Jump to content
IGNORED

Ljudske posade u međuplanetarnim misijama - za i protiv


Jolly Roger

Recommended Posts

A sad i ti. Robotske misije i ljudske posade su dva razlicita sveta. Potonji je problematican, evo jos jedan satl i gotovo. Pa ce da vide sta dalje i kada.Dok za prvi treba vise para, no i dalje radi, otprilike istom parom ko i u poslednjih 20-30 godina. Sad, sto je to ultrasporo... I pre cu da odem u penziju nego da docekam sledecu kvalitetnu misiji u mojoj oblasti... No daleko da je mrtav.
Ma jok, to je sve gotovo. Nista ja novo ne kazem, americki svemirski program je zavrsen.Vizija da ce space shuttle vozikati ljude u svemir je propala. Gde i zasto da ih vozi? Sto ga ne nastave ako nije?2009. (40 godina od Apolo 11) je bila diskusija na The Economist o buducnosti svemirskih programa. Tamo su upuceni rekli da Amerika (tada, pre 2 godine) nema ni volje ni resursa da ponovo posalje coveka na Mesec. Oni koji su znali su u svojim 80-im ili vise nisu ni zivi.Ironija je da danas svaki licni, obican, mobilni telefon ima vecu procesorsku snagu nego cela NASA 1969-te.
Link to comment
  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigvlada

