Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

On 24.10.2022. at 11:53, ivy said:

...

 

u stvari uopste ni nemam pojma kakvo je stanje sa Rusima u Novom Sadu?..mozda ni nisu neko pitanje,nemam pojma..

 

 

Nemam nikakav specijalan uvid ali u prolazu sam komunicirao sa izvesnim brojem rusa u NS. Mislim da su povezani i da se jako dobro snalaze, tj. da se oslanjaju na tu neke njihove koji znaju srpski i pomazu im da srede papire i daju im savete. Rusi koji ciljaju na NS i zadrzavaju se makar neko vreme su vodjeni idejom da je to superiorna alternativa Beogradu... sto je podrazumevano s obzirom da NS u samoj zemlji ima takav imidz (ne univerzalno i ne znaci da je istina, ali to jeste opste mesto), i da je "evropskiji" grad, sto je Rusima veoma privlacno jer oni kad su vec jednom otisli, vide u tome i priliku i hoce kvalitativno drugacije od Rusije, a opstepoznato je da Rusi ne fermaju mnogo bege kao neku regionalnu metropolu i smatraju ga slicnim ruskim vecim gradovima ali kakvi su bili pre 10-15 godina.

 

Rusi su imali "bazu" u smislu semu za doseljavanje u NS i pre rata. Kupovali su stanove, ukljucujuci izgradnju. Tu je i NIS uostalom. Mislim nisam nista pametno rekao, svi valjda ovo znaju

Link to comment

Moje neko iskustvo je da olako povlače neke paralele gde je Beograd=Moskva a Novi Sad=Piter pa onda ovi sa porodicama i oni kojima žele mirnije idu u NS. A i onako proporcionalno, čini mi se da ih više ima u NS.

  • +1 1
Link to comment

Можда је на Лиману опште место да је Нс супериорнији од Бг-а, тешко игде другде. :D

 

(Полу)шалу на страну, то опште место можда важи широм Војводине где је људима по менталитету, стилу живота и сл. просто ближи Нс али јужно од Бг-а а и генерално у региону људима је ипак Бг центар свега рекао бих.

 

Што се Руса тиче капирам да је то све релативно, ко је навикао на Москву и Београд му је мали и спор а камоли Нс, опет ко је из мањег места њему вероватно одговара и Сомбор нпр или Зрењанин несрећни.

 

Сад опет да је Београд некакав Новосибирск од пре 15 година(мада још пар година Весића и биће) а Нови Сад Панонски Праг је нешто што ја свакако не видим тако али ко зна можда Руси виде док сам ја субјективан. :D

  • Haha 1
Link to comment
Navedi te primer sto znas,znaci ranga 400-500 evra je ta stvarna cena za "lokalce".

Evo znam za stan u Bul. Z.Đ. 40kvm izdaje se 200 evra vec 5+ godina.
Da je duplo veći ne bi skočio na 400 evra sigurno. Ovo pominjem samo da ne bude "da ali..."



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Prepun je Rusa novosadski SUP u Kralja Petra I, valjda svi prijavljuju boravak kao stranci. Srspki uopšte nisam čuo.

 

 

 

Ili Ukrajinaca, ne razlikujem jezike nikako :isuse:

Edited by Filozof manijak
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Prepun je Rusa novosadski SUP u Kralja Petra I, valjda svi prijavljuju boravak kao stranci. Srspki uopšte nisam čuo.

Iskreno, u Lidlu na novom naselju, regularnim danaima, bar jednom čujem ruski/ukrajinski, a vikendom ih ima ohoho...

 

Dosta je ljudi pobeglo od one muke tamo, ovde...

Link to comment

Kolega juče bio u banci, ispred njega 10 Rusa otvaralo račune. Ja sam pre nekoliko dana bio na sastanku u vezi sa subvencijama za zapošljavanje novonastanjenih lica, pa sam čuo ozbiljne brojeve zaposlenih u firmama koje su se preselile sa istoka ovamo i dovele svoje ljude.

Link to comment

Ima ih, u NS-u. Igrom slucaja poznajem tu devojku (koju je gore Krosek referencirao kao neko ko im pomaze u dolasku), ovde zivi vise od 8 godina valjda i sve vreme je 'dovlacila' Ruje, kaze imala bi 1-2 porodice mesecno pre rata, njima uzme 400-500 evra za uslugu pronalaska stana/kuce, pomoci oko papirologije, generalno im pomogne da se snadju, ako imaju decu oko skole, itd. Nije svima krajnja destinacija bila NS, vecini jeste.

Telefon joj se usijao, narocito posle odluke o mobilizaciji, kaze primi 100+ poziva dnevno. A ona verujem samo mali procenat njih 'procesuira'.

 

Ali nije ovo nista sto se nije moglo ocekivati, opet igrom slucaja, zbog posla uglavnom, razumem da se isto dogadja u mnogim mestima centralne evrope, Budimpesta, Prag, Bec recimo, ljudi beze od zla. Ontopic, bukvalno samo cekamo da nam gazdarica saopsti da dize rentu da bi se pakovali i nazad na selo u porodicnu kucu. 40kvm stari stan na Bulevaru kod leteceg holandjanina se izdaje za 600 eura, mislim...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...