Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

slusaj ne smara me tvoja prica (koja je sasvim OK) nego nacin na koji neki drugi postavljaju stvari, nije ovo topic na kome se o tome moze pricati normalno. a sada idem da se kajem intenzivno zbog toga sto nemam moralno pravo da pisem na ovom topicu, a ipak pisem. imao bih da sam uzeo crveno barjace i sam stao pred Vladu Srbije, naravno. radim kao konj od 16. godine zivota i sad treba da se nekom pravdam zbog jednog dana opustanja tokom kojeg demonstracija nije ni bilo. zgadjen sam, jebote.
Ček jebote, dva posta iznad random lepiš ravnodušnost, rasizam i slične teške termine, a sad meni kenjaš da ti morališem?Boli me bre kurac za internet diskusije, ovde su svi revolucionari, humanisti i aktivisti za tastaturom. Ja gledam šta ko radi u RL, a usput se u istom ponašam kao i za tastaturom. To što je tebi normalno da ne bude tako, nije moj problem.
Link to comment
Kakve uopšte posledice vuče kad država "bankrotira". Da li ta opcija uopšte postoji ili pričamo napamet?
to je ono sto nazivaju default. u smilsu rejtinga, to je D rating (drzavnih papira). desava se, npr - rusija devedesetih, malo kasnije argentina. posle ide restrukturiranje duga sa poveriocima i dug i bolan put oporavka.
Link to comment
Kakve uopšte posledice vuče kad država "bankrotira". Da li ta opcija uopšte postoji ili pričamo napamet?
Kako da li postoji :huh: naravno da postoji. Na engleskom se to zove "sovereign default". Npr. Argentina 2001.
Link to comment
Ček jebote, dva posta iznad random lepiš ravnodušnost, rasizam i slične teške termine, a sad meni kenjaš da ti morališem?Boli me bre kurac za internet diskusije, ovde su svi revolucionari, humanisti i aktivisti za tastaturom. Ja gledam šta ko radi u RL, a usput se u istom ponašam kao i za tastaturom. To što je tebi normalno da ne bude tako, nije moj problem.
Užasno si škrbav. Čovek te zvao na roštilj, a ti mu kenjaš po glavi.
Link to comment
Kakve uopšte posledice vuče kad država "bankrotira". Da li ta opcija uopšte postoji ili pričamo napamet?
Naravno da postoji. Argentina ......
Link to comment
Kakve uopšte posledice vuče kad država "bankrotira". Da li ta opcija uopšte postoji ili pričamo napamet?
Egipat je bankrotirao u 19. vijeku pa je postao britanski protektorat.Inace u Francuskoj, 66% posto anketiranih se slaze sa paketom pomoci Grckoj :) Edited by borris_
Link to comment
citam tvoje poprilicno emotivne postove kao sto citam i reakcije na tvoje postove. sta da kazem, nekako su mi blizi tvoji postovi nego postovi-reakcije sugavih mediokriteta koji misle da su uhvatili boga za kurac samom cinjenicom da su dovoljno kvalifikovani da rade za malo luksuznije i vece pakovanje kikirikija i kojima je vrh zivotnih teznji da budu to sto jesu: mediokriteti. plus sto se tako plase da se ta "stabilnost" sistema i njihove pozicije ne poremeti i ovde i da kojim slucajem ne bude dovedena u pitanje i njihova mesecna porcija kikirikija.
stan, stani malo.ja zivim i radim - imam firmu=kapitalista sam, ja bih rekla preduzetnik ali zovi me kako hoces samo me nemoj spalitine retko se javim na hejt da kazem kako me opet kontaktirala administracija PDV-a, Socilajnog + Penzionog Osiguranja, Poreza na dobit, Poreza na plate, Komunalnog Poreza, itdda me obeveste da sam 2-3 meseca u zaostatku sa placanjemporeska kontrola ce da postavlja pitanja tipa:- avionske karte i hotel u Las Vegasu ne mogu biti ukljuceni u troskove firmeonda posaljes dokaz da si tamo bio na sajmu i da su to troskovi marketinga, tek kad to provere onda je ok- restorani i poslovne vecere - uz dokaz da si stavrno bio sa klijentom pa i tada u Luxembourgu na primer 30% ne priznaju, znaju poreski sluzbenici da svi vole da jedu na racun firme pa i da familiej vode, tako da 30% odmah opciguju- rekoh vec, ni kroasan ne mozes kupis bez racunaSvega toga u Grckoj nije bilo.i pazi - sve to pisem ja iz zemlje koja je poreski raj. toliko je poreski raj da ako ne platis svoja dugovanja za 3 meseca imas sudskog izvrsioca na vratima radnjeprica mi prijateljica koja ima piljaru - u sred radnog dana u punu piljaru udje joj covek sa praznom kutijom i poce da skida flase vina i iznosi iz prodavnice - nije platila PDV 3 meseca!!!!
