Jump to content
IGNORED

Nezavisno sudstvo i huligani


Idioteque

Recommended Posts

Za ubistvo dvoje ljudi vožnjom u pijanom stanju 5 godinaNeko ko ima istoriju nasilnog ponašanja u saobraćaju dobije 2,5 godine po ubijenom čoveku, a za šamar onom retardu Iliću direkt dve godine. Pa ne stvarno treba da nestanemo sa lica zemlje i da se zaboravi da smo ikada postojali.
Po meni je ovo mala kazna za ovakvu saobraćajku, bez 8 godina nije smeo da prođe ni u ludilu. No, ponavljam opet, ovo je samo prvostepena presuda, tužilaštvo će se sigurno žaliti na visinu kazne, a odbrana na presudu u celini, pa treba sačekati odluku Apelacionog suda po ovim žalbama. Ako ništa drugo, barem je postupak brzo završen u prvom stepenu (nije prošlo ni 4 meseca od same nesreće).Ja sam imao jedan sličan slučaj na poslu, kada je sin jedne naše direktorke pijan polupao službeni auto i oborio semafor. Sva je sreća da niko nije bio povređen tom prilikom. On je dobio uslov, čini mi se, a mama nam je isplatila 16.000 € na ime naknade za totalno havarisani automobil, smenjena je sa funkcije i nije dobila novi auto. Pored toga, isplatila je i naknadu štete sa srušeni semafor.Što se Velje tiče, političko je suđenje u pitanju, i tu važe neka druga pravila koja nemaju veze sa zakonom. Da je predmet napada bio neko drugi, verovatno ne bi bilo vođeno ništa više od prekršajnog postupka, a možda ni to.
Link to comment
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    65

  • radisa

    47

  • Ted

    45

  • Milogled Bluff

    39

Uskoković. Klasičan primer koji obara shvatanje da svi ljudi trebaju da imaju određena neotuđiva prava, od kojih je najosnovnije pravo na život.
[offtopic]Hajde da malo razbijem sumornost ove teme. Uskoković je živeo u mom kraju, a njegova ćerka Jelena je, pre petnaestak godina, bila među nama sinonim za ekstra ribu, jer je bila ubedljivo najzgodnija i najmontiranija od svih riba koje smo poznavali. Doduše, kada sada razmišljam jasno mi je da je najviše ličila na klasičnu sponzorušu, ali kada imaš 16 godina onda ti je tako nešto ekstra. Svi smo se ložili na nju, a ključni dokaz nečije hrabrosti je bio taj da joj neko priđe i da je, kao, muva. Naravno, ona se na nas nije ni osvrtala, već se motala sa starijim tipovima u džipovima sa zatamnjenim staklima. O tome šta joj radi tata, i odakle joj pare da 1993. godine nosi skupu odeću, parfeme i nakit naravno da nismo razmišljali.[/offtorpic]
Link to comment

Ajatola(h?), i Tede, hvala vam za sva ta pojasnjenja i primere.Samo da li je vama jasno da to samo dalje ucvrscuje tradicionalno "poverenje" u domace pravosudje.Ufff, to je samo prvostepena presuda, sacekajmo drugi stepen i zalbe....Znas, toliko pominjani grozni i nedemokratski pritisak na taj nas ideal nezavisnog pravosudja i dalje deluje vise nego primamljivo.

