Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Inace ako prihvate sve ove uslove isto ce mi biti zao nove levice i njihovog lozenja na Ciprasa i price o zlim bankarima.

Previse su anahroni i u Stajnbekovom romanu. Cak mi deluje da ce naci mehanizme da ovo virtuelno drkanje sa dugom razvuku na vise godina, jer if Magic made it... sto kaze Kanje za sidu

Edited by Ravanelli
Link to comment

Inace ako prihvate sve ove uslove isto ce mi biti zao nove levice i njihovog lozenja na Ciprasa i price o zlim bankarima.

 

ti si neki mnogo dobar čovek ja bih im zabranio posedovanje interneta dok grčki lezileb ne otplati ono što je hteo da ukrade od nemačkog radnika :fantom:

Edited by Hella
Link to comment

Mislio sam na to da je sve to prividno i da ce se akati raznim instrumentima i glumatati jos dugo i da nije ovo velika depresija sa masovnim umiranjem i patnjama.

Realno, kako napraviti bankrot nad celom zemljom?

Edited by Ravanelli
Link to comment

Ravaneli, to je to.

Cipras za sest meseci nije uradio apsolutno nista ni za jednu politicku stranu: ni za svoju levicu, ni za EU, ni za svoj centar.

 

Sada stizu glasine da ce da otkaze referendum u svom obracanju naciji. U tom slucaju, nek odmah podnese ostavku i ode u politicku penziju kao 1 od najpromasenijih lidera ikad.

Link to comment

Realno, čovek je pokušao da uradi nemoguće. Realno, za to je dobio i mandat. Takođe - realno, po svakoj političkoj i ekonomskoj logici to "nemoguće" ne bi trebalo da bude nemoguće, ali, ipak, jeste. Zašto jeste, to je mnogo veći problem od toga što će Cipras najverovatnije otići u istoriju kao gubitnik. Cipras je problem za Grke, a ovo je tema za razmišljanje za sve ostale. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Realno, čovek je pokušao da uradi nemoguće. Realno, za to je dobio i mandat. Takođe - realno, po svakoj političkoj i ekonomskoj logici to "nemoguće" ne bi trebalo da bude nemoguće, ali, ipak, jeste. Zašto jeste, to je mnogo veći problem od toga što će Cipras najverovatnije otići u istoriju kao gubitnik. Cipras je problem za Grke, a ovo je tema za razmišljanje za sve ostale.

 

Upravo.
Link to comment

U principu si u pravu da bejlautom dug moze da se drzi pod kontrolom i polako vraca. Problem je sto to znaci drzanje niske referentne kamatne stope sto nije mera na koju se moze dugorocno racunati. Recimo, u slucaju da Amerika podigne referentne kamatne stope, lako moze doci do odliva kapitala iz Evrope i slabljenja evra. Sa druge strane, u slucaju jacanje evropske ekonomije, inflacija se mora drzati pod kontrolom i kamatna stopa se mora podici.

 

Sad i ja pričam bez brojki :D, i sa političke ravni - ako Grčka izgura vladu u jednom mandatu koja će da odradi neke vidljivije reforme onda će i šišanje duga postati aktuelna tema (konverzija za produženje ročnosti možda i pre toga). Pričamo o nivou od 3-5 godina.

Link to comment

Realno, čovek je pokušao da uradi nemoguće. Realno, za to je dobio i mandat. Takođe - realno, po svakoj političkoj i ekonomskoj logici to "nemoguće" ne bi trebalo da bude nemoguće, ali, ipak, jeste. Zašto jeste, to je mnogo veći problem od toga što će Cipras najverovatnije otići u istoriju kao gubitnik. Cipras je problem za Grke, a ovo je tema za razmišljanje za sve ostale. 

 

Realno, crtalo se ovde sta je trebalo uraditi i bez ikakvog dogovora sa kreditorima da bi mozda nerealno postalo realno.

No, ti si, nasuprot Beowlu, smatrao da tu bitku sa tajkunima i restruktuiranje treba voditi kasnije.

Link to comment

Koliko sam pratio, retko ko od tih svetski priznatih strucnjaka potrekpljuje svoje analize brojevima i konkretnim objasnjenjima, tako da nisam sklon da im verujem. Suvise brzo i lako se prebacuju na ideolosku ravan, verovatno zato sto na taj nacin zadrzavaju laku odstupnicu u slucaju da im se predvidjanja ne ostvare.

