Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

zev.integritet i suverenitet su u nadleznosti skotskog parlamenta, koji priprema zakon o referendumu vec duze vreme.
Zapravo, nije.Skotski parlament moze da diskutuje o tom pitanju, da pravi komisije i komitete koji ce se baviti tim pitanjem i trazi od njih predloge i savete, moze da donese rezoluciju o tome podrzava li ili ne nezavisnost Skotske, moze i da raspise referendum o tom pitanju. Medjutim, skotski parlament ne moze da proglasi nezavisnost bez saglasnosti Vestminstera, jer je parlament u Londonu jedini nosilac suvereniteta UK (to ukljucuje i monarha, jer je od 17. veka zvanicno i sam monarh deo parlamenta, elem, parlament je neprikosnoven). Stavise, parlament u Londonu bi mogao sutradan, sasvim legalno i po zakonu, da ukine skotski parlament promenom Scotland Act-a.
Link to comment

pazi, ako skotski parlament proglasi referendum a narod to izglasa, reci mi kako to vestimnster nece usvojiti?isti vestminster koji je sproveo referendum u severnoj irskoj?mislim da jedino u srbiji ljudi mogu da predlazu da vestminster ukine skotski parlament i da im to deluje kao nesto normalno. pa posle ovog rezultata i vrlo realne mogucnosti torijevske vlade, gde su recimo komentari u daily mailu 'da nema skotske bila bi vecinska vlada' i animozitet je veliki, to bi bio najbolji argument za nezavisnost.

Link to comment
Tek pre tri-cetiri dana, iz pozicije slabosti Laburisti ocijukaju sa promenom izbornog sistema. Dakle, nije rec o iskrenoj zelji da se sistem promeni vec o zelji da se zadrzi vlast.Sama reforma u takvoj situaciji bi bla zestoko kompromitovana jer bi bila percipirana kao mucka da se konzervativci zadrze izvan vlasti a ne da se uve srazmerna zastupljenost u parlamentu. Onda bi i legitimitet takve reforme bio vrlo upitan, i pitanje da li bi referendum prosao. Laburisti od toga ne bi imali velike stete, a LibDems bi mogli da zatvore radnju.
kako lupetas, vidi se odavno da si uzasno ostrascen za libdeme ali da li si uopste do sada pratio politicku kampanju ili tek tako sad pricas, jer zelis da opravdas omiljenu stranku u svemu sto rade?pa braun se jos tokom debata (pre jedno 3 nedelje ili vise) slozio da je potrebno reformisati sistem.i kakva je to 'srazmerna zastupljenost' u parlamentu o kojoj pricas? torijevci imaju 300 i nesto mesta, ok, ali glavna prepreka libdemima da potrce u zagrljaj labouru koji ima tek nekih 50 mandata manje je u tome sto ni zajedno ne bi imali vecinu pa bi manjinske stranke ucenjivale oboje, umesto da su libdemi jedini koji forsiraju svoje principe i ucenjuju, sto ocekuju da ce biti situacija ako udju u dil s torijima. sto je ok, samo torijevci im nece napraviti nijedan ustupak a ulaskom u bilo koji dil sa njima izgubice vecinu svojih biraca na severu (tu mislim na sever engleske/skotsku) pa im onda ni proporcionalni sistem nece pomoci. cak i ako bude manjinska vlada ali bude ocigledno da su napravili kompromis i prodali svoje glavne ciljeve iz kampanje da bi glasali s konzervama, puci ce - a da ne zaboravimo, jedini zaista identican cilj s torijevcima je da se ne sprovedu id cards, kao i skeptican odnos prema povecanju national insurance takse, sto je sasvim minorno u poredjenju s osnovnim libdem idejama o ekonomiji (nema rezova do 2011), odbrani (trident), emigraciji (amnestija), izbornom sistemu (proporcionalni sistem), taksama (mansion tax, bez takse za primanja do 10000)... sve suprotno od torijevskih proglasa.na kraju moram da priznam da jedva cekam da libdemi puknu kao sto i zasluzuju - pokazace se najzad da su bezlicna stranka koja je spremna da se odrekne svojih principa radi malo vlasti, sto je meni (i ne samo meni) uvek delovalo kao izvestan ishod, cim im se ukaze prilika. pa pre nego vece je lord ashdown likovao na tvu sto torijevci dobijaju, kakva je to stranka. Edited by BraveMargot
Link to comment
kako lupetas, vidi se odavno da si uzasno ostrascen za libdeme ali da li si uopste do sada pratio politicku kampanju ili tek tako sad pricas, jer zelis da opravdas omiljenu stranku u svemu sto rade?
rugala se serpa loncu :D
Link to comment