    60

  • Jolly Roger

    25

  • Indy

    14

  • Roger Sanchez

    14

Constellation Program (abbreviated CxP) was a human spaceflight program within NASA, the space agency of the United States. The stated goals of the program were to gain significant experience in operating away from Earth's environment, develop technologies needed for opening the space frontier, and conduct fundamental science.[1] Constellation was developed through the Exploration Systems Architecture Study, which determined how NASA would pursue the goals laid out in the Vision for Space Exploration and the NASA Authorization Act of 2005, to send astronauts first to the International Space Station, then to the Moon, and afterward to Mars and other destinations beyond.[2] On February 1, 2010, President Barack Obama announced a proposal to cancel the program, effective with the U.S. 2011 fiscal year budget,[3][4][5][6] but later announced changes to the proposal in a major space policy speech at Kennedy Space Center on April 15, 2010. Obama signed the NASA Authorization Act of 2010 on October 11 which brought the program to an end,[7] although the program is not statutorily cancellable in full by NASA until Congress acts to overturn the original mandate
<_<za ovo nemaju para ali zato bez problema troše po nekoliko milijardi dnevno na vojsku :yucky: Edited by gone fishing
Link to comment
al me ubi u pojam s tim "debeo" :D
Ma to je kao zdravica, u moje vreme nije bila nenormalna. Malo me jezik napusta, yebi ga. mozda koristim arhaicne izraze ali su dobronamerni.
Ti znaš da sam ja antiprotivan, pa moram da ti kontriram: tvrdnja u zadnjoj rečenici je bzveze jer da je tačna japanci bi odavno odleteli na Mars, pa nisu, a ameri koji ni blizu nemaju ovo bili na Mesecu. I da dodam: bili, i sumnjam da će opet ikad.
To su Ameri uradili, da sprece Japan da ikada vise razvije nesto sto moze da ih (Amere) ugrozi. Pobednici i gubitnici u ratu, razumljivo.Nije ovo o Japanu nego o tome ko ce sledeci da preuzme neku svemirsku inicijativu.Verovatno Kina. Poslati coveka na Mesec, Amerika po svoj prilici ne moze danas. Kini, da to uradi, bio bi veliki izazov da sve postavi u red i bude uspesna u tome. Mnoge stvari u drzavi zavise od toga, verujem da ce pokusati. To je na skali mnogo vecoj nego organizovati Olimpijadu.To ide dole do 60-ih "jeftina japanska roba" pa do pojma kvaliteta. To Kina hoce, da se resi te stigme.
Link to comment
Ma to je kao zdravica, u moje vreme nije bila nenormalna. Malo me jezik napusta, yebi ga. mozda koristim arhaicne izraze ali su dobronamerni.
ma šalim se, shvatio sam. ništa te ne napušta. nego sam ja pustio stomače, pa se nešto kao trudim da popravim taj problem... ;)
To su Ameri uradili, da sprece Japan da ikada vise razvije nesto sto moze da ih (Amere) ugrozi. Pobednici i gubitnici u ratu, razumljivo.Nije ovo o Japanu nego o tome ko ce sledeci da preuzme neku svemirsku inicijativu.Verovatno Kina. Poslati coveka na Mesec, Amerika po svoj prilici ne moze danas. Kini, da to uradi, bio bi veliki izazov da sve postavi u red i bude uspesna u tome. Mnoge stvari u drzavi zavise od toga, verujem da ce pokusati. To je na skali mnogo vecoj nego organizovati Olimpijadu.To ide dole do 60-ih "jeftina japanska roba" pa do pojma kvaliteta. To Kina hoce, da se resi te stigme.
Slažem se za Kinu kao potencijalnog kandidata. (Nema šta da se slažem za Japan, to je se podrazumeva da znamo svi) Ali tu se slaganje prekida. Kinezi imaju želju i u dobar im je trend. Ali bojim se da neće potrajati da urade sve šta sanjaju.Nema na svetu dovoljno resursa da obezbedi njihov rast još mnogo godina. Bojim se da nema ni za sledećih 5, a kamoli duže. Generalno govoreći ko god bi trebao da ostvari snove o ljudskoj misiji na Mars to treba i da finansira od viška para. Višak u odnosu svakodnevne potrebe odredjene države. I kao što vidimo Ameri, kao najbogatiji "kandidat", imaju preča posla u finansiranju ratova nego u lomatanju po svemiru. Da ne govorim i trenutnim i budućim njihovim finansijskim problemima, za koje de fakto jednostanvo ne postoji rešenje.
Link to comment
...Generalno govoreći ko god bi trebao da ostvari snove o ljudskoj misiji na Mars to treba i da finansira od viška para. Višak u odnosu svakodnevne potrebe odredjene države. I kao što vidimo Ameri, kao najbogatiji "kandidat", imaju preča posla u finansiranju ratova nego u lomatanju po svemiru. Da ne govorim i trenutnim i budućim njihovim finansijskim problemima, za koje de fakto jednostanvo ne postoji rešenje.
Tu je i razlika.Da nije bilo hladnog rata, niko nigde ne bi otisao (u svemir).Amerika, da pokaze kako je slobodna zemlja gde sve moze, je finansirala drzavno, radeci svemirski program bas kao i Sovjetska Rusija koju je mislila da ce zayebati slobodom. Na isti, drzavni, dekretni, sovjetski nacin.Toga vise nema. Bice 3 godine od danas da ce Kina imati svoje putnicke avione.Jedna je stvar danas kada se Kina smatra "low quality garmets and toys" pa do toga da je poslala coveka na Mesec. Onda ce se verovati njihovim proizvodima.To Kina i hoce, pa neka i kosta.
Link to comment
Tu je i razlika.Da nije bilo hladnog rata, niko nigde ne bi otisao (u svemir).Amerika, da pokaze kako je slobodna zemlja gde sve moze, je finansirala drzavno, radeci svemirski program bas kao i Sovjetska Rusija koju je mislila da ce zayebati slobodom. Na isti, drzavni, dekretni, sovjetski nacin.Toga vise nema. Bice 3 godine od danas da ce Kina imati svoje putnicke avione.Jedna je stvar danas kada se Kina smatra "low quality garmets and toys" pa do toga da je poslala coveka na Mesec. Onda ce se verovati njihovim proizvodima.To Kina i hoce, pa neka i kosta.
To, ok. To se može desiti. I motiv je logičan - ali prozaičan - čisti marketing.Ali pogledaj naslov ove teme: malo trolujemo, ali u tom trolovanju se, zapravo, i držimo teme: Možda Kinezi i odu na Mesec, ali ni taj put ni onaj Američki nemaju baš nikakve veze sa medjuplanetarnim misijama. Ne zato što se radi o satelitu, nego zato što, prosto, više od toga nije moguće - nema para, nema resursa, nema želje, nema volje...Ali čini mi se da se tu već slažemo? Edited by dekss
Link to comment

