Jump to content
IGNORED

Thailand


Yoyogi

Recommended Posts

Thailand je za one koji se na njega navuku, kao ono sto kaze pesma Hotel California: "You can check out at any time, but you can never leave."Ako moze da se poveze, verovatno bi bilo kao osecanje koje je neko kao ja na ovoj slici imao (Koh Samui):Float.jpg

Link to comment
  • Replies 222
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    97

  • korindjar

    45

  • palikaris

    7

  • denise

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sawatdee -_- Tajland je moja zemlja...mesto gde bih umrla sa osmehom na licu. :rolleyes: Potpuno sam opcinjena. Hocu nazad...Bila sam u Bangkoku i Ajutaji, Koh Phanganu, Koh Tau, Koh Nang juanu , Koh Samuiu, Puketu i Koh Phi Phiju. Tim redom.Bangkok je bio kulturni sok. Ili ga volis ili ne (volim). Prvo ono smrzavanje na aerodromu, mislim da je bilo sigurno oko 15c, gomila ljudi je nosila debele jakne, pa onda izadjes napolje na 35. Vlaga, buka, guzva, vrucina i veliki kontrasti izmedju bede i luksuza... sve te to odjednom dobro lupi i prvo sto sam pomislila je da cemo se nas dve 100% izgubiti u toj masi. Kupile 2 sim kartice za svaki slucaj a zvale smo se medjusobno jedino kada je trebalo nesto da se ponese iz sobe. Rezervisale smo jedan fini nov hotelcic, par minuta od asoke BTS i sukumvit metroa, sa super sobom (promotivna cena 1700 bht. noc za nas dve). Soping nas je unistio. Potrosile smo pola para za 3 dana...Glupace. Evo malo slika? f06a1a6499.jpg 5b87f16d49.jpg 5ad75f3bab.jpg 87b9a97bbc.jpgc224db6f3c.jpg 3d02af1703.jpg

Link to comment

Do Ajutaje smo isle vozom, mogle smo da uzmemo taksi ili kombi, al' su nas savetovali da tako nikada necemo da osetimo pravi duh Tajlanda...sve sto smo mi osetile je nepodnosljivi smrad iz wc-a koji je stipao svaki put kada je voz stao. Ayuttaya je stara prestonica Tajlanda i izgleda kao iz bajke. Prelepi hramovi, ogromni mirisni lijanderi, budine statue, jezerca sa lotosima...bozanstveno. Ima bar 7 hramova pa je dobro iznajmiti bicikl ili tuk tuk koji ce da te voda svuda.sad slike...c8c16920f7.jpg 0b0b4d2d8f.jpg ff5e869b79.jpgf3abf3e0ee.jpg 329bec0e48.jpgZa ono najlepse (ostrva) sada nemam vremena, pa cu o tome drugom prilikom :)

Link to comment

Ajde samo odande da iscupa nesto texta sto sam napisao. Greota da se bace tih 10 strana.

