Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Drugo, Crook ironiše da je ECB zapravo politički aktivna (sa Briselom protiv Atine) a zaboravlja da je cap na 89 milijardi evra (i koji je trenutno na snazi i sprečava veće ELA pozajmice) zapravo ekonomska i daleko ranije ugovorena mera. Zar ne bi ECB bila takođe "politična" kada bi udovoljila Atini i povećala ELA preko dogovorenog, imajuči na umu da nestabilnost grčkih banaka nije isto što i nestabilnost EZ?

 

mislim da je vise mislio za slucaj potpunog prestanka. To bi zaista bio politicki cin, osim ako ostalih 18 zemalja ne donese precedentalnu politicku odluku da prosto izbaci grcku

Link to comment

Ja se ne bih iznenadio da bude nešto tipa 65:35 za neku od opcija, realno ko zna kakva je pouzdanost ovih anketa, a ionako se svaki dan dešavaju neki obrti i neočekivane vesti, verujem da je narod poprilično sluđen :(

 

ne verujem u toliku razliku. videcemo druge ankete ali ako sve budu tesne male su sanse da promase za preko 10 posto. UK je drugo bila, to je vecinski sistem, takticko glasanje, itd. 

Link to comment

otkazali mi neki poslovni partneri grci dolazak, malo sam duže razgovarao, realno mislim da se plaše obe opcije

 

mislim da će ovo biti čudan referendum, bez makar prividno jasne situacije za šta se glasa

Link to comment

otkazali mi neki poslovni partneri grci dolazak, malo sam duže razgovarao, realno mislim da se plaše obe opcije

 

mislim da će ovo biti čudan referendum, bez makar prividno jasne situacije za šta se glasa

 

Razumljivo.

 

Onako, potpuno liseno svakog navijanja, ideologija i bilo cega slicnog, mislim da je od svih opcija najopasnija za zemlju veoma tanka pobeda OXI opcije. To moze na jako rdjavu stranu da izadje...

Edited by MancMellow
Link to comment
...

I sad, pošto je više-manje naučno dokazano da ovakve mere samo kontrahuju grčku ekonomiju, jasno je da se njima šanse da se dug ikada vrati samo smanjuju. I onda, logično pitanje - zašto jebeno uništavate jednu zemlju? Razlozi su, naravno, čisto politički, pa tako dolazimo do zaključka da su sve te vizije o "ever-closer union" i solidarnosti, etc, samo mrtvo slovo na papiru. I to ne vide samo Grci, nego i ogroman broj ljudi izvan Grčke i time se, objektivno, ugrožava sam evropski projekat. Neko će zbog toga glasati za Podemos, ali neko za Le Pen, a neko i za Brexit. 

 

Tako izgleda slepačka politika na najvišem nivou.

 

Izvini, ali naucno nije dokazano apsolutno nista - posebno ne na makroekonomskom nivou gde se vodi uglavnom ideoloska a ne naucna debata.

 

Tzv. priznati naucnici su uglavnom svi redom pogresili sto se tice svojih predskazanja u poslednjih 15 godina a ja verujem vise ekonomskoj realnosti nego njima.

 

Tamo gde su sprovedene strukturne reforme na vreme i gde su istovremeno smanjeni deficiti, rast je konstantan, bez finansijskih balona a budzeti ponovo rastu.

 

Tamo gde je samo rezano a bez strukturnih reformi imamo ili depresiju ili stagnaciju uz dalje povecanje dugova. Tim zemljama jos vise para nece pomoci da ozdrave i konacno se suoce sa realnoscu.

 

Nema tih zaradjenih para koje mogu da pokriju nezaradnjenu potrosnju, obecanja politicara, klijentelizam i korupciju.

Edited by Anduril
Link to comment

Evrogrupa gotova, odgovor Ciprasu: čujemo se posle referenduma

 

pa naravno sada kada su sigurni da ce "da" pobediti, uz masovnu kampanju zastrasivanja verovatno "da" ce pobediti (a nadam se da ce biti suprotno). i dalje sam ubedjen da zelenasi blefiraju samo sto na drugu stranu (na njihovu srecu) imaju najgoreg pokerasa ikada - tsiprasa. ono sto je najgore je da ce na kraju siriza ispasti najveci krivac a ne kriminalci koji su se zaduzivali i zelenasi koji su dozvolili to

Link to comment

Izvini, ali naucno nije dokazano apsolutno nista - posebno ne na makroekonomskom nivou gde se vodi uglavnom ideoloska a ne naucna debata.

 

Tzv. priznati naucnici su uglavnom svi redom pogresili sto se tice svojih predskazanja u poslednjih 15 godina a ja verujem vise ekonomskoj realnosti nego njima.

 

Tamo gde su sprovedene strukturne reforme na vreme i gde su istovremeno smanjeni deficiti, rast je konstantan, bez finansijskih balona a budzeti ponovo rastu.

 

Tamo gde je samo rezano a bez strukturnih reformi imamo ili depresiju ili stagnaciju uz dalje povecanje dugova. Tim zemljama jos vise para nece pomoci da ozdrave i konacno se suoce sa realnoscu.

 

Nema tih zaradjenih para koje mogu da pokriju nezaradnjenu potrosnju, obecanja politicara, klijentelizam i korupciju.

