Jump to content
IGNORED

Kitchen Appliances


Allegra

Recommended Posts

dakle, sta se desilo.uzeo sam dve zlakuske cinije od neglazirane zemlje i u njih poredjao sampinjone. ispekao ih 15 min, i nalio izmedju njih i po njima smesu od belanaca, kiselog mleka i fete, sa drobljenim blukom i persunom. preko toga posuo malo narendanog paskog sira. zapekao dok ne porumeni. ispalo je savrseno, i vizuelno i ukusno. to mi je dalo ideju za posudu kakva ne postoji na ovom svetu. ravni zemljani pleh (da, oksimoron), veoma debelog dna (20mm) sa ivicama visine oko 30mm. u to se moze naredjati razno povrce, peci u rerni, nalivati sirevima, napraviti savrseno meze. tu se mogu poredjati mesa kao na gvozdenoj ploci. mogu se i ribe grilovati, samo se posle oko njih stavi garnirung. sve se sluzi direkt iz rerne, ploca se stavlja na sto, i ostaje vrelo jos dugo dugo, gosti se sluze dok se hrana jos pece. receno-ucinjeno. pozvao sam seljaka u Zlakusama i narucio mu bas takav predmet, dao mu specifikacije (35 puta 40 cm), prototip ce biti gotov za 10 dana.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
a koja kinta domacine? <_<
1.300 din valjda
za koliko para taj tvoj seljak pravi crepulje (za ispod sača), klasične?
ne bih znao, ja sam placao crepulju sa zemljanim sacem pre dve godine 1.50. cu pitam, sto da ne pitam Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
1.300 din valjdane bih znao, ja sam placao crepulju sa zemljanim sacem pre dve godine 1.50. cu pitam, sto da ne pitam
pa to mi kaži brate!!!nisam smeo ni da pitam, jer nisam mogao godinama da nađem one koji prave i sač od zemlje.oću, vidi oću, šta košta da košta! daj na PM šta treba, koliko i kome
Link to comment
pa to mi kaži brate!!!nisam smeo ni da pitam, jer nisam mogao godinama da nađem one koji prave i sač od zemlje.oću, vidi oću, šta košta da košta! daj na PM šta treba, koliko i kome
jel mislis na ovosacevi.jpgja imam skoro isti, nema sta nisam pekao u njemu.evo ti ovaj bata (http://www.zlakusa.co.rs/interest.htm), tu sam porucio svoju spravu, a imaju i beogradsku ispostavu na pijaci u blokovimainace zlakusani su ti fleksibilni ljudi, ako ne nadjes sta ti se svidi, naprave ti oni sta hoces, nema kod njih cile mile. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

To kod mene 2-3 puta mesecno u kuci.Zemljana posuda je unutra glazirana.Sve se stavi, poklopi i krchka na vatri dok ne ostane skoro suvo.Ovo su glass noodles & prawns. (Zelene liske su lisce celera, stavi se na kraju, vise ukras nego neophodno.)Ovo je meni bilo novo: pravi razlog da Thai koriste zemljanu posudu a ne bilo koju sa poklopcem (kod njih ne postoji rerna niti jela za rernu niti peciva) je da u zemljanoj ne treba mesati niti nadgledati, nista se ne hvata da zagori.Nas slican nacin (juzna Srbija, Makedonija) je kao "tavce na gravce" prebranac.

Link to comment
Ovo je meni bilo novo: pravi razlog da Thai koriste zemljanu posudu a ne bilo koju sa poklopcem (kod njih ne postoji rerna niti jela za rernu niti peciva) je da u zemljanoj ne treba mesati niti nadgledati, nista se ne hvata da zagori.
ma da bre. meni je kuvanje u zemljanim posudama potpuna senzacija. nema sta da se misli. stavis sastojke i cekas. jelo dise kroz poroznu zemlju, temperatura je ravnomerna i postojana, ne moze da zagori...to je prirodan i drevan nacin kuvanja.E nego citao sam da u Aziji ima super nacin da se spremi pirinac: potopi se zemljani krcag u vodu i drzi se u njoj dok se potpuno ne natopi, i samo se ubaci pirinac unutra. Voda iz zidova isparava i kuva pirinac na pari. Probacu to jednom, mozda uspe i sa zlakuskim posudjem. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Pa ionako su nam princip pecenja ispod saca doneli Mongoli u svojim pohodima...@ Dabovic: Nadam se da nije problem da prepisem ovu ideju za zemljani pleK, doduse zbog male rerne verovatno ce ici na pola... Imam ko zna da napravi, samo da vidim moze li... :)

Link to comment
ma da bre. meni je kuvanje u zemljanim posudama potpuna senzacija. nema sta da se misli. stavis sastojke i cekas. jelo dise kroz poroznu zemlju, temperatura je ravnomerna i postojana, ne moze da zagori...to je prirodan i drevan nacin kuvanja.
kako peres neglazirane zemljane posude posle upotrebe?
Link to comment
kako peres neglazirane zemljane posude posle upotrebe?
u masini, nema nikakve frke. jednom u par meseci napunim posude vodom, stavim par kesica caja od kamilice i rknem u rernu da "provetrim" zidove
Link to comment
hm...meni je glazirana pukla u masini....
znaci da bi u nekom trenutku pukla i u rerni. ja sam svoje prao desetinama puta. valjda je fora da se kupi bas iz Zlakusa i da se ne kupuje no name nego od Tesica, Milica i slicnih poznatih majstora.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...