Ja bih - ovog leta, if possibleal ne znam bas tacno gde, koliko i kada pocinju kise & vetrovi ?i koliko je uopste taj Thailand safe ?i ima li neko mestasce koje mu dodje kombinejsn plaza + nocni zivot + kulturna bastina ?
Ajd ono sto ja znam.Ja sam bio na Thai July-Septebmer. Sezona monsuna je u tom periodu, odnosno pocinje od maja i traje do novembra. Ja nisam imao problema sa vremenom, osim mozda neka dva dana. Prica kaze da je u ovom periodu zajebanije sa zapadne strane Tajlanda, sto se pokazalo i tacnim. Tajland je dosta sigurna zemlja i vazi za jednu od retkih zemalja gde bez ikakvih problema mozes putovati i sam. E sada postoji ta politicka nestabilnost koja je uzrokovana skidanjem njihove verzije B. Karica, ali koliko sam se cuo sa ljudima sada je stabilna situacija.Jedino ti ne preporucujem posetu u tri najjuznije provincije, gde imaju problema sa muslimanskim stanovnistvom. Ja sam ziveo u jednoj oko mesec dana i 4 dana posto sam otisao doslo je do nekih bombaskih napada. Ali to jednosavno ne vazi za ostatak Tajlanda i ja sam se tamo dosa prijatno osecao. Ali cisto sumnjam da bi iko bio zainteresovan da poseti te provincije, posto nisu narocito sjajne, izuzev Tranga i grupe ostrva Ko Lipe. Low cost linija je AirAsia i ima ih jos par. 1 euro = oko 50 bataPosto su stvari dosta povoljne na Tajlandu mislim da bi bilo najbolje da spakujes samo neophodno, prvih par dana provedes u Bangkoku, dva dana posvetis znamenitostima, jedan dan shopingu i krenes na ostrva. Time izbegavas podelu prtljaga na carini i sl (a sa time smo svi imali problema zbog poklona itede), ako ti ovo pak nije problem onda odmah kreni na put i gledaj da u Bangkoku provedes sto manje vremena.Chiang Mai - kulturna prestonica Tajlanda, manastiri, budisti, krajnji sever, nema kupanja. Dosta nezgodan put, ako ides vozom, avionom je oko 50evra. Nisam bio tamo i strasno zalim zbog toga.Similan Islands - nacionalni park, savrsen za ronjenje, trebao bi imati jedan hotel, ali nazalost nije toliko dostupan u sezoni monsuna.Patong i Pataya - obavezno preskociti. Tamo uglavnom odlaze matorci zbog prostitucije. Mi smo se debelo zajebali sto smo otisli tamo. Inace na celom poluostrvu jedva da ima nekih dobrih plaza.Ko Lanta i Trang su uglavnom zatvoreni u to doba.Pipi ostrva - verovatno najbolje mesto na svetu. Preporucujem odsedanje na Hat Yao (ili Long Beach). Za oko 600 bata dobijas dobru sobu sa toplom vodom (ovo se posebno placa u svakom smestaju) u prvom redu na jednoj od najboljih Tajlandskih plaza.1.Dan Iznajmiti camac i obici ostale plaze na toj strani do Hat Laem Thong, zaista sjajne plaze. 2. Dan Naci neko drustvo i pogoditi se za posetu Bamboo Island (moze se dobiti za 1300 bata ukupno), biti tamo do 15h. Onda otici na Phi-Phi Leigh. Posetiti Maya beach de je Di Caprio snimao film, videti da je plaza totalno razocaranje, proci kroz pecinu i ronjati sa preteranim ribicama i kasnije posetiti veliku lagunu, koja je meni licno bila najbolji dozivljaj Tajlanda. Ako budes odlucila nesto drugacije, savetujem da Phi-Phi Leigh posetis posle podne, kako bi izbegla guzvu koja totalno ubija osecaj. I kada se budes vracala mozes posetiti Viking Cave i u povratku na Phi-Phi Don gledati zalazak sunca. Izlazi se u selo Ton Sai, a plaze na njemu su teski shit. Ostati tamo ukoliko zelis da uzmes kurs ronjenja, a to je najbolje uraditi ovde.Krabi - za pocetak to je ime oblasti, grad koristiti samo kao bazu da bi sutra uzela turu po ostrvima koja ukljucuje posetu Chicken Island. Tu ces videti nekoliko ostrva spojenih pescanim sprudovima, ronjati sa i plivati sa ribama... James Bond turu, koja je popularna mozes propusititi, jer ces takvih stencuga vidjati po Krabiju, a jahanje slonova je nehumano. Uvece treba posetiti jedan savrsen restran kome jos treba da se setim imenaAko imas vremena provesti par dana na Rajli plazama (Rai Leh). Tamo ces imati priliku za verovatno najbolji rock climbing na svetu (na vrhu planine se nalazi jezero i nikako ne ici kroz sumu sa bananama, jer su nas napali majmuni). Interesantni ljudi se skupljaju tamo. Mi smo cak upoznali lika koji pise serije za BBC. Osim toga sjajne plaze na zapadnom delu.Ko Samui - preskociti, jer su plaze lose, Buda Beach je totalno razocaranje i kich, puno prostitutki i krojaca. Ima dosta skupih hotela sa banjama, ali to jednostavno nije moja solja caja. Samui mi je izgledao kao Budva bez starog grada. Ne slusaj Lonely planet jer Chaweng beach je stvarno losa plaza. Mi smo nasli jednu dobru plazu i to je Coral Cove, ali jednostavno nije vredno izgubiti par dana ovde. Jedini dobar dozivljaj odavde je sto sam video gomile golih transvestita kako igraju odbojku dok sam citao 'silence of the lambs' i kada smo jedan dan iznajmili motor koji nismo znali da vozimo.Ko Phna-NganUstaje se u tri popodne, valja se po plazi da bi se docekalo vece i neverovatni partiji na plazi. mesto gde se odrzava jedna od najpoznatijih zurki na svetu - Full Moon Party. Nije nesto narocito ali valja videti. Ako si za party onda je ovo najbolje mesto na Tajlandu. Obavezno odsesti negde na Hat Rai. Na istoj plazi krajnje levo, gotovo u planini se prodaju sejkovi od pecurki. Mozes u toku dana uzeti camac i obici plaze prema severu, koje vredi videti. Nasi prijaatelji iz Nemacke su cak prespavali na jednom parcetu plaze od 10m do kog mozes doci samo camcem, ali ih je uhvatio neki nevidjen pljusak.Ja sam tamo u toku dana uglavnom igrao fudbal na plazi, a partiji uvece su stvarno odlicni. Ko Tao 'Ronilacki raj' (Pipi i Similan su mnogo bolji). Savrsene plaze na zapadnom delu, prelepi kafici, odlican nocni zivot, koji treba malo potraziti. Neki nasi prijatelji su bili tamo i uopste nisu skontali mesta za izlazak, dok smo se mi fantasticno provodili na S&M party. Odatle mi ide najbolje secanje kada sam pustio 'kenozoik' u jednom kaficu na obali i u sutonu se brckao sa drugarom sa kojim sam putovao i jednom devojkom i jednim velikim crnim psom. Stvarno sjajno mesto, sa odlicnim zalascima sunca.Ono sto se mora obici to su tri spojena ostrvca na severu, sto je otprilike nalepsa plaza koju sam video. Ima i hotel koji kosta oko 700 bata za noc. Toplo preporucujem odlazak na Ko Tao. Negde na istocnom delu cujem da ima i pusionica opijuma.Mozes otici na Ko Chang, ja tamo nisam bio, ali cujem da je odlicno.Bio sam u nekoliko hramova. Najvise kulture mozes upiti na severu (Chiang Mai) i u Bangkoku. Mozes otici i u budisticku kolonuiju za strance kojih ima nekoliko, kao jedna moja drugarica, koja je posle skontala da to nije bio najsjajniji potez. OSim toga ima dva bitna hrama u Bangkoku. U B. jos treba obici floating market, uzeti voznju rekom i odraditi soping.Ocekuj na ostrvima i svim turistickim mestima gomile prostitutki.Tajlandjani nisu bas najsanitarniji narod i negde je kanalizacija povrsinska. Ja sam recimo bio sa dekanom njihovog faxa u nekom extra restoranu gde je wc bio do clanaka poplavljen, a kroz ceo restoran se sirio nenormalan miris. Naravno ovo se ne desava na nekim extra turistickim mestima, ali to kosta. Ako budes putovala po kopnu videces dosta siromasnog sveta i zgrade kao iz vijentamskih filmova.Ljudi koji odlaze na Thai su oglavnom proputovali dostai vecinom su prijatni. Ima dosta Izraelaca koji se 'ciste' od vojske.Na ostrvima se ne mogu videti prosecni Tajlandjani jer mladima roditelji ne daju da idu po ostrvima i sve se uglavnom svodi na prostituciju, krojace, kuvare i sl. Prosecni Tajlandjanin ce imati mnogo problema sa engleskim (cak fakultetski profesori jedva govore), ali srecom cak i kod vozaca camaca nema ti problema.Nekada je bungalov duplo skuplji ukoliko ima toplu vodu. Transfer izmedju ostrva nikada ne organizovati samostalno, njihovim busevima(nije bas prijatno, pogotovo uvece), nego koristiti tur. agencije koje su mnogo bolje jer te odbace do hotela.Navikni se da klimu koriste kao nenormalni, sto