Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Braco, ako je to pitanje integracije, tj voljne neintegracije muslimana-imigranata u francusko drustvo prenaglaseno u (forumskom) javnom diskursu, je li onda spor oko burki samo principijelan (izmedju multikulti frikova i nas ostalih :D ), ili je na neki nacin politicki unosan za vece politicke stranke u francuskoj?
Problem kao takav jeste vestacki izbacen na povrsinu ovih dana. Iskreno, tih 200+ osoba sigurno ne ugrozava francusko drustvo kao takvo. Desnica ga koristi za sticanje politickih poena, levica se upetljala negde u stavu slicnom MayDay : gde je granica izmedju tolerancije/licnih sloboda i ocigledne represije nad zenama? Muslimani nemaju artikulisanu politicku opciju kao takvu - ne postoji "francuski SDA". Na izborima slabo glasaju. Jedan deo njih se politicki aktivirao kroz postojece partije, uglavnom leve orijentacije, mada ih ima dosta i sa druge strane - na primer Rachida Dati, do skoro ministar pravde u Sarkozijevoj vladi. Ali problem postoji, postojace i sutra kad se skine sa naslovnih strana. Inace, paradoksalno je i to da su zene Magreba, druga generacija, mnogo bolje integrisane u drustvo od muskaraca. U proseku su obrazovanije, uspesnije i lakse nalaze posao. Dok ih ne zamotaju.burqa-voile-niqab_76.jpg Edited by braca
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inace, paradoksalno je i to da su zene Magreba, druga generacija, mnogo bolje integrisane u drustvo od muskaraca. U proseku su obrazovanije, uspesnije i lakse nalaze posao. Dok ih ne zamotaju.
pade mi na pamet trol. 90tih je, koliko se sjecam, postojao citav talas filmova sto o srednjeistocnim, sto o imigrantskim porodicama, u kojim je majka konzervativna jer hoce da zadrzi kakvu takvu poziciju u privatnom, kad je vec nema u javnom zivotu. i bilo mi je sumnjivo :D
Link to comment
Problem kao takav jeste vestacki izbacen na povrsinu ovih dana. Iskreno, tih 200+ osoba sigurno ne ugrozava francusko drustvo kao takvo. Desnica ga koristi za sticanje politickih poena, levica se upetljala negde u stavu slicnom MayDay : gde je granica izmedju tolerancije/licnih sloboda i ocigledne represije nad zenama?
Jebem li ga, bas se lomim.A mozda imam i ideju sledece prirode. Nek misle ljudi o meni sta god im volja, ali ja ne volim religije i nacin na koji sjebavaju individualne sudbine sirom sveta. Kad ja to kazem to okaci macku o rep.Kad Francuska drzava ovim simbolickim zakonom kaze da takav odnos prema zenama nije prihvatljiv onda to ima tezinu.
Link to comment
Jebem li ga, bas se lomim.A mozda imam i ideju sledece prirode. Nek misle ljudi o meni sta god im volja, ali ja ne volim religije i nacin na koji sjebavaju individualne sudbine sirom sveta. Kad ja to kazem to okaci macku o rep.Kad Francuska drzava ovim simbolickim zakonom kaze da takav odnos prema zenama nije prihvatljiv onda to ima tezinu.
A mozda bi se mogao smisliti i kreativniji pristup? Pada mi na pamet Otpor i raznorazni duhoviti nacini da se osvetli neki problem i pruzi otpor necemu? Recimo da radim na nekom salteru ili kancelariji sa publikom i dodje mi nindza - ja izvadim iz fioke i stavim ovo MasterReplica_DarthVaderHelmet.jpgi dalje ragovaramo tako. Ne znam, glasno razmisljam.
Link to comment

Joj Braco, sve-sve, ali nemoj samo da dajes linkove ka L'Humanite, dnevni zurnal Komunisticke Partije Francuske...Pazi ovako, ova rasprava postaje besmislena. Ono o cemu ti govoris (iako koristis veoma ruzan jezik, koji trpa sve u isti kos) ima smisla, ali taj smisao nestaje kada nekome zabranjujes da se obuce kako hoce - ako tako bas zeli. Ti konstantno pricas o vehabijama i ekstremima koji teraju zene na takve cinove, koji su zaista ponizavajuci, ali umesto da usredsredis svoje argumente protiv takvih osoba, ti ciljas na - simboliku.Ne moze to bas tako.

