Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Testeri napajanja se mogu nabaviti lako. Postoje ulazi za sve konektore sa napajanja i vidi se napon svakog od njih, kako id (ako to neko još koristi) tako i sata + svega ostalog na napajanju. Ja sam pre 7-8 godina kupio novo na Limundu i još uvek radi bez problema.

Ma inicijalne vrednosti se vide i kad se u biosu uđe u health, pa sama ploča pokazuje kakvu struju očekuje i kakvu dobija. Ali nijedna od te dve metode ne pokazuje kako će se napajanje pokazati pod opterećenjem. Na prazno će loše da se pokaže samo napajanje koje je ili pred crkavanjem ili ono koje već dobija lošu struju iz gradske mreže. Treba poterati neki stres test i za cpu i za gpu uz neki program kao što je cpuid-ov hwmonitor i gledati koliko se menjaju onda vrednosti na 5V, 3.3V i 12V granama.

 

Uopšteno, ako se sklapa komp, kvalitetno napajanje je jedina komponenta na kojoj ne treba štedeti kintu. Čovek će se snaći i sa nešto manje megaherca ili gigabajta, jeftinom tastaturom ili manjim ekranom, ali napajanje je must. Šteta što u Srbiji zbog ekonomskih razloga nema veći izbor i onda tamo Chiefteci važe za šatro bolja napajanja.

Link to comment

^^Definitivno, ako se sklapa nova konfiguracija, uzimati matoro napajanje koje već preživelo bar jedno prženje i ko zna u kakvom je stanju je priličan rizik. Da je u pitanju neki high end plaćen 150-200€ pa još i da se razume, ali 500W Chieftec je obična konfekcija. :)

Link to comment

Cheiftec-ova napajanja su na našem tržištu iznad prosečna, kao i npr cooler masterova.

Na 13 mašina sam imao kineska napajanja nikad nisam imao ni najmanji problem, prodao svih 13 mašina. Sada imam neka LC power od 500w i ona rade korektno i bez problema. 

Link to comment

Zar je crkavanje napajanja toliki problem? Meni je mozda jednom u zivotu crklo napajanje...mnogo vise su crkavali diskovi, procesori, maticne ploce.

 

Samo treba komp da se otvori svaki mesec dva i ocisti (usisa), da ne bi prasina zablokirala neki ventilator te da ne bi doslo do pregrevanja. U mom iskustvu obicno je HDD najslabija tacka u svakom sistemu.

Link to comment

A koja su napajanja dobra, da ih ima na našem tržištu?

 

 

Dobra su npr. Seasonic, be quiet!, Corsair, Enermax, Antec... Ima ih koji još imaju dobra napajanja, tipa Silverstone. I svi oni uglavnom imaju više serija, od umerenijih do skupih za entuzijaste. Ali za svaki model ima jasno istaknuta efikasnost, zaštita, da li ima kabl-menadžment, dužine i tipovi kablova, glasnost ventilatora pri različitim opterećenjima, jačina struje po zasebnim granama... pa svako može da izabere kombinaciju faktora koji su im važni, imajući cenu u vidu.

 

 

Cheiftec-ova napajanja su na našem tržištu iznad prosečna, kao i npr cooler masterova.

 

Što dovoljno govori o našem proseku, na žalost.  <_<

Link to comment

Dobra su npr. Seasonic, be quiet!, Corsair, Enermax, Antec... Ima ih koji još imaju dobra napajanja, tipa Silverstone. I svi oni uglavnom imaju više serija, od umerenijih do skupih za entuzijaste. Ali za svaki model ima jasno istaknuta efikasnost, zaštita, da li ima kabl-menadžment, dužine i tipovi kablova, glasnost ventilatora pri različitim opterećenjima, jačina struje po zasebnim granama... pa svako može da izabere kombinaciju faktora koji su im važni, imajući cenu u vidu.