ces najbolje osetiti u prevozu.Thai masaze - obavezno uzeti sa uljima jer se njihova masaza svodi na stipanje. Ja nisam narocito uzivao u njima pa ih nisam ni uzimao mnogo, ali znam ljude koji su isli na nekoliko u toku nedelje.Mali bonusi:Trka tuk-tukovima u BangkokuSednete u tukove. Objasnite vozacima gde treba da vas voze (na drugi kraj grada) i ko stigne prvi dobija bonus od 200 bata. Odlican provod.U Kambodzi se za 50 dolara dobija kravu i za jos 50 rocket launcher, ostatak je lako povezatiPin-pong showTajlandske umetnice koje izbacuju pin-pong loptice, dele po publici balone koje razbijaju sa strelicama itede. Zanimljivo, ali ne znam da li to zelis videti.Ima strategija cenkanja koja ide ovako:Koliko kosta?Da li imate neki popust?Ja bih dao ovolikoDa li mozete da spustite jos malo?Cenkati se za sve zivoSve je najjeftinije u BangkokuJa sam imao obicaj da jednog dana u nedelji jedem 'evropsku kuhinju' jer zna ta hrana posle da smori, iako sam u nekim stvarima uzivao. Skampi se jedu kao nenormalni, imaju jeftinih jastoga, uvek uzmi preporuku za restoran, ja se jos nisam presao sa mestima listovanim u Lonely Planetu.Treba probatiKayaking - sjajanoRock climbingSnorkeling sto cesceOtici u Paragon Cineplex u Bangkoku i za 20 evra uzivati u koznoj fotelji sa sopstvenom poslugom i jorganom u neverovatno losem filmuE sada kada si procitala ovo evo ti pravi savet:Kupi negde Lonely Planet Thailand, izuci, vidi sta zelis i organizuj sebi put.Ja sam ovo seo da napisem blago pijan pre izlaska, ali ispada da sam stvarno ispricao gomilu stvari i nadam se da ti je to pruzilo neku sliku o Tajlandu :)
Nemam mnogo da dodam na ovo juce, osim da u Bangkoku nije losa ideja odsesti u Kao San Rodu, da ces tesko naci zabavu, kulturu i dobre plaze na jednom mestu, bar meni nije uspelo. Fazon je da su sva ta ostrva provaljena tek 70ih, pre toga nije bilo zivahno i stanovnistvo se uglavnom bavilo ribarstvom. Na ostrvima se piju bucketi na izlasku, a na ppicu sam objasnio sta je to.Od hramova sam posecivao ove na kopnu to su dva najveca u Bangkoku i Nakhon Si Thammmarat, koji je u juznom delu Tajlanda i koji je bilo odlicno posetiti. Kraljevska palata u Bangkoku je takodje vredna posete. Tajlandjani izuzetno vole svog kralja i ispred svake drzavne institucije imas neki kipic, ukrasenu sliku ili nesto trece sa njegovim likom. Prosle godine je bilo 60 godina njegove vladavine, pa su ljudi svakog ponedeljka nosili zute majice. Himna se pusta pre bioskopskih predstava, a u Bangkoku u 8 ujutru i u 18h. Bangkok se strahovito razlikuje od ostataka Tajlanda. Dobra mesta za pazar su MBK i shoping centri u njegovoj okolini.Preporucio bih da promenis sto vise vise mesta, ili tzv 'island jumping'. Najbolje sredjena odmaralista koja sam video su na Ko Samui, ali sam Samui nije vise tako sjajno mesto. A ja bh uvek pre uzivao u odlicnoj plazi na kojoj je samo 10 ljudi nego se divio bazenu na stencugi.E da. Krabi je dobar izmedju ostalog i zbog interesantnih stena i reljefa. Znam da zvuci cudno, ali to stvarno neverovatno izgleda i daje jedan novi osecaj.
Ispada da sam te slagao za vremenske prilike pa cu samo to prosiriti.Ja nisam imao problema na ostrvima sa vremenom. Sezona monsuna znaci problem na kopnu, gde mogu da ti propadnu citavi dani zbog pljuskova (kao meni zamalo jedan u Bangkoku, a nekoliko dole, na jugu). Oblaci relativno brzo predju preko ostrva i mozda bude neka sitna kisa kada se spusta sunce, znaci negde oko 17,18h, dok je popodnevni pljusak gotovo obavezan na kopnu. Istina mene je sastavio jedan nezgodan na Pipiju, kada sam polomljen od baketa do grla u moru pregovarao cenu da nas camdija odbaci do nase plaze, zaboravivsi na mobilni u dzepu. Dok sam ti gore napisao da je ove Nemce sastavio nenormalan pljusak na njihovoj ekskurziji.Ako budes planirala posetu u Chiang Mai nemoj nista ugovarati u Evropi (najbolje bi bilo kada bi ovde samo kupila avionsku kartu i isplanirala svoju rutu), jer zbog padavina zna da bude nezgodno na severu. Kada sam ja bio bile su neke velike poplave u toj oblasti. Tako da moze da se desi da propadne exkurzija.Izuzetno je vlazno, uvek toplo. Ja sam poneo neki tanak dzemper za kojim nikada nisam imao potrebu.Ma Tajland je neverovatno mesto. Mi smo se cesto gubili kada bi smo pronalazili te savrsene plaze. Dodjes na taj prizor kao iz razglednice i osecas sa glupo jer ne znas sta treba da radis da bi u tom mestu uzivao kako treba. Ocekuj da je tamo ono sto su ljudi napravili zivi krs i kich (ima par izuzetaka), a da je priroda neverovatna. Uzivaj i zezaj sa tim ronjenjima, kajacima, glupostima, ugadjaj sebi, sve je jeftino.Koliko dana kontas da provedes tamo?Edit: Aerodromi: Bangkok, Chiang Mai, Puket (odatle moes otici do Pipij i Krabija), Ko Samui (u blizini su Ko Pha Ngan i Ko Tao) i jedan grad na kopnu blizu Ko Changa bi trebao imati aerodrom.Najveci problem je transport iz Bangkoka do ostrva i nazad. Ako imas para i malo vremena toplo preporucujem avione, koji lete uvece ili rano ujutru (stedis vreme).Ovo bi trebalo biti sve, osim hraneI nemoj da ne kupis Lonely Planet. Bice ti super koristan.Edit75:Cunami je pogodio stranu zapadno od kopna. Najvise se osetilo na Pipiju gde je jedva ko preziveo. Ocekuj dosta djubreta svuda. Oni su slabo organizovani sto se tice bilo cega.edit76: U Bangkoku ocekuj velike guzve. Najbrzi i najjeftiniji transport je skuterom. Ali to zavisi od toga koliko verujes vozacu, jer zna biti opasno. Ne ulazi u tuk-tuk ili taxi koji nudi besplatne ili uzasno jeftine voznje jer ce te 5 sati vodati po krojacima, antikvarnicama itede.Tuk-tuk
Jupiii! Karta je kupljena za 20.09. oh, konacno.Idem sa sestrom. Ostajemo samo 16 dana, sto znam da je za Tajland premalo al' sta da se radi nisamo mogle duze. Plan (koga se necemo striktno pridrzavati) izgleda otprilike ovako. Bangkok oko 3 dana, valjda cemo za tako kratko vreme stici da vidimo i Ayuttayu i Kanchanaburi (tiger temple, most na reci kwai) i hramove i kraljevu palachu u bkk, a i pomalo da shopingujemo. Posle toga air asiom do surat thanija, pa brodic do Koh PhaNgana. Tamo se ne bih preterano zadrzavala 2-3 dana (cisto da vidimo to cudo full moon party), pa onda na Koh Tao gde bih uzela PADI Open Water kurs (koji traje jedno 4-5 dana). Onda bi se prebacile malo na zapadnu obalu - Koh Phi-Phi ronjenje 2-3 dana, Krabi na rock climbing 2 dana, pa na avion do Bangkoka, pa Bege :( . Vec mi je zao sto se vracam.Imam jedno pitanje, ako neko ko je bio moze da mi odgovori ( Maltese, king louie, anybody). Vidim da je za kurs ronjenja potrebno zdravstveno uverenje pa me interesuje jel to vadim tamo ili ovde. Sto se vakcinacije tice, ja ne bih (imam fobiju od igala), al' kome to nije problem preporucila bih da primi bar vakcine za hepatitis A i malariju. Ova godina je najgora u poslednjih 10 sto se malarije i dengue groznice tice. Ja cu se mazati i prskati protiv komaraca sa sredstvima u kojima ima bar 20% DEET-a, jer ovaj nas autan tamo ne pomaze i necu da stavljam prljave ruke u usta. :) Allegra jel si bila?
Ne treba ti zdravstveno uverenje, ali evo sta mozes da uradis, odnosno sta sam ja uradio.Moze da se desi da neko od vas recimo ne moze da kontrolise pritisak (kao sto je bilo sa mojim drugarom) i onda ste dzaba platili ceo kurs. Najbolje je uzeti jedan dajv i ako vam se ne svidi onda ne nastavljate, ako vam se svidi doplacujete do pune sume za PADI. To se moze dogovoriti sa skolom.Krabi je jedno od najboljih mesta na svetu za rock climbing, zbog neverovatnih stena koje spadaju u najstarije formacije na zemlji. Penjaces se uz jednu planinu i na njenom vrhu te ceka jezero. Neverovatna stvar.Raspored ti je odlican jer se zurke posle fulmuna sele na TaoNemoj propustiti da iznajmis camac i na jedan dan odes na ostrvce severozapadno od Ko Tao, Ko Nang Yuan (tri ostrva povezana pecanim sprudovima). To je verovatno i najbolje mesto na Thai. Kazu da ima jos jedna plaza na istocnoj strani Ko Tao koja je takodje odlicna, ali ja nju nazalost nisam stigao obici. Po meni imas mozda suvise aktivnosti, al dobro. Racunaj da kada budes bila na Pipiju ces morati putovati neko vreme do mesta gde ces roniti. Ko Tao je dobar za ronjenje, ali ima i boljih mesta. Na Thai je najbolje ronjati na Similan Islands, sto ti je blizu Pipija, pa gledaj da nadjes skolu koja bi te vozala donde. Na Taou ces najverovatnije biti smestena izmedju Mae Haada i Tena, na zapadnoj strani. Najtoplije ti preporucujem da svako vece gledas zalaske sunca iz jednog od kafica sa ogromnim tremom. Sto se tice ostalog, mogu ti reci da posecujes meni najomiljenija mesta na Thai. Uzivaj :)Ako treba jos nesto pitaj
