Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Dom lordova zasedao sinoć do pola 2 (zbog odugovlačenja konzervativaca) ali na kraju usvojio odluku koja ga obavezuje da raspravu i glasanje o zakonu protiv no deal-a završi do sutra u 17h. To znači da zakon ne može ostati zaglavljen u gornjem domu i da će verovatno u ponedeljak stupiti na snagu.

Link to comment

Džon Mekdonel objasnio sinoć zašto laburisti neće izbore pre 17. oktobra.

 

17. oktobra zaseda Savet EU i Džonson tvrdi da tu može da dobije neki bolji sporazum od postojećeg za izlazak iz EU. Džonson kaže da mora da dobije izbore i mandat pre toga (15.) da bi onda bilo jasno da će on u parlamentu opozvati ovaj zakon protiv no deal-a i da će UK svakako izaći 31.10., i da će pod pretnjom toga dobiti bolji sporazum od EU.

 

Mekdonel kaže ne, ne, ajde neka Džonson lepo 17. predstavi EU svoj sporazum, pa da vidimo kako će to da prođe, pa onda narod na izborima može da odluči da li im se sviđa šta je Džonson uspeo da uradi. Mi samo hoćemo da damo Džonsonu vremena da uradi ono što tvrdi da želi, a to je da pokuša da ispregovara novi sporazum.

 

Novi sporazum naravno ne postoji, niti Džonson niti Kamings niti bilo ko imaju ideju kako da predstave nešto što će EU prihvatiti. Njegov pravi plan je no deal brexit 31.10. Ovim laburisti zapravo žele Džonsona da isteraju na čistac i nateraju ga da na izbore izađe kao 100% no deal kandidat. Kao što rekoh ranije, on nije tako nastupio na unutrašnjim izborima u stranci već je sve vreme pričao kako on može da ispregovara nešto bolje, ali da je na kraju spreman za no deal...pa opet da je ta spremnost za no deal ono što će mu pomoći da napravi novi deal.

 

Ako su izbori 15. oktobra, Džonson i dalje može da maše nekim nebuloznim novim sporazumom koji će on, u zadnji trenutak, pod pritiskom, magično ispregovarati. Ako su izbori posle 17. oktobra postaće jasno da je jedino što je moguće 31.10. no deal brexit.

 

Mekdonel je usput rekao da trenutno kada se raspišu vanredni izbori dvotrećinskom većinom, pravno gledano premijer može da zakaže izbore kad hoće, te da oni Džonsonu ništa ne veruju da će izbori biti 15. čak i ako on isprva kaže da će tako biti. Zbog toga razmišljaju kako da usvoje neki amandman na zakon koji bi tačno odredio datum izbora.

Edited by hazard
Link to comment
12 hours ago, hazard said:

Jednostavno meni je totalni no brainer da ako želiš da Britanija ostane u EU ipak, glasaš za LD. Tu stav o preduzetništvu, sirotinji, bedroom taksi ili čemu već jednostavno nije bitan. Izlazak iz EU je stvar koja se dešava jednom u 50 godina, ove ostale stvari se lako promene na sledećim izborima za 4 godine, daleko su više tranzitorne.

 

izbori za vladu nisu isto sto i referendum o EU, makar to dzonson tako pokusavao da predstavi.

izuzetno su bitni stavovi o ostalim pitanjima, izlazak iz EU je samo jedan deo. Da li bi ti npr glasao za Vucica jer ce on uvesti Srbiju u EU, ili si glasao za Milosevica jer je bio faktor mira i stabilnosti u regionu, ili kasnije, kada je bio jedini koji moze da odbrani integritet i teritorijalni suverenitet? cisto sumnjam. naprosto, zna se ko su vucic i milosevic, i zna se ko je ko u britanskoj politici i glasaci nisu bas tako naivni da poveruju da libdemi zagovaraju remain iz ubedjenja a ne iz shvatanja da im je to jedini nacin da povrate izgubljene polozaje i kintu. pa evo pre neki dan su primili torijevskog homofoba, to pokazuje koliko su principijelni. na izborima im zelim sve najgore, a labouru da osvoji sto vise mandata i oformi manjinsku vladu koja ce sprovesti novi referendum na kome ce se birati izmedju kokretnog sporazuma o izlasku ili ostanka u EU, i onda ako narod bude hteo izlazak, neka i izadjemo iz EU jer onda ce to zaista i biti "volja naroda", ali tada treba da budu svesni da ce to gotovo sigurno voditi novom skotskom referendumu za nezavisnost i potencijalnom raspadu drzave.