Link to comment
Užasno si škrbav. Čovek te zvao na roštilj, a ti mu kenjaš po glavi.
Ma da. Nije blesav Indi, definitivno.
Link to comment

Bankrot nije nista neobicno u kapitalizmu. Bankrot cisti, posto je kapitalizam uredjen na principima Darvinizma.Postojalo je puno drzava koje su bankrotirale: Nemacka, Argentina, Rusija, Juzna Koreja...Sve ove zemlje osim Nemacke su posle bankrotstva krenule u ozbiljan rast i napredak. Za razliku od njih Japan je doziveo kolaps krajem osamdesetih godina i vec 20 godina se ekonomski muci kroz razne programe slicne americkim danas. Bankrot je sastavni deo kapitalizma.Nemacka ima veci dug u procentima od Grcke ako se gleda u odnosu na BDP. Nemacka jedina nada da ne prodje kao Grcka je da ekonomski kontrolise Evropu i da tako prodaje svoju robu i usluge. UK je drzava koja je pravi primer drzave koja zivi na lihvarenju, cela industrija im se svela na usluge.Island je bankrotirao.Irska je dozivela bum uz ocigledno ogromno zaduzivanje i sada ima ogorman dug, preko 1000% BDP.Norveska do masovne eksplatacije nafte je bila siromasna drzava.

Link to comment
Ma da. Nije blesav Indi, definitivno.
ignore. Sad treba ja da ulazim u pricu o tome da si mi prebacio "pozivanje na nasilnu promenu poretka" isuse.gif sto je neopevana glupost jer tako nesto nigde nisam rekao nego si me djuture ubacio u paket sa empejcem. Drugo, ne postoji nikakvo "mi". Ovde sam samo ja, i gomila drugih "ja", u koje, eto, spada i MP40 koga ti ne podnosis, ali to mene ne obavezuje na slican stav. Trece, da je bilo velikog protesta koji pritom ne bi pravila ona govna Canak i Smiljanic, odabrao bih to umesto rostiljanja. Ajd sad da lepo prekinemo svaku komunikaciju posto si me zestoko uvredio i uopste vise ne zelim da citam sta pises. Edited by vasudeva418
Link to comment
Kakve uopšte posledice vuče kad država "bankrotira". Da li ta opcija uopšte postoji ili pričamo napamet?
Nema posljedica, osim što je toj državi kasnije teško dati ikakva dodatna komercijalna sredstva (ostaju samo MMF, World Bank). Nakon sovereign defaulta, vjerovnici su u govnima. Vjerujem da bi Angela vrlo rado pustila Grčku niz sifon kao egzemplar neurednog državovodstva, međutim default Grčke uslijed izostanka solidarne pomoći značiti će masovnu rasprodaju španjolskih obveznica, a tu je Njemačka puno izloženija. Ako zbog poskupljenja španjolskih dugova Španjolska pa'ne u default, tu se dave prvenstveno njemačke banke. Ne laje pas radi sela..>S tim da je Španjolska u svoju situaciju došla ne državotvornim rukorukumijnim rasipanjem posuđenih novaca, nego hosuing bubbleom, iliti the american way. A i tom bubbleu jedan od najvećih kumova su opet Nijemci.Posuđivanje Grčkoj sada znači poruka budućnosti da će 1 članica Eurozone uvijek izvršavati svoje kreditne obveze. Bez toga € vrijedi ko prastari topčiderski dinar, a svaki kredit u €zoni postaje skuplji, kako za države tako i za građane..
