Jump to content
IGNORED

poslepraznično dijetetisanje


mammy two shoes

Recommended Posts

Ne, komentar se nije odnosio na program već je to neko moje generalno osećanje već neko vreme, možda naglašenije nego pre, jer otprilike u isto vreme kad je otvoren topik, na poslu malo malo pa ljudi započeli neke dijete, neki su na nekim tipa ovog programa koji daju generalne smernice kako i šta a neki opet na nekim strogo diktiranim dijetama tipa ujutru u 8h pojedem grejpfrut i kuvano jaje, ne jedem ništa posle 17h itd. Ovi zadnji, znam ja kao i oni da će izdržati neko vreme koliko je preporučeno da traje dijeta i da će efekti biti uglavnom zadovoljavajući, ali isto tako da će se po završetku dijete vratiti na stari režim. Čemu onda sve to?
Bas tako.Ako ne dodje do promene navika, dijeta ce da traje koliko traje i gotovo.Nasa "dijeta" nije imala ime. Nije bilo propisanih obroka i pre bi se reklo da smo isli u *skolu zdrave hrane*Naucili smo gde smo gresili, sta je zapravo zdrava ishrana, od kojih grupa se sastoji nasa piramida ishrane, koliko nam namirnica iz pojedine grupe zapravo treba i kako ih najbrze prepoznati. Sta narucivati a sta izbegavati i pojedinim restoranima (italijan - uzmi prvo tomato -mozzzarelu i malu pizzu, nemoj pastu sa kremom ali da pastu sa grilovanim povrcem i tomato sosom zato sto su to ipak jako vazni i dobri "spori seceri) kod kineza izbegavaj przeno ali...).Narocito - kako prepoznati KOLICINU - uzmes parce mesa ili izmeris koliko je zapravo 125gr suve paste - ispeces/skuvas pa kazes - JOOj, pa to je nista! sledeci put ti je u glavi da izdasne porcije u restoranima su zapravo srtonosne i naucis da vratis pola tanjira ili da bacis u kantu za otpatke - bolje u kantu za otpatke nego u moje dupe.mislim da Hustler rece da bi trebalo zdravu ishranu uciti u skolama.neke skole po Francuskoj, koliko sam videla, su taj program uvele u osnovnu skolu. i rezultati se vide - uzimam pre neki dan koka-kolu a klinac, komsinicin sin mi kaze - nemoj to, to ti ne treba tu nema nista dobro a samo ces se ugojiti, bolje uzmi vode.da ne pominjem prodavca u poslasticarnici koji mi na moje - jooj sto bih jednu torticu sa limunovim kremom i puslicom odzgo, ladno rekao - to je puno putera i secera. uzmi ovu tanku torticu sa jabukama, manja je i nije toliko masna i slatka.rezultat - moj muz je za tih 6 meseci izgubio 37kg. ja 10-ak koje sam dobila u prvih 6 meseci kad sam se ovde doselila. Posle 5 godina bez dijete, jesmo vratili neke nazad (manje od pola). znam kako da ih skinem samo jos da nadjem vremena za sport (tada smo isli na 2x nedeljeno po 3 sata uz trenera...)
Link to comment
  • Replies 435
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    39

  • ivy

    28

  • ljakse

    21

  • mammy two shoes

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

setila sam se saveta nutricioniste da na početku dijetalnog režima ishrane, kada počnu da se tope naslage masti i kada je jetra dodatno opterećena, treba biti oprezan sa unosom mahunarki i hrane koja nadima. Ovome bih dodala da i kupovnu hranu, koja sadrži razne aditive, treba svesti na najmanju moguću meru. juče sam navijala sat i jela na tri sata kao beba i nisam imala vrtoglavicu i razne druge senzacije. majka me je videla posle šest dana i kaže da sam se vidno smanjila :wub: svesna sam da sam do sada izbacila samo toksičnu vodu.