Edited by BraveMargot
Link to comment
13 minutes ago, BraveMargot said:

 

izbori za vladu nisu isto sto i referendum o EU, makar to dzonson tako pokusavao da predstavi.

izuzetno su bitni stavovi o ostalim pitanjima, izlazak iz EU je samo jedan deo. Da li bi ti npr glasao za Vucica jer ce on uvesti Srbiju u EU, ili si glasao za Milosevica jer je bio faktor mira i stabilnosti u regionu, ili kasnije, kada je bio jedini koji moze da odbrani integritet i teritorijalni suverenitet? cisto sumnjam. naprosto, zna se ko su vucic i milosevic, i zna se ko je ko u britanskoj politici i glasaci nisu bas tako naivni da poveruju da libdemi zagovaraju remain iz ubedjenja a ne iz shvatanja da im je to jedini nacin da povrate izgubljene polozaje i kintu. pa evo pre neki dan su primili torijevskog homofoba, to pokazuje koliko su principijelni. na izborima im zelim sve najgore, a labouru da osvoji sto vise mandata i oformi manjinsku vladu koja ce sprovesti novi referendum na kome ce se birati izmedju kokretnog sporazuma o izlasku ili ostanka u EU, i onda ako narod bude hteo izlazak, neka i izadjemo iz EU jer onda ce to zaista i biti "volja naroda", ali tada treba da budu svesni da ce to gotovo sigurno voditi novom skotskom referendumu za nezavisnost i potencijalnom raspadu drzave.

 

Sledeći izbori će biti proksi referendum o EU, kao što su to bili i evropski izbori u maju. Jednostavno to je najveća stvar trenutno i taj odnos prema EU i načinu (ne)izlaska iz nje određuje sve ostalo. U ovom trenutku to nije ,,samo jedan deo" već je ključno pitanje. I pitanje na koje kada se odgovori (naročito ako je pitanju izlazak), taj odgovor na duži rok ostaje konstanta, neće niko moći da se predomisli na sledećim izborima. Kako će neko da planira poresku stopu ili trošenje na ovo ili ono ili imigracionu politiku je dramatično drugačije u slučaju no deal brexita ili deal brexita ili ostanka u EU. To je jednostavno tako, i da bi do tog referenduma koji priželjkuješ došlo, neko mora da njega ponudi kao platformu na izborima, dobije te izbore i onda dobije mandat za njegovo raspisivanje. Dakle to je izborna tema par ekselans, koja trenutno nadmašuje sve ostale.

 

Ovo poređenje sa Vučićem i Miloševićem jednostavno nema veze s mozgom. Sadašnja UK nije niti sadašnja Srbija niti Srbija iz 90tih.

 

Takođe logički ne mogu da pratim ovo o libdemsima, da li su iskreni ili oportunisti po pitanju remain opcije. Pod jedan, oni jesu (od tri velike nacionalne partije) dugoročno najkonzistentija pro-EU stranka. I pre referenduma, i tokom, i posle, i sad. Da je 2015. Kameron morao opet da koalira s Klegom referenduma 2016. ne bi ni bilo (Kameron je sam rekao nekome iz EU u nekom trenutku, da je olako obećao referendum jer je računao na to da će ga koalicioni partner - LDsi - blokirati).

