Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ja ne mislim da bi Grckoj van evra na dugi rok bilo mnogo gore, samo bi prosli pakao od par godina da se vrate na isto. Kad kazem isto, mislim isto sto su bili pre ulaska u evrozonu. Siromasnija evropska juzna zemlja sa letargicnim rastom, preglomaznom drzavom, slicnim nivoom korupcije, iskartelisanom privredom i trzistem rada, relativno visokom stopom emigracije (narocito visokoobrazovanih), devalvacijom svakih par 10 godina koja nominalno cuva socijalni mir. I totalnim krahom svega toga u nekoj perspektivi od 30-40 godina jer im je demografska slika ocajna.

Link to comment

Ja ne mislim da bi Grckoj van evra na dugi rok bilo mnogo gore, samo bi prosli pakao od par godina da se vrate na isto. Kad kazem isto, mislim isto sto su bili pre ulaska u evrozonu. Siromasnija evropska juzna zemlja sa letargicnim rastom, preglomaznom drzavom, slicnim nivoom korupcije, iskartelisanom privredom i trzistem rada, relativno visokom stopom emigracije (narocito visokoobrazovanih), devalvacijom svakih par 10 godina koja nominalno cuva socijalni mir. I totalnim krahom svega toga u nekoj perspektivi od 30-40 godina jer im je demografska slika ocajna.

 

 

takoreći, 1 srbija.

Link to comment

Stvari uvek odu po zlu kad Svabo vodi glavnu rec...jer Svabo n'ume. Pocinjem da uvidjam mozda da je jedna od najvecih tragedija 18. i 19. veka ta sto su Prusi ujedinili Nemacku, a ne Austrijanci...

Link to comment

Ovde moram da se složim sa Prosperom iako nisam zastupnik tvrde linije - sva je verovatnoća da bi, ceneći kapacitet Grka na osnovu do sada viđenog da iznesu bolne i teške strukturne reforme, bilo još mnogo gore. Ovo je situacija baš za onu narodnu sedi di si jer i za di si - nisi.

 

Nazalost istina. Sve gledam kako se sojbe i slicni izivljavaju nad jadnim malim grcima pa navijam za sirizu i grexit.. a onda vidim kakvi klovnovi su sa druge strane. Grckoj ce definitivno biti gore ako izadje iz EZ i/ili EU, i to na duze staze, tu nema spora. Ko im je/nam je kriv kad smo najgora govna sto se tice vlade i vladanja u Evropi...

Link to comment

Mislim da dosta ljudi potcenjuje Grke, zajebani su to igrači kada dođe do artikulacije sopstvenog interesa na najutilitarniji mogući način. Mi smo plitak potok za njih.

Edited by slow
Link to comment

Nazalost istina. Sve gledam kako se sojbe i slicni izivljavaju nad jadnim malim grcima pa navijam za sirizu i grexit.. a onda vidim kakvi klovnovi su sa druge strane. Grckoj ce definitivno biti gore ako izadje iz EZ i/ili EU, i to na duze staze, tu nema spora. Ko im je/nam je kriv kad smo najgora govna sto se tice vlade i vladanja u Evropi...

 

Eto, da se zamene uloge, Cipras da dobije Nemačku, a Anđelija Grčku, onda bi možda mogli da procenjujemo ko je koliki klovn, ovako, karte su podeljene, a Grci imaju duplo golo, šta god da urade, gaće im same spadaju.

Link to comment

Ja ne mislim da bi Grckoj van evra na dugi rok bilo mnogo gore, samo bi prosli pakao od par godina da se vrate na isto. Kad kazem isto, mislim isto sto su bili pre ulaska u evrozonu. Siromasnija evropska juzna zemlja sa letargicnim rastom, preglomaznom drzavom, slicnim nivoom korupcije, iskartelisanom privredom i trzistem rada, relativno visokom stopom emigracije (narocito visokoobrazovanih), devalvacijom svakih par 10 godina koja nominalno cuva socijalni mir. I totalnim krahom svega toga u nekoj perspektivi od 30-40 godina jer im je demografska slika ocajna.

Sve ovo Grčka je imala i tokom bivanja u eurozoni, minus devalvacija. Što se ovoga tiče isto bi im bilo kad bi izašli iz eurozone, kao dok su bili, a kao i pre nego što su ušli.