Pa kad je sve to isključivo "za slavu"... da tu nađe neko računicu, našla bi se i želja i volja. Da ono što ulažu u vojsku najvećim delom ulože u misiju na Mars možda - možda - bi tamo poslali neku posadu i šta dalje? Verovatno da bi od leta na Mars imali praktične koristi koliko i od leta na Mesec pre 40 godina.U krajnjoj liniji možda i nije toliko loše ulagati manje sume u manje projekte, koji možda i donesu neki neočekivani proboj i koji su manje rizični, nego staviti "sva jaja u jednu korpu" s ljudskom misijom na Mars. :)

Link to comment
Nije ovo o Japanu nego o tome ko ce sledeci da preuzme neku svemirsku inicijativu.Verovatno Kina. Poslati coveka na Mesec, Amerika po svoj prilici ne moze danas. Kini, da to uradi, bio bi veliki izazov da sve postavi u red i bude uspesna u tome. Mnoge stvari u drzavi zavise od toga, verujem da ce pokusati. To je na skali mnogo vecoj nego organizovati Olimpijadu.To ide dole do 60-ih "jeftina japanska roba" pa do pojma kvaliteta. To Kina hoce, da se resi te stigme.
ali sve dok kopiraju imace tu stigmu. ako samo odu na mesec, to je kao kad bi napravili sami automobil iz '60-ih. nije uopste poenta uraditi nesto sto je vec neko uradio, ne razumem zasto Istocnjaci ne mogu nikako to da shvate. sve dok samo kopiras bices najobicniji plagijator, i posle im je Amerika kriva zato. ako hoce da budu lideri moraju da urade nesto sto nikad niko nije. ljudi prate lidere a ne plagijatore, kao sto se svi ugledaju na profesore a niko na radnike u fotokopirnicama koji kopiraju njihove knjige. ja znam i zasto Istok nece da preuzme primat od Zapada u nauci u dogledno vreme, to je zbog diktatorskog i planskog upravljanja drzavom, koji ne dozvoljava pojedincima da se istaknu, jer istaknuti pojedinac podriva autoritet vodje i samim tim mora biti eliminisan. prica ide da su ruske vlasti namestile Gagarinu da pogine jer je bio previse popularan u Rusiji. i tako su Rusi (i Srbi) oduvek podjebavali svoje naucnike, drzali ih u bedi i pravili ludima dok su im Amerikanci pruzali utociste i davali resurse i pare da dalje istrazuju. taj jednostavan princip je Ameriku doveo dotle gde je sad, a Kinu i Rusiju jebe pa rastura vec vekovima. kad (i ako) Istocnjaci shvate da na najpametniji uopste nisu na vlasti i da su pametni ljudi njihovo najvece (i jedino) bogatstvo samo tako mogu skinuti stigmu. ali ja ne vidim cak ni da se trude, oni i dalje cekaju propast i vide u tome priliku da se zrtvuju za svoju naciju/drzavu/ideologiju/whatevah i zato su i dalje u zapecku. prave samo dobre kopije, ali kada se izmisle dobri 3D stampaci i roboti i potreba za ljudskim fizickim radom se ukine - vratice se ponovo u srednji vek gde im je mentalno i mesto.
Link to comment
Ne zato što se radi o satelitu, nego zato što, prosto, više od toga nije moguće - nema para, nema resursa, nema želje, nema volje...Ali čini mi se da se tu već slažemo?
ali mnogo ljudi radi na istrazivanju svemira i sve vise i vise se ulaze. u Rusiji, Kini, EU, CERN-u, Japanu i Iranu a nove sile kako budu stasavale trebace im sve vise resursa i hteli ne hteli morace da prave ili bolje i jace oruzje pa da otimaju (sto radi Amerika) ili da dobavljaju iz svemira.resursi ce sve vise da nestaju jer ih trosimo i imamo 2 izbora, jedan je da nekako dohvatimo nove a drugi je da se samounistimo. ili da cekamo par miliona godina da se nafta opet napravi, da je potrosimo i sve tako :)oni koji nekako dohvate nove resurse bice svetski lideri oni koji budu odustali bice zauvek samo pratioci. tako je oduvek bilo i bice.