 

Drugo koja je tačno razlika između toga da li libdemsi sada podržavaju remain iz oportunizma ili iz ubeđenja? Ako je čist oportunizam (a ja mislim da nije, no neka bude da si ti skroz u pravu), i ako su stvarno shvatili da im je to jedini način da povrate položaje i kintu, onda će valjda da grizu za remain punom snagom? Koja je praktična razlika između oportunizma i ubeđenja u ovom slučaju? Nema je. I kao, kod laburista nema oportunista, neiskrenih, korumpiranih...? Aman to su političari. Većina nije tu iz ubeđenja (ma u kojoj stranci) nego radi koristi. To je tako čim neka stranka pređe 5%, a često i ranije.

 

Laburisti su ti koji zapravo nemaju čistu brexit poziciju i pokušavaju nešto da smandrljaju. I posle svega i dalje ne mogu jasno da ti kažu da li će na tom referendumu biti kao stranka za remain ili za neki brexit deal. Jer previše kalkulišu...i tu mi zapravo ne znamo njihovo ubeđenje (je li Korbin bregzitaš? Rimejner? Zabole ka đoka? Smara ga bregzit i hoće samo da prođe da može da priča o industrijskoj politici? Who knows) ali je vrlo jasno da interesno kalkulišu do neba. LDs imaju mnogo čistiju poziciju.

 

Pazi, ne ubeđujem ja tebe da glasaš za LD ili bilo koga. Da treba da bude još jedan referendum, slažem se (što se mene tiče, najbolje je da posle svega UK izađe iz EU, ali sa deal-om). Imaš razloge da glasaš za nekog drugog, sve je to OK. U Škotskoj si, pa imaš još jednu čistu remain opciju (SNP) tako da možeš i da biraš. No nije mi jasno kako to možeš biti za remain (ako te nisam pogrešno shvatio) a da želiš libdemsima na sledećim izborima sve najgore? OK, želiš više laburističkih poslanika nego LD, jasno. Ali zar bi želela da konzervativci ili brexit party bolje prođu od LDs? Ispadoše LDs najgrđi...zar nije bolje, iz tvog ugla gledišta, da recimo 10 izbornih jedinica gde laburisti nemaju nikakve šanse ode LDsima umesto konzima? Zar to ne povećava mogućnost referenduma koji priželjkuješ?

Link to comment
3 hours ago, hazard said:

Dom lordova zasedao sinoć do pola 2 (zbog odugovlačenja konzervativaca) ali na kraju usvojio odluku koja ga obavezuje da raspravu i glasanje o zakonu protiv no deal-a završi do sutra u 17h. To znači da zakon ne može ostati zaglavljen u gornjem domu i da će verovatno u ponedeljak stupiti na snagu.

Posle nekakvog dogovora čiji detalji nisu poznati.

Quote

But, at 1.30am there was a breakthrough – the government announced it had agreed that all stages of the bill would be completed in the Lords by 5pm on Friday. 

 

Link to comment

ti ne razumes da ce ova vlast biti tu potencijalno 5 godina i da to mnogo znaci. to nije samo pitanje remain/leave. drugo su EU i lokalni izbori, gde su ludacke partije kao npr ukip uvek dobro prolazile jer je mala izlaznost a biracko telo uglavnom cine fanatici. ali na parlamentarnim izborima mnogo znaci koji je program partije i kakav je kandidat u lokalu.

 

pritom, ne svidja mi se sto govoris o libdemsima kao da su treca najbitnija partija u zemlji - oni to nisu, izgubili su taj status jos 2015 i od tada je snp treca partija po velicini i ima taj status zvanicno u parlamentu, sto se i videlo u jucerasnjim diskusijama. libdemsi su direktno odgovorni sto je kameron dobio izbore i raspisao referendum time sto su normalizovali torijevsku stranku. zato je kleg i pukao na izborima od nekog klinca (za kog se posle ispostavilo da je dosta los), samo iz tog revolta. a dani aleksander je iste godine pukao u svojoj izbornoj jedinici od meri blek, koja je tada imala 21 godinu i mislim da nije jos bila ni zavrsila fakultet.