LibDemi su prsnuli ovako ili onako, čim ih je rezultat prisilio da dovode nekog na vlast, u krivom trenutku (dok je Paddy ćućorio sa Blairom, Lib-Lab znak je bio u ascendantu, sad svojoj sinergičnoj koaliciji nisu u stanju pružiti većinu).Možda Lib-lab manjinska vlada? Sve je to tako nezgodno da mislim da će sljedećeg svibnja biti rerun.

Link to comment

hm jeste da podrzavam labour i da su mi skotska pitanja silom prilika bliska, ali mi nije delovalo da sam ostrascena.izvinjavam se i idem da se lecim pokojim dramom. :)taman pocinje have i got news...

Link to comment
kako lupetas, vidi se odavno da si uzasno ostrascen za libdeme ali da li si uopste do sada pratio politicku kampanju ili tek tako sad pricas, jer zelis da opravdas omiljenu stranku u svemu sto rade?pa braun se jos tokom debata (pre jedno 3 nedelje ili vise) slozio da je potrebno reformisati sistem.i kakva je to 'srazmerna zastupljenost' u parlamentu o kojoj pricas? torijevci imaju 300 i nesto mesta, ok, ali glavna prepreka libdemima da potrce u zagrljaj labouru koji ima tek nekih 50 mandata manje je u tome sto ni zajedno ne bi imali vecinu pa bi manjinske stranke ucenjivale oboje, umesto da su libdemi jedini koji forsiraju svoje principe i ucenjuju, sto ocekuju da ce biti situacija ako udju u dil s torijima. sto je ok, samo torijevci im nece napraviti nijedan ustupak a ulaskom u bilo koji dil sa njima izgubice vecinu svojih biraca na severu (tu mislim na sever engleske/skotsku) pa im onda ni proporcionalni sistem nece pomoci. cak i ako bude manjinska vlada ali bude ocigledno da su napravili kompromis i prodali svoje glavne ciljeve iz kampanje da bi glasali s konzervama, puci ce - a da ne zaboravimo, jedini zaista identican cilj s torijevcima je da se ne sprovedu id cards, kao i skeptican odnos prema povecanju national insurance takse, sto je sasvim minorno u poredjenju s osnovnim libdem idejama o ekonomiji (nema rezova do 2011), odbrani (trident), emigraciji (amnestija), izbornom sistemu (proporcionalni sistem), taksama (mansion tax, bez takse za primanja do 10000)... sve suprotno od torijevskih proglasa.na kraju moram da priznam da jedva cekam da libdemi puknu kao sto i zasluzuju - pokazace se najzad da su bezlicna stranka koja je spremna da se odrekne svojih principa radi malo vlasti, sto je meni (i ne samo meni) uvek delovalo kao izvestan ishod, cim im se ukaze prilika. pa pre nego vece je lord ashdown likovao na tvu sto torijevci dobijaju, kakva je to stranka.
Ako mislis da je izborna reforma Alternative Vote koji jos vise favorizuje laburiste i umanjuje proporcionalnost, onda dobro.Sto se tice dugorocnih strategija, pomenuh vec jednu analogiju koje moze ali i ne mora dabude slicna - Ivica Dacic.Sto se gubitka glasova tice na osnovu levicarenja, opet dosta zavisi od karaktera koalicije - kao sto rekoh, ako se bude pitao Liam Fox od toga nema nista, ako se bude pitao Clarke, onda je to vec druga stvar.Kao sto rekoh, smesno je da laburisti prodaju pricu kako su LibDems prodali svoje principe. A sto se njih tice, dovoljno je pomenuti samo jednu rec: Irak. Bezlicnost?Braun, Bols, Milibandi, Mendelson... sve princip do principa. :lol: Daj, molim te.Po kolicini spina i ljigavstini uopste nisu daleko od konzervi, a moguce je da su ih i prevazisli. LibDems ce doneti odluku kakvu ce doneti, ali ona ne treba da bude doneta pod uticajem konzervativne stampe i dreke laburistickih blogera.
Link to comment
LibDemi su prsnuli ovako ili onako, čim ih je rezultat prisilio da dovode nekog na vlast, u krivom trenutku (dok je Paddy ćućorio sa Blairom, Lib-Lab znak je bio u ascendantu, sad svojoj sinergičnoj koaliciji nisu u stanju pružiti većinu).Možda Lib-lab manjinska vlada? Sve je to tako nezgodno da mislim da će sljedećeg svibnja biti rerun.
Manjinska vlada gde ce Aleks Salmond da drzi konce i to u situaciji kada treba smanjivati deficit. Siguran put u katastrofu i za Labour i za LibDems.
Link to comment

