Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Zavrsio prvog Knausgora, dobar. Ne znam da li cu ga nastavljati, preopsiran je u detaljima. Znam, to je u funkciji romana, takvo mu je pisanje, ima velika zatisja i onda poentira - sve to razumem ali cesto sam preskakao pasuse, ne zato sto sam neki brz i nervozan tip vec zato sto imam jak osecaj da gubim vreme citajuci gomilu bespotrebnih stvari "usao sam, otvorio fijoku, uzeo otvarac za boce, otvorio bocu, cuo se kratki plop, otvorio kredenac, uzeo casu sa police, bila je malko musava, sipao vino u nju, staklo se obojilo taninom" ... i kod Oskara Vajlda sam preskakao citave stranice, bespotrebni opisi gozbi, jela, tekstura i tkanja tepiha.

 

Ja zivim od koncepta i za koncept, ne volim ukrase niti vakuum.

 

Ne znam, mozda ipak procitam i sledecu knjigu iz opusa. Jer ovo je nesto izmedju srednjeskolskog sastava i genijalnog pisanja, cas jedno cas drugo, valjda mu je najveci kvalitet sto sa lakocom shifta izmedju sadasnjosti i proslosti.

Edited by Caligula
Link to comment
2 hours ago, Caligula said:

i kod Oskara Vajlda sam preskakao citave stranice, bespotrebni opisi gozbi, jela, tekstura i tkanja tepiha.

 

E jbg, to je najjace poglavlje. A i nije da je toliko dugacko da nisi mogao da se iscimas :sleep:

Link to comment

Zahvaljujući @jms_uk sad čitam

semper_idem_v.jpg

 

i nadam se da sutra neću zakasniti na posao. Došla do pola.

Ovaj roman vraća nadu da se može naći i roman u Srbiji napisan u XXI veku, koji ostaje u sećanju, knjiga koja se može ponovo čitati. Dodatnu težinu daje činjenica da pisac navođenjem čitaoca na smeh,  bejaše možda i voleo da se čitalac nasmeje nekontrolisano, razdragano, ali nikad to nije razjapljenih usta, uvek u pozadini ostane misao na holokaust koji će tek da dođe.

Edited by halloween
Link to comment
On 11.8.2020. at 1:12, halloween said:

Zahvaljujući @jms_uk sad čitam

semper_idem_v.jpg

 

i nadam se da sutra neću zakasniti na posao. Došla do pola.

Ovaj roman vraća nadu da se može naći i roman u Srbiji napisan u XXI veku, koji ostaje u sećanju, knjiga koja se može ponovo čitati. Dodatnu težinu daje činjenica da pisac navođenjem čitaoca na smeh,  bejaše možda i voleo da se čitalac nasmeje nekontrolisano, razdragano, ali nikad to nije razjapljenih usta, uvek u pozadini ostane misao na holokaust koji će tek da dođe.

 

Remek delo, izvan svake sumnje.

 

Somborsko pozorište je zimus postavilo predstavu prema ovom delu, karte bile uzete najzad posle tri meseca čekanja, i stigla korona i zaključavanje.

Link to comment

Bekim Serjanović, Ljepši Kraj, odličan.

 

Inače izbegavam nove balkanske pisce, slabo šta čitam od njih, ali ovaj čovek me razoružao. Slučaj je hteo da zena kupi Knausgora meni a sebi ovog Bosanca, ja procitao Knausgora pa posle i Bekima - milion slicnosti, sve iz prvog lica, jak utisak da je autobiografski, ali kada se uporede Knausgor je obicna pudlica u odnosu na ovog sirovog Balkanca.

 

Jako, neusiljeno, bez ulepsavanja ili nekog romansiranja, ma sirovo je prava rec.

 

E sad, da sam znao, poslednje poglavlje (Epilog) ne bih citao jer izgleda kao da ga je pisao neko drugi. Kao da je izdavac dodao svojih par strana na kraju, potpuno bespotrebno. Bez toga bi roman bio kompletniji, jaci.

 

kako god, ko nije citao preporucujem. Sjajan pisac, sjajna knjiga.

Edited by Caligula
Link to comment
2 minutes ago, Caligula said:

 

Inače izbegavam nove balkanske pisce, slabo šta čitam od njih, ali ovaj čovek me razoružao.

Moja preporuka "Komo" Srđana Valjarevića,mada verujem da je dosta ljudi pročitalo već.

Link to comment
7 minutes ago, Milošica said:

Moja preporuka "Komo" Srđana Valjarevića,mada verujem da je dosta ljudi pročitalo već.

 

Procitao Komo, dobra. Da ga jbm ispada da se danas najbolje podnose autobiografska i pseudoautobiografska stiva. Takvo vreme neko, voajersko.

Edited by Caligula
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...