Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Ima li gde kod nas da se kupi neka solidna mehanicka tastatura a da nije onako nabudzena gejmerska sa pozadinskim osvetljenjem u tri boje i tako to... Po radnjama samo sam takve nalazio a i to nema svugde, skupe su kazu, i ne traze se previse, moze po porudzbini...  

Imaš kod ovog prodavaca na KP nekoliko iz CM Storm serije.

 

Cooler Master QuickFire XT

Link to comment

Cherry mx 3.0 je klasična mehanička tastatura, bez osvetljenja i ostalih džidža-bidža, ima je u izvedbi sa crvenim, braon i plavim svičevima i košta nova ~50-60 evara (barem kod mene). Ima opciono da se uzme i palm rest za nju, ko tako više voli.

Link to comment

Bez ikakve želje da započinjem flame war na AMD/Intel/ATI/Nvidia liniji, ima li zbilja smisla kupovati gejmersku konfu gde je procesor 2x skuplji od grafičke karte?

 

Pogotovo je suluda situacija gde je nova grafička karta actually slabija u smislu sirove snage od ove koju treba da menja...

 

Ja sam se trudio da stavljam nove komponente kojih ima na stanju a da ne probijem (mnogo) budžet. To je najjeftiniji socket 1151 i5 koji sam našao. Za grafiku nije ostalo više, inače se slažem sa tobom.

 

Za igre je (nažalost) amd/ati kombinacija teška alternativa, ranije si morao da juriš specifičnu verziju drajvera za specifičnu igru.  

Link to comment

na kp su staaaare mehanicke (nema boljih u svijet, licno rabim dell 102) do 50-evra

 

ko jednom proba mehanicku ni puskom ga ne mozes naterati na ove novotarije

 

Ne znam već od koliko prijatelja sam čuo da ne mogu da prežale prestanak proizvodnje Focusa FK-2001, svoj sam ugrabio u Logou pre bog te pita koliko godina. Compaqove fabričke nisu bile loše, neki su baš voleli onaj kratki položeni Enter, imam jednu kao sećanje na rahmetli SezamNet.  

Link to comment

Ja obovam moju Dell at-102w

 

Vidjao sam po oglasima dzab dzabaka kancelarijske dell-ove al pojma nemam kakve su. Pretpostavljam da nisu mehanicke jer uglavnom ljudi znaju za jadac.

 

Mada je i bilo gomila bacanja takvih tastatura jer su matore...

 

https://deskthority.net/wiki/Dell_AT101

 

Jedino me nervira sto su @ i " obrnuli. Na dvojci mi je nacrtan navodnik 

Edited by katamaran
Link to comment

Mislim da sam vidjao Cherry mx tastature jeftino na nasim oglasima. Znaci valjaju?

 

Sasvim su ok, barem su cherry mx svičevi, a ne neka kineska kopija (mada kažu da kailh nije toliko loš). Kod mene ih ljudi masovno uzimaju za kanc, jer mx-red nije toliko glasna da bi druge smetala kliktanjem (inače bih i ja nabavio topre). Kao ulaz u mehaničke tastature, bez osvetljenja, dodatnih makro tastera i ostalog ovo je prva stvar koja je korektna. Probao sam razne, čak su mi neke jeftinije kineske od 30-tak eura bile relativno ok, da nije bilo par promašaja u dizajnu - tipa kod Rapoo V500 ti neki yellow svičevi su bili sasvim prihvatljivi, ali su majstori ispod metalnog poklopca imali plastično dno i kad kucaš to se malo ugiba i pravi odjek. Ovde je barem izrada standardna i stabilna. Caps su malo plići od ostalih mehaničkih tastatura pa je i put tastera malčice kraći. A za kući mi odgovara čisto beli backlight (i to samo na tasterima, ne između njih), pošto kucam do duboko uveče.

 

 

Za igre je (nažalost) amd/ati kombinacija teška alternativa, ranije si morao da juriš specifičnu verziju drajvera za specifičnu igru.  