Link to comment
Joj Braco, sve-sve, ali nemoj samo da dajes linkove ka L'Humanite, dnevni zurnal Komunisticke Partije Francuske...
Pusti to gde je objavljen, imas nesto da kazes o sadrzini clanka? Autor je arapkinja, veoma dobro upoznata sa problemom, uzrocima i implikacijama, o tome je napisala knjigu. Imas malo dalje i clanak iz "Express"-a. Jel to dovoljno dobar izvor? Wiesenthal? Ili ne valja sto je jevrejin, znaci apriori protiv arapa?
Pazi ovako, ova rasprava postaje besmislena. Ono o cemu ti govoris (iako koristis veoma ruzan jezik, koji trpa sve u isti kos) ima smisla, ali taj smisao nestaje kada nekome zabranjujes da se obuce kako hoce - ako tako bas zeli. Ti konstantno pricas o vehabijama i ekstremima koji teraju zene na takve cinove, koji su zaista ponizavajuci, ali umesto da usredsredis svoje argumente protiv takvih osoba, ti ciljas na - simboliku.Ne moze to bas tako.
Ok, preterao sam sa onim izrazom, da ga ne ponavljam. Priznajem da imam veoma kratak fitilj kad je religija u pitanju, a sto je stvar apsurdnija i opasnija, to me vise ljuti.Ostaje pitanje - ko to stvarno zeli? Jedan deo afrikanaca praktikuje "l'excision clitoridienne". Siguran sam da i tu ima devojcica koje ce ti reci da je to deo njihove kulture, da su im i majke prosle kroz to, da su ponosne i da rado pristaju da im odseku klitoris. Hocemo i na to zazmuriti, u ime politicke korektnosti i straha da nas optuze da nismo dovoljno tolerantni i da ne razumemo njihovu kulturu i obicaje?
Link to comment
Ekonomski argument? Pa da mu je to prioritet, valjda bi vec sam isterao zenu iz kuce i poslao je da mu zaradjuje pare, bez da ga bilo ko uslovljava.
pitanje je. njemu verovatno u zivotu nije palo na pamet da zena, i to bas njegova, moze nesto da radi. dok na socijalu nisu gadljivi, za nju ionako ne treba prstom mrdnuti. namas pojma koji su to indijanci.
Obaveza javljanja, pretnje? Nema te obaveze koja ne moze da se izvrda ili jos bolje odlozi u nedogled.
nazalost, prilicno tacno...
Osnovno obrazovanje vec jeste obavezno zakonom, ali kako ce nastavu pohadjati dete koje u svojoj izolovanoj porodici govori samo jezik iz domovine a natuca "strani".Ali naravno lakse je baviti se s tih 10 burki u drzavi nego uraditi nesto konkretno.
ali sta?
Kao prvo, nisam zagovornik ostavljanja na miru u smislu zapostavljanja i ignorisanja, nego u smislu necinjenja vece stete, ako vec nista bolje nije moguce iz ovih ili onih razloga. A ocigledno barem trenutno nije, dapace, sve vise preovladava struja koja bi problem najradije deportovala. Ne mogu da shvatim da drzave koje imaju sredstva i mogucnosti prosto ne zele da plate neki tim sociologa/kulturologa/stagod koji ce se problemom integracije pozabaviti i iz vizure tog od kog se to ocekuje.
alo, timovi sociologa, kulturologa, antropologa i ostalih bespotrebnih zaludnika vec nekoliko desetina godina razmislja na tu temu i bavi se njom. i sta su smislili? nista pametno. cak sta vise, integracija je bolje uspela tamo gde se drzava manje trudila (nl vs. de).
Ok, srecno onda. Zovi na pomfrit s majonezom (jel to bese holandski ili danski specijalitet, ne mogu da se setim... :neprilagodjena: )
holandski, tj flamanski. ima to i frikandela (nesto ko virsla, pravljeno od otpadaka), i tu se nacionalna kuhinja negde zavrsava :) tako da bih te pre zvao na 1 grolsch.
edit. Da ne ispadne da zagovaram otvaranje sezone lova na gejeve i zene, ili rostiljanje u parku...
nisam to nigde ni reko, ne mora neko sa razlicitim misljenjem na neku temu uvek biti fasista. mada daje nekako na dinamici cool.gif
Moj recept: balansirani koktel represije, prosvjete i masivnog socijalnog rada.
jesil ovo sam smislio, ili ti je neko pomogao? sta mislis da zapadnoevropske drzave rade u zadnjih 50 godina?
Habermasovoj
vazno da si njega spomenuo, filozof po postu daje na tezini i forumskom ugledu.
Link to comment

Ne, ne - na to ne treba zazmuriti. Hteo sam bas to da upotrebim kao "tradicija", ali ne postoji niko normalan ko ce pristati na mutilaciju. Pazi onu "La liberté des uns s'arrête là où commence celle des autres". Vasa je vec jednom to postavio, ali na srpskom...Pontijak mi dade ideju, evo - u znak primirja pesma genijalca, koja ima dodirne tacke sa nasom temom (malo nategnuto, ali dobro... :) )Edit: za BracuEdit II: ne sumnjam u sadrzinu. Verujem (delimicno) L'Express-u, a taman posla da imam nesto protiv Vizentala, Jevreja ili bilo koje religije/nacije/skupine - osim fasista i rasista diljem sveta.

Edited by dragance
Link to comment

samo da se javnem da ukazem da postoji izvesna razlika izmedju odabira odevnog predmeta i trajnog unakazivanja telaedit: ne moze tako, Dragance, u Insert media sada mora ceo link da se pejstuje, ne samo kod

Edited by vasudeva418
Link to comment
samo da se javnem da ukazem da postoji izvesna razlika izmedju odabira odevnog predmeta i trajnog unakazivanja tela
aha. znaci, mozes da se oblacis ko, stajaznam, gotik, al tetovaza- jok? :unsure:
Link to comment
aha. znaci, mozes da se oblacis ko, stajaznam, gotik, al tetovaza- jok? :unsure:
ovo sto sad radis nije cak ni zamena teza, mislim da ovaj obrt u retorici nema ni ime laugh.gifsamo sam zeleo da skrenem paznju da je ovde rec o velovima, a ne o mutilaciji. ako se nekome prica o tome, nek otvori poseban topic.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...