Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Pa taj ko hoce da iznajmi kucu mora da ima solidne prihode, da raspolaze autom za kucu u Vinci.  Kakve su veze javnim prevozom sa ostalim delovim grada, ucestalost?

 

Kako da prakticno organizuje zivot (ako je mlada porodica sa malom decom) ako posao i sve ostalo nije u Vinci ili okolini.  Neumesno je uporedjivati sa Nemackom, oni imaju neuporedivo bolji javni prevoz.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Kaluđerica, Vinča, Leštane, Boleč i sav taj kraj prema Grockoj je horor za svakodnevni život jer si sa gradom povezan jednim jedinim uskim putem. Kad padne malo kiše ili snijega, kad se desi neka saobraćajna nesreća ili radovi na putu taj sat vožnje se pretvara u dva sata dok si trepnuo. Naravno, još je bez plana izgrađeno milion zgrada pa je stanje sve gore i gore.

 

Da ne pominjem nepostojanje ostatka infrastrukture. Divlju kanalizaciju u Kaluđerici koja se izliva po glavnoj ulici kad pada kiša, smrad sa deponije u Vinči ili dim i ko zna kakve otrove kad se deponija zapali. 

 

I na kraju, ta naselja su mala odvratna geta. Bukvalno se vidi sav raspad ovoga društva kada se prođe Mali mokri lug. 

  • +1 9
Link to comment

vid'te, moj deda je sa ženom i 4 dece došao u beograd '25. godine '27 1. septembra iznajmio je stan u gepratovoj u tek izgrađenoj kući gruje veličkovića, dvospratnici sa 18 stanova. stavio sam sliku onomad. elem, čovek je tu kuću namenio za iznajmljivanje. teoretski, neki maher, diler, fudbaler, teniser bi mogao sutra da kupi tih 18 stanova od sadašnjih vlasnika i da ih redom iznajmljuje. naizgled, isto.

 

no, moj deda i gazda gruja su sklopili ugovor, overen gde je trebalo. imam onaj iz '34 (obnova zakupa) na kome je pečatom otprilike 10 x 10 cm ispisano kakve su obaveze obe strane. overen u nekoj instituciji. kako je sada, znamo.

 

PS: gazda gruja je pred rat bankrotirao, banka je preuzela kuću, posle rata banka je ukinuta, kuću je preuzela opština. moji su ostali da žive u stanu. '93 (čuvene i jedinstvene) moja žena je od opštine otkupila stan.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
11 hours ago, Moonwalker said:

Pa taj ko hoce da iznajmi kucu mora da ima solidne prihode, da raspolaze autom za kucu u Vinci.  Kakve su veze javnim prevozom sa ostalim delovim grada, ucestalost?

Ja sam naveo 2 primera gde je veoma poboljno iznamljivanje, u osnovi se placa kroz malo rada + troskovi. Da li je to blizu grada -  nije. Da jeste, bila bi drugacija cena.

Za Vincu nemam pojama kakav je prevoz. Za Djicu ide 309 autobus na svaki 10 min i ide jako redovno. 

 

Kao sto rece @nautilus, postoji usko grlo od do Ustanicke i tu u spicu ili losem vremenu moze da uspori jako. Ali nije bolji ni izlaz iz rupe u Mirijevu, u Vitezova ili Jovanke Radakovic.

 

Dakle, nije idealno ali je povoljno.

 

@goofs mozda je primer kafica los, ali je indikativan. Pritom ja pricam o Bulevaru i Lionu, sto je daleko od turista i poslovnih zgrada/pauza. Samo lokalci :(

 

Sto se tice primera sa lekarom u Parizu, to jeste ogroman problem. Ljudi koji su ostvareni u svom poslu ne mogu da zive pristojno. :(

 

Edited by x500
Link to comment
22 hours ago, Tihajeza said:

 

 

Tu se onda javlja jedan sloj stanovništa koji je neaktivan, ne radi, jer ne mora da radi. Svoj kapital ne ulaže u proizvodnju, oni ne moraju da se obrazuju, ne moraju ni da napreduju (to se svodi samo na ličnu želju), dok sa druge strane imaš sloj kome je jako otežano da napreduje, jer veliki deo svog vremena, elana, snage, kapitala koji bi možda akumulirao mora da odvoji na plaćanje stanarine. Neko zbog toga neće poslati dete na studije, neko neće pokrenuti biznis ili kreativnu ideju za posao, već će ostati šljaker za platu.

 

Ni za ekonomiju, ni za društvo takva podela nije dobra, i zato odgovorne države gledaju da osnovno pravo na stanovanje omoguće podjednako što većem broju ljudi.

 

Sve to vodi na duge staze u klasno društvo. A ono nije dobro, dizali ljudi revolucije da to promene itd. itd. Znaš već sam to, ne moram da ti prepričavam.

 

 

Moze neki primer ovoga? Ko su odgovorne drzave i sta znaci konkretno osnovno pravo na stanovanje? Jel te idgovorne drzave nemaju rentijerski sloj drustva?

Pitam jer sam jako dugo zivela u inostranstvu i iznajmljivanje stana mi je bukvalno jelo budzet. Mozda nisam znala da imam osnovno pravo na stanovanje... Ili pak nisam zivela u odgovornoj drzavi.

 

Ovo sa neaktivnim slojem stanovnistva vec imas svuda i kod nas, i to je SNS i ostali prikaceni na budzet ili neko iskoriscavanje drzave polu kriminalno ili ful kriminalno... kakav god dodatni porez da uvedes oni ga svakako nece placati.

 

Bizarna mi je ova prica (nemam stan koji izdajem nije to u pitanju). Valjda sam predugo zivela u inostranstvu i svodilo se na isto sto i u BG - kad si solo na obicnom ili cak boljem ali ne lukrativnom poslu - placaces besmislene sume za stanarinu i to je to.