Link to comment
Po meni je ovo mala kazna za ovakvu saobraćajku, bez 8 godina nije smeo da prođe ni u ludilu. No, ponavljam opet, ovo je samo prvostepena presuda, tužilaštvo će se sigurno žaliti na visinu kazne, a odbrana na presudu u celini, pa treba sačekati odluku Apelacionog suda po ovim žalbama. Ako ništa drugo, barem je postupak brzo završen u prvom stepenu (nije prošlo ni 4 meseca od same nesreće).Ja sam imao jedan sličan slučaj na poslu, kada je sin jedne naše direktorke pijan polupao službeni auto i oborio semafor. Sva je sreća da niko nije bio povređen tom prilikom. On je dobio uslov, čini mi se, a mama nam je isplatila 16.000 € na ime naknade za totalno havarisani automobil, smenjena je sa funkcije i nije dobila novi auto. Pored toga, isplatila je i naknadu štete sa srušeni semafor.Što se Velje tiče, političko je suđenje u pitanju, i tu važe neka druga pravila koja nemaju veze sa zakonom. Da je predmet napada bio neko drugi, verovatno ne bi bilo vođeno ništa više od prekršajnog postupka, a možda ni to.
Da pa ono gore i jesam napisao što je očigledno da ovde nikakva pravda niti pravo ne postoje. Ali da je meni ubio nekoga vozeći pijan i dobio 5 godina, našao bih ga i ubio bi ga bez ikakvog razmišljanja. Ne znam kako se tretira u pravu takvo ubistvo i ne znam da li postoji mogućnost da se ono izjednači sa ubistvom sa peredumišljajem ali je ovo po meni blaga i preblaga kazna.
Link to comment
Da pa ono gore i jesam napisao što je očigledno da ovde nikakva pravda niti pravo ne postoje. Ali da je meni ubio nekoga vozeći pijan i dobio 5 godina, našao bih ga i ubio bi ga bez ikakvog razmišljanja. Ne znam kako se tretira u pravu takvo ubistvo i ne znam da li postoji mogućnost da se ono izjednači sa ubistvom sa peredumišljajem ali je ovo po meni blaga i preblaga kazna.
Kuš sa tim brdskim mentalitetom i krvnom osvetom. Strašno je kakve se "vrednosti" ovde promovišu, umesto da se teži civilizovanom svetu i liberalnim shvatanjima. Srbija je zemlja zakona i ne sme se dozvoliti da ovakve nazadne fantazije potpiruju nemir i narušavaju put ka evropskim vrednostima.
Link to comment
Da pa ono gore i jesam napisao što je očigledno da ovde nikakva pravda niti pravo ne postoje. Ali da je meni ubio nekoga vozeći pijan i dobio 5 godina, našao bih ga i ubio bi ga bez ikakvog razmišljanja. Ne znam kako se tretira u pravu takvo ubistvo i ne znam da li postoji mogućnost da se ono izjednači sa ubistvom sa peredumišljajem ali je ovo po meni blaga i preblaga kazna.
Bio bi osudjen za tesko ubistvo (iz bezobzirne osvete).A ovo nikako ne moze biti umisljajno ubistvo, jer smrtna posledica nije obuhvacena vinoscu, tacnije umisljajem ucinioca, vec predstavlja samo kvalifikujucu okolnost za postojanje teskog dela protiv bezbednosti javnog saobracaja. Naravno, 5 godina je sramna presuda, tu nema spora.
Link to comment
Ali da je meni ubio nekoga vozeći pijan i dobio 5 godina, našao bih ga i ubio bi ga bez ikakvog razmišljanja.
Meni je ovo uvek bilo zanimljivo razmišljanje. Znači, da je dobio zakonski maksimalnih 12 godina, ne bi bilo potrebe da ga nađeš i ubiješ? 7 godina u odmeravanju presude je ono što čini razliku između odluke da nekog ubiješ ili ostaviš u životu?Ili bi ga i sa 12 godina našao i ubio jer zakon ne predviđa dovoljnu kaznu?Na kraju krajeva, nije on sam sebi odmerio kaznu nego je to sud uradio? Zašto ubiti optuženog a ne, recimo, članove sudskog veća? Ili advokate odbrane koji su tražili oslobađajuću presudu?Nemoj pogrešno da me shvatiš, ne prozivam tebe lično. Samo, toliko često čujem od ljudi (i to veoma pametnih ljudi koji nisu bilo kakve siledžije po prirodi) kako bi bili spremni da iz ovog ili onog razloga nekoga odrobijaju bez razmišljanja. Znam da se takve izjave obično daju emotivno i da u stvarnosti ne bi tako bilo, ali sam taj koncept samostalnog presuđivanja nekom, nije prijatan čak ni kada je verbalan. Jer implicira pećinsko-plemenske odnose u društvu. Verovatno sa dobrim razlogom, naravno.Filipe, ja nisam čuo za bilo koga ko je naredio/sproveo masovne egzekucije i ostao normalan. Štaviše, takvi likovi od početka nisu bili normalni. A svi redom su se kleli da ubijaju samo loše primerke i to zarad pravde i boljeg sutra. Veruj mi da ti ničija krv na rukuama nije potrebna u životu.
Link to comment

Nisam siguran da bi i 12 godina zadovoljilo moje poimanje pravde u slučaju kada neko oduzme život nekome ko mi je drag. Opet tu bi postojala ta okolnost i saznanje da se bar radi o maksimalnoj kazni.Naravno ta situiacija je toliko dramatična da se ne može zamisliti i potpuno je iskustvena, ali sad klad razmišljam o tome mislim da bi bio u toj meri van svog standardnog načina funkcionisanja da bi mi to bilo jedino rešenje. Mislim, zamišljam da neka pijana budala zgazi tvog brata/sestru, muža/ženu ili dete i da ovako nekom sramnom presudom završi na ulici kroz 5 godina. Znaš ta tvog člana porodice nema niti će ga ikada više biti, a on ima recimo 28 godina i ceo život pred sobom. Šta ako srećeš takvu osobu u gradu, u restoranima...Ti si svestan da je to nepravda, ali imaš neku kočnicu u glavi koja te sprečava da pravdu uzmeš u svoje ruke. Ljudi koji izgube veru u sistem uzimaju pravdu u svoje ruke. Pri tome ja ni to ne opravdavam nego samo navodim kako stvari stoje.Pri tome u svemu tome ne pričamo o nesrećnom slučaju, ne pričamo o spletu okolnosti, već o vožnji u alkoholisanom stanju, bahatom ponašanju... To je sve ono što takve slučajeve čini "posebnim". Za mene bi potpuno opravdano bilo da se ubistvo u ovakvim slučajevima tretira kao ubistvo s predumišljajem jer onaj ko seda za volan zna da je alkoholisan i kakve posledice to može proizvesti. E sad ja sam pravnički laik i moguće da to što pričam sa stanovišta pravne nauke nema mnogo smisla, ali ja pre pričam o pravdi nego o pravu.