 

Kad je bilo to "ranije", pre 10 godina? Nikakav problem sa drajverima nisam imao (4850, 6850, R7 265 (7850), R9 280X) ni sa brzinom, ni sa kompatibilnošću, ni sa stabilnošću. Čak me automatski apdejt na nvidiji više puta ispalio, na amd grafičkoj nikad. Uspeo je i jedan GTX 760 da mi crkne, koincidentalno nakon apdejta drajvera.

Link to comment

Ja sam se trudio da stavljam nove komponente kojih ima na stanju a da ne probijem (mnogo) budžet. To je najjeftiniji socket 1151 i5 koji sam našao. Za grafiku nije ostalo više, inače se slažem sa tobom.

 

Za igre je (nažalost) amd/ati kombinacija teška alternativa, ranije si morao da juriš specifičnu verziju drajvera za specifičnu igru.  

 

Ma to je OK teorijski, ali u toj cenovnoj varijanti po meni prosto nema smisla forsirati i5 po svaku cenu, tj npr. 7-8K jeftiniji AMD + 7-8K skuplja grafička prosto čine balansiraniji sistem. Problema sa AMD procesorima sam imao ukupno nula što se tiče kompatibilnosti u zadnjih 13 godina koliko ih sporadično koristim. Mislim, i ja preferiram Intel kad ima dovoljno love da se ubaci, ali ne bih išao nikad na svesno kraćenje ostalih komponenti samo da bih ga proterao.

 

 

Sasvim su ok, barem su cherry mx svičevi, a ne neka kineska kopija (mada kažu da kailh nije toliko loš). Kod mene ih ljudi masovno uzimaju za kanc, jer mx-red nije toliko glasna da bi druge smetala kliktanjem (inače bih i ja nabavio topre). Kao ulaz u mehaničke tastature, bez osvetljenja, dodatnih makro tastera i ostalog ovo je prva stvar koja je korektna. Probao sam razne, čak su mi neke jeftinije kineske od 30-tak eura bile relativno ok, da nije bilo par promašaja u dizajnu - tipa kod Rapoo V500 ti neki yellow svičevi su bili sasvim prihvatljivi, ali su majstori ispod metalnog poklopca imali plastično dno i kad kucaš to se malo ugiba i pravi odjek. Ovde je barem izrada standardna i stabilna. Caps su malo plići od ostalih mehaničkih tastatura pa je i put tastera malčice kraći. A za kući mi odgovara čisto beli backlight (i to samo na tasterima, ne između njih), pošto kucam do duboko uveče.

 

 

 

Kad je bilo to "ranije", pre 10 godina? Nikakav problem sa drajverima nisam imao (4850, 6850, R7 265 (7850), R9 280X) ni sa brzinom, ni sa kompatibilnošću, ni sa stabilnošću. Čak me automatski apdejt na nvidiji više puta ispalio, na amd grafičkoj nikad. Uspeo je i jedan GTX 760 da mi crkne, koincidentalno nakon apdejta drajvera.

 

Kad se spomenu 4850, dva dobra drugara su skoro istovremeno kupili negde krajem 2008. konfe sa tom grafičkom. Epilog, kod jednog je crkla pre par meseci a dobrih 5+ godina je igrao apsolutno sve što mu pada na pamet bez ikakvih problema. Od drugog je stalno dolazila neka kuknjava oko katalista, problema, stalnih reinstalacija drajvera i šta ti ja znam sve ne. Ne znam koji su proizvođači bili doduše, možda i to ima neke veze?

 

Btw evo i jedno pitanje: Cimao me drugar da mu sklapam neku konfiguraciju, a posle mi je spomenuo da ima već Chieftec 500W napajanje koje je koristio oko dve godine u prethodnom kompu u kome su riknuli ploča i procesor. Jel postoji neki relativno prost način da se ono istestira? Da li uopšte rizikovati ili da mu prosto kažem da se ne zajebava sa tim i da kupi novo? Kontam pošto je Chieftec možda je greota da se baca ako i dalje radi...Btw pošto se ide na A8 varijantu sve to će da vuče tipa 200W, ako je uopšte i bitno...