 

 

 

Što dovoljno govori o našem proseku, na žalost.  <_<

 

Da ne grešim(o) dušu, taj prosek se podosta popravio. Pre 10+ godina, napajanje nije bilo smatrano legitimnim delom kompjutera (moglo je možda negde da se pročita nešto tipa 200W), sad se bar navede koje je u pitanju. Problem ovde je uglavnom, s obzirom na situaciju, to što je jako teško objasniti nekom ko moli da mu se sklopi konfa do 45K RSD da treba da ubaci kvalitetno napajanje koje maltene dostiže trećinu zadate cene.

 

Smorio sam ovde na temi podosta, ali mi opet treba pomoć. Zove drugar, kaže treba sestri novi laptop idealno do (famoznih) 45K ili malo preko ako ima baš neki best buy. Sad me zanima, kad se uzmu u obzir proizvođači koji se nude (ASUS, Acer, HP, Dell, Lenovo itd.), jel neki od njih kvalitetom ili bilo čime drugim zavređuje da se isforsira, ili se prosto svodi na to da se nađe najsnažiji procesor sa što više RAMa u okviru zadate granice?

Edited by Deco
Link to comment

 

 

Da ne grešim(o) dušu, taj prosek se podosta popravio. Pre 10+ godina, napajanje nije bilo smatrano legitimnim delom kompjutera (moglo je možda negde da se pročita nešto tipa 200W), sad se bar navede koje je u pitanju. Problem ovde je uglavnom, s obzirom na situaciju, to što je jako teško objasniti nekom ko moli da mu se sklopi konfa do 45K RSD da treba da ubaci kvalitetno napajanje koje maltene dostiže trećinu zadate cene.

Dok sam kao klinac radio u firmi koja je prodavala računare, imali smo čuveno pitanje "ima li neki laser za 100 maraka?", kada su koštali 600+. Nisu ljudi kod nas nikad imali para. Ali tu se razlikuje ta svest o tome šta je dobro i šta mogu da priuštim te da ne stoji uvek znak jednakosti između ta dva. Ako skupim para za minimum, da ću dobiti upravo to - minimum. Što može da ispadne i ok kombinacija ukoliko su i potrebe ili očekivanja takođe minimum, nije ni tako crna situacija uvek

 

Vremena se doduše menjaju, ni Kinezi nisu ono šta su bili pre 10-15 godina, nema toliko oscilacija u kvalitetu ploča ili sličnih komponenti kao nekad - sve se štancuje u par fabrika i samo se menjaju stikeri. Komp se kupuje kao mikrotalasna ili dvd plejer uglavnom. Ali napajanje je kod nas bilo škakljiva stvar, jer smo dobijali i kilavu struju iz gradske mreže, poboljšanu sam-svoj-majstor elektroinstalacijama po našim divljim gradnjama. I onda neko napajanje slabijeg kvaliteta, koje bi moglo da prođe neprimetno u boljim uslovima, počne da zeza kad veš mašina krene sa centrifugom ili grafička povuče 200W (obično uz zaključak da grafička ne valja). Osim ako nismo u međuvremenu pobedili i na tom planu, ne mogu iz pečalbe da procenim.

Link to comment

za 95% konfi je lc power lc600h-12 puna kapa za 4500 dinkića

- naravno ko uzme i5 i oc ga na 5GHz + neku grafu iz više klase npr gtx 1070, treba da gleda brand-irana napajanja od 10k, što abi trebao da bude problem kada samo za cpu daju 300 a za grafu 500 €

Link to comment

Za te pare i ne mogu ničim drugim da napune kapu. Ali dobro napajanje ne bi trebalo da bude rezervisano samo za top mašine entuzijasta, o tome se i radi u svoj ovoj priči. Za mašinu koja koristi igpu ili neki gpu koji vuče do 75W sa pcie slota mi ne treba napajanje od 700W. Umesto kineza sa 600W uzmem brend sa dobrim karakteristikama od 400 ili 450W. Ne prave oni samo nabrijane modele od 150+ evara, imaju i oni napajanja od cca 40€. Ne dobiješ cable management ili tako neke fičre, ali dobiješ efikasno napajanje sa korektnim stabilnim komponentama, zaštitama itd. Samo što pretpostavljam da to niko kod nas neće da uvozi, jer je lakše uvaliti kineza koji košta isto, a ima wow 600W. A više je uvek bolje, zar ne? Ista priča kao i onomad sa kamerama i megapikselima.