 

Pad GDPa se u Grckoj desio zato sto su presusile kreditne linije. GDP se racuna kao suma privatne i drzavne potrosnje, investicija (fizicka dobra namenjena proizvodnji + nekretnine privatnih kupaca) i spoljnotrgovinskog bilansa (net export, valjda sam dobro preveo). S obzirom na prezaduzenost privatnih lica i pad trzista nekretnina zbog visokih poreza, moralo je doci do pada GDPa. Drugim recima, grcki GDP je bio vestacki naduvan pre krize prekomernim zaduzivanjem, da bi sada pao na realniji nivo. Medjutim, to ne mora da znaci da bi se pad nastavio daljim sprovodjenjem mera. Moze se lako desiti da GDP pocne da raste. Ne tvrdim da bi to bio slucaj, ali bih voleo da vidim konkretnije dokaze u prilog daljeg pada GDPa od citiranja strucnjaka.

 

Drugi problem koji je doprineo padu GDPa je nekonkurentnost grcke privrede i mali izvoz (to je onaj faktor net exports). Ovaj problem je nemoguce resiti brzo, tako da ga treba izuzeti iz analize.

 

Treci problem je generalno lose stanje evropske privrede u periodu nakon krize, koji je povukao i grcku ekonomiju sa sobom. Ako se dobro secam, predvidjanja IMFa su bila da ce Grcka beleziti rast od 3-4% pocevsi od 2012. godine, sto se nije desilo. S obzirom na pozitivne signale iz ostatka Evrope, moguce da bi Grcka takodje jacala uprkos merama stednje.

 

da, međutim u onom delu mog posta koji si inicijalno citirao napisao sam da ako je cilj da Grcka vrati svoje dugove da se to promasuje i da se zato postavlja pitanje svrsishodnosti takvog programa. GDP je tu u funkciji. Možda je GDP prenaduvan, ali dugovi svejedno stoje. Odloženi anuiteti, smanjene kamate, sve to ok, ali papir IMF-a je jasan: do poboljsanja u tom smislu se nije došlo, ni ti je bilo izgledno. Nikada poenta memoranduma nije bila da se grčki GDP svede na "realan nivo" pa odatle raste, nego da se, jednom, dug vrati tj dođe u poziciju da se vrati. A u realnosti od te pozicije se Grčka samo udaljavala. 

 

E sad, što se tiče stručnjaka - ako ćemo da dovodimo u pitanje mišljenja (koja u publicistici sigurno neće biti praćena formulama) ljudi koji su dokazana imena u svojim oblastima, onda to jedino možemo da radimo suprotstavljajući im mišljenja o toj temi jednako ili bar veoma slično respektabilnih imena. Ili bar, baaaar, ljudi koji imaju 2-3 papira iz te oblasti, ako ništa drugo. Plus, konkretni dokazi za nešto što će se desiti u budućnosti u ekonomiji - ne postoje. Postoje pak relevantna mišljenja i procene i...prethodna empirija. I to u ovom konkretnom slučaju o kome pričamo GDP to debt ratio.  Dakle trista nobelovaca™ je reklo da neće ovako biti dobro, ekonomisti u IMF-u su zapravo priznali da su promašili. Ja ne tražim dokazni postupak, tražim samo nekoliko isto ili slično relevantnih ljudi koji danas/ovih meseci procenjuju da će nastavak ovakve politike u grčkom slučaju dovesti do željenog cilja.  

Link to comment

Realno, crtalo se ovde sta je trebalo uraditi i bez ikakvog dogovora sa kreditorima da bi mozda nerealno postalo realno.

No, ti si, nasuprot Beowlu, smatrao da tu bitku sa tajkunima i restruktuiranje treba voditi kasnije.

 

Ja. I Branko Milanović.

 

 

 

Syriza never got a chance to apply any of the leftist policies that it says it favors, because it was busy negotiating with the creditors and because it had no genuine freedom of economic decision-making, since basically all its policies were dictated by the troika. 

 

Ne da nije "trebalo", nego da je bilo nemoguće. 

Link to comment
×
×
  • Create New...