Link to comment
Već sam rekao da bi im trebalo nekoliko hiljada takvih nenaseljenih ostrva da pokriju iole značajan deo trenutnog duga. To jednostavno nije rešenje.I dalje mi deluje previše cinično taj nastup: "Dragi moji, dali ste Onazisu pa dajte i drugima". To je bilo drugo vreme, druge okolnosti, skroz drugačija priča. Nije Onazis kupio tu stenčugu da bi vadio Grčku iz dugova.Prosečan Nemac je ćutke gledao kako njegova država odobrava Grčkoj dug na dug, bez ikakvog pokrića, od čega su profitirale nemačke banke i proizvođači oružja. Sada neka ćutke gleda kako se njegovim parama spasavaju te iste banke i proizvođači oružja. Jer bailout koji je EU odobrila Grčkoj nije pomoć grčkom javnom sektoru ili radnicima. Njihov standard ide u provaliju sa ili bez tog paketa, dočim isti služi prevashodno za stabilizaciju bankarskog sektora i sprečavanja potresa koje bi u velikim evropskim bankama izazvalo urušavanje tog sektora u Grčkoj.Kao da prosečan Nemac i Danac inače odlučuju na šta njihovi političari arče porez koji oni plaćaju... Nemoj padati na tu propagandu. Videli debeli kobasičari priliku da pobodu svoje zastave u neko toplo more pa se lože po medijima, iako je njima sto puta više nego Grcima u interesu da Evrozona opstane.
Ovo je samo delimicno tacno. Naravno da bi nastradale neke banke po Evropi (btw. to ne bi bile u prvom redu nemacke) ali posledice po Grcku bi bile katastrofalne ukoliko ne bi bilo pomoci. Onda se ne bi vise govorilo o 10-20% rezanju beneficija, plata i dizanju poreza za par posto vec o citavom raspadu sistema, drzavnom udaru, gladi itd. Svi zajedno su ovde gresili, od nedovrsene EU, preko grcke elite pa do obicnih gradjana koji su to sve nemo posmatrali i trazili jos vise. U drzavama poput Italije, Grcke i Spanije je lako izvesti par stotina hiljada ljudi na ulice da se trazi povisica ali zato niko nije izlazio kad su se pravili dugovi, trosio novac kojeg nema ili upropascavale buduce generacije neodgovornom politikom.
Link to comment
Ja gledam šta ko radi u RL.
Sta ja radim u RL i kako ti to znas? Jedino sto znas je da ja jesam proveo 1. maj sa forumasima na rostilju a sta radim ostalim danima? Jel moram ja licno da pokrenem (svaku) revoluciju da bih mogao ovde da napisem sta mislim o stanju stvari i sta mi se svidja a sta ne svidja?
Link to comment
Просуо си се за све паре.1. Грчка је, наравно, ушла барем деценију раније него што је то требало да буде. Њен улазак је више био жеља да се помогне 'напаћеном грчком народу', 'колевци демократије' измученој разним диктатурама и хунтама, и да се ојача јужно крило спрам источног блока, него што је то био улазак једне нормалне и уређене земље. Свега неколико година пре уласка на улицама су се масовно разбијале главе, а земљом владали луди пуковници. Уз италијански мецођорно, цела Грчка је практично била на сиси ЕЗ и структурних фондова. Нема ко касније у западној Европи није кукао због пријема Грка тако рано, а пред Европским судом правде је грчка држава тужена (и изгубила) небројено спорова у вези са неиспуњавањем преузетих обавеза.2. Елита и народ увек стоје у некаквој корелацији. Грци не љубе плаћања пореза, то ћеш најбоље видети по гађењу спрам плаћања картицама по разним приватним смештајима на мору - све је то соларно и далеко од било какве евиденције која би могла водити опорезивању. Ни у ресторанима неће баш тако често фискални завршити на столу, буде ту нешто нажврцано на салвети или столњаку. Симпатично, но не баш најбоље по државне приходе. Адвокати, зубари, доктори...слично као и код нас. 3.