Link to comment

Za te pare i ne mogu ničim drugim da napune kapu. Ali dobro napajanje ne bi trebalo da bude rezervisano samo za top mašine entuzijasta, o tome se i radi u svoj ovoj priči. Za mašinu koja koristi igpu ili neki gpu koji vuče do 75W sa pcie slota mi ne treba napajanje od 700W. Umesto kineza sa 600W uzmem brend sa dobrim karakteristikama od 400 ili 450W. Ne prave oni samo nabrijane modele od 150+ evara, imaju i oni napajanja od cca 40€. Ne dobiješ cable management ili tako neke fičre, ali dobiješ efikasno napajanje sa korektnim stabilnim komponentama, zaštitama itd. Samo što pretpostavljam da to niko kod nas neće da uvozi, jer je lakše uvaliti kineza koji košta isto, a ima wow 600W. A više je uvek bolje, zar ne? Ista priča kao i onomad sa kamerama i megapikselima.

to napajanje je best buy već 5-6 godina i predlažu ga svima koji imaju ograničeni budžet na forumu sveta kom. kao min ispod koga ne treba ići

- lc power je švapska firma, koja se kao i ostali snabdeva u kini ali opet sumnjam da baš mogu da valjaju krš koji će izazvati požar ili prerano upokojenje ostatka kompa jer bi popili samo takve tužbe  ^_^

- ljudi koji su ga uzeli su uglavnom zadovoljni, vent nije bučan, napajanje se ne greje kao jeftini kinezi, kada se uzme u ruku vidi se da teži 1,5 kg za razliku od kineza od pola kile i 1500 dinkića

- od zaštita ova office serija napajanja ima:

 

 

OVP = Over-Voltage Protection

OPP = Over-Power Protection

SCP = Short-Circuit Protection

UVP = Under-Voltage Protection

 

- zato i dalje tamo ima prednost u odnosu na najjeftinije serije thermaltake-a koji su se skoro pojavili i slično koštaju

- ko hoće da se kocka sa mađarima best buy do 45-50€ bi bio

XFX TS 430W na KP-u, sasvim je dovoljno, a kvalitetno je, unutra je Seasonic.

- naravno ako uopšte može da se nađe i ako garancija nije previše bitna ^_^

Edited by gone fishing
Link to comment

ocu da sklopim neku konfiguraciju za desktop za cerku, ne znam koliko su zahtevne igrice koje je znimaju, tipa majnkraft ili sims...

osim standardne dileme intel ili amd, zanima me koliko je rama preporucljivo, dal je 8gb dovoljno, takodje i grafika, vidim da gotove gejming konfiguracije uglavnom imaju grafiku od 4gb

Link to comment

to napajanje je best buy već 5-6 godina i predlažu ga svima koji imaju ograničeni budžet na forumu sveta kom. kao min ispod koga ne treba ići

- lc power je švapska firma, koja se kao i ostali snabdeva u kini ali opet sumnjam da baš mogu da valjaju krš koji će izazvati požar ili prerano upokojenje ostatka kompa jer bi popili samo takve tužbe  ^_^

- ljudi koji su ga uzeli su uglavnom zadovoljni, vent nije bučan, napajanje se ne greje kao jeftini kinezi, kada se uzme u ruku vidi se da teži 1,5 kg za razliku od kineza od pola kile i 1500 dinkića

- od zaštita ova office serija napajanja ima:

 

 

OVP = Over-Voltage Protection

OPP = Over-Power Protection

SCP = Short-Circuit Protection

UVP = Under-Voltage Protection

 

- zato i dalje tamo ima prednost u odnosu na najjeftinije serije thermaltake-a koji su se skoro pojavili i slično koštaju

 

 