Hvala Maltese :) Izjednacavanje pritiska smo vec obe apsolvirale jer smo se ceo zivot takmicile koja moze dublje da zaroni (ja sam bila pobednik plaze B) ) i imala sam par zarona sa opremom, al' ocu vise da zavrsim taj kurs da ne moram vise da ronim sa masterom. Nisam se bas obradovala sto se zurke sele na Ko Tao, njega sam i izabrala kao destinaciju gde cu biti najduze da bih bila sto dalje od gomile turista, a obzirom da je ostrvo malo bojim se da ne bude prebukirano (sto sam cula da je slucaj sa ko pipi).Jel si mislio na Ko Nang Yuan? Ona ostrvca spojena pescanim sprudom? Naravno da cu to posetiti. :D A to kad iznajmljujem camac, jel mi treba neka dozvola za to? Jel mozes da se setis koja je to plaza na ko tao, da probam tamo da uzmem smestaj.edit: sad sam videla da jesi mislio na Ko Nang Yuanjedva cekam
Nemoj se bojati za prebukiranost, ne idu svi bas tamo, ali se broj turista ipak poveca. Sa nama je bilo da dva dana posle fulmuna tamo nije bilo mnogo ljudi, ali treci i cetvrti dan je vec bilo dobrih zurki. Ljudi se kasnje pomeraju na Tao. Bio sam tamo bio dva meseca (jul-avgust-septembar) i tada jos nije guzva.Evo mape38.gifOnda zapad39.gifSa Panjana ces trajektom doputovati do Mae Haad. Ako nemas nista dogovoreno, na obali cete svakako cekati gomila zaposlenih po skolama i nuditi ti aranzmane. Princip je da skola ronjenja ima svoje bungalove ili sobe i ako uzmes taj PADI dobijas odlicnu sobu po gotovo bagatelnoj ceni, jer imas popust kao djak. Svi brojevi na slici ti predstavljaju jedan hotel, tako da ne bi trebala brinuti za smestaj. Ovde su ti imena skola smestaja http://www.travelfish.org/map_detail/thail...thani/ko_tao/39 Ja ti preporucujem Ban Diving Resort. Dobre cene, dobri instruktori (ovo znam jer sam se savetovao oko toga sa jednim Izraelcem, masterom), dobra lokacija na plazi i imaju odlican restoran. Ova mapa je malo nesretno nacrtana, ali oba Bana su u istom kompleksu, na plazi, a ne razdvojeni, kako je nacrtano. Ako necete Ban, uzmite onda ipak nesto sto je na Had Sairee, al nemojte da to bude onaj Asia diving ili tako nesto (koji ima najjaci marketing i najvise agenata na ostrvu), posto su oni dosta uvuceni u kopno, pa i nije neki uzitak.Sto se tice iznajmljivanja camca, iznajmljujes i vozaca. Posto ste obe devojke siguran sam da cete lako naci drustvo i sa njima za ceo dan iznajmiti nekoga sa camcom (ima ih gomila na plazi). Gledaj da vas bude uvek sto vise kada ga iznajmljujete kako bi izaslo sto jeftinije po osobi, a ukupna cena zavisi iskljucivo od toga koliko se dobro cenkateNapisao sam ti jos neke gluposti, ali ipak je bolje da neke stvari otkrijete same :)P.S. Na Pipiju se potrudi da budes na Hat Yai (Long Beach). Mada ne znam da li bi to odgovaralo ovima iz skole.
Link to comment
Gledala sam i ja taj Ban Diving Resort, al' mi se nije dopalo sto nisu u pitanju bungalovi. Iz nekog razloga smo se obe primile na to da trazimo midrange bungalove. Al' mozemo da napravimo i izuzetak posto vidim da ovo dobro izgleda a i vidim da su cene uz kurs smesne. Gde si ti tamo spavao? Plan puta sam napravila sama, sestra je to prepustila meni posto sam ja akcijas :rolleyes: . Doduse uz pomoc LP, travelfisha i tripadvisora, a sad i tebe. Znala sam sta me zanima i to sam trazila. Od kada smo kupile karte ne skidam se sa neta.A sto se cenkanja tice to nikad nisam znala, ali pokusacu. Nekako me uvek bilo sramota, sto znam da je budalastina. To bih mogla sestri da prepustim.Kako se zove taj kafic koji si spomenuo?I gde da idem u soping u Bangkoku? Jel onaj chatuchak market dobar?
Gore sam dao strategiju cenkanja za Thai, pa vezbajte :D I meni je na pocetku bilo glupavo da se cenkam, ali sam na kraju ovladao vestinom, pa sad cak i nalazim dosta zabave u tome.Upoznao sam lika iz Izrela kome su ortaci na aerodromu uzeli tasnu i skinuli mu cvikere i takvog ga ubacili u avion, da bisto vise stvari doneo. Bangkok je najjeftiniji za pazar. Moj savet je da ne pakujete mnogo u kofer, kako bi ste mogli vise da vratite, a mozda i da uzmete novi kofer ili bekpek (ja sam svoj uzeo tamo za premale pare). Na night marketu sam pazario gomile poklona i dobrih majica, verovatno vise nego u MBK. Imas jos MBK (neverovatno veliki trzi centar, uglavnom odeca, ali ima i ostalih stvari, recimo da je on indoor varijanta pijace) i Paragonu (nesto exkluzivniji trzni centar). Nazalost tu pijacu Ch. nisam obisao ali koliko vidim po slikama u pitanju je veca verzija night marketa.Sto se tice smestaja - OK su bungalovi, ali na toj plazi se ja nisam bas nagledao dobrih, a cini mi se da sve skole imaju hotele. Ja sam spavao u Banovom hotelu. Savetovao bih ti da uzmete lepu sobu sa klimom i toplom vodom sa tim popustom koji cete dobiti. Bungalove cete doziveti na Pipiju i Panjanu.Inace svaka cast za itiner, odlican.E jos jedna bitna stvar sto se tice Krabija. Mozda ti je to nejasno, ali Krabi je pokrajina ali takodje i jedan dosadan grad. Cesto dodje do zabune pa ljudi ostanu u gradu i moraju uzimati exkurzije do dobrih mesta. Najbolje je Rajli. Evo mape. Dole desno ti je i to jezero na planini o kome sam ti pricaoRailay_Beach_Krabi_map-.gifI kada budes uzimala hotel samo pazi da ti ne bude na istocnoj strani, jer se u ovo doba godine tokom oseke tamo stvara mocvara. Ima jos jedno dobro mesto, koje je malo zapadnije i ne vidi se na karti, tamo su ovi moji bili, ali sada nema sanse da se setim kako se zove, a svoj Lonely Planet sam dao drugarici (moguce je da je taj Ao NAng koji se pominje na karti). Ako se oducis da psavas na Rajliju, samo da te upozorim da skrivas banane ukoliko ih imas, nas su napali majmuni zbog toga kada smo isli kroz sumu na Rajliju. Osim toga su mirni :DIme na engleskom je Krabi Railay, pa guglaj za ostalo. Tu jos vredi obici i ta okolna ostrva. Meni najbolje su bila tri ostrva spojena pescanim sprudovima sa chicken islandom. Samo pazite ako budete isli na takav snorkeling izlet. Te podvodne stene u Krabiju su jebeno ostre i ovi moji su imali gomile problema sa stopalima, neki su isli na usivanje.
Vezbacemo cenkanje :) Mozda na kraju i bude nesto od mene. Jel se secas mozda koliko si platio backpack tamo? Ja trazim u bg-u trekking backpack (50-60 L) vec danima. Nasla sam na par mesta, kostaju oko 130 eura, pa cisto da uporedim cene. A sto se stvari tice vec sam resila da ponesem samo kameru, kompas, dvogled, kupaci, ves, sorc, majcu, licnu higijenu i neko lagano stivo (sve to staje i u rucni prtljag). Ostatak punim tamo :rolleyes: . Kako se krecu cene tehnike?Da li znas neki dobar smestaj u bkk da mi preporucis? Posle dugog puta mi stvarno treba malo vise konfora i po mogucstvu da ne bude na onom Ko san roudu, ili kako se vec zove, nego negde malo mirnije. To bih odmah da rezervisem, da ne lunjam tamo ko zombi. Sta mi ti preporucujes sto se smestaja na ostrvima tice. Da li i to sada da rezervisem ili na licu mesta? I za ovu skolu ronjenja? Gledam sada na netu smestaj na ko phanganu i vidim da svi oko fulmuna najme smestaj na minimum 4-5 dana, sto mi nesto i ne odgovara. A ako to ne rezervisem sada jel ce biti mesta kad stignem tamo?He,he...ludi majmuni. Skroz ti je super to iskustvo, prosto mi dodje da nosim banane sa sobom.A za snorkeling na Krabiju imam one gumenjake (ko sto je pravila jugoplastika :) ) pa cu i njih da ponesem. Ovaj Railay mnogo dobro izgleda. Hvala ti Maltese, dobri covece :) .