Link to comment

Jeste. Empirijski je dokazano da ovaj put ne funkcionise. Mozda i nadjes (mozda) nekog ideoloski "neopterecenog" svetski poznatog makroekonomistu koji kaze da ce ovo da fercera, ali paralelnu stvarnost u kojoj je ovaj program bio uspeh mislim da neces. 

 

Prica o strukturi ne menja nista, zapravo upravo ide mojoj tezi u prilog - na strukturu niko nije obracao paznju niti njom uslovljavao ista. Bilo je bitno natovariti drugom dug da bi se bailoutovale promasene kreditne politike sopstvenih banaka i ostalog. To sa liberalnom ekonomijom nikakve veze nema. Dakle program je bio - promasen kako god ideoloski okrenes. Cinjenica da je sporo samoubistvo i dalje bolje od skoka u provaliju Grexita, to je ok i ja da sam Grk glasao bih NAI, ali to nije ovde tema. Te zemlje o kojima pricas to su marginalne i male ekonomije, koja svaka ima neku svoju pricu. Za Letoniju sam vec pisao na ovom topiku, Irsku je malo povukao oporavak najveceg partnera - UK, itd. GR, E, P, ITA su daleko od pravog oporavka, (ITA i P posebno, pored Grcke).

 

Najveca ideologija i ideologija pre svega, a tek onda bilo sta drugo je - austerity. To je moderni finansijski merkanitilizam. Nema nikakvog razloga da liberali staju iza toga. Nikakvog.

 

Mozda nam navedes jedan jedini primer gde politicka elita bilo gde sprovodi teske strukturne reforme a istovremeno nema finansijsko-ekonomskog pritiska da to sprovede.

 

Drugo, ti zaista ozbiljno tvrdis da sa Grcima nije pregovarano o strukturnim reformama tipa smanjenja korupcije i ubiranja poreza i da nije vrsen pritisak - cak i ovim najnovijim pregovorima?

http://www.theguardian.com/business/2015/jun/22/greece-bailout-tax-collection-rates

http://www.ft.com/cms/s/0/ebc46f8e-ecde-11e3-8963-00144feabdc0.html#axzz3ejlLXwD7

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/greece/11381653/Death-threats-forced-me-to-quit-my-job-says-Greeces-top-tax-man.html

 

Pa za 5 godina bejlauta skoro nista nije postignuto a ubiranje poreza se jos pogorsalo dolaskom Sirize bez obzira na retoriku.

http://www.theguardian.com/world/2015/feb/24/greece-collecting-revenue-tax-evasion

Da se Cipras skoncentrisao na taj jedan centralni problem imao bi podrsku EU, imao bi vise para za socijalu a dug na koji se placa mala kamata je mogao da saceka. Umesto toga se krenulo u nacionalisticko cenkanje sa Evrozonom o otpisivanju dugova a da se kuci nista nije uradilo.

Tako se ne dobija politicko poverenje pa nije ni cudo da Sirizi ne veruju.

 

I o kakvim to tacno rezovima i osterijitiju pricamo ako bi Grcka zapravo bila sasvim OK sa pristojnom poreskom administracijom?

I to jos sa 3-4% GDP-a kamate godinama unapred na onoliki dug koji ionako niko ne ocekuje da ce ikad vratiti.

 

Stvari uvek odu po zlu kad Svabo vodi glavnu rec...jer Svabo n'ume. Pocinjem da uvidjam mozda da je jedna od najvecih tragedija 18. i 19. veka ta sto su Prusi ujedinili Nemacku, a ne Austrijanci...

 

Uobicajeni balkanski sovinizam.

Link to comment

Greek Government: ‘No’ Vote Will Restart the Negotiation on Monday

 

by Ioanna Zikakou - 

Jul 2, 2015

 

“The ‘No’ vote in the referendum will restart the negotiation on Monday. Based on the unity of the Greek people and the rejection of ultimatums, the Greek government will negotiate with better terms,” said government spokesman Gavriil Sakellaridis on Thursday.

 

Sakellaridis noted that “the Greek government has given a difficult battle so that pensions are not reduced,” adding that five years of bailout programs led to pensions cuts of 14 billion euros which, however, were not enough for creditors and the domestic Troika.