O brate, ja u klin, ti u ploču... [siže] kada bi forum SK imao veći izbor, verovatno bi imao i drugačije preporuke [/siže]

 

Nisam imao konkretno pik na LC napajanja, nego generalno na jeftine Kineze, ali ako baš hoćeš, hajde. LC Power nije švapska firma, nego Silent Power Electronics GmbH, registrovana u DE da prodaje ovde njihove proizvode. Zašto ovde po Švabiji (na njihovom šatro domaćem terenu) moraš LC Power lupom tražiti? Upravo zbog toga što si naveo - za razliku od SK, po švapskim forumima su mnogo gore prošli glede reputacije baš zbog crkavanja i upokojavanja kompova. I ne samo po forumima, lošoj reputaciji je doprinelo i to što su ta napajanja testirana, sa pravom opremom (pošto imam background sa domaćim hw testovima, znam kako se kod nas testira). U to doba (pre nekoliko godina, kada je LC550W kod nas isto vladao), utvrdili su kod par testiranih modela x falinki, počev od toga da je ta lista navedenih zaštita samo wishful thinking i da stvarno nisu sva implementirana, da nisu štedeli samo na elementima, nego i banalnijim stvarima kao što je izolacija (a ujedno nisu imali zaštitu od pregrevanja), da su PCB-ovi pozadi ručno prelemljivani, da su u testiranju recimo 5V grane spale na 90% očekivane vrednosti, da ni taj 80Plus standard koji je naveden nije ispoštovan itd. Takve stvari prosečan korisnik ne vidi na oko. LC se doduše obavezao da će stvari popraviti, moguće je da su u međuvremenu stvari i doterali na pristojniji nivo, ali njihova je reputacija ovde uništena. Ne zato što su napravili jeftin proizvod - nisu ni prvi ni poslednji - nego što su lagali. Na ovakvom tržištu gde slegneš ramenima i okreneš se alternativama to ima drugačiji efekat, nego u Srbiji, gde imaš dva uvoznika i dobiješ ono šta ti je servirano pa od toga formiraj listu best buyova.

Link to comment

ocu da sklopim neku konfiguraciju za desktop za cerku, ne znam koliko su zahtevne igrice koje je znimaju, tipa majnkraft ili sims...

osim standardne dileme intel ili amd, zanima me koliko je rama preporucljivo, dal je 8gb dovoljno, takodje i grafika, vidim da gotove gejming konfiguracije uglavnom imaju grafiku od 4gb

Sto se tice memorije 8 GB ti je dovoljno za ogromnu vecinu igara, a za SIMS i Minecraft ti je dovoljna i integrusa, sto bi se reklo, bilo koja grafika ce to ganjati. E sad, ako ona zeli neku zahtevniju igru, to je vec novi nivo.

 

Konkretno za Minecraft minimalna/preporucena konfiguracija

 

CPU: Intel Pentium D or AMD Athlon 64 (K8) 2.6 GHz / CPU: Intel Core i3 or AMD Athlon II (K10) 2.8 GHz

RAM: 2 GB / 4GB

Video Card: (Integrated): Intel HD Graphics or AMD/ATI Radeon HD Graphics with OpenGL 2.1 / GeForce 2xx Series or AMD Radeon HD 5xxx Series (Excluding Integrated Chipsets) with OpenGL 3.3

 

A za najnoviji SIMS4

 

CPU: Intel Core 2 Duo E4300 or AMD Athlon 64 X2 4000+ (2.0 GHz Dual Core required if using integrated graphics) / Intel Core i5-750 or AMD Athlon X4

RAM: 2 GB / 4GB

Video Card: NVIDIA GeForce 6600 or ATI Radeon X1300 or Intel GMA X4500 / NVIDIA GeForce GTX 650 or better

 

Sto bi se reklo bilo  koja masina sa DDR3 memorijom (a sad ih je sve vise sa DDR4) ce ti "pojesti" obe igrice... a ako vec kupujes.. onda kupi nesto jace sto bi SIMS6 moglo da gura za koju godinu :D

Edited by Milosh76
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...