Hehe, pa ja sam 120l platio oko 50e (tada nisam znao da se cenkam). Vec godinu dana putujem sa njim i nije bilo nikakvih problema. Rekao bih da 60 l moze da bude 30e uz dobro cenkanje (mozda i manje, nisam siguran). Uglavnom su svi pazarili po par komada :D I gledaj da to sve pazaris u Bkk. Ili u MBK ili u Kao Sanu, tamo ti je najbolji izbor i mogucnosti za cenkanje.Iste su cene tenike, tako da nema nesto mnogo ustede.Ja sam u Bkk spavao u Khao Sanu, al jeste galama. Mozes pogledati okolne ulice, tamo je mnogo mirnije i gledaj da hotel ma bazen na krovu (mada obicno svi imaju) da mozete lepo da odmorite.Ne bih bas da te savetujem oko tih rezervacija, jer ako se kojim slucajem zeznes ne bih da ja budem kriv :DAli racunaj da 95% ljudi uzima smestaje i sve ugovara na licu mesta, kada vidi kako to sve izgleda.Sto se tice Panjana - ja sam tamo nasao smestaj za tri nocenja, poslednje vece je bilo uoci fulmuna. Mislim da je ovo samo uslov za rezervaciju preko neta. Mada ako ti prave probleme, mozes im platiti i taj jedan extra dan, ne bi trebalo biti skupo.Ovo su moje fotke A na trecoj slici ti je baket. To je najpopularnije za cugati po ostrvima.Ono sto ti savetujem je da odes do IPS (ako si iz Srbije) i da uzmes Lonely Planet Thailand. Ako imaju Island&Beaches onda uzmi taj. Tu ces naci smestaja van Kao Sana i gomile drugih informacija.
Link to comment
Ovaj lik je dobar http://www.serbiatravelers.org/blogs/franzee_05_01/Ne znam koliko ce vam pomoci, posto je lik putovao samo po kopnu. Ali svakako vredi procitati
Onda cu jos da razmislim da li ovde da kupujem ranac obzirom da je razlika u ceni poprilicna, mada sam procitala na travelfishu da se ti kupljeni na Tjalandu zacas raspadnu. Al' eto ti si ih demantovao. Sto se rezervacija tice ipak cu da rizikujem. Rezervisacu samo smestaj u Bkk. pa posle sta bude. Nasla sam ovaj neki hotelcic koji mi se bas dopao, ali pojma nemam dal mu je dobra lokacija (Silom). Nasla sam ga bas u LP-u (Lonely Planet). Aj ako ti nije tesko daj neki komentar na lokaciju. Ne bih bas da ni budemo na periferiji. http://www.laresidencebangkok.com/ evo ga hotel, nema bazen al' je presladak. Ima i neki na Ko Sanu koji je ok (ima i bazen), pa ako ovaj otpadne taj cu.Super su ti slike, vidi se da se uzivalo. Jos malo pa cu i ja. B) Uh...a taj baket ima bas dobre sastojke i imace mene kao konzumenta, definitivno. :rolleyes:
Uvecaj, pa sredina mape, dole gde se seku narandzasa i ruzicasta linija, tu ti je lokacija. Racunaj da ti je Patpong (nesto desnije) centar prostitucije u Bkk a u toku dana je pijaca, tako da ne znam koliko se ogrebala za mir :lol:bangkokmap.jpgSalim se. Verovatno je nesto OK. Lokacija ti je odlicna jer ti je tu sky train (nadzemni metro) tako da neces mnogo vremena gubiti sa guzvama u taksiju i kao sto vidis tu se nalazi dosta ambasada. Mada... Na neke lokacije neces moci sky trainom (cini mi se ni do kraljevske palate). Ja ti preporucujem da uzmete skutere koji te voze svuda po gradu za to 100 bata i njima izbegavate gradske guzve (ako uletite u spic mozete zaglaviti i do pola sata u guzvi). Takodje probaj i trku tuk-tukova(ima nesto u pocetnim postovima). Nazalost ne mogu naci dobru mapu da ti kazem koliko si udaljena od trznih centara i night marketaAs for backpack... verujem da iskustva mogu biti razlicita, ali ja sam sa svojim putovao ukupno jos 10 nedelja ove godine i ne fali mu nista, a i drugarev je i dalje dobar.I pazi sa baketima. Mi smo to prvi put pili na Pipiju i nismo znali koja je kolicina dovoljna. Jedan, mozda dva za vece. Ako ti se pije jos nesto uzmi Singu (njihovo pivo)E da, za KoPanjan. Obavezno smestaj u Haad* Rinu. U toku dana mozete iznajmiti camac i obici okolne plaze (ove istocno su dobre) i mozete usmeriti vozaca na koju god od njih zelite. Panjan je meni izmedju ostalog bio odlican jer sam picio fudbala po Hat Rinu*hat, had i haad znaci plaza*ko znaci ostrvo
Uh dobro je da si mi ovo rekao. Ko zna sta bi bilo :lol: ... :huh: Ipak, najverovatnije, necu da idem u onaj hotel. Procitala sam negde da je od sky train-a udaljen oko 25-30 min pesaka, sto i nije bas blizu (valjda). Ima jos malo vremena, a vidim da i na expediji imaju neke dobre dilove, pa cemo da vidimo.Mislis da ce biti slobodnog smestaja na Haad Rinu za vreme punog meseca? Bilo bi super da budemo smestene tamo, da ne moramo posle baketa da se dovlacimo kuci negde u pm.Nesto ne znam da li cu da se upustam u avanturu sa tuk-tukovima. Naslusala sam se silnih prica koliko su navalentni i kako te uprkos tvom insistiranju voze u neku Mona Lizu ili gde vec,a za taksiste vec negde imam napisano (nikako da 2 reci naucim napamet) kako se kaze da upale taksimetar, posto sam cula da i tu hoce da vacare. Khawp khun khrap! ;)
Jao Ceres, pa neke stvari sam ti vec napisao :)Verovatno cete naci nesto na Rinu. Mozda mozete kada dodjete tamo da se ti i sestra razdvojite, tako cete brze naci smesta i uzmite kartice Thai mob operatera, sto ce vam se verovatno isplatiti, me think.Ukoliko ti startujes njega, a ne on tebe sa prejeftinom ponudom i ako im platis dobru cenu 100-200 bata on cete voziti kuda treba. Te taxi-fantome ces sresti najcesce na Kao Sanu i nemoj se brinuti mnogo za njih. Retko ko normalan prihvata te ponude za voznu od 5 bata.Za taksiste ne znam kako se to kaze na Thai :lol: ali i ako mu kazes 'taximetar' pri sedanju u auto ce biti dovoljno. Taxiji uglavnom imaju izlepljeno sa strane automobila da li imaju taximetar (90%). Stvarno ti preporucujem trku tuk-tukova. A u rush hour obavezno koristi taxi skutere, inace cete ostati i po pola sata u guzvi (meni je rekord oko sat tokom oluje)Moguce da ces morati 20 min da pesacis do sky traina, jer ja na toj mapi ne vidim gde su stanice. Moja preporuka ti je ipak Kao San, jer su ti tamo tur agencije. lako ces hvatati tukove, taxije, skutere, imas gomile prodavnica sa dobrom robom u okolini...
Link to comment
Provericemo i to za koju nedelju :P Posto tih mojih par dana u Bkk pada bas za vikend grehota bi bila propustiti i tu ludnicu (a i ekspert sam u kupovini nepotrebnih stvari).
A ovo za world trade centre uzmi s rezervom. Neimenovani izvori (tj. Maltese - napisao, pa obrisao :lol: ) tvrde da se zadnjih godina otvorilo mnogo boljih mjesta.I da, koristi čamac kad god možeš. Chao Praya pruža zanimljiv pogled, a i mnogo je brže, nemaš traffic jamm. Od Banglampoo do River City (ili do Hiltona na obali) se odvezeš čamcem, a odatle ti je do početka Silom Road par minuta pješke. Još nešto - u Bgku je mnogo krojačkih radnji (drže ih Indijci, Pakistanci, Bangladešanci), gdje ti brzo, vješto i po prihvatljivim cijenama ušiju šta hoćeš od svile, ili pamuka (koje kupiš recimo na Chatuchaku).
Joj !Mnogo lepo u Tajlandu ! :heart: Bolje nego sto sam ocekivala 300 puta.Malteze, tvoji se saveti pokazase zlata vredni, puno hvala na svemu.za sada top of the pop Krabi i Phi-Phi, odlep totalni.nego, dok sam jos tu, sta si to pominjao u vezi carine i poklona, daj objasni, i jel tacno ono sto lonely planet kaze za Budine fotke i figurice da oduzimaju na granici jer valjda nije legalno ?fala unapred,haawm,D.