То да ли се трошило 'много' или 'мало' није ствар апсолутних износа, већ односа онога што се реално могло потрошити и онога што је заиста трошено. Сигурно да грчке плате нису баш нешто у односу на шведске, но нису ни мачји кашаљ. Биле су пет пута мање пре двадесет година у реалном износу, па нико тада није излазио на улице да убија због немаштине, а и тада је било корумпираних политичара, богатих бродовласника и сличне фауне.5. Наравно да им је паметније да не упропасте туристичку сезону. Ено браћа Хрвати већ шаденфројдовски трљају руке у ХРТ прајмтајму, знају они како то изгледа када прилози из 1 туристичке дестинације изгледају као извештај са ратишта.6. 'Недостатак самилости'? Да, капирам да би овдашњи форумаши што плаћају порез у другим европским државама требало да умиру од среће што ће њиховим парама бити субвенционисано грчка операција. Они сами те паре не би утрошили ни на шта корисно, него на неке бидермајер трице којих се МП и овдашњи револуционари гаде, неке параферналије и квазипотребе: та лепо се може живети и без Плејстејшна, полице за вино или патика за трчање (нека трче боси, играју клис и пију брљу).7. Напади на гастосе су увек могући, чак и у веома богатим и финим државама. Грци су шворц Балканци, народ чији национализам не уступа нимало јужнословенској варијанти. Рачуница је јасна.8. ММФ није глуп. Није увек у праву, али нису ни гомила дебила.
Jasno je da u vreme kad je primljena u EEZ Grcka nije ispunjavala mnoge uslove za ulazak u istu. To vazi za Spaniju, Portugaliju a ranije i za Italiju. Verovatno je neko procenio u vodecim zemljama Evrope i dodao bih USA, da je korisnije primiti te zemlje i na neki nacin ih kontrolisati nego ih pustiti niz vodu ili u ruke nekom drugom ne daj boze u ono vreme. Takodjer su tada vodeci ljudi vodecih zemalja znali da moraju platiti i debelu cenu zbog svoje odluke. To i danas cine ali kao sto vidimo ne odustaju od svoje misije. Malo vise reze jer je svakom voda dosla do grla a i namnozilo se tih Grka. Verovatno Grcka i mnogi drugi dan danas ne ispunjavaju zahteve za prijem u EU gledajuci npr. njihove ekonomije ali su te zemlje brzopotezno primljene doslovce godinu dve posle pada njihovih diktatora i to mnogi smatraju kao veliki uspeh tadasnje EEZ. Jedan od poraza Grckih vlasti je i taj sto ne funkcionise naplata poreza u dovoljnoj meri. Niko nigde ne ljubi placanje poreza. Nije to nekakva genetska osobina Grka. Isti slucaj je i u visoko razvijenim zemljama gde se svako dovija da plati manje ali je razlika u snazi drzavnog aparata a i vreme je bitan faktor. Nije realno ocekivati slicnu stopu naplate poreza u novopecenoj Grckoj i u npr. Holandiji. Ogroman procenat strajkaca ne ide na ulice da ubija. Sve je zaostreno zbog ogromne finansijske krize a ne bih zanemario ni psiholosku stranu. Pre 20-ak godina je nada u bolje drustvo dominirala a sada ogromno razocarenje i debakl. Preispituju se i u "ozbiljnim" drzavama kako i sta dalje. Kazu ozbiljni ekonomski experti EU da se euro brani u Grckoj. Nije to lako objasniti poreskim obveznicima. Napadi na gastose u nekoj vecoj meri mi se ne cine mogucim jer ne vidim da bilo ko u Grckoj trenutno to postavlja kao jedan od uzroka ekonomske krize. Ipak je Grcka mnogo ozbiljnija drzava od ovih nasih ostataka SFRJ. Nisam ovde nazvrljao da je MMF gomila degena. Daleko od toga.@Morgana Sinoc nisam ni video najbolje ko je sta napisao. Naravno da nemam problem sa time sto ovde pises niti sudim. Necu se ni ja zapaliti ispred zgrade zbog Grcke. Pokusavam nesto da napisem tu i tamo, citam sta se ovde pise i to je to.
Link to comment
To vazi za Spaniju, Portugaliju a ranije i za Italiju.
Italija je jedna od osnivaca EU Edited by borris_
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...