Jump to content
IGNORED

zen trenutak


gospa buba

Recommended Posts

ja danas pijem caj od bilja ubranog na Galicici(1900mnv) iznad Ohridskog jezera :wub:

Jel to bilje slicno onome sto na Halkidikiju prodaju kao planinski caj? Travke boje pelina?

Nekad davno sam pila caj od nekih biljki sa Ohrida. Lice ove grcke na to, al nije bas.

Link to comment

Čaj koji Grci, Makedonci i ostali sa Balkana zovu planinski je biljka iz roda Sideritis (razlikuje se od majčine dušice, origana i ostalih iz roda Timus).

 

Sideritis syriaca se može naći u Superveru, 170 din 30 g,

Sideritis scardica Gris.kod nas ima pod nazivom šarplaninski čaj. Može se kupiti u biljnoj apoteci "Josif Pančić" 100 g 262-300 din.

 

Kupovala sam ovaj iz Supervera, fantastičan je. Sledeći ću ovaj iz Josifa, da uporedim ( pošto sumnjam da su Grci naveli na pakovanju tačan latinski naziv jer bi to značilo da su baš samo sa Krita brali čaj za masovnu prodaju. Pre mislim da je to isti kao ovaj šarplaninski koji ima i u JP).

 

Koristi se kao opšti tonik, a naročito protiv anemije. Vrlo zanimljiva biljka, endemit Balkana..

Edited by halloween
Link to comment
  • 3 weeks later...

Pronadjoh sinoc zaboravljeni caj koji je momak doneo iz Kine pre tri ili cetiri godine, i rok je prema ambalazi istekao pre dve godine. Piti ili baciti?

Meni deluje okej (recimo ja imam i dosta stariju nanu koju smo susili i nista joj ne fali), mozda je samo izgubilo malo "ukusa", ali ne doznajem se puno, pogotovo u ovakvu vrstu biljaka (hrizanteme).

 

Ovako izgledaju, meni se cini da je to samo osusen cvetic (uporedjujem sa drugim koje je doneo):

 

o7LVi3_NIKu7WP7J_yJasYeaf53fa04eaWFKkHQ3

 

 

Sve vreme je stajalo upakovano u originalnoj ambalazi, ali koja je bila otvorena (ne sirom, ali isecena, znate na sta mislim)

 

aMQxuctZE00Eg84ERr8lOJGl7etcOZEAgg3P5Gj7

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

ja mislim da je to ok..probaj pa bas ako nema nikakav ukus onda nema ni smisla ali mislim da cajevima ne moze isteci rok trajanja u smislu da se pokvare 

Edited by ivy
Link to comment

Pamti li kogod još čajdžinicu Mi-La u Kapetan Mišinoj, tik ispod PMF-a? Koliko se sećam, potrajali su tek nekoliko meseci tamo negde 2004. ili 2005. Koleginica iz redakcije ih je slučajno provalila, javnula da je krenuo fire sale dve nedelje pred zatvaranje, pa sam se temeljno nakrcao skoro svime što su imali.

Link to comment

ja mislim da je to ok..probaj pa bas ako nema nikakav ukus onda nema ni smisla ali mislim da cajevima ne moze isteci rok trajanja u smislu da se pokvare 

 

+1

 

najgore sto mi se desilo je da pokupe miris od bijlaka i zacina koji stoje okolo pa da im ukus vise ne valja

 

 

Ne verujem da može nešto da bude...

BTW jedino što ti čajevi sami po sebi nisu jaki, pa ako su još izgubili na aromi, možda se razočaraš ;-)

 

Ne znam da li da budem zabrinuta sto se caju nije desilo nista, koleginica je na spomen Kine odmah rekla "mozda je radioaktivan" :D

Sav je fin, tacno takvog ukusa je bio i onda kada smo ga probali, a takodje i dalje moze da podnese drugo polivanje vode :)

 

MlYkvSnxeIeQEo6v9FjA7S-BrBQXflELvseGan4T

 

YI-nwOuOxmI_R-MMWvJe2AUTietNbaeqNhimJC2G

Link to comment

ma nema sta da se brines..to je susena biljka koja moze samo ev da izgubi aromu..ako je na suvom moze da stoji decenijama..

ja sam jednom imala konzervu caja kojoj je istekao rok pre 4godine a caj bio skoro kao prvog dana :D

 

imas na aliju cajeve koji se prodaju kao 10 year old..

Link to comment

apsolutni favoriti ove zime 

 

 

kakvi su ovi čajevi ivy, jesu to crni čajevi ?

 

ed.

aha, vidim, jedan je crni. a ovaj drugi jasmin

 

i kažeš, dobri ?

Edited by dùda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...