Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Jučer sam razgovarao s kolegom iz Soluna. Kaže da zaposleni u državnom sektoru dobivaju masu dodataka na osnovnu platu po raznim, ponekad skoro apsurdnim osnovama. Navodno se vještina korišćenja kompjutera, govorenje stranog jezika i dolaženje na posao na vrijeme novčano nagrađuju. U posljednje vrijeme sam bio 2x u Solunu. Površni dojmovi su da je lokalna radna etika u banani. Kažem ja sve kuckajući na poslu. Eh. Gledamo u Grčku i pripremamo se polako. Tj. ne pripremamo. Anestezirani čekamo na kolaps misleći, ma neće baš nas. Po prirodi posla imam donekle uvid u javne tendere i korištenje para iz evropskih socijalnih fondova po evropskim zemljama. Izgleda da korupcija i loš menadžment otvaraju rupe kojima novac ne da curi, već teče mlazovima. Slabo ko kraducka po malo.Makedonija i Hrvatska su se napr. kvalificirale za korištenje evropskih programa u obrazovanju i dok je Hr pripuštena, Makedonci nisu dobili zeleno svjetlo, jer država nije pružila garancije protiv korupcije. Prije par godina su Bugarsku izbacili iz ESF fondova iz istog razloga. EU redistribucije novca i makroekonomski inženjering u okviru globalno bolesnog financijskog sektora, ništa to ne izgleda dobro. Prognoziram neuspjeh strategija za uravnoteženje ekonomskog razvoja među evropskim zemljama, dalje i dublje ekonomske krize, kompromitaciju EU i habanje demokracije. Dolaze ružna vremena.

Link to comment

Suštinski, kao što sam i mislio, pošto ovo nije 19. vek i ne mogu da postanu Nemački protekltorat jedina reperkusija će im biti loš kreditni rejting i otplata kredita koja mora doći i ovako i onako. Mada će i lošiji kreditni rejting doći i ovako i onako. Obrni okreni anarhisti im ne ginu, zvali mi to bankrot ili restruktuiranje.

Link to comment
Suštinski, kao što sam i mislio, pošto ovo nije 19. vek i ne mogu da postanu Nemački protekltorat jedina reperkusija će im biti loš kreditni rejting i otplata kredita koja mora doći i ovako i onako. Mada će i lošiji kreditni rejting doći i ovako i onako. Obrni okreni anarhisti im ne ginu, zvali mi to bankrot ili restruktuiranje.
Njima bi bilo super da mogu pokriti svoj dosadašnji extra standard vlastitim prihodima i posljedično autarkijom™. U tom slučaju odjebeš dugove i ideeeš, u budućnost pjevajući.. Međutim jadac, no balanced budget, no autarkija™.U gore navedenom slučaju MP40evljev recept bi radio, proglasiš novi poredak, šef ti je Staljinos, izvan si zlih eksploatacijskih tokova i brineš sam o sebi. Depresije svijeta uopće te ne pogađaju, međutim život u takvoj državi daleko je od života s razinom 1 ljudskog dostojanstva, što su bratja Rusi et al. i iskusili na svojoj koži.
Link to comment
Suštinski, kao što sam i mislio, pošto ovo nije 19. vek i ne mogu da postanu Nemački protekltorat jedina reperkusija će im biti loš kreditni rejting i otplata kredita koja mora doći i ovako i onako. Mada će i lošiji kreditni rejting doći i ovako i onako. Obrni okreni anarhisti im ne ginu, zvali mi to bankrot ili restruktuiranje.
mozda si vecu dramaticnost zamisljao, ali nije lako biti rob tudjih instrukcija i zahteva (na poverioce ovde mislim, mmf i ostale koji ce doci da posole ranu). narocito ako nemas iza sebe ono sto ima jedna rusija i narocito kad ti se to desava za vreme najvece ekonomske krize gde su pare generalno presusile.
Link to comment

Iako je EU na pocetku bila bazirana na ekonomskim principa, njen cilj je je politicki.Ona tvoja opaska o Italiji ne pije vodu.

Link to comment

pije vodu, italija je imala visu inflaciju i javni dug od kriterijumom propisanih za ulazak u euedit: dal jos nesto, ne sjecam se

Edited by morgana
Link to comment
Suštinski, kao što sam i mislio, pošto ovo nije 19. vek i ne mogu da postanu Nemački protekltorat jedina reperkusija će im biti loš kreditni rejting i otplata kredita koja mora doći i ovako i onako. Mada će i lošiji kreditni rejting doći i ovako i onako. Obrni okreni anarhisti im ne ginu, zvali mi to bankrot ili restruktuiranje.
Pa nije baš jedina. To je spoljna reperkusija prema institucionalnim poveriocima i onima koji su bili ludi da kupuju grčke bondove.Unutrašnje reperkusije su mnogo veće. Javni sektor će da se raspadne, a svi koji rade za ili sa javnim sektorom će da izvise za pare. Plata će tamo biti, ali svi koji su snabdevali bolnice i ostale javne ustanove će popušiti za pare, a velika većina otići u bankrot, nakon što u nekim prinudnim poravnanjima dobiju mrvice.Jedini plus je to što će imati priliku da razreše veliki deo unutrašnjih dugovanja.
Link to comment
http://www.bls.gov/data/inflation_calculator.htmMada je ovo za Am'riku, ne znam kako bi to bilo globalno. No oni kazu, $20 1970. = $112 2010., a za 1980. je $20 = $53 2010.
E, фала момци, тако нешто ми је требало.
Obrni okreni anarhisti im ne ginu
Живо ме занима ко ће бити први грчки Анарх и надам се да не постоје никакве шансе да се ово једног дана деси пријатељском Косову. :(
Link to comment

Italija je clan EU od njenog pocetka to jest 01/01/1958. Ovo o cemu ti pricas je uvodjene Eura kao jedinstvene valute. Bradilko je pricao o ranom ulasku Grcke/Portugala/Spanije u EU a ne u jedinstvenu monetarnu zonu.

Link to comment
pije vodu, italija je imala visu inflaciju i javni dug od kriterijumom propisanih za ulazak u euedit: dal jos nesto, ne sjecam se
to su kriterijumi iz mastrihta za ulazak u evropsku monetarnu uniju, znaci euro zonu.a evropsku uniju, gde clanice mogu i ne moraju biti deo euro zone (uk), ita je sa francuskom i nemackom osnovalaedit: preciznije, osnovala zajednicu za ugalj i celik iz koje se izrodila eez, kao osnova za dublje evropske integracije Edited by Isis
Link to comment

Kada se formirala eurozona Italija je bila jedina drzava kojoj se moralo gledati kroz prste. Nisu ispunili neke uslove, ali je zato i dobar deo drzava ispunjavao te uslove na 1 'kreativan' nacin

Edited by Hustler
Link to comment
Kada se formirala eurozona Italija je bila jedina drzava kojoj se moralo gledati kroz prste.
A prsti ko od Hulka. :lol: A danas su u još gorem stanju nego onda. Pa ti vidi.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...