Edited by Eraserhead
Link to comment
Pri tome u svemu tome ne pričamo o nesrećnom slučaju, ne pričamo o spletu okolnosti, već o vožnji u alkoholisanom stanju, bahatom ponašanju... To je sve ono što takve slučajeve čini "posebnim". Za mene bi potpuno opravdano bilo da se ubistvo u ovakvim slučajevima tretira kao ubistvo s predumišljajem jer onaj ko seda za volan zna da je alkoholisan i kakve posledice to može proizvesti. E sad ja sam pravnički laik i moguće da to što pričam sa stanovišta pravne nauke nema mnogo smisla, ali ja pre pričam o pravdi nego o pravu.
To su tzv. actiones liberae in causa, odnosno slucajevi kada ucinilac izvrsi delo u stanju neuracunljivosti u koje se svojom voljom doveo. Za utvrdjivanje krivicne odgovornosti u takvim situacijama uzima se kao merodavan trenutak koji je prethodio dovodjenju u stanje neuracunljivosti. Da bi se u konkretnom slucaju moglo govoriti o umisljajnom ubistvu, a ne teskom delu protiv bezbednosti javnog saobracaja, potrebno je dokazati da je ucinilac barem pristao na smrtnu posledicu u trenutku kada je pocinjao da se opija. Ne kada je seo za volan, jer je tada vec bio neuracunljiv. A to je naravno nemoguce.
Link to comment
Nisam siguran da bi i 12 godina zadovoljilo moje poimanje pravde u slučaju kada neko oduzme život nekome ko mi je drag. Opet tu bi postojala ta okolnost i saznanje da se bar radi o maksimalnoj kazni.Naravno ta situiacija je toliko dramatična da se ne može zamisliti i potpuno je iskustvena, ali sad klad razmišljam o tome mislim da bi bio u toj meri van svog standardnog načina funkcionisanja da bi mi to bilo jedino rešenje. Mislim, zamišljam da neka pijana budala zgazi tvog brata/sestru, muža/ženu ili dete i da ovako nekom sramnom presudom završi na ulici kroz 5 godina. Znaš ta tvog člana porodice nema niti će ga ikada više biti, a on ima recimo 28 godina i ceo život pred sobom. Šta ako srećeš takvu osobu u gradu, u restoranima...Ti si svestan da je to nepravda, ali imaš neku kočnicu u glavi koja te sprečava da pravdu uzmeš u svoje ruke. Ljudi koji izgube veru u sistem uzimaju pravdu u svoje ruke. Pri tome ja ni to ne opravdavam nego samo navodim kako stvari stoje.Pri tome u svemu tome ne pričamo o nesrećnom slučaju, ne pričamo o spletu okolnosti, već o vožnji u alkoholisanom stanju, bahatom ponašanju... To je sve ono što takve slučajeve čini "posebnim". Za mene bi potpuno opravdano bilo da se ubistvo u ovakvim slučajevima tretira kao ubistvo s predumišljajem jer onaj ko seda za volan zna da je alkoholisan i kakve posledice to može proizvesti. E sad ja sam pravnički laik i moguće da to što pričam sa stanovišta pravne nauke nema mnogo smisla, ali ja pre pričam o pravdi nego o pravu.
Uh, ala zamišljamo. Zašto bismo to zadržavali na alkoholisanoj vožnji? Zašto to da ne proširimo na trgovinu drogom? Zamisli, neko ti unesreći i upropasti decu, a dobije 3 godine, ceo život pred njim nakon toga, i to još nastavlja da se bavi time. Ili još bolje, zamislimo bande koje upadaju ljudima u stanove. Zamisli koliko je bahatosti, brutalnosti i bezobzirnosti potrebno za tako nešto - upasti na posed za koji je neko radio/grcao decenijama, zlostavljati ih, uzeti im svu imovinu, stečeni novac, mučiti ljude, zabadati im noževe po telu, silovati ženu pred mužem i detetom iz čiste obesti, silovati ćerku pred ocem i silovanom majkom kao kusur. I to se sve ne radi pod alkoholisanim stanjem, već u vrlo svesnom stanju, u kome takvi organizmi žele da budu što češće. Zamisli da se nekome tako nešto desi.Sada nastavimo sa zamišljanjem. Zamisli da uopšte toga ne mora da bude. Zamisli da se svi takvi unapred uklone od strane državnih organa i ovlašćenih institucija. Zamisli da takvim brutalnim zverima stanemo na put. Zašto bismo uopšte čekali, kada znamo čime se bave? Zašto odmah ne napravimo spiskove zveri za organizovani odstrel? Zašto ih trećinu ne pobiti, trećinu sterilisati, a trećinu poslati u kampove za prevaspitavanje?S'poštovanjemAdolf & Benito
Link to comment

Lepo, samo sto sada ponovo postoji pravo na zalbu. Ovo je opet prvi stepen, nakon sto je Vrhovni sud ukinuo prvobitnu prvostepenu presudu.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...