Ja uopste ne kapiram zasto bi Labour upinjao da bude na vlasti. Koja god vlada da dodje, morace da pravi ozbiljne rezove. Znaju i u Labouru koliko je to potrebno, ali su Konzervativci ti koji su generalno spremni da vise rezu. I, generalno, to njihovi glasaci mnogo manje njima zameraju, za mnoge od njihovih glasaca je to zapravo plus. Dakle Labour ima sansu da za 4 godine bude u mogucnosti da osvoji vlast sa mnogo boljim stanjem u drzavi (finansijski), i jos da za protivnike imaju Torijevce (i mozda LibDems) koji su sproveli niz nepopularnih mera. I to sve za novim, neukaljanim liderom. Plus znaju da ce LibDems biti korektiva Torijevcima tako da ovi drugi nece moci da rade bas sta oce.Jasno je zasto se upinje Brown da bude na vlasti, jer ako ne ostane premijer njegova je politicka karijera gotova. Ali za Labour globalno, nemaju sta mnogo da izgube. Mogu da imaju komotnu poziciju da pljuckaju 4 godine i da posle pokupe kajmak, naravno ako u opoziciji odigraju pametno.

Link to comment
Ja uopste ne kapiram zasto bi Labour upinjao da bude na vlasti. Koja god vlada da dodje, morace da pravi ozbiljne rezove. Znaju i u Labouru koliko je to potrebno, ali su Konzervativci ti koji su generalno spremni da vise rezu. I, generalno, to njihovi glasaci mnogo manje njima zameraju, za mnoge od njihovih glasaca je to zapravo plus. Dakle Labour ima sansu da za 4 godine bude u mogucnosti da osvoji vlast sa mnogo boljim stanjem u drzavi (finansijski), i jos da za protivnike imaju Torijevce (i mozda LibDems) koji su sproveli niz nepopularnih mera. I to sve za novim, neukaljanim liderom. Plus znaju da ce LibDems biti korektiva Torijevcima tako da ovi drugi nece moci da rade bas sta oce.Jasno je zasto se upinje Brown da bude na vlasti, jer ako ne ostane premijer njegova je politicka karijera gotova. Ali za Labour globalno, nemaju sta mnogo da izgube. Mogu da imaju komotnu poziciju da pljuckaju 4 godine i da posle pokupe kajmak, naravno ako u opoziciji odigraju pametno.
Moze i drugacija da se gleda.Vlada krene ostro u prvih godinu dana, isece sve moguce. Onda krene rast, omdrznu se plate javnom sektoru smanji VAT i Vlada pokupi kajmak.
Link to comment
×
×
  • Create New...