U krajnjoj liniji možda i nije toliko loše ulagati manje sume u manje projekte, koji možda i donesu neki neočekivani proboj i koji su manje rizični, nego staviti "sva jaja u jednu korpu" s ljudskom misijom na Mars. :)
severni prolaz izmedju Evrope i S. Amerike je godinama pokusavala da prodje Engleska imperija i slala je vojne ogromne brodove sa ogromnim zalihama hrane koji su svi ostajali zaglavljeni u ledu i kada bi pojeli svoje zalihe vracali su se u luke. onda je Amundsen sa svojih 10ak ljudi seo u laki i jeftini brod, poveo par eskima i pse za vucu i kada bi se zaglavili u snegu oni su isli u lov i istrazivanje do proleca kad bi nastavljali plovidbu. prosli su severni prolaz, otkrili severni pol zemljinog magnetnog polja i vratili se kuci par kilograma deblji nego sto su posli :Ddakle, uopste ti ne trebaju velike pare, pare su samo izgovor da se nista ne preduzima. treba ti par inteligentnih i sposobnig entuzijasta i nekoliko ljudi koji su spremni da investiraju i to je to. zasto bi to radili? da prosire ljudsko znanje i otkriju nesto novo. to nas uostalom i razlikuje od zivotinja to sto stalno ucimo i napredujemo. mislim rade to i zivotinje - samo mnogo sporije od nas.resenje koje ja vidim je stvaranje neke medjunarodne svemirske agencije koja ce redovno izvestavati o svojim rezultatima i o problemima na koje nailazi u toku rada u cijem resavanju bi ucestvovali svi univerziteti i instituti na svetu. posebno danas u vremenu interneta to nije toliko tesko da se ostvari. Edited by Nevertheless
Link to comment
Стварно, колико је далеко тај Антарес, и како тамо стојите са комшијометријом?
Pa moja oblast je na 5000 svetlosnih sekundi.Komsijometrija? Pa nisam siguran na sta mislis. No sigurno je da pocinju da me iritiraju marsovci i njihove skupe misije. Edited by Antares
Link to comment
Vizija da ce space shuttle vozikati ljude u svemir je propala. Gde i zasto da ih vozi? Sto ga ne nastave ako nije?
Ihhh bre. Pa namena satla su orbite oko zemlje, nikako put do meseca ili marsa.Ako se hoce na dalji put potrebna je druga letelica. A kako se nema para i za satl i za nove letelice satl se salje u penziju.Plus su satlovi tehnoloski zastareli. Npr. koliko znam i dalje je u njima 386 procesor (otporan na radijaciju).Tako da je penzionisanje satla logican korak. E sad buduca zamena je na veoma dugackom stapu...
Link to comment
Ihhh bre. Pa namena satla su orbite oko zemlje, nikako put do meseca ili marsa.Ako se hoce na dalji put potrebna je druga letelica. A kako se nema para i za satl i za nove letelice satl se salje u penziju.Plus su satlovi tehnoloski zastareli. Npr. koliko znam i dalje je u njima 386 procesor (otporan na radijaciju).Tako da je penzionisanje satla logican korak. E sad buduca zamena je na veoma dugackom stapu...