 

Jeste. Empirijski je dokazano da ovaj put ne funkcionise. Mozda i nadjes (mozda) nekog ideoloski "neopterecenog" svetski poznatog makroekonomistu koji kaze da ce ovo da fercera, ali paralelnu stvarnost u kojoj je ovaj program bio uspeh mislim da neces. 

 

Prica o strukturi ne menja nista, zapravo upravo ide mojoj tezi u prilog - na strukturu niko nije obracao paznju niti njom uslovljavao ista. Bilo je bitno natovariti drugom dug da bi se bailoutovale promasene kreditne politike sopstvenih banaka i ostalog. To sa liberalnom ekonomijom nikakve veze nema. Dakle program je bio - promasen kako god ideoloski okrenes. Cinjenica da je sporo samoubistvo i dalje bolje od skoka u provaliju Grexita, to je ok i ja da sam Grk glasao bih NAI, ali to nije ovde tema. Te zemlje o kojima pricas to su marginalne i male ekonomije, koja svaka ima neku svoju pricu. Za Letoniju sam vec pisao na ovom topiku, Irsku je malo povukao oporavak najveceg partnera - UK, itd. GR, E, P, ITA su daleko od pravog oporavka, (ITA i P posebno, pored Grcke).

 

Najveca ideologija i ideologija pre svega, a tek onda bilo sta drugo je - austerity. To je moderni finansijski merkanitilizam. Nema nikakvog razloga da liberali staju iza toga. Nikakvog.

Link to comment

Daleko je to od dokazanog. Imas primere gde je recept odradio posao plus ovde je Grcka imala procenu od 2.5% rasta za ovu godinu. I da u pravu si kada kazes da su i ostale zemlje daleko od toga da su oporavljene, ali se vide pozitivni pomaci. Zapravo ovo je recept koji uz pravilnu primeru istorijski daje rezultate.

Link to comment

Daleko je to od dokazanog. Imas primere gde je recept odradio posao plus ovde je Grcka imala procenu od 2.5% rasta za ovu godinu. I da u pravu si kada kazes da su i ostale zemlje daleko od toga da su oporavljene, ali se vide pozitivni pomaci. Zapravo ovo je recept koji uz pravilnu primeru istorijski daje rezultate.

 

Pa jedino sto je dokazano je ono sto se desilo. Ja cu vrlo rado revidirati stav za 3-4 godina ako se situacija promeni. 

 

Sta je pravilna primena, to je pitanje. Ja se zalazem za to da se vrsi monitoring strukturnih reformi i da se na osnovu toga oslobadjaju sredstva, a ne na osnovu drasticnih cuts. Cuts su neminovni (hell, i sama 1 "radikalno leva" Syriza ih predlaze), ali se, kao i kad lecis pacijenta, uvek mora obratiti paznja na osobenosti. 

 

U slucaju mediteranskih zemalja - debt restructuring + clever cuts (kako bi se izvrsila bar ogranicena unutrasnja devaluacija kad vec ne moze spoljna) + monitoring + veooooma veliki oprez pri povecavanju poreza to bi, skromno mislim, mozda dalo rezultat. 

Edited by MancMellow
Link to comment
Cinjenica da je sporo samoubistvo i dalje bolje od skoka u provaliju Grexita, to je ok i ja da sam Grk glasao bih NAI, ali to nije ovde tema.

 

Zar ne bi bilo bolje reci "skok u nepoznato"? I zasto je to gore od "sporog samoubistva"?

Edited by reginald
Link to comment

So is Tsipras brilliant or crazy? Was calling the referendum (and his subsequent behavior) a masterstroke or just plain psycho?

 

 

“Personally, I think he’s crazy or incompetent,” says a Greek economist who declines to be named. “But brilliance can have many aspects, too: he could be brilliant for the good of his own party, but not of the Greeks. I used to be of the view that he had democratic credentials, but over the past six months of government, I think he’s putting party politics and reputation above good governance and the people.”

+1

Link to comment

Zar ne bi bilo bolje reci "skok u nepoznato"? I zasto je to gore od "sporog samoubistva"?

 

Pazi, na neki kratak ili cak srednji rok (6 - 12 meseci, mozda i do 2 godine) napustanje evrozone jeste svakako skok u provaliju. I taj period bio bi gori u skoro svakom pogledu od nastavka ,,sporog samoubistva" tokom tog istog vremena. Pitanje je sta bi doslo posle.

Link to comment

Pitanje je sta bi doslo posle.

 

Ovde moram da se složim sa Prosperom iako nisam zastupnik tvrde linije - sva je verovatnoća da bi, ceneći kapacitet Grka na osnovu do sada viđenog da iznesu bolne i teške strukturne reforme, bilo još mnogo gore. Ovo je situacija baš za onu narodnu sedi di si jer i za di si - nisi.

Link to comment

Ovaj, nisam ja zastupnik "tvrde linije", kao da ne bih smatrao pozitivnim korakom neko šišanje dugove ili slične teme. 
 
Moja poenta je da je teret "dokazivanja" prosto na Atini, ko god da je na vlasti, da grčki političari moraju da odrade najbitnije stvari (npr. sređivanje naplate poreza, to je prosto skandalozno kako stoji u zadnje vreme). To mora, sve ostalo može.
 

Edited by Prospero
Link to comment
×
×
  • Create New...