Drago mi je da sam ti pomogao i da se lepo provodis a nadam se da ce te sluzi i lepo vreme Za figurice sam i ja procitao da je zabranjeno, a evo i nesto sa netaU principu mislim da je to za njih jedno religiozno pitanje (da se ne lazemo, verovatno bi ti uspelo da preneses). Ali ako ti treba nesto za uspomenu ima jos gomila slicnih figurica i rezbarija od drveta, koje su bar meni bile zanimljive (dobar izbor je u radnjama oko Kao Sana i na night marketu)Ono na sta treba jos da pazis jeste da sacuvas 500 bata za izlaznu/aerodromsku taxu.I sta ti je to haawm? Sada sam pogledao u recniku ispada da je rec o crnom luku :lol:@CeresKineska pijaca je prokleto ogromna i proteze se kroz citave kvartove i moze se naci zanimljivih stvari. Uglavnom se svodi na decije igrace i jeftinu garderobu.High end shopping se sada preselio u Paragon (pored MBK), a na 15 min hoda od wtc (znam da se gradio jos jedan trznjak u toj ulici kada sam bio tamo, ali ne znam da li je zavrsen). Ukoliko stvarno budete imali viska vremena,para i volje ja savetujem gledanje filma na 5. spratu paragona. Kozna fotelja, jorgan, sopstvena posluga, wc u kome ti je zao da pisas koliko je doteran i ustajanje na Thai himnu koja se pusta pre svakog filma. Himna se takodje pusta po gradovim sa razglasa u 8 i 18 ako se ne varam. U Paragonu ima i neki water world, ali ne znam kakav je (ako kojim slucajem budes isla do Lisabona preporucujem ti njihov Aquarium :D ). Po paragonu je meni bilo zanimljivo prosetati i zaista je impresivan i estetski i kada vidis sve te marke na jednom mestu (Bang&Olufsen je meni bio dozivljaj).As for tailored goods... nisam siguran, ali mislim da ni jedna nema vremena za tako nesto. Upoznao sam Engleze koji su sebi uzeli kapute i odela kod coveka koji je radio odela za Siraka i druge svetske drzavnike. Prvo su otisli u Bkk, gde su im uzeli mere, onda su putovali jos par nedelja i na kraju se vratili u Bkk da imurade neke sitne korekcije na odelima i tek su ih onda dobili. Cena je naravno bila veoma niska za takav kvalitet. Mada je u principu mnogo veca ponuda za musku, nego za zensku garderobu. Kada smo bili na Ko Samuiju imali smo plan hodanja ulicom kako bi smo izbegli prostitutke i krojace koji su jednako dosadni.
ok znaci samo antikviteti i bude, to svejedno nisam htela da kupujem.a one prostirke i kojekakve dekorativne sitnice od drveta, to valjda ne carine :ph34r: missim da je meni taksa vec uracunata, to treba da proverim sa agencijomfala again - ovaj crni luk je trebalo da bude poljubac :lol: e da - da dodam par vrlo bitnih par stvari o ljudima - Thai ljudi su prilicno primitivni sto ih moze ciniti potencijalno opasnim, prosli Bozic su jednu engleskinju lokalci u Patongu silovali i ubili na plazi, nisu uopste naivni i slatki ko sto se prica, Ceres - uvek dobro prebroj kusur i na menjacnicama sta dobijes, mene su pokusali da prevare pa nije uspelo...al npr iz sobe mi maznuli 100 bata sto je minorna suma pa se nisam ni zalila - svejedno - takve stvari se desavaju pa treba znatipzdrv
Moja iskustva sa Tajlandjanima su vise nego pozitivna, pogotovo ako racunam na to koliko su se thai kolege trudile da mi ugode dok sam bio na fakultetu na "praksi".Nazalost ima izuzetaka. Neki prodavci koji ce se naljutiti ukoliko se cenkas (mada je to pre fol da im kupis robu po njihovoj, nerealnoj ceni). Tajland zovu i zemlja osmeha, nazalost ne previse iskrenih osmeha. Drugi problem je i preveliko siromastvo u Thai drustvu i nezaposlenost, sto sa sobom vuce i odredjene stvari. Ali Tajland ipak vazi za jednu od retkih zemalja gde i zene mogu da putuju samostalno bez ikakvih problema. Ono na sta treba da se obrati paznja na fulmunu, znaci Ceres, je da sve vredne stvari ostavi u sefu recepcije, jer ima gomile narkomana (belaca), koji kradu sve moguce (nama su ukrali kremu za suncanje, cigarete i papuce), a znaju i da upadnu u bungalove u toku samog fulmuna. Takodje neke devojke se zale da momci zbog alkohola znaju biti malo napadniji na fulmun partiju. I moram priznati da su mi zurke pre ful muna ipak bile bolje od samog fulmun partija. E sada znam za ljude koji su imali dosta nezgodnih iskustava sa prostitutkama, ali to je nesto na cega sigurno necete naici.Nesto sto takodje treba znati jeste i da po ostrvima Patongu, Pataji i ostalim turistickim mestima i nema pravih Tajlandjana. Recimo od svih ljudi koje sam upoznao na faxu niko nije bio na nekom ostrvu. Roditelji im cak ne dozvoljavaju da idu na ostrva. Oni su u principu dosta zatvoreno drustvo. Parovi se nikada ne ljube u javnosti i drzanje za ruke se smatra nemoralnim, zenska odeca se niaka ne sluzi na terasi, prosecne Tajlandjanke su dosta 'teske' i brak uglavnom ulaze sa malo ili nikakvim seksualnim iskustvom...Sto se tice drvenarije, ne brini i ja sam je doneo dosta :D
Ne znam da li cu imati bas toliko vremena. Akvarijum me bas nesto i ne interesuje (jos pogotovu sto cu da ronim), a taj bioskop bih volela da vidim...Stizemo u petak popodne pa cemo do tih trznih centara da se malo relaksiramo :) (nadam se da nemaju neko skraceno radno vreme). U subotu smo u Ayuttayi ili Kanchanaburiju (moracemo, nazalost, da se odlucimo za jedno od ova dva ili u povratku nesto da zbudzimo), nedelja nam ostaje za razgledanje bangkoka i verovatno chatuchak market. U ponedeljak palimo na ostrva...A krojaci...nemam pojma, videcu na licu mesta. Nisam nesto ni razmisljala o njima.@ DormarJel si se vratila?Sad si me prepala, mada verujem da je ovo samo slucaj i da je moglo da se dogodi bilo gde. U svakom slucaju cu paziti i brojati pare i stavljati vredne stvari u safe box na recepciji, posebno sto idem sa sestrom koja je neodgovornija i lakovernija od mene. Gde si bila, jel imas neke preporuke? Za shoping me ti verovatno bolje razumes od Maltesea i king luija, pa ako imas nesto da preporucis bilo bi lepo :rolleyes: .Jel si se vakcinisala, mazala ili si pila nesto za malariju? Nesto sam se sad istripovala da mi bas nece biti dovoljno samo da se mazem.
E da umalo da zaboravim.Nemoj pakovati sapuna i sampona. Moj savet ti je da sve to pazaris tamo, jer imaju dosta tvrdu vodu i evropski sapun ne peni tamo bas najsjanije, bar u onom juznom delu gde sam ja slupao prvih mesec dana. Sto se tice komaraca imaju oni neki njihov autan, radi posao odlicno, al je prokleto odvratnog ukusa (naravno treba biti retard pa slucajno prsnuti sebi u usta, ili jezikom dodirnuti deo koze da bi si priustila iskustvo, kao sto su neki to uradili)
Pa ja ne bih bas tek tako odbacivala Maltezeove savete koji su se u mom slucaju pokazali veoma korisni.Ovo sa Engleskinjom verovatno jeste slucaj al' svejedno, budite oprezne, ne paranoicne, nego zdravo oprezne.E sad, za soping jos ne znam nista da ti kazem, sinoc sam stigla u Bangkok, danas overila 3 hrama, sutra cu da procunjam malo i da vidim sta i gde se prodaje. Za sada ljudi sa kojima sam pricala su svi preporucili nocni market koji je cool za shopping + ima restoranchica i barova u centru marketa.Ja nisam uzimala nista protiv malarije jer sam bila na Jugu + Bangkok, kazu da nema potrebe, strongly suggested bilo gde da se ide vakcina za hepatitis A - kad budes videla kako su prljavi bice ti jasno i zasto.Ako ides u Chiang Mai onda komplet vakcina, Hep A,B, Difterija, lekovi za Malariju obavezno.Za komarce - mene jedu iako se mazem, prikradu su zlikovci, kupi nesto za after-bite...u svakom slucaju sve sto ti treba od lekova i slicno imas na Tajlandu i sve je dosta jeftinije - nosi minimum stvari da ne bude posle overweight zbog shopping-a.
Link to comment
Yoyogi fenomenalna ti je ova fotka, al' meni se ko samui uopste nije dopao... prenaseljen i pretrpan turistima... slike i iskustva cu drugom prilikom.pzdrv :)
To su bili zadnji dani idilicnog Samuija. Vreme SARS 2003. Onda se sve okrenulo, od tsunamija 2004. koje je sravnio letovalista oko Phuketa, sva lova za izgradnju se preselila na Samui i unistila mesto.Bangkok Airways (vlasnik i monopol operater Samui aerodroma) ima 72 leta dnevno u/iz Samui. Mislim da Beograd nema toliko letova dnevno na sve destinacije zajedno sa kojima je povezan.I drugi su hteli da lete za Samui, BKK Air je zacepio cene koje bi pojele bilo koju zaradu, pa se islo dotle da se ostali zainteresovani udruze i naprave jos jedan aerodrom!"Ne silujte Samui jos jednim aerodromom" pobunili su se (svesni) zitelji i od toga se, za sada, odustalo.
Link to comment

