Jump to content
IGNORED

Avatar


kim_philby

Recommended Posts

  • Replies 716
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    123

  • Indy

    47

  • Ajant23

    46

  • yolo

    36

Top Posters In This Topic

avatar je melodrama? pozdravila te mustang :D
avatar je prizemna namerno simplifikovana superkompilacija namenjena beskonacnom nastavljanju.Cameron bi zarko zeleo da bude novi Lucas ali avaj, fali mu samo masta.
Link to comment
aman: B prica u A pakovanju. to je definicija novog holivuda koji je kao sto ti je i ajant rekao ponikao u kormanovoj fabrici filmova. nemas akcionog a filma zato sto je to zanr koji je izmislio mctirnan sa die hardom.
Hej, hej... Nisam rekao ništa BGhostu, nego tebi... I, to sam ti rekao "a-pare u b-pakovanju". I, dodao: "Tako da danas reći b-produkcija za nekog ko trroši tolike milione na jedan film, to je smešno ukoliko se primarno ne bavimo time šta to znači." Ovo sam rekao tebi.A, žanrovski gledano produkcija znači malo (komplikovane veze). To su najčešće bili romaneskni filmovi (romanse), tako da bi žanrovski gledano Zvezdani ratovi bili filmska preteča Gospodara prstenova, a Gosdodari prstenova istorijski gledano bili preteča Zvezdanih ratova. A, opet Beovulf (Zemekisa koji je uz Kamerona drugi Spilbergov "omiljeni" učenik - isto 3D ovih dana) filmski sledbenik oba, iako preteča i jednog i drugog. Naravno, sve bi to trebalo ozbiljno razložiti. Jer, recimo bi scenarista Zemeckisovog Oskara onda vodio ka po tebi "a produkciji" Finčera, koga si verovatno potegao samo kao trenutni argument zbog 3opqeovih afiniteta.Takođe, što je mnogo važnije, sve to duboko ulazi u pitanje mita, kada se bavimo žanrom ovih filmova. A, razumem i da ima ljudi koji usvajaju mit o b-produkciji koja košta 300 miliona dolara, ali stvarno nemam veze sa tim.Nemoj mi ovako stavljati reči u usta. Što se mene tiče, otvorio sam čitav niz topika na kojima se može raspravljati da li su nešto žanrovi ili nisu i koje su im odlike. I, na većini još ne znam šta bih pisao. Jbg, niti sam se rodio naučen niti mislim uz pomoć ideoloških steroida.I, da, Kameron je ravna crta posred puta...
Link to comment

problem je sto se u ovim diskusijama kada zariju suvise duboko jako lako vade kame, mada se slazem oko nekih razmisljanja za kameruna.pre svega ovo sto je iznad napisano za ucenika señor spilberga, jer ga tako zaista i treba posmatrati. meni deluje kao da je svuda nesto pratio i usavrsavao rad drugih. ostale price o njemu kao super-reziseru, subverziji, kritici amerike i stajaznam je jednostavno preterivanje. pogledajmo karijeru:Piranha Part Two: The Spawning (1981) The Terminator (1984) Terminator 2: Judgment Day (1991) True Lies (1994) Titanic (1997) Avatar (2009) na taj spisak bih dodao jos i Strange Days iz '95. koji smatram njegovim delomdobri su to filmovi. ali ako se dobro pogleda on je pre svega nepretenciozan zabavljac, neciji pratilac ali je i kucka holivuda i ne znam zasto niko ne pominje titanik? cak su i istinite lazi kao sprdnja na zanr nastale posle druge svesnije zajebancije jos 1 odlicnog rezisera - mctiernana i poslednjeg akcionog herojakameron je majstor manipulacije publikom i stvara odlicnu iluziju, sto je meni nekako i poenta rezije. kada to ne radi na odvratnim temama onda to ispadne dobro kao u istinitim lazima i terminatoru, kada to radi povrsno onda dobijamo titanik gde se lepo vidi za cega sluzi svaka scena, kako je to odlicno rezirano, ali se vidi i jedna povrsnost i ljigavost te manipulacije.jeste on negdeu vrhu, ali nije sam vrh, niti je vodja. doduse mozda postane neke nove 3D vizuelizacije, ali po je to pre stvar tehnickog znanja nego da mastom pokrene nesto novo