“As days go by, more and more people understand the reality. More and more break the fear, close their ears to the unprecedented propaganda, do not succumb to blackmail,” he concluded.

 

- See more at: http://greece.greekreporter.com/2015/07/02/greek-government-no-vote-will-restart-the-negotiation-on-monday/#sthash.qNSuweer.dpuf

 

Pa ovo je logika sa izbora u januaru - "glasajte za našu opciju i mi ćemo izboksovati bolje uslove od kreditora".

 

U kom svetu oni žive, kao da poslednjih 5 meseci nije postojalo.  :mellow:

Link to comment

Mozda nam navedes jedan jedini primer gde politicka elita bilo gde sprovodi teske strukturne reforme a istovremeno nema finansijsko-ekonomskog pritiska da to sprovede.

 

Drugo, ti zaista ozbiljno tvrdis da sa Grcima nije pregovarano o strukturnim reformama tipa smanjenja korupcije i ubiranja poreza i da nije vrsen pritisak - cak i ovim najnovijim pregovorima?

http://www.theguardian.com/business/2015/jun/22/greece-bailout-tax-collection-rates

http://www.ft.com/cms/s/0/ebc46f8e-ecde-11e3-8963-00144feabdc0.html#axzz3ejlLXwD7

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/greece/11381653/Death-threats-forced-me-to-quit-my-job-says-Greeces-top-tax-man.html

 

Pa za 5 godina bejlauta skoro nista nije postignuto a ubiranje poreza se jos pogorsalo dolaskom Sirize bez obzira na retoriku.

http://www.theguardian.com/world/2015/feb/24/greece-collecting-revenue-tax-evasion

Da se Cipras skoncentrisao na taj jedan centralni problem imao bi podrsku EU, imao bi vise para za socijalu a dug na koji se placa mala kamata je mogao da saceka. Umesto toga se krenulo u nacionalisticko cenkanje sa Evrozonom o otpisivanju dugova a da se kuci nista nije uradilo.

Tako se ne dobija politicko poverenje pa nije ni cudo da Sirizi ne veruju.

 

I o kakvim to tacno rezovima i osterijitiju pricamo ako bi Grcka zapravo bila sasvim OK sa pristojnom poreskom administracijom?

I to jos sa 3-4% GDP-a kamate godinama unapred na onoliki dug koji ionako niko ne ocekuje da ce ikad vratiti.

 

 

Uobicajeni balkanski sovinizam.

 

Andurile, pričali smo o svemu tome. Prvo ne bi im niko dao pare za njihovu socijalu, šta god ponudili, a JESU ponudili itekakve strukturne reforme. Ali nije to pitanje, možda ni ne treba da im daju pare za njihovu socijalu kao ni za onakve penzije, jer jeste besmisleno odlaziti u penziju sa 55 godina.

 

Ja sam odavno predložio ono što sam gore napisao - pare za reforme tj procenu izvršenja istih putem monitoringa. Ti si rekao - to je politički nemoguće. Ja se ne slažem i to je to. 

Edited by MancMellow
Link to comment

 

Pa ovo je logika sa izbora u januaru - "glasajte za našu opciju i mi ćemo izboksovati bolje uslove od kreditora".

 

U kom svetu oni žive, kao da poslednjih 5 meseci nije postojalo.  :mellow:

 

Apsolutno. Potpuno pogresna kampanja za OXI.

 

U medjuvremenu ECB stiti evrozonu pretvarajuci, kao i ostali, centralnu banku u komercijalnu banku.

 

 

 

The European Central Bank has just announced that it is expanding its QE bond-buying programme, to include corporate bonds issuers.

 

Kakvo ce to veselje biti jednog dana.

 

 

Sto se Grcke tice, mora se priznati da jesu demokrate. Nijedna revolucionarna Vlada ne bi usla u referendum a da prethodno nije nacionalizovala medije, ovako su se na Ciprasu svi izredjali pa kako citam, nije jasno ko je tu vlast.

Link to comment

+ ovo

 

 

GPO, the polling company which carried it out, has released a statement which says the survey was released without its permission, and is only a fragment of its research.

GPO says that it takes “no responsibility” for the polls, and will use all legal means at its disposal to protect its interests.

GPO adds that it is important that polling results should always be conducted in a “responsible and comprehensive manner”, including during this “critical decision of Greek people”.

Link to comment
×
×
  • Create New...