To Maltese:"Nazalost ima izuzetaka. Neki prodavci koji ce se naljutiti ukoliko se cenkas (mada je to pre fol da im kupis robu po njihovoj, nerealnoj ceni). Tajland zovu i zemlja osmeha, nazalost ne previse iskrenih osmeha. Drugi problem je i preveliko siromastvo u Thai drustvu i nezaposlenost, sto sa sobom vuce i odredjene stvari. Ali Tajland ipak vazi za jednu od retkih zemalja gde i zene mogu da putuju samostalno bez ikakvih problema."Siromastvo nije neki veliki problem ako si u tropskoj klimi. Zamisli siromastvo u Moldaviji gde ti treba dobra kuca, grejanje, topla odeca i jaka hrana najmanje pola godine. U Thai to ne treba i siromastvo se lakse podnosi. Niko ne gladuje i nikad se nije gladovalo. Niko ne ide bos.Daleko bolje od Indije.Nezaposlenost: to je tesko meriti tamo gde ne postoje socijalni servisi. Na primer, 90% zena radi, makar imale svoj food cart na ulici.The Economist na svojim zadnjim stranama, u tabelama, stalno ima Thai nezaposlenost na 1.5%.Najdublje sto sam uspeo da shvatim je - kao nezaposleni se evidentiraju oni koji su imali posao, izgubili ga, pa se nekome prijavili da hoce novi posao. Na primer, gradjevinski ili fabricki radnici.