Link to comment

@Razz

 

Hvala za detaljan opis. Bas cu da vidim negde da probam kuckanje.

 

Sto se tice drajvera zadovoljan sam sa ATI al mi jedna glupost vec poduze kida zivce. Prilicno cesto firefox + streaming kombinacija hoce da mi izazove BSOD. Posle mi whocrashed  slicni programi kazu da se skrljao unknown driver al asm nekako otkrio da ima veze sa grafikom.

 

Nikad mi se nije skrsila u igricama al je yt fajerfoksom ko minsko polje. Zato sam se i presaltovao na chrome.

Edited by katamaran
Link to comment

 

 

Btw evo i jedno pitanje: Cimao me drugar da mu sklapam neku konfiguraciju, a posle mi je spomenuo da ima već Chieftec 500W napajanje koje je koristio oko dve godine u prethodnom kompu u kome su riknuli ploča i procesor. Jel postoji neki relativno prost način da se ono istestira? Da li uopšte rizikovati ili da mu prosto kažem da se ne zajebava sa tim i da kupi novo? Kontam pošto je Chieftec možda je greota da se baca ako i dalje radi...Btw pošto se ide na A8 varijantu sve to će da vuče tipa 200W, ako je uopšte i bitno...

 

 

I ja bih voleo da vidim odgovor na ovo pitanje. Moje napajanje (LC Power, 450 w )  je staro 5+ godina i nikad nije ni šticnulo, al' bih voleo da ga proverim

Edited by Bujodrag
Link to comment

 

Btw evo i jedno pitanje: Cimao me drugar da mu sklapam neku konfiguraciju, a posle mi je spomenuo da ima već Chieftec 500W napajanje koje je koristio oko dve godine u prethodnom kompu u kome su riknuli ploča i procesor. Jel postoji neki relativno prost način da se ono istestira? Da li uopšte rizikovati ili da mu prosto kažem da se ne zajebava sa tim i da kupi novo? Kontam pošto je Chieftec možda je greota da se baca ako i dalje radi...Btw pošto se ide na A8 varijantu sve to će da vuče tipa 200W, ako je uopšte i bitno...

 

Nije taj Chieftec ništa specijalno, ako mu nije bitan svaki dinar ja bih uzeo novo napajanje bez mnogo razmišljanja, crkavanje procesora nije baš uobičajen kvar.

Link to comment

Nije taj Chieftec ništa specijalno, ako mu nije bitan svaki dinar ja bih uzeo novo napajanje bez mnogo razmišljanja, crkavanje procesora nije baš uobičajen kvar.

 

Proc i ploča su bili stari 8+ godina, nije me previše iznenadilo. I ja sam naginjao na tu stranu, tako da ću to da mu kažem. Nek ostavi to za rezervu, zatrebaće nekom. Hvala.

Edited by Deco
Link to comment

Testeri napajanja se mogu nabaviti lako. Postoje ulazi za sve konektore sa napajanja i vidi se napon svakog od njih, kako id (ako to neko još koristi) tako i sata + svega ostalog na napajanju. Ja sam pre 7-8 godina kupio novo na Limundu i još uvek radi bez problema.

Link to comment

@Razz

 

Hvala za detaljan opis. Bas cu da vidim negde da probam kuckanje.

 

Sto se tice drajvera zadovoljan sam sa ATI al mi jedna glupost vec poduze kida zivce. Prilicno cesto firefox + streaming kombinacija hoce da mi izazove BSOD. Posle mi whocrashed  slicni programi kazu da se skrljao unknown driver al asm nekako otkrio da ima veze sa grafikom.

 

Nikad mi se nije skrsila u igricama al je yt fajerfoksom ko minsko polje. Zato sam se i presaltovao na chrome.

 

To je jedno vreme bio problem sa adobe flashom i video codecima. Tada je youtube bio dozvolio da se kao default player sa flasha prebaci na html5. I kako se flash deinstalirao, problemi nestali. Ima yt link na kojem se testira da li browser na youtubetu može da koristi čisti html5. Mislim da je od prošle godine html5 default youtube player.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...