 

a to sto pricas o laburistima kao da nemaju jasan plan, gresis jako. meni se njihov plan za izlazak iz eu bas i ne svidja (to je maltene remain, pa zasto onda i da ne bude totalni remain), ali volela bih da ih vidim na vlasti najvise zbog toga sto ne zelim privatizaciju NHSa, a zelim da vidim renacionalizaciju poste i zeleznica (koje inace paradoksalno trenutno u velikom broju pripadaju drzavnim zeleznickim preduzecima iz EU zemalja) i podizanje poreza kako bi se vise ulagalo u skole i brigu o sirotinji.

Edited by BraveMargot
Link to comment
49 minutes ago, BraveMargot said:

a to sto pricas o laburistima kao da nemaju jasan plan, gresis jako. meni se njihov plan za izlazak iz eu bas i ne svidja (to je maltene remain, pa zasto onda i da ne bude totalni remain), ali volela bih da ih vidim na vlasti najvise zbog toga sto ne zelim privatizaciju NHSa, a zelim da vidim renacionalizaciju poste i zeleznica (koje inace paradoksalno trenutno u velikom broju pripadaju drzavnim zeleznickim preduzecima iz EU zemalja) i podizanje poreza kako bi se vise ulagalo u skole i brigu o sirotinji.

 

OK, jasno. No ne odgovori mi na pitanje. 10-20 izbornih jedinica van Škotske, gde Labour nema teoretske šanse. SNP tu ne postoji. Da li je bolje po tebi da te izborne jedinice uzmu LD ili Cons/Brexit? U kontekstu referenduma koju priželjkuješ.

Link to comment

koje su to izborne jedinice, bas me zanima? s obzirom na to da libdemi imaju 16 poslanika, od kojih su vecina prebegla kod njih iz drugih partija. npr, da li ti mislis da ce liverpool wavertree da glasa opet za bergerovu sad kad je libdem, ili ce glasati za labour kandidata ko god to bio?

 

unistenje i propast libdema su jasna poruka sta se desava sa strankama koje izdaju svoja izborna obecanja. ja znam ljude koji su za njih glasali te 2010 i koji nisu mogli da shvate sta su ovi posle uradili na vlasti, kada su izdali direktno svoja najbitnija predizborna obecanja, a najpre besplatne skolarine i AV referendum (koji je tako ocajno sproveden a mogao je doneti mnogo toga dobrog ovoj zemlji da se vodila neka ozbiljnija kampanja). mnogo bi im bolje bilo da su podrzali manjinsku laboristicku vladu tada ili makar oborili torijevsku vladu kada su videli kako se ovi ponasaju i sta sprovode.

Link to comment
51 minutes ago, BraveMargot said:

pritom, ne svidja mi se sto govoris o libdemsima kao da su treca najbitnija partija u zemlji - oni to nisu, izgubili su taj status jos 2015 i od tada je snp treca partija po velicini i ima taj status zvanicno u parlamentu, sto se i videlo u jucerasnjim diskusijama.

 

Ja se prilično precizno izražavam :D pišem prilično dosledno da su LD jedne od tri najveće stranke na nacionalnom nivou.

 

SNP ne postoji južno od Scot's Dike, ili kog već tačno mesta sa živopisnim nazivom :D (Firth of Forth je moj lični favorit, ali je to danas daleko od granice). Ja rekoh već da u Škotskoj može da se bira između dve čiste remain opcije (SNP ili LD). U Engleskoj ne može, za SNP se tu ne može glasati. Postoje samo LDs. SNP kao isključivo škotska stranka ne može nikada da formira vladu, niti da odražava neko nacionalno (britansko, mislim na celo UK) raspoloženje. Van Škotske živi 73,6% populacije UK.

 

SNP je treći u parlamentu 1) zbog izbornog sistema 2) jer Škotska ima malo veći % poslanika nego stanovika i 3) jer je trenutno najjača stranka u Škotskoj.