Edited by Hustler
Link to comment

naravno da u kamerona ucitava ono sto zeli da vidi, i oni koji ga mrze i oni koji ga vole. ako sada krenemo da raspravljamo o tome da cameron nije vrh tehno filma, pola od nas ce ovde zavrsiti u forumskom bajboku. za mene je on covek koji je pre 20 godina stigao do tehnoloskih granica moguceg i prakticno prestao da rezira cekajuci tehnologiju koja ce moci da ga isprati da bi se vratio necim sto je apsolutni benchmark za fantasy filmove. pored toga se ne slazem da je vanfilmski kontekst koji je nebitan - mnogi njegovi filmovi imaju jasne drustvene reference ili predstavljaju dijalog sa vremenom u kome nastaje (kao i avatar uostalom, kao globalna platforma za kalifornijsku eko/CSR ideologiju) mnogo vise nego otvoreno politicki filmovi, jedino sto se cameron tako cvrsto drzi esencije, srca filma na prvom mestu da to uvek ostavlja prostora da se minimizira. meni se ovaj film svidja zato sto ga dozivljavam kao neku vrstu laboratorijskog filma - u narativnoj ravni stvar je uproscena do nivoa osnovnih elemenata, zanr rula, nema nikakve mistifikacije i prodaje magle a la kjubrik, vahovski etc a pritom u tehnoloskom smislu film je do sada nezabelezen, totalni tour de force i to je ono sto kreira neverovatnu, cerebralnu energiju.

Link to comment

ima onda nekoliko teza koje si izneo- prva se tice tehnike gde je kameron prestao da rezira da bi napravio nesto novo u smislu tehnologije. poenta filma nikada nije bila u tehnologiji koja se koristi, to je sve alat za pricu. ono sto se najvise ceni je stvar maste i kako on to zna da zavara publiku i uzivi je u film. ako uzmemo cinjenicu da je on ipak iskopirao druge svetove, a uz to dodamo jednu jednostavnu i ociglednu pricu, a da su fokus filma lepe slike, onda mislim da zaista ne diskutujemo o dobrom filmu- za reference na svet ne znam, jer ne razumem sta pricas o kaliforniji, ali u njegovim ranijim delima nije bilo komentara o politici danasnjice. a ako je bilo neke poente, onda je koristio vec davno recene stvari kao u terminatoru, a sto se tice Avatara, vec se pricalo o Misiji- sad ne znam bas za to prodavanje magle, ali problem je sto neki ljudi nece da budu zapaljeni samo sa efektima vec im je bitno sta ostaje kada se oni skinu - mrsava, malosisa prica i ne bas uspela manipulacija dobrim delom publike i kritike, reko bih

Edited by Hustler
Link to comment

stvarno se ne secam (znaci moguce je da sam zaboravio) da je kameron dao neki ozbiljniji komentar na tu temu, osim sto su dobro dosli za ulogu negativaca i sto su tada usli u amerski podsvesni strah. samo se plitko igrao sa time.

Link to comment
Hej, hej... Nisam rekao ništa BGhostu, nego tebi... I, to sam ti rekao "a-pare u b-pakovanju". I, dodao: "Tako da danas reći b-produkcija za nekog ko trroši tolike milione na jedan film, to je smešno ukoliko se primarno ne bavimo time šta to znači." Ovo sam rekao tebi.A, žanrovski gledano produkcija znači malo (komplikovane veze). To su najčešće bili romaneskni filmovi (romanse), tako da bi žanrovski gledano Zvezdani ratovi bili filmska preteča Gospodara prstenova, a Gosdodari prstenova istorijski gledano bili preteča Zvezdanih ratova. A, opet Beovulf (Zemekisa koji je uz Kamerona drugi Spilbergov "omiljeni" učenik - isto 3D ovih dana) filmski sledbenik oba, iako preteča i jednog i drugog. Naravno, sve bi to trebalo ozbiljno razložiti. Jer, recimo bi scenarista Zemeckisovog Oskara onda vodio ka po tebi "a produkciji" Finčera, koga si verovatno potegao samo kao trenutni argument zbog 3opqeovih afiniteta.Takođe, što je mnogo važnije, sve to duboko ulazi u pitanje mita, kada se bavimo žanrom ovih filmova. A, razumem i da ima ljudi koji usvajaju mit o b-produkciji koja košta 300 miliona dolara, ali stvarno nemam veze sa tim.Nemoj mi ovako stavljati reči u usta. Što se mene tiče, otvorio sam čitav niz topika na kojima se može raspravljati da li su nešto žanrovi ili nisu i koje su im odlike. I, na većini još ne znam šta bih pisao. Jbg, niti sam se rodio naučen niti mislim uz pomoć ideoloških steroida.I, da, Kameron je ravna crta posred puta...
moja teza nije toliko razlicita od tvoje. odnosno ja sam tu samo parafrazirao bordvela (the way hollywood tells it) o odredjenom b senzibiltetu koji se prelio u a produkciju od sredine 70-tih. kormanovi ucenici, koje si ti pobrojao, i njihov najbolji djak kameron su na taj nacin odredili obrise holivudskog sistema u poslednje tri decenije. dobro ovo poslednje je preterivanje i naravno da nista nije jednostavno ali da bi smo razgovarali moramo da postavimo neku platformu na kojoj cemo svi stajati. samim tim kameron nista drugo i ne radi celu karijeru do snima naizgled sablonske b filmove sredstvima a produkcije. naravno ova teza je poziv za razgovor a ne izgovor za salvu prostakluka. salva prostakluka takodje nije izjava zelje za banovanjem vec samo neka mapa karaktere osobe u pitanju. dakle bghost ide na ignore listu i to sada svecano. tako da eto da rezimiram: meni je od cele sinocnje orgije sada na svetlosti dana najzanimljivija teza mocevukotica koji tvrdi da je kameron reditelj melodrama. u jednom postu je covek postavio zanimljivu premisu zbog koje sam se vrteo u krevetu bar jedno pola sata. @gazza1: miyazaki pre mononoke ima jedan divan eko-science-fantasy strip serijal nausicaä of the valley of the wind po kom je radio i istoimeni film. cak iako ne citas stripove preporucujem ti ga. stavise, ako citas francuski mogu da ti posudim. cini se da se kameron dosta oslanjao na mijazakeovu estetiku makar koliko i ovaj u svojim stripovima na mebijusa. nausicaa-bd1p126.jpg
Link to comment
avatar je prizemna namerno simplifikovana superkompilacija namenjena beskonacnom nastavljanju.Cameron bi zarko zeleo da bude novi Lucas ali avaj, fali mu samo masta.
darth zorge ima obezbedjeno mesto desno od prestola na rancu skywalker :D
Link to comment
tako da eto da rezimiram: meni je od cele sinocnje orgije sada na svetlosti dana najzanimljivija teza mocevukotica koji tvrdi da je kameron reditelj melodrama. u jednom postu je covek postavio zanimljivu premisu zbog koje sam se vrteo u krevetu bar jedno pola sata.
preciznije, u pitanju su tehno-melodrame, tj. melodrame za taj trenutak u kome se one prave. one iz 80-ih za 80-e, one iz 90-ih za 90-e. neće sigurno da izgledaju kao sirkove ili nemampojma, fasbinderove...u svakom njegovom filmu, iza sci-fi ili akcione maske, u prvom planu stoje klasični melodramatski odnosi između likova. majka-ćerka, muž-žena, otac/zamena za oca-sin itd.mislio sam da je to jasna stvar. bar što se kamerona tiče. usput se provlače raznorazne reference ili komentari na ovo ili ono, ali akcenat je uvek na odnosima među likovima. ne zanima mene (osim u retkim situacijama) neki njegov komentar na aktuelnu političku situaciju ili štajaznam, to dođe i prođe, zanima me kako će likovi rešiti dramsku situaciju do kraja filma (a vrlo često ne uspevaju da ostvare emotivnu vezu, što opet govori o vremenu kad su filmovi nastali). glavna razlika u odnosu na klasične melodrame može biti eventualno izostanak poljupca na kraju filma, koji se često nadoknađuje katarzom (tj. spuštanjem robota u u vatru). u tom smislu, a izvinjavam se ako sam dosadan, T2 je njegovo životno delo, i film u kome je najbolje sprovedena ta teorija "melodrame obučene u sci-fi akciju". plus je iskoristio najsofisticiranije mašine da napravi film koji, na površini, upozorava na te iste mašine. "ne sramim se priznati", kad bih se kojim slučajem bavio režijom, on bi mi bio uzor.
Link to comment

meni to malo nategnuta teza jer bi se slicna argumentacija mogla razvlaciti i na jednog klinta istvuda u mnogo situacija sve do unforgivena zbog dramaturgije i karakterizacije likova ali mislim da je to zbog toga sto je cameron u sustini zenski reditelj - ispod sve te tehno pirotehnike dominiraju zenski likovi/emocije pa sam pre sklon da to uvrstim u nekakav chicks flick ala cameron subzanr nego u melodramu

Edited by gazza1
Link to comment
preciznije, u pitanju su tehno-melodrame, tj. melodrame za taj trenutak u kome se one prave. one iz 80-ih za 80-e, one iz 90-ih za 90-e. neće sigurno da izgledaju kao sirkove ili nemampojma, fasbinderove...u svakom njegovom filmu, iza sci-fi ili akcione maske, u prvom planu stoje klasični melodramatski odnosi između likova. majka-ćerka, muž-žena, otac/zamena za oca-sin itd.mislio sam da je to jasna stvar. bar što se kamerona tiče. usput se provlače raznorazne reference ili komentari na ovo ili ono, ali akcenat je uvek na odnosima među likovima. ne zanima mene (osim u retkim situacijama) neki njegov komentar na aktuelnu političku situaciju ili štajaznam, to dođe i prođe, zanima me kako će likovi rešiti dramsku situaciju do kraja filma (a vrlo često ne uspevaju da ostvare emotivnu vezu, što opet govori o vremenu kad su filmovi nastali). glavna razlika u odnosu na klasične melodrame može biti eventualno izostanak poljupca na kraju filma, koji se često nadoknađuje katarzom (tj. spuštanjem robota u u vatru). u tom smislu, a izvinjavam se ako sam dosadan, T2 je njegovo životno delo, i film u kome je najbolje sprovedena ta teorija "melodrame obučene u sci-fi akciju". plus je iskoristio najsofisticiranije mašine da napravi film koji, na površini, upozorava na te iste mašine. "ne sramim se priznati", kad bih se kojim slučajem bavio režijom, on bi mi bio uzor.
nedavno sam gledao sve terminatore i gledajuci scene buduceg rata ljudi i masina u prvom filmu imao sam flesic ove benjaminove recenice:
Imperialistic war is a rebellion of technology which collects, in the form of “human material,” the claims to which society has denied its natural materrial. Instead of draining rivers, society directs a human stream into a bed of trenches; instead of dropping seeds from airplanes, it drops incendiary bombs over cities; and through gas warfare the aura is abolished in a new way.
jebes mu mater neki put i banalni sf sadrzaji mogu da pokrenu zanimljive asocijativne nizove.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...