Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

On 11. 4. 2023. at 0:09, vookela said:
On 10. 4. 2023. at 22:11, Frank Pembleton said:
Tek sam počeo...
Za sada ok...
Pod "spakovano" mislio sam na opremu.
Debela knjiga, u mekom povezu...


....shiit has hit the fan.

Javi utiske

Ja sam pročitala  i uprkos prvobitnom svidjanju kad su pojedini pasusi objavljivani po novinama  nije mi se sveukupno svidelo. Ne znam ko je sredjivao te njene rukopise, ko je birao šta će da se objavi i ko je , moj je utisak , preradjivao te zapise kako misli da treba ali joj nije učinio uslugu( nešto mislim da je živa da ne bi dozvolila da njeni zapisi izadju u ovakvoj formi) Knjiga tj Mirina sećanja, ako ih je tako zapisala  prvo , ima gomilu istorijskih netačnosti a to je istorija koja nam je jedva 30 godina daleka , bar nama starijima koji dobro pamtimo to vreme .  Delovi u kojima piše o inflaciji e kako im plata nestane dok je prime u Bgu i dok stignu do pijace npr... opisuje da se to dešava 89 g a te godine to nije bilo tako. Opis Beograda i 9 marta u kome ona danima ide u pozorište pored tenkova na ulici pa joj se iz tenka obrati tenkista jer je prepozna  :) ... ima toga puno i drugarica sa kojom sam komentarisala knjigu iz mog malog književnog kružoka me je optužila da sam sitničava i da treba da gledam širu sliku ali  je to kod mene stvorilo  baš širu sliku da počnem da sumnjam u verodostojnost koječega što opisuje ašto ja sama nemam kao iskustvo. Imala sam utisak da su mnogi dogadjaji ( a i ona sama kad analizira po koji od njih se zapita da li je to baš tako ili umišlja ), njena projekcija  dogadjaja, lični osećaj koji  ponekad sa stvarnošću nije podudaran ) Zatvorila sam korice i zaključila da zapise nekoga ko nije više živ a nije sam odobrio svaku tačku tih zapisa ne treba objavljivati , ovi zapisi su meni promenili sliku o Miri Furlan, nije bilo lako biti ona ali mi je ostao osećaj da nikome sa njom takodje nije bilo lako  od detinjstva  do kraja života. Ni njoj samoj nije bilo lako sa samom sobom.

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment
On 13. 4. 2023. at 9:30, Tihajeza said:

Ja sam dugo imala komplet tatinih lektira.

" Tома Савијер"

Nije mi jasno kako je prevodilac preveo celu knjigu sa engleskog, ali mu je zapelo već kod samog naslova...

 

Valentina (@BibliotekarkaX na Tviteru) često kači isečke iz novina dvadesetih i tridesetih godina XX veka, tada je transkripcija engleskih imena bila krajnje zanimljiva sa današnje tačke gledišta, verovatno prevod u tatinoj knjizi nije Vinaverov, onaj na koga smo navikli. Katalog NBS veli da je narečeni prevod (izdanje iz 1926.) najverovatnije radio Petar Bogdanović - Тома Савијер : његови доживљаји и несташлуци : приповести из ђачког живота у Америци : [са 48 илустрација].

  • +1 2
Link to comment
On 10. 4. 2023. at 18:51, Frank Pembleton said:

Da malo rantujem...
Knjiga Mire Furlan "Voli me više od svega na svijetu"...
Kako je ono loše "spakovano" nezgrapno za držanje dok se čita...
Pa jel moguće da to nije moglo drugačije?



....shiit has hit the fan.

Booka ima taj truli štos sa predebelim broširanim knjigama, bar jedan Jergović je takav.

Link to comment
8 minutes ago, ajgor said:

 

Valentina (@BibliotekarkaX na Tviteru) često kači isečke iz novina dvadesetih i tridesetih godina XX veka, tada je transkripcija engleskih imena bila krajnje zanimljiva sa današnje tačke gledišta, verovatno prevod u tatinoj knjizi nije Vinaverov, onaj na koga smo navikli. Katalog NBS veli da je narečeni prevod (izdanje iz 1926.) najverovatnije radio Petar Bogdanović - Тома Савијер : његови доживљаји и несташлуци : приповести из ђачког живота у Америци : [са 48 илустрација].