Link to comment

Modesty, u potrazi sam za nešto nalik toj školici već neko vreme, malo sam se umorila od samostalnog istraživanja. Mammy, upravo to često a pomalo, i što je moguće laganije, tj da je voluminozno a da se lako vari.

Link to comment

U cemu je problem sa aditivima tokom dijete? Zar vecina njih nisu potpuno bezopasne supstance, neki su cak i vitamini, jedino sto imaju bezlicna imena pa deluje kao nesto neprirodno? Npr E300 je vitamin C, tu negde je i vitamin E, a koliko vidim glavni problem s aditivima odnosi se tek na odredjeni broj njih koji mogu izazvati alergijske reakcije kod preosetljivih ili se sumnja da uticu na hiperaktivnost kod dece. Na temu zdrave ishrane slazem se s modesty, trebalo bi razmisljati o eliminisanju losih navika u ishrani, pre nego o nekoj kratkotrajnoj dijeti, ali se ne treba opsedati nepotrebnim detaljima (jelo xy ima aditiv E599 i 235 kalorija/100g) vec pre ici na to da se usvoje opsti principi. Promatranjem signala iz organizma svako moze lako videti sta mu prija a sta ne, ja sam npr smrsala 6 kg u poslednjih 3 nedelje jeduci samo kuvanu hranu i izbacivsi alkohol u potpunosti (operisala krajnike), bez ikakve fizicke aktivnosti, tako da je izgubiti kilograme svakako vrlo lako mada ne mogu da kazem da mi je prijalo. Secam se da smo u osnovnoj skoli imali blok nastavu iz domacinstva, gde smo ucili o vitaminima, belancevinama i ugljenim hidratima, pravili balansirane jelovnike i sabirali kalorije, te przili palacinke i gadjali se njima. Malo smo i tkali i vezli na krstice - ne znam da li to jos uvek postoji. Neki ljudi imaju zdrave navike u startu jer su ih poneli iz porodice, pa ne moraju o tome previse da razmisljaju, dok drugima koji su se u jednom trenutku prepustili gastrohedonizmu u preteranoj meri verovatno najvise moze goditi odlazak kod nutricioniste, pa da zdrava ishrana vremenom postane navika i nesto o cemu se ne mora razmisljati vec prosto ide automatski.

Link to comment

Ma bar da sam se prepustio gastrohedonizmu, pa da i ne zalim. Kod mene je bila vise rec o gastroidiotizmu, posebno kada se ima u vidu da (if I do say so myself) znam odlicno sta i kako treba i ne treba kada je u pitanju ishrana, zdravlje i tome slicno.

Link to comment

Gastro-gloopilo? Eh da je tu Kinik pa da dodatno obrazlozi, s posebnim akcentom na ulogu praseta i sarme u propasti srbskog nacijona, kako na grupnom tako i na individualnom planu.

