Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Clegg dao sebi deadline da danas "prelomi". Jasno je da markets gube strpljenje. Kako sada stvari stoje izgleda da će nekog dogovora ipak biti, ali da li će to biti koalicija ili Libdem podrška Tory vladi-videćemo. Glavni zahtev Libdems, onaj za izbornom reformom u slučaju dogovora sa konzervama ja ne znam kako će se ostvariti. Od torijevaca samo u teoriji mogu da dobiju referendum, ali i u tom slučaju, torijevci naravno neće pozvati svoje da glasaju za reformu, a u scenariju u kome se libdem okrenu torijevcima za sastav vlade-neće ni Labour pozvati svoje. Tako da ako bude bilo kakvog dogovora o vladi Tory-Libdem, liberal-demokratama je propala stvar za izbornu reformu svejedno. A ako to propadne, a naprave vladu(ili neki drugi dil) sa konzervativcima mogu da se klade da će na sledećim izborima dobiti manje glasova i bez izborne reforme mogu da imaju samo manje poslanika nego sada.

Link to comment
Clegg dao sebi deadline da danas "prelomi". Jasno je da markets gube strpljenje. Kako sada stvari stoje izgleda da će nekog dogovora ipak biti, ali da li će to biti koalicija ili Libdem podrška Tory vladi-videćemo. Glavni zahtev Libdems, onaj za izbornom reformom u slučaju dogovora sa konzervama ja ne znam kako će se ostvariti. Od torijevaca samo u teoriji mogu da dobiju referendum, ali i u tom slučaju, torijevci naravno neće pozvati svoje da glasaju za reformu, a u scenariju u kome se libdem okrenu torijevcima za sastav vlade-neće ni Labour pozvati svoje. Tako da ako bude bilo kakvog dogovora o vladi Tory-Libdem, liberal-demokratama je propala stvar za izbornu reformu svejedno. A ako to propadne, a naprave vladu(ili neki drugi dil) sa konzervativcima mogu da se klade da će na sledećim izborima dobiti manje glasova i bez izborne reforme mogu da imaju samo manje poslanika nego sada.
Cini mi se da se for granted uzima zelja laburista da menjaju izborni sistem.Pacey je kao totalni autsajder fino uvideo da cak iako je referendum dogovoren i laburisti ga podrze, on moze lako da propadne jer je jasno da laburistima u nacelu seva paja za izbornom reformom. Sadasnje zaklinjanje i laburista i blogera i leve stampe kako su oni oduvek bili za izbornu reformu ce lako nestati kada nakon sest meseci to vise ne bude bila tema za ostanak na vlasti.Dakle, iako se cini sad il' nikad, proporcionalni sistem je veoma daleko sa ili bez vlade sa laburistima.Postoji par varijanti koje sam cuo na radiju (ne znaci da su izvesne):- Fixed term parliament - tako da ne mogu Toriji kad im se cefne da raspisu izbore- Free vote on electoral reform - Parlamentu se predlaze izborni zakon ali bez obaveze Torija da ga u Parlamentu podrze. Konzerve ne gube nista, ne moraju da glasaju za. LibDems kazu, eto, Parlament ima sansu da glasa, a laburisti moraju da odgovore da li je njihova podrska reformi oportuna da bi se dobila vlast ili iskrena.
Link to comment

Krajem 70ih torijevci su nudili Liberalima parlamentarnu komisiju o izmeni izbornog sistema kako bi se napravila vlada. Liberali odbili, i posle toga vise nisu bili - sve do danas - u poziciji da traze da se nesto uradi oko toga. Ne bi trebalo sada da propuste tu priliku.I da, meni je apsolutno jasno da ni Labour ni Konzervativci ne zele promenu izbornog sistema, zasto bi? On omogucava i jednima i drugima apsolutnu vecinu, i osigurava im samo jednog ozbiljnog protivika na svakim izborima.