 

Onda knjiga koji imam u kući nije tatina, već bakina, iz njene lektire. Baka je bila '22.godište, a i knjiga otprilike ne izgleda mlađe.

Link to comment
Booka ima taj truli štos sa predebelim broširanim knjigama, bar jedan Jergović je takav.

Pa nije im i neki štos [emoji35][emoji35][emoji35]



....shiit has hit the fan.
Link to comment
3 minutes ago, Frank Pembleton said:


Pa nije im i neki štos emoji35.pngemoji35.pngemoji35.png



....shiit has hit the fan.

Slažem se da nije. U neku ruku sam se navikao da čitam debele knjige u mekom povezu (poput Maltinovih filmskih godišnjaka ili Shirerovog Uspona i pada Trećeg Rajha, na primer), pa se ne uzbuđujem preterano zbog neugodnosti. Glede gđe Furlan, knjigu sam progutao za tri dana.

Link to comment

Posle pominjanja na forumu pre par meseci

e8239bcfd0331304b316c10345354aca.jpg

Uglavnom subotama, posto je dostupno u British Library (iz koje ne mogu da se iznose knjige).

Drugo izdanje, cak i potpisano od strane autora

d720fcf18806b69aa218095b0eb1bce2.jpg

I ceo rad PSFRJ (u tom periodu 1989-1992) objedinjen u jednoj recenici negde na polovini knjige (poslednja na ovoj strani):

10b56e7e3ffa2fec1ed0fb89f1dd1cef.jpg


Sent from my iTelephone using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Završio "Uvod u smiješni ples" Roberta Perišića. Odavno sam negde i nekada rekao da su Robert i Bekim Sejranović duhovna braća.

 

Počeo Slobu Tišmu i "Grozota ili..". Đurvidek i Srebrenica.

Link to comment

šta da vam kažem? čitam neobičnu knjigu i razmišljam da je preporučim meni omiljenoj forumašici. neobična i luda knjiga, baš kakav joj je naziv. "La mujer loca", pisac H. H.Millas. vredi je pročitatati.

Link to comment

ništa posebno. delovalo je neobično, čak provokativno, da tera na razmišljanje no, posle se uplelo drugo Ja pisca koji je malo šacovao "ludu ženu" malo išao na psihoanalitičke seanse, malo pričao sa ženom, teško pokretnom i sitom svega, koja se na kraju odlučuje za eutanaziju. više sam očekivao na početku. moguće je da ima drukčijih mišljenja, meni je ispala na kraju 1 nebitna knjiga. a delovalo je drukčije na početku.

Link to comment

Volim da čitam i slušam Dejana Ilića iz Fabrike knjiga, Pre par nedelja sam ga gledao kod Galeba, emisija od pre 3 godine i tu su pričali o knjizi Fantastična škola.

Nije ono što sam očekivao, mada ima jako zanimljivih i meni do sada nepoznatih tema,  pre svega o kritičkoj pedagogiji.

Stariji klinac kreće ovog septembra u školu pa sam bio izložen susretu sa tom ustanovom, tj. zaprepastio na šta škola danas liči i šta njega uskoro čeka.

 

Longstorišort ljubitelji SF će sigurno uživati jer većina knjige predstavlja neku zbirku recenzija knjiga, serija, filmova, stripova gde Ilić traži način da ih "uvede" u nastavu i postavlja pitanja zašto je naše školstvo nepromenjivo.

Osvrti na mnoge popularne filmove iz prethodne 3,4 decenije, a kroz priču o uticaju jedinke na promene celog sistema (ili ne). Ima tu i savremenih serija poput Game of thrones ili ovih meni manje poznatih Sandman, The walking dead,...

 

Možda bi @Weenie Pooh ovo mogao da pročita, baš je opleo finale serijala GOT.

  • +1 5
Link to comment

Pročitala sam noćas peti deo Sage "Praznik Zveri" - Dopisani Zorana Petrovića. 

 

Počela sam da čitam Nijanse zla -zbirku priča grupe autora. 

 

Nerado čitam zbirke priča, ali ovu moram da pročitam zbog čitalačkog izazova u jednoj Fejsbuk grupi.

 

 

 

Link to comment

Uzeh još jednu knjigu Dejana Ilića, Škola za petparačke priče (predlozi za drugačiji kurikulum) aka kako uvesti popularnu kulturu u škole i zašto je to dobro (ovo poslednje ja dodao).

 

 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...