, samo što su jedni s prefiksom nacional.
Na kraju krajeva svi silovatelji su samo ljubavnici, samo sto ne pitaju za dozvolu. Sve je to isto i relativno i onako kako nije. Za desethiljadito pominjanje mrtvih u banci, Findomestic banka daruje kredit za kupovinu TVa sa ravnim ekranom. Blizu smo, jos samo malo...
Link to comment
Na kraju krajeva svi silovatelji su samo ljubavnici, samo sto ne pitaju za dozvolu. Sve je to isto i relativno i onako kako nije. Za desethiljadito pominjanje mrtvih u banci, Findomestic banka daruje kredit za kupovinu TVa sa ravnim ekranom. Blizu smo, jos samo malo...
jes to sve šaljivo, no me stvarno zanima, levičari kad potpaljuju prvo pokucaju i priupitaju ima li koga od gnusnih kapitalista ili je vnutri pošten proletarijat, pa tek onda bacaju molotove?
Link to comment
×
×
  • Create New...