Link to comment
Eh da je tu Kinik pa da dodatno obrazlozi, s posebnim akcentom na ulogu praseta i sarme u propasti srbskog nacijona, kako na grupnom tako i na individualnom planu.
Kinik je nažalost opravdano spriječen vremenski zahtijevnim selektiranjem vlastitih postova za topik minijature. K topiku, imam obrnut problem, nekakav suludo ubrzan metabolizam. Sinoć legnem u 23h, čitam 1h i onda ustanem da utažim glad, pojedem supu, pun tanjur kiflica sa sirom i dva komada čokoladne torte. Jutros se probudim u 8 gladan ko kurjak. Prije sat i po sam doručkovao prženice, mileram, kobasicu, džem, kafu, mlijeko, voće, a glad me već obuzela. Jedem obilno 5x dnevno. Jezivo. Idem vidjet šta je s onom govedinom.
Link to comment
Modesty, u potrazi sam za nešto nalik toj školici već neko vreme, malo sam se umorila od samostalnog istraživanja. Mammy, upravo to često a pomalo, i što je moguće laganije, tj da je voluminozno a da se lako vari.
leno, skolica je pri banjskom centru Mondorf .Usluge centra su 90%placene od strane socijalnog osiguranja za osobe koje imaju BMI. > 34. Program 8-nedelja
Ma bar da sam se prepustio gastrohedonizmu, pa da i ne zalim. Kod mene je bila vise rec o gastroidiotizmu, posebno kada se ima u vidu da (if I do say so myself) znam odlicno sta i kako treba i ne treba kada je u pitanju ishrana, zdravlje i tome slicno.
ja sam bila izuzetno iznenadjena koliko zapravo MALo znam o zdravoj ishrani. A zavrsila sam medicinsku biohemiju, imala nekoliko semestara bromatologije i kvaliteta hrane, poticem iz porodice u kojoj se jako polaze paznja zdravoj ishrani (pa se malo i preteruje... nista belo u kuci - secer, so, mast... )dijetetike je nauka koja se jako brzo menja i usavrsava. Ono sto smo ucili na fakultetu je cista nauka. Dijetetika je nauka primenjena na svakodnevni zivot - rezultati su impresivni.
Link to comment
Ne, komentar se nije odnosio na program već je to neko moje generalno osećanje već neko vreme, možda naglašenije nego pre, jer otprilike u isto vreme kad je otvoren topik, na poslu malo malo pa ljudi započeli neke dijete, neki su na nekim tipa ovog programa koji daju generalne smernice kako i šta a neki opet na nekim strogo diktiranim dijetama tipa ujutru u 8h pojedem grejpfrut i kuvano jaje, ne jedem ništa posle 17h itd. Ovi zadnji, znam ja kao i oni da će izdržati neko vreme koliko je preporučeno da traje dijeta i da će efekti biti uglavnom zadovoljavajući, ali isto tako da će se po završetku dijete vratiti na stari režim. Čemu onda sve to?
kakva je to logika, leba ti?stvar je u tome da shvatis da treba promeniti prehrambene navike koje sada ocigledno nisu najsretnije. posle toga je ta prica za tvoje zdravljestvar je u tome da je svaka dijeta losa ako ti ne objasnjava nacin na koji hrana utice na tvoje telo(uh/proteini/masti + kalorije), a 90% dijeta su upravo takve i ne menjaju ljudima nacin razmisljanja Edited by Hustler
Link to comment

Hustleru leba mi, logike nema, ali je zadivljujuće da i pored raznih upozorenja na te novinske dijete da još uvek ima onih koji misle da će uz pomoć njih nešto da postignu na duže staze.

Link to comment
U cemu je problem sa aditivima tokom dijete?
i ja mislim da aditivi nisu problem u smislu da su stetni sami po sebi (ima naravno i takvih tu i tamo), vec da se radi o tome da se ne treba oslanjati na aditive za uravnotezenu ishranu jer se mahom dodaju hrani koja je u startu nekvalitetna. E300 ces dobiti iz kupovnog kolaca od narandze, a vitamin C iz narandze. za dijetu ili zdravlje ce biti bolje ovo drugo.recima mog novog idola ben-a goldacre-a: And on the other side of things, additives aren't just bad in a special, toxicological, narrow sense, but also because they are "facilitators": they allow us to produce rubbish food, preserve it, and make it more attractive, ultimately producing fat people with quintessentially English teeth. In those terms additives were always part of a bigger problem of cruddy lifestyles, and this goes way beyond seven special molecules, a few p-values, a headline, an easy scapegoat, and some ratings scales.
Link to comment
ja sam npr smrsala 6 kg u poslednjih 3 nedelje jeduci samo kuvanu hranu i izbacivsi alkohol u potpunosti (operisala krajnike), bez ikakve fizicke aktivnosti, tako da je izgubiti kilograme svakako vrlo lako mada ne mogu da kazem da mi je prijalo.
samo kuvana hrana i nista vise i deluje? ohmy.gif mislim, kuvano povrce ili meso, nista hleb i ostalo plus bez alkohola i bez fizickih aktivnosti i zaista deluje? ohmy.gif ovo zvuci toliko dobro da mi je prosto nestvarno da ce da deluje u mom slucaju unsure.gif
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...