Link to comment

Thai se useravaju od sunca. Biti taman je ljakse i znak da crncis u pirincanim poljima. Cak i na plazi, gde se ide sa namerom izlaganja suncu i vodi, panika:j-sunscare.jpgOvo je glavna plaza u Cha Am (200km juzno od BKK, prema Surat Thani). Ispod ovih suncobrana treba ti lampa za citanje:j-chaam2.jpg

Link to comment
Siromastvo nije neki veliki problem ako si u tropskoj klimi. Zamisli siromastvo u Moldaviji gde ti treba dobra kuca, grejanje, topla odeca i jaka hrana najmanje pola godine. U Thai to ne treba i siromastvo se lakse podnosi. Niko ne gladuje i nikad se nije gladovalo. Niko ne ide bos.Daleko bolje od Indije.Nezaposlenost: to je tesko meriti tamo gde ne postoje socijalni servisi. Na primer, 90% zena radi, makar imale svoj food cart na ulici.The Economist na svojim zadnjim stranama, u tabelama, stalno ima Thai nezaposlenost na 1.5%.Najdublje sto sam uspeo da shvatim je - kao nezaposleni se evidentiraju oni koji su imali posao, izgubili ga, pa se nekome prijavili da hoce novi posao. Na primer, gradjevinski ili fabricki radnici.
Slazem se da se lakse podnosi, ali ono postoji, rasireno je i ostavlja posledice na njih. Inace nisam znao za tako nisku nezaposlenost. Pretpostavljao sam slabu zaposlenost po onome sto sam gledao u selima, a pretpostavio sam da na severu jos gore. Inace je interesantna taktika porodice sa severo-istoka zemlje koje salju zensku decu na 'rad' u Patong, Pataju i ostale centre sexa. Napisacu jednom nesto o tome, samo da se javi koje musko zainteresovano da ode u Tajland :D
Thai se useravaju od sunca. Biti taman je ljakse i znak da crncis u pirincanim poljima. Cak i na plazi, gde se ide sa namerom izlaganja suncu i vodi, panika:Ovo je glavna plaza u Cha Am (200km juzno od BKK, prema Surat Thani). Ispod ovih suncobrana treba ti lampa za citanje:
Kao sto mi imamo kreme da pocrnimo, tako Tajci imaju kreme da pobele. Sto belja koza to veci 'nobles', strasno pate od toga.Imam par drugara na PhD u Shangaju, vele da i Kinezi imaju slican vrednosni sistem samo nesto umereniji, mada bi to ti mogao bolje znati. Edited by Maltese
Link to comment
Slazem se da se lakse podnosi, ali ono postoji, rasireno je i ostavlja posledice na njih. Inace nisam znao za tako nisku nezaposlenost. Pretpostavljao sam slabu zaposlenost po onome sto sam gledao u selima, a pretpostavio sam da na severu jos gore.
Nezaposlenosti skoro i da nema - ko god se pojavi na vratima fabrike u 8 ujutro, ima posao. Ko god moze da dovede rodjake i prijatelje da rade, posao na licu mesta. U selima severoistoka (Isaan) nema puno industrije i onda radnici migriraju na eastern seaboard (Rayong, Choechangsao) kad su slobodni i ako im se radi.To po selima je druga stvar: u septembru je kampanja sejanja pirinca i do zetve nema sta da se radi. Ako zemlja nije "diversified" onda se dosadjuju, rade povremene poslove u okolini ili idu na gradjevine. Neki idu u BKK da voze taxi 2-3 meseca.Ne smatraju se nezaposlenima, ni od koga nista ne ocekuju niti traze, tako se zivi vekovima.
Inace je interesantna taktika porodice sa severo-istoka zemlje koje salju zensku decu na 'rad' u Patong, Pataju i ostale centre sexa. Napisacu jednom nesto o tome, samo da se javi koje musko zainteresovano da ode u Tajland :D
Uh, to pazi, nemoj da ukucas ukrivo.Nema tu porodicne taktike. Thai je matrijahat, zene (majke) su glava porodice. Dok se muska deca ostave da voze motore, piju i zezaju , u nadi da ce jednog dana obuci "monk robes", zenska deca su kicma podrske porodici i osecaju odgovornost da doprinesu. Najmladja cerka nasledjuje kucu i zemlju, od muskaraca se ocekuje da se ozene i odsele se u zeninu kucu.Ta zenska deca odlaze u BKK (grad 3 puta populacija Norveske ili Novog Zelanda) samouvereno i slobodno i rade po fabrikama. Neko vidi da ima i lakseg nacina za vise para i to je ta sex industry o kojoj se prica. Nisu one poslate od strane roditelja ili taman posla, prodate.Ne postoji "pimp" koncept koji je uobicajen u takvim poslovima u svetu. Svako moze da ode kad pozeli.Ovo malo objasnjava tvoje zapazanje da Thai zene mogi slobodno same da putuju. Naravno da mogu, pa one su glavne! Edited by Yoyogi
Link to comment
Nisu one poslate od strane roditelja ili taman posla, prodate.
uf, za ovo nisam toliko sigurna. ja sam na tailandu bila davno, pa su moji neposredni utisci mozda sada vec bajati. imam prijateljicu odande koja je komentarisala da je upravo taj vid navodjenja na prostituciju vrlo zastupljen na tailandu- deca se namenski salju u grad da se bave zanatom najstarijim, kako bi zaradjivala i slala novac familiji ciji drustveni status na osnovu tog novca skace, bez obzira sto je svima ocigledno odakle taj novac dolazi (donekle govori i o drustvenoj prihvatjivosti tog posla). drzava je pocela sa programima usmerenim ka smanjivanju ovakve prostitucije, mislim negde pre 10 godina, pomaci se vide, ali ne neki drasticni.inace da, vrlo nasmejan svet.
Link to comment
uf, za ovo nisam toliko sigurna. ja sam na tailandu bila davno, pa su moji neposredni utisci mozda sada vec bajati. imam prijateljicu odande koja je komentarisala da je upravo taj vid navodjenja na prostituciju vrlo zastupljen na tailandu- deca se namenski salju u grad da se bave zanatom najstarijim, kako bi zaradjivala i slala novac familiji ciji drustveni status na osnovu tog novca skace, bez obzira sto je svima ocigledno odakle taj novac dolazi (donekle govori i o drustvenoj prihvatjivosti tog posla). drzava je pocela sa programima usmerenim ka smanjivanju ovakve prostitucije, mislim negde pre 10 godina, pomaci se vide, ali ne neki drasticni.
Potpuno netacno da se deca salju. Bude po nekad neki izvestaj da je neko prodao dete da otplati dug ali to je shock cak i za tamo.Sama odu da rade pa kad pare pocnu da stizu, porodica ne pita kako su pare zaradjene. Od postenog rada, obicno im stigne 2000-3000B mesecno(1$ = 32 Baht).Vise od toga, kada pocne da stize bela tehnika i namestaj, svi precutno znaju da to nije doslo od rada na fabrickoj traci ali se ne pita puno.Najsiromasnija oblast, Isaan, ima 10 miliona zena i uvek ce se naci nekoliko hiljada koje bi da udare precicom.Sex industrija koju stranci vide je mali deo, mozda 10-15% cele slike. Vecina, koja radi za Thai klijentelu jednostavno ne prima Isaan devojke (smatraju se ruznim, gadnim, crnim, nepozeljnim) i tu cela "taktika severoistoka" pada u vodu iz prostog razloga sto ne postoji "receiving end" za njih. Ta prostitucija se oslanja na zenske bele kozhe. Ako nisu iz grada, onda je to Chiang Mai zona.Kada Isaan zenske udju u shemu, preostaju im jedino stranci i onda vidimo Nana Plaza, Soi Cowboy (Asok Soi 21), Patpong, Patong i Pataju.Pomaci u suzbijanju prostitucije se vide jedino u fizikom rusenju barova (buldozerom) kao Soi 8 beer bars i Clinton Plaza i izmestanje u Pataju.Pravi pomak je - Isaan porodice sve redje imaju vise od dvoje dece pa ce "input" odumreti kvantitativnom smrcu i nedostatkom potrebe za "desperate measures".Novi entranti su vec tu - iz bivse sovjetske imperije, njima ne treba viza (Rusija) ili je 2 nedelje na dolasku (Kazakhstan, Uzbekistan...).Ono sto stranci vide je low Sukhumvit, Soi 4-33, je "farang geto" gde Thai izbegavaju da zalaze. Za njih, ici tamo je kao kad bi Beogradjani isli u vecernji izlazak oko bioskopa Partizan kod stajge, ako to jos postoji. Geto stanice gde Thai mrze da ih neko vidi da ulaze/silaze iz SkyTrain su Nana i Asok. Moj Thai kolega, jednom kad smo se napili, rece mi da bi Royal Air Force trebala, za vezbu, da izroka i sravni sa zemljom potez Nana-Asok. Edited by Yoyogi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...