 

U prilog tome idu rezultati sa izbora 2017.: SNP 35 poslanika, ali samo 3% glasova; LDs 12, ali više nego duplo glasova - 7,4%. I to sa svih strana. LDs su nacionalna (britanska) stranka, SNP nisu. Ako gledamo rezultat LD sa lokalnih i evropskih izbora ove godine, još bolje stoje. Trenutno ankete daju LDsima oko 18% (treći iza Cons i Lab), SNP na oko 4%.

Link to comment
Just now, BraveMargot said:

koje su to izborne jedinice, bas me zanima? s obzirom na to da libdemi imaju 16 poslanika, od kojih su vecina prebegla kod njih iz drugih partija. npr, da li ti mislis da ce liverpool wavertree da glasa opet za bergerovu sad kad je libdem, ili ce glasati za labour kandidata ko god to bio?

 

unistenje i propast libdema su jasna poruka sta se desava sa strankama koje izdaju svoja izborna obecanja. ja znam ljude koji su za njih glasali te 2010 i koji nisu mogli da shvate sta su ovi posle uradili na vlasti, kada su izdali direktno svoja najbitnija predizborna obecanja, a najpre besplatne skolarine i AV referendum (koji je tako ocajno sproveden a mogao je doneti mnogo toga dobrog ovoj zemlji da se vodila neka ozbiljnija kampanja). mnogo bi im bolje bilo da su podrzali manjinsku laboristicku vladu tada ili makar oborili torijevsku vladu kada su videli kako se ovi ponasaju i sta sprovode.

Prvi pasus -  zar nisu izbori za EP signal da dolazi do prelivanja glasova od Lab ka LibDem? Na osnovu toga može se valjda proceniti da biti nekakvih izbornih jedinica u kojima LibDemsima rastu šanse za prolaz. 

 

Link to comment
8 minutes ago, BraveMargot said:

koje su to izborne jedinice, bas me zanima? s obzirom na to da libdemi imaju 16 poslanika, od kojih su vecina prebegla kod njih iz drugih partija. npr, da li ti mislis da ce liverpool wavertree da glasa opet za bergerovu sad kad je libdem, ili ce glasati za labour kandidata ko god to bio?

 

 

Izbegavaš odgovor na pitanje. Nije bitno koje su to izborne jedinice. Recimo da postoje. Neka pitanje bude i potpuno hipotetičko. Neka ih bude samo 5. Ili samo jedna. Tvoj odgovor je...?

 

Pitanje važi samo za sledeće izbore u kontekstu brexita i drugog referenduma, ne da li bi uopšteno ili generalno volela tako na svim izborima ikad.

Link to comment

hazarde, mislim da ne shvatas neke osnovne stvari u vezi britanske politike. snp je nacionalna stranka, u smislu da zastupa svoje gradjane i u nacionalnom i u lokalnom parlamentu. ona je druga najveca stranka u uk po broju clanova i treca najveca stranka u vestminsteru.

Link to comment
2 minutes ago, hazard said:

 

Izbegavaš odgovor na pitanje. Nije bitno koje su to izborne jedinice. Recimo da postoje. Neka pitanje bude i potpuno hipotetičko. Neka ih bude samo 5. Ili samo jedna. Tvoj odgovor je...?

 

Pitanje važi samo za sledeće izbore u kontekstu brexita i drugog referenduma, ne da li bi uopšteno ili generalno volela tako na svim izborima ikad.

 

ne izbegavam da ti odgovorim, odluke se donose u konkretnim situacijama, zato daj mi spisak jedinica i kandidata i ja cu ti reci kako bih glasala. da ti odmah kazem da sigurno ne bih glasala za jo swinton ili bilo koga ko je sudelovao u austerity vladi. evo glasala bih mozda za pokojnog carlsa kenedija, da je ziv, on je bio posteni politicar mada je poslednjih godina malo bio pobrljavio usled alkoholizma. i zao mi je sto je i on izgubio poslanicko mesto zbog toga sta je centrala stranke na vlasti radila.

Link to comment
×
×
  • Create New...