Onog sekunda kad nadjes partnera ili si iz bolje stojece porodice koja moze da uleti finansijski, kako god, uzimas kredit i na taj nacin resavas pitanje (tako je bilo i kod prijatelja ovde u BG u tom periodu - ili roditelji ili partner i neki krediti). Kapiram da se situacija od pre par godina sa koronom i sad ratom u Ukrajini drasticno promenila, to moze da se resi kad bi drzava to htela vrlo jednostavno nekim naselje Stepa zahvatom ili prenamenom nekih od onih praznih ili kakvih vec drzavnih kvadrata koji su vec tu... ali sad nemamo komuniste nego SNS, pa ne deluje da cemo to gledati.

 

Ona devojcica koju pominjes kako ja smatram bi apsolutno trebalo da uziva u visedecenijski sticanom bogatstvu porodice koja sticajem okolnosti ima samo nju kao naslednicu. Volela bih da sam i ja tako nesto imala (ne da se zalim, ali nikad nisam imala makar taj osecaj da ako hocu mogu da radim a ako necu ili upadnem u zdravstvene probleme il ne mogu danadjem posao ili... da ne moram da brinem sta cu i kako cu). Dok god polazimo od toga da su tetke sticale normalno a ne bile neka partijska ili kriminalna prica.

Link to comment
20 hours ago, goofs said:

Pominješ kafiće u Frankfurtu, idi u Pariz ili Barselonu pa vidi da li su prazni preko dana. Beograd je odlična turistička destinacija za region, sad sa ovim Rusima i prenatrpana. Otiđi u random kafić u Borči, sumnjam da ćeš naići na istu sliku.

 

Otprilike jedino ako poredis neko mrtvo selo iz Nemacke sa centrom BGa. Inace bilo koji iole grad koji sam videla po Evropi - centar grada je pun svakim radnim danom pogotovo ako je grad studentski (sto Beograd takodje jeste). Ali i inace.  Nemacku sam jos i ponajmanje posecivala, ali kakav im je vajb mogu da zamislim da su kafici prosecnih gradova zakatanceni sem petkom vece i subotom.

Link to comment
12 hours ago, Mel said:

Moze neki primer ovoga? Ko su odgovorne drzave i sta znaci konkretno osnovno pravo na stanovanje?

Prva asocijacija mi je Singapur. Druga bi bile pojedine zalivske zemlje, ali samo za drzavljane.

Ovde moze da se doda i Izreal za ljude koji zele da zive u naseljima na Zapadnoj obali.

 

Ostale zemlje su, koliko je meni poznati, stanovanje regulisu trzistem.

Link to comment
On 7.12.2022. at 19:57, Sandradjer said:

Drugarica dobila povecanje kirije 60% i da se iseli do juna. Smatra da je super prosla

sa kolko na 1.6? ako je sa 100 na 160 jura onda je ok.

Link to comment

ma jok.

placala je mesto za sator u kosutnjaku 50 evra ali je kamp digao cenu na 80 evra zbog rusa.

gde je, bre, mogla da zivi za 100 e?

 

nemojmo se zezati sa zivotno vaznim stvarima. judi nece moci da placaju mesto za zivljenje.

(ako je drugarica u majdanpeku npr ja se izvinjavam zbog ostrije reakcije)

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, foto said:

ma jok.

placala je mesto za sator u kosutnjaku 50 evra ali je kamp digao cenu na 80 evra zbog rusa.

gde je, bre, mogla da zivi za 100 e?

 

nemojmo se zezati sa zivotno vaznim stvarima. judi nece moci da placaju mesto za zivljenje.

(ako je drugarica u majdanpeku npr ja se izvinjavam zbog ostrije reakcije)

jel se buni neko? ne buni se. znaci nije nam tako lose. 

  • -1 1
Link to comment

nisam rentijer, izdajemo jedan stan 

imamo stanara već 5 godina istog. nismo za ovih 5 godina nikako podizali cenu 

sad razmišljamo o tome da to uradimo, u visini 20% iako je realno inflacija to već pojela, odnosno, mnogo je veća od 20% za 5 godina 

dakle nikakve veze sa rusima to nema, isključivo sa inflacijom

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

to je dudo najnormalnija ljudska reakcija.

i ti kada odes u maxi npr izadjes sa 20% laksim novcanikom, ali ne izbacujes dugogodisnjeg stanara (koji je verovatno ok jer ga ne bi drzala 5 god da nije ok) da bi cekala zlatnu koku iz rusije za duplo ili koliko vec vise para.

 

u istoj situaciji smo kao i vi. jedan devojacki stan u izdavanju. 5 god nam je bio stanar po istoj ceni od pocetka do kraja. kada je on otisao morali smo da renoviiramo kupatilo (krivicom beogradskih toplana, ne stanara) te smo iskoristili priliku da sredimo i ostatak stana. izdajemo ga sada za 25 % vecu kiriju vec godinu dana, znaci pre rusa. nama je ok, stanarki je ok. jesmo podigli cenu nakon 5god ali smo i kompletno sredili stan (devojka zivi u novom stanu gde niko nije prespavao, koristio kupatilo pre nje). za dizanje kirije zasluzno je renoviranje i agentica koja nam je rekla da fontanu- stari merkator treba da izdamo za vise para. izdali smo ga za jedan dan, neki su cak i licitirali vecu cenu ali smo i mi birali stanara i izabrali devojku po dogovorenoj ceni. nismo mi sa jednim stanom rentijeri i smatram da ne treba da se ponasamo tako. da imamo nekih 6-7 stanova viska pa i da diktiram cene... ovako svi smo u slicnom loncu.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...