Pa rekao je da vozi ljude u svemir. A orbita oko Zemlje je svemir.Ali nije mi baš jasna logika da se penzioniše šatl. Pa šta ako je 386 i njima. Kao da je to neki kriterijum? Ako leti i vrši svoju funkciju, što bi ga menjali. Naravno da postoji nešto novo i naprednije ok. Ali ovde,očigledno, to nije slučaj. Ali naravno, ja očigledno ne znam nešto što neko drugi zna...?
Link to comment
Pa rekao je da vozi ljude u svemir. A orbita oko Zemlje je svemir.Ali nije mi baš jasna logika da se penzioniše šatl. Pa šta ako je 386 i njima. Kao da je to neki kriterijum? Ako leti i vrši svoju funkciju, što bi ga menjali. Naravno da postoji nešto novo i naprednije ok. Ali ovde,očigledno, to nije slučaj. Ali naravno, ja očigledno ne znam nešto što neko drugi zna...?
Pa nije ti dovoljan satl za put do meseca ili marsa. Ne mozes ga upotrebiti u tu namenu. To je glavni motiv. A ocigledno je doneta politicka odluka da se ide (ponovo) na mesec pa onda na mars.A nije moguce razvijati alternativu i u isto vreme koristiti satlove. Lansiranje, koriscenje i odrzavanje satlova kosta nenormalno mnogo. Nema se para i za jedno i za drugo.(A to oko tehnologije je sporedan argument. Potrebna bi bila neka vrsta generalke na satlovima. A to opet kosta mnogo.)Nesporazum je u tome sto se zaboravlja da za samo koriscenje i odrzavanje satlova treba mnogo para. Procena: za svaku misiju satla ti trosis 1-2 milijarde (ne zaboravi da ogromna robotska misija Kasini, i to jednom u deceniji, kosta 4-5 milijarde).
Link to comment
severni prolaz izmedju Evrope i S. Amerike je godinama pokusavala da prodje Engleska imperija i slala je vojne ogromne brodove sa ogromnim zalihama hrane koji su svi ostajali zaglavljeni u ledu i kada bi pojeli svoje zalihe vracali su se u luke. onda je Amundsen sa svojih 10ak ljudi seo u laki i jeftini brod, poveo par eskima i pse za vucu i kada bi se zaglavili u snegu oni su isli u lov i istrazivanje do proleca kad bi nastavljali plovidbu. prosli su severni prolaz, otkrili severni pol zemljinog magnetnog polja i vratili se kuci par kilograma deblji nego sto su posli :Ddakle, uopste ti ne trebaju velike pare, pare su samo izgovor da se nista ne preduzima. treba ti par inteligentnih i sposobnig entuzijasta i nekoliko ljudi koji su spremni da investiraju i to je to. zasto bi to radili? da prosire ljudsko znanje i otkriju nesto novo. to nas uostalom i razlikuje od zivotinja to sto stalno ucimo i napredujemo. mislim rade to i zivotinje - samo mnogo sporije od nas.resenje koje ja vidim je stvaranje neke medjunarodne svemirske agencije koja ce redovno izvestavati o svojim rezultatima i o problemima na koje nailazi u toku rada u cijem resavanju bi ucestvovali svi univerziteti i instituti na svetu. posebno danas u vremenu interneta to nije toliko tesko da se ostvari.
Lepo zvuči, ali ni blizu ;) Sa deset ljudi i par Eskima možda možeš da nađeš severni prolaz, ali entuzijazam neće poslati misiju na Mars. Koje su sve misije do danas izvedene na entuzijazam, sa par inteligentnih i nešto malo para? Nijedna.
Link to comment
Pa moja oblast je na 5000 svetlosnih sekundi.Komsijometrija? Pa nisam siguran na sta mislis. No sigurno je da pocinju da me iritiraju marsovci i njihove skupe misije.
Рачунао сам да у твом крају никад није становао неко ко је овде славан, па ни не мораш да запљунеш топић о комшијометрији :).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...