Link to comment
Očito još niko nije ponudio žirafu.
A ni koferce :D
The Lib Dem team negotiating with the Tories also met in secret with senior Labour figures at the weekend, the BBC has learned.
Link to comment
Cini mi se da se for granted uzima zelja laburista da menjaju izborni sistem.Pacey je kao totalni autsajder fino uvideo da cak iako je referendum dogovoren i laburisti ga podrze, on moze lako da propadne jer je jasno da laburistima u nacelu seva paja za izbornom reformom. Sadasnje zaklinjanje i laburista i blogera i leve stampe kako su oni oduvek bili za izbornu reformu ce lako nestati kada nakon sest meseci to vise ne bude bila tema za ostanak na vlasti.Dakle, iako se cini sad il' nikad, proporcionalni sistem je veoma daleko sa ili bez vlade sa laburistima.Postoji par varijanti koje sam cuo na radiju (ne znaci da su izvesne):- Fixed term parliament - tako da ne mogu Toriji kad im se cefne da raspisu izbore- Free vote on electoral reform - Parlamentu se predlaze izborni zakon ali bez obaveze Torija da ga u Parlamentu podrze. Konzerve ne gube nista, ne moraju da glasaju za. LibDems kazu, eto, Parlament ima sansu da glasa, a laburisti moraju da odgovore da li je njihova podrska reformi oportuna da bi se dobila vlast ili iskrena.
I ja sumnjem u iskrenost Laboura, posebno ako se ima u vidu da ovaj sistem njih daleko najvise favorizuje, cak vise i od konzervativaca. Pollovi kazu da je oko 65% glasaca za reformu sistema tako da taj zahtev ipak ima nesto vecu tezinu. Problem konzervativaca je taj sto bi u proporcionalnom sistemu tesku nasli nekog saveznika, medjutim, ako se predlozi nesto izmedju (neka forma preferencijalnog sistema) mozda se i dogovore oko referenduma. Inace, ne verujem da ce glasaci toliko slepo slusati sta im kazu partije ukoliko se to pitanje postavi njima. Svima je jasno da je sadasnji sistem "broken" i sada je pitanje samo pritiska javnosti i spremnosti LibDema da istraju na svojim zahtevima. Ne treba izgubiti iz vida da ce glavno pitanje ovde biti i ekonomija a tu mislim da su dve partije mnogo blize. Sa druge strane, ukoliko Mandelson ubedi Brauna da je vreme da ode i prepusti mesto Milibandu - sve je moguce.
Link to comment
Cini mi se da se for granted uzima zelja laburista da menjaju izborni sistem.
Ja je ne uzimam for granted, iako se, doduše, informišem uglavnom iz Guardiana(a svi znamo šta to znači) sumnjam da bi mogli da slažu takvu stvar da je Brown ponudio libdems da odmah legislativu vezanu za refotmu izbornog sistema stavi u parlamentarnu proceduru. I tačno je da može da propadne i u slučaju dogovora sa Labour da propadne i tačno je da im seva paja. Ali u ovom slučaju koji sam ja naveo propada sigurno, a torijevcima ne seva paja nego su izričito protiv. Sadašnje zaklinjanje leve štampe i blogera može da nestane, ali neće nestati fakt da bez Libdems nemaju većinu u parlamentu ;)Drugo, laburisti bi i sa proporcionalnim sistemom mogli, sa manjinama sigurno, nekako i sami nekad da se uguraju na vlast, torijevci ne bi sigurno. Tako da je računica jednih i drugih malo različita. Prosto Laburisti imaju veći "koalicioni potencijal" od torijevaca.
- Free vote on electoral reform - Parlamentu se predlaze izborni zakon ali bez obaveze Torija da ga u Parlamentu podrze. Konzerve ne gube nista, ne moraju da glasaju za. LibDems kazu, eto, Parlament ima sansu da glasa, a laburisti moraju da odgovore da li je njihova podrska reformi oportuna da bi se dobila vlast ili iskrena.
Da, to bi bio mudar potez Libdemsa, ali sumnjam da će Torijevci na to pristati.
Link to comment

1.50pm: Sky is reporting that the "outline" of a deal between the Tories and the Lib Dems has been agreed. That seems to be what the two parties are discussing this afternoon.1.23pm: We haven't seen Clegg yet, but the BBC's Norman Smith has told told the BBC's World at One that he met Clegg 20 minutes ago. Asked how the talks were going, he said "swimmingly". Asked if he had made his mind up yet, Clegg told Smith: "Almost, almost."http://www.guardian.co.uk/politics/2010/may/10/general-election-2010-live-blog

Link to comment
Ja je ne uzimam for granted, iako se, doduše, informišem uglavnom iz Guardiana(a svi znamo šta to znači) sumnjam da bi mogli da slažu takvu stvar da je Brown ponudio libdems da odmah legislativu vezanu za refotmu izbornog sistema stavi u parlamentarnu proceduru. I tačno je da može da propadne i u slučaju dogovora sa Labour da propadne i tačno je da im seva paja. Ali u ovom slučaju koji sam ja naveo propada sigurno, a torijevcima ne seva paja nego su izričito protiv. Sadašnje zaklinjanje leve štampe i blogera može da nestane, ali neće nestati fakt da bez Libdems nemaju većinu u parlamentu ;)Drugo, laburisti bi i sa proporcionalnim sistemom mogli, sa manjinama sigurno, nekako i sami nekad da se uguraju na vlast, torijevci ne bi sigurno. Tako da je računica jednih i drugih malo različita. Prosto Laburisti imaju veći "koalicioni potencijal" od torijevaca.Da, to bi bio mudar potez Libdemsa, ali sumnjam da će Torijevci na to pristati.
Zaboravlja se jos jedna stvar - deal sa LibDems je i izlaz Kameronu da popravi koalicioni potencijal i odagna strah i mrznju prema konzervama koja je jedini razlog zasto se laburisti jos koprcaju.Sadasnja galama levice i, verovatno, dobrog dela clanstva LibDems prema koaliciji moze vremenom nestati ako Dave ne bude izigravao Tacerku. Cini mi se da ta blazirana cons ekipa nije toliko blesava da slepo slusa mudre savete Daily Mail-a.
Link to comment
I ja sumnjem u iskrenost Laboura, posebno ako se ima u vidu da ovaj sistem njih daleko najvise favorizuje, cak vise i od konzervativaca. Pollovi kazu da je oko 65% glasaca za reformu sistema tako da taj zahtev ipak ima nesto vecu tezinu. Problem konzervativaca je taj sto bi u proporcionalnom sistemu tesku nasli nekog saveznika, medjutim, ako se predlozi nesto izmedju (neka forma preferencijalnog sistema) mozda se i dogovore oko referenduma. Inace, ne verujem da ce glasaci toliko slepo slusati sta im kazu partije ukoliko se to pitanje postavi njima. Svima je jasno da je sadasnji sistem "broken" i sada je pitanje samo pritiska javnosti i spremnosti LibDema da istraju na svojim zahtevima. Ne treba izgubiti iz vida da ce glavno pitanje ovde biti i ekonomija a tu mislim da su dve partije mnogo blize. Sa druge strane, ukoliko Mandelson ubedi Brauna da je vreme da ode i prepusti mesto Milibandu - sve je moguce.
To znaci nove izbore u roku odmah i to bez izborne reforme jer ona trazi vreme, referendum... A deficit ceka... A novi premijer nema izborni legitimitet.Nije tesko pretpostaviti sta bi se desilo sa LibDems u tom slucaju.
Link to comment
Zaboravlja se jos jedna stvar - deal sa LibDems je i izlaz Kameronu da popravi koalicioni potencijal i odagna strah i mrznju prema konzervama koja je jedini razlog zasto se laburisti jos koprcaju.Sadasnja galama levice i, verovatno, dobrog dela clanstva LibDems prema koaliciji moze vremenom nestati ako Dave ne bude izigravao Tacerku. Cini mi se da ta blazirana cons ekipa nije toliko blesava da slepo slusa mudre savete Daily Mail-a.
To je bez sumnje. Samo se postavljaju dva pitanja: koliko Cameron može da odluta od klasične Tory politike, bez obzira na izgovor da to mora zbog koalicije i, pod dva, generalna kompetentnost ekipe oko sebe(recimo Osborna) što se već i kod samih torijevaca dovodi u pitanje, obzirom na to da se i ovaj izborni rezultat u stranačkim krugovima smatra neuspehom. Dakle, tačno je da Cameron želi ovu vladu iz istog razloga iz kog i Brown želi koaliciju-politički opstanak na sceni(bar kao lidera stranke), s druge strane imamo pitanje koliko je on u stvari u stanju da vodi koaliciju, let alone vladu zemlje. Ja u tu njegovu ekipu nemam nimalo poverenja. Čini mi se kao našminkana klasična Tory politika uz manjak kompetencije. Ovo nije "New Tory" na način na koji je Blair bio New Labour sredinom 90-tih. A čini mi se da je upravo "New Tory" stranka i politika ono što nedostaje Britaniji ovih, i ne samo ovih, godina. Budget cuts&Britain first(u politici prema EU) will not suffice.
Link to comment
To je bez sumnje. Samo se postavljaju dva pitanja: koliko Cameron može da odluta od klasične Tory politike, bez obzira na izgovor da to mora zbog koalicije i, pod dva, generalna kompetentnost ekipe oko sebe(recimo Osborna) što se već i kod samih torijevaca dovodi u pitanje, obzirom na to da se i ovaj izborni rezultat u stranačkim krugovima smatra neuspehom. Dakle, tačno je da Cameron želi ovu vladu iz istog razloga iz kog i Brown želi koaliciju-politički opstanak na sceni(bar kao lidera stranke), s druge strane imamo pitanje koliko je on u stvari u stanju da vodi koaliciju, let alone vladu zemlje. Ja u tu njegovu ekipu nemam nimalo poverenja. Čini mi se kao našminkana klasična Tory politika uz manjak kompetencije. Ovo nije "New Tory" na način na koji je Blair bio New Labour sredinom 90-tih. A čini mi se da je upravo "New Tory" stranka i politika ono što nedostaje Britaniji ovih, i ne samo ovih, godina. Budget cuts&Britain first(u politici prema EU) will not suffice.
Mislim da oko nekompetentnosti Torija ima dosta spina sa protivnicke strane. Kao da su se u poslednjih nekoliko godina laburisti pokazali kompetentnim, sve samo spinovanje i fabrikovanje izjava i policies od danas do sutra, ukljucujuci i budzet i imigracionu politiku.Vise mi smeta to sto ke Oskford Kameron ekipa od istog kroja kao New Labour - deluju jednako ljigavo kao Alister Kempbel i Lord Mendelson. Opet se vracam na anegdotu - nisu slucajno Mendelson i Osborn zajedno pili sampanjac na Deripaskinoj jahti.
Link to comment
Brown podnosi ostavku
Gordon Brown has said he is stepping down as Labour Party leader.Mr Brown, prime minister since 2007, said he wanted a successor to be in place by the time of the party's conference in September.Mr Brown announced his intention to quit in a statement in Downing St in which he also said his party was to start formal talks with the Lib Dems.The Conservatives won the most seats and most votes in the election and have been in talks with the Lib Dems.But Mr Brown's statement will be seen as a move to smooth the way to a deal between Labour and the Liberal Democrats to form a government.
Link to comment

Izgleda da je to bio uslov za ovo:• Nick Clegg has formally opened negotiations with Labour. This afternoon it became clear that Lib Dem MPs had reservations about the proposed deal with the Tories. Now Gordon Brown has slapped a counter-offer on the table. The Lib Dems could join Labour (and, Brown implied, the Scottish and Welsh nationalists and others) to form a "progressive" alliance. They would just about have a majority.http://www.guardian.co.uk/politics/2010/may/10/general-election-2010-live-blogNajverovatnije je uslov Libdems za otvaranje pregovora sa Labour bilo da Brown odstupi, onda su se Labour MP's najverovatnije zapitali "da li mi ne treba da budemo na vlasti samo zbog Brown-a?", tako su dobili da su 2+2=4. Sad je stvarno sve moguće.

